про залишення позовної заяви без руху
08 лютого 2022 року ЛуцькСправа № 140/1611/22
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Димарчук Т.М., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Луцької районної державної адміністрації Волинської області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася з адміністративним позовом до Луцької районної державної адміністрації Волинської області про визнання протиправним та скасування наказу від 06.05.2021 №74-ос «Про призначення ОСОБА_2 »; зобов'язання оголосити повторно конкурс на посаду державної служби категорії «Б» - начальника відділу містобудування та архітектури, інфраструктури, екології Луцької районної державної адміністрації Волинської області.
Згідно з пунктом 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Так, відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Позовна заява подана без додержання вимог, встановлених статтею 161 КАС України, та містить такі недоліки.
Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Як установлено частиною першою статті 3 Закону України “Про судовий збір”, судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством. Відповідно до частини першої статті 4 зазначеного Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України “Про судовий збір” визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2022 рік” від 02.12.2021 № 1928-IX установлено у 2022 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2022 року - 2481,00 грн.
Як слідує із тексту позовної заяви, позивачем заявлено дві вимоги немайнового характеру (про визнання протиправним та скасування наказу від 06.05.2021 №74-ос; зобов'язання оголосити повторно конкурс на посаду державної служби категорії «Б»), які повинні бути оплачені судовим збором у розмірі 1984,80 грн (992,40 грн (0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб) х 2 = 1984,80 грн).
Проте, в порушення вимог частини третьої статті 161 КАС України, до позовної заяви не додано документ про сплату судового збору за подання позову або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Таким чином, позивачу необхідно сплатити судовий збір у розмірі 1984,80 грн за подання позову немайнового характеру та надати суду докази сплати судового збору (оригінал платіжного документа).
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема на спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Згідно із пунктом 17 частини першої статті 4 цього ж Кодексу публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
За приписами частини 2 статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Згідно з частиною 5 статті 122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Публічно-правовий спір між сторонами виник з приводу проходження публічної служби, відтак, для звернення до суду для захисту прав, свобод та інтересів позивача встановлений місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частини шостої статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
За приписами частини першої статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 , яка брала участь у конкурсі на посаду державної служби категорії «Б» - начальника відділу містобудування та архітектури, інфраструктури, екології Луцької районної державної адміністрації Волинської області, оскаржує наказ Луцької районної державної адміністрації Волинської області від 06.05.2021 №74-ос «Про призначення ОСОБА_2 » на цю ж посаду, проте, з даним позовом до суду звернулась лише 03.02.2022, тобто з пропуском місячного строку звернення до суду, передбаченого частиною 5 статті 122 КАС України.
В порушення вимог пункту 5 частини п'ятої статті 160 КАС України у позовній заяві не викладені обставини щодо дотримання строку звернення до суду із цим позовом, як і не подано заяву відповідно до частини шостої статті 161, частини першої статті 123 КАС України про поновлення строку звернення до суду із позовом з обґрунтуванням поважності причин пропуску такого строку.
Пунктами 5, 8 частини п'ятої статті 160 КАС України передбачено, що в позовній заяві зазначаються: виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Згідно із частиною четвертою статті 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів). Разом з тим, згідно з частиною 5 статті 161 КАС України, у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про витребування доказів, тощо.
Проте, в порушення вимог частин четвертої, п'ятої статті 161 КАС України до позовної заяви позивачем не додано наказ Луцької районної державної адміністрації Волинської області від 06.05.2021 №74-ос «Про призначення ОСОБА_2 », не надано суду доказів звернення до відповідача щодо отримання вказаного наказу чи відмови відповідача щодо надання оскаржуваного наказу або клопотання про його витребування у відповідача.
Таким чином, позивачу необхідно надати суду належним чином засвідчену копію наказу Луцької районної державної адміністрації Волинської області від 06.05.2021 №74-ос «Про призначення ОСОБА_2 », а в разі відсутності його у позивача, подати клопотання про витребування такого доказу у відповідача.
Відповідно до частин першої та другої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, оскільки позовна заява не відповідає зазначеним вище вимогам, встановленим статтею 161 КАС України, її необхідно залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу у цей строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом:
- сплати судового збору у розмірі 1984,80 грн та подання до суду доказів його сплати (платіжне доручення, квитанцію тощо);
- подання до суду заяви про поновлення строку звернення до суду із цим позовом, у якій вказати підстави для поновлення строку, надати докази поважності причин його пропуску, як того вимагає частина шоста статті 161 КАС України;
- подання до суду належним чином засвідченої копії наказу Луцької районної державної адміністрації Волинської області від 06.05.2021 №74-ос «Про призначення ОСОБА_2 » або клопотання про витребування відповідних доказів у відповідача.
Керуючись статтями 160, 161, 169 КАС України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 до Луцької районної державної адміністрації Волинської області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовну заяву і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
Суддя Т.М. Димарчук