справа № ЗД/380/5/22
про залишення заяви без руху
03 лютого 2022 року м.Львів
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Коморний О.І., одержав заяву ОСОБА_1 про зупинення дії наказу Міністерства юстиції України про забезпечення адміністративного позову до подання позовної заяви.
Встановив
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла заява за вх.№9045 про забезпечення позову до подачі позовної заяви від ОСОБА_1 , в якій містяться вимоги:
- зупинити дію пункту 1 наказу Міністерства юстиції України від 25.01.2022 за №229/5 «Про задоволення листа» до набрання законної сили судовим рішенням у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні Відповідача Державного підприємства «Національні інформаційні системи», про визнання протиправним та скасування пункту 1 наказу Міністерства юстиції України від 25.01.2022 за №229/5 «Про задоволення листа».
Порядок, підстави та умови вжиття заходів забезпечення позову, порядок розгляду відповідних заяв (клопотань), скасування вжитих заходів забезпечення позову чи їх заміна регламентовано ст.ст. 150-158 КАС України.
Відповідно до ч.1 ст.150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Згідно з ч.2 ст.150 КАС України, забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову. (ч.4 ст.150 Кодексу адміністративного судочинства України)
Відповідно до ст.151 КАС України позов може бути забезпечено:
1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;
2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;
4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;
5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадження якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Вивчивши матеріали заяви про забезпечення позову, суд вважає, що заяву про забезпечення позову подано без додержання вимог ст.152 КАС України.
Відповідно до вимог ч. 4 ст.152 КАС України, до заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
В силу дії норми ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду заяви про забезпечення позову судовий збір справляється за ставкою 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно із абз. 4 ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022» встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2481,00грн.
Таким чином, позивачу за подання до адміністративного суду заяви про забезпечення позову належало сплатити судовий збір у розмірі 744,30 грн.
Судом встановлено, що в матеріалах заяви про забезпечення позову відсутній доказ сплати судового збору в сумі 744,30 грн.
Відповідно до ч.6 ст.7 КАС України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Подання позовної заяви без додержання вимог, передбачених ст.160, 161 КАС України є підставою для залишення її без руху.
Відповідно до ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 160, 161 вказаного Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи відсутність доказу сплати судового збору в сумі 744,30 грн, заяву про забезпечення позову необхідно залишити без руху та надати заявнику можливість усунути недоліки поданої до суду заяви.
На підставі викладеного, керуючись ч. 7 ст.154, 169, 243, 248, 256 КАС України, суддя -
постановив :
Заяву ОСОБА_1 про зупинення дії наказу Міністерства юстиції України про забезпечення адміністративного позову до подання позовної заяви - залишити без руху.
2. Встановити позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви 5 днів з дня отримання копії ухвали про залишення заяви без руху, шляхом подання суду:
- документа про сплату судового збору в сумі 744,30 грн.
У разі невиконання вимог цієї ухвали заява буде повернута позивачу без розгляду.
Повернення заяви про забезпечення позову не позбавляє позивачів права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня підписання ухвали суддею.
Суддя Коморний О.І.