ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"08" лютого 2022 р. справа № 300/6441/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Микитюка Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Івано-Франківську Південно-Західнорго міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (надалі також - позивач, ОСОБА_1 ), 25.10.2021 звернулася до суду з адміністративним позовом до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Івано-Франківську Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) (надалі також - відповідач) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що фактично неповнолітній ОСОБА_2 був народжений у місті Івано-Франківськ, що підтверджується випискою із історії пологів № 529, проте місце його народження зареєстровано за місцем реєстрації батьків. На думку заявника, відмова відповідача у внесенні змін до актового запису цивільного стану щодо місця народження її сина, враховуючи, що фактично він народився у місті Івано-Франківськ і ця обставина підтверджується належними доказами, є необґрунтованою і не має законних підстав.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.10.2021 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків до десяти днів з дня вручення зазначеної ухвали (а.с.11-13).
Позивачем зазначені в ухвалі про залишення позовної заяви без руху недоліки усунуто у строк, визначений судом, відтак ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.11.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (а.с.32-33).
На адресу Івано-Франківського окружного адміністративного суду 21.04.2021 надійшов відзив Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Івано-Франківську Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) у формі заперечення №5391/24.14.56-05/2570, 2605 від 04.12.2021, в якому відповідач зазначив, що внесення змін в актовий запис про народження №51 від 22.02.2011, складений у Надвірнянському відділі ДРАЦС у Надвірнянському районі Івано-Франківської області на ОСОБА_2 , а саме щодо зміни місця народження дитини з м. Надвірна на м. Івано-Франківськ законно та обґрунтовано. Крім того актовий запис складено в іншому відділі і як вбачається з даних ДРАЦС (повний витяг №34021489 від 04.12.2021) місце народження дитини записано правильно згідно чинного законодавства відповідно до місця проживання батьків. Зауважив, що законодавством не передбачено подальша зміна місця народження дитини за бажанням батьків чи одного з них. Просив відмовити у задоволенні позову (а.с.38).
Позивач правом на подання відповіді на відзив не скористався.
Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , зареєструвала шлюб із ОСОБА_3 04.09.2004 у відділі реєстрації актів цивільного стану Надвірнянського районного управління юстиції, актовий запис №111 (а.с.27).
У шлюбі народився син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 (а.с.30).
Місцем народження дитини зазначено м. Івано-Франківськ.
ІНФОРМАЦІЯ_2 народився син ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 (а.с.31).
У відповідності до копії виписки з історії хвороби №529, виданої КНП "Івано-Франківський обласний перинатальний центр Івано-Франківської обласної ради" за №51/575-04 від 07.07.2021, зокрема зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 о 07-00 народила хлопчика, вагою 3900 гр, зростом 54 см в Івано-Франківському обласному перинатальному центрі (а.с.28).
Під час огляду сімейних документів, позивачем зауважено, що у свідоцтві про народження сина ОСОБА_2 місце народження зазначено місто Надвірна, у зв'язку з цим позивач звернулася до відповідача про внесення змін до актового запису №51 про народження ОСОБА_2 , зробленого 22.02.2011 відділом державної реєстрації актів цивільного стану Надвірнянського районного управління юстиції Івано-Франківської області щодо місця народження дитини - ОСОБА_2 , з "місто Надвірна" на "місто Івано-Франківськ".
Згідно відповіді Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Івано-Франківську Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) за №1307/24.14.6-18 від 04.08.2021 позивачу відмовлено у внесенні змін у актовий запис №51 про народження ОСОБА_2 , зробленого 22.02.2011 відділом державної реєстрації актів цивільного стану Надвірнянського районного управління юстиції Івано-Франківської області щодо місця народження дитини - ОСОБА_2 , з "місто Надвірна" на "місто Івано-Франківськ", у зв'язку з тим, що чинним законодавством України не передбачено внесення вищевказаних змін до актового запису.
Вважаючи рішення відповідача протиправним, позивач звернулася з даним позовом до суду, в якому просить суд визнати протиправною та скасувати відмову відповідача у внесенні змін до актового запису цивільного стану про народження від 22.02.2011 за №51 та зобов'язати внести відповідні зміни до актового запису.
Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.
Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, регулюються Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 року №2398-VI.
Згідно ст. 2 Закону № 2398 актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.
Державній реєстрації відповідно до вказаного вище Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Частиною 1 ст. 3 Закону №2398 визначено, що державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов'язковою. Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру в обсязі, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус".
Статтею 6 Закону № 2398 передбачено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
При цьому, ст. 9 Закону № 2398 визначено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.
Так, актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Інформація, що міститься в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
В свою чергу, ч. 1 ст. 22 Закону № 2398 визначено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
При цьому, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Частиною 5 ст. 9 Закону № 2398 встановлено, що правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.
Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за № 55/18793 було затверджено Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (Правила).
Відповідно до п. 2.6 Правил разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Пунктом 2.7 Правил визначено, що на підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.
Згідно п. 2.11 Правил факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.
Пунктом 2.12 Правил передбачено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, на підтвердження місця народження сина ОСОБА_2 позивач посилається на копії виписки з історії хвороби №529, виданої КНП "Івано-Франківський обласний перинатальний центр Івано-Франківської обласної ради" за №51/575-04 від 07.07.2021, яка свідчать про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 о 07-00 народила хлопчика, вагою 3900 гр, зростом 54 см в Івано-Франківському обласному перинатальному центрі (а.с.28), водночас позивач не вказує на помилку, допущену відповідачем при реєстрації акту цивільного стану про народження сина, а аргументує свій позов лише бажанням реалізації права на місце реєстрації народження.
Суд зазначає, що позивачем не було надано суду жодного доказу на підтвердження того, що під час складання документу (про народження) було помилково зазначено місце народження сина, а вказані документи не містять ознак виправлень чи підчищень.
Крім того, суд звертає увагу на те, що заявник під час видачі свідоцтва про народження сина був ознайомлений з даними, внесеними до актового запису цивільного стану, що засвідчено його підписом у відповідній графі паперового носія актового запису.
Так, відповідно до розділу 2 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 12 від 29.09.2016 року "Про узагальнення практики вирішення адміністративними судами спорів, які виникають у зв'язку з відмовою органу державної реєстрації актів цивільного стану", суд перевіряє, чи відповідні рішення прийняті, дії чи бездіяльність вчинені, зокрема, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення чи вчинення дії. Для встановлення останньої характеристики (обґрунтованості) прийняття рішення та вчинення дій органом державної реєстрації актів цивільного стану щодо відмови внести зміни до актового запису цивільного стану за заявою особи адміністративний суд вивчає наявність чи відсутність достатніх підстав для прийняття відповідного рішення та/або вчинення відповідних дій, передбачених частиною першою статті 22 Закону "Про державну реєстрацію актів цивільного стану". Таким чином, подані заявником документи, що були предметом розгляду органом державної реєстрації актів цивільного стану, досліджуються судом як докази у справі, а не як предмет спору. Водночас суд не уповноважений встановлювати достовірність обставин, засвідчених цими документами, чи іншим способом встановлювати юридичні факти, що засвідчують зміну актів цивільного стану особи; такі справи належать до цивільної юрисдикції і вирішуються, зокрема, у порядку окремого провадження. У зв'язку з цим вказано на обґрунтовану загальну позицію Вищого адміністративного суду, викладену в ухвалі від 17.03.2015 року, прийнятій за підсумком касаційного перегляду справи №К/9991/55225/12, відповідно до якої адміністративні суди при розгляді спорів щодо рішень, дій чи бездіяльності органів РАЦС не повинні досліджувати обставини, які підлягають дослідженню в порядку цивільного судочинства, і тому не можуть підміняти собою компетенцію відповідного органу.
Таким чином, за результатами розгляду позовної заяви, оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов наступних висновків.
Висновок відповідача щодо внесення змін до актового запису про народження є таким, що складений у межах його повноважень, відповідно до законодавства, оскільки реєстрація народження дитини провадиться за місцем проживання батьків чи одного з них, місцем народження дитини в запису акта вказується місце проживання батьків (чи одного з них), а при реєстрації дитини за місцем її народження - фактичне місце народження. Під час складання Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Надвірнянського районного управління юстиції Івано-Франківської області актового запису було вказано місце реєстрації проживання батьків - м. Надвірна, що не є порушенням закону.
Отже, вимоги про визнання протиправною та скасування відмови Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Івано-Франківську Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) за №1307/24.14.6-18 від 04.08.2021 про відмову ОСОБА_1 у задоволенні заяви про внесення змін до актового запису про народження від 22.02.2011 за №51 задоволенню не підлягають, оскільки відповідач діяв правомірно, а отже і відсутні підстави про зобов'язання відповідача внести зміни до актового запису цивільного стану №51 про народження ОСОБА_2 , зробленого 22 лютого 2011 Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Надвірнянського районного управління юстиції Івано-Франківської області щодо місця народження дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з "місто Надвірна" на фактичне - "місто Івано-Франківськ".
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 2. ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За змістом ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З урахуванням вищезазначеного, суд на підставі наданих учасниками справи письмових доказів та витребуваних судом в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Зважаючи на висновок суду про необґрунтованість адміністративного позову в силу вимог статті 139 КАС України судовий збір не підлягає стягненню із відповідача суб'єкта владних повноважень.
Учасниками справи не подано до суду будь-яких доказів про понесення ними інших витрат, пов'язаних з розглядом справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у задоволенні позову ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Івано-Франківську Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) (код ЄДРПОУ 33645594, вул. Галицька, 25, м. Івано-Франківськ, 76000) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Микитюк Р.В.