Рішення від 26.01.2022 по справі 360/8322/21

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

26 січня 2022 рокуСєвєродонецькСправа № 360/8322/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Державної міграційної служби України в Луганській області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до управління Державної міграційної служби України в Луганській області (далі - відповідач, УДМС у Луганській області), в якому позивач просив суд:

- визнати протиправною відмову відповідача у видачі позивачу паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року;

- зобов'язати відповідача оформити та видати позивачу паспорт громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року (а.с.1-6).

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 06.10.2021 ОСОБА_1 , звернувся до Управління Державної міграційної служби України в Луганській області з заявою щодо вклеювання до паспорта громадянина України зразка 1994 року фотокартки по досягненню 45-річного віку. На заяву відповідач відповідь не надав. 18.11.2021 позивач звернувся повторно з заявою щодо вклеювання фотокартки. У разі визнання непридатності існуючого паспорта позивач просив видати паспорт громадянина України у вигляді книжечки на підставі Закону України «Про громадянство України» від 18.01.2001 №2235-ІІІ, форма якої не заборонена діючим законодавством України, без використання цифрового ідентифікатора особи та автоматизованої обробки персональних даних, без застосування засобів Єдиного державного демографічного реєстру. Листом від 24.11.2021 № 4401.3-14451/44.1-21 відповідач надав відповідь, зазначивши, що згідно Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.06.2019 № 456, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.06.2019 за № 620/33591 передбачено, що обмін паспорта здійснюється в разі непридатності паспорта для користування (паспорт/фотокартка має потертості (та/або відсутня її частина), що не дають змогу візуально ідентифікувати особу, прочитати прізвище, ім'я, по батькові, дату та місце народження, ким виданий паспорт, підпис посадової особи та дату видачі, пошкодження перфорованої серії та номера, що не дає змогу встановити реквізити паспорта, виправлення, підчистки окремих літер у персональних даних/найменуванні органу/штампах/печатках або інші чинники, які впливають на цілісність документа. Крім того, відповідач зазначив, що згідно Розділу IV вказаного Тимчасового порядку та Пункту 6 Порядку, обмін паспорта здійснюється у разі непридатності паспорта для користування, та оскільки на обкладинці паспорта громадянина України позивача зразка 1994 року наявні пошкодження перфорованої серії паспорта, документ згідно пункту 3 пункту 1 Розділу IV є непридатним для користування, тому здійснити вклеювання фото по досягненню відповідного віку є неможливим і паспорт підлягає обміну. Вважаючи протиправною відмову відповідача у видачі позивачу паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

29.12.2021 від Управління Державної міграційної служби України в Луганській області до відділу діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) суду за вхідним реєстраційний номером 46933/2021 надійшов відзив на позовну заяву від 24.12.2021 №4401.8-15834/44.1-21, відповідно до якого вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить суд відмовити у задоволені позовних вимог в повному обсязі (а.с.25-35).

В обґрунтування відзиву зазначив, що у відповіді УДМС у Луганській області від 12.10.2021 вих.№4401.3/12891/44.1-21 та від 22.11.2021 вих.№4401.3-14451/44.1-21 містять роз'яснення щодо підстав та переліку документів, необхідних для оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року, носять виключно інформаційний характер, тобто не містять відмови в оформленні та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , отже, відсутні законні підстави для визнання протиправною відмову УДМС у Луганській області.

Звертаючись до УДМС у Луганській області із заявами у довільній формі від 06.10.2021 та від 18.11.2021 позивач звернувся до відповідача в порядку Закону України «Про звернення громадян», в яких виразив своє бажання вклеїти фото по досягненню ним 45-річного віку до його паспорта громадянина України зразка 1994 року або обміняти його паспорт у разі непридатності, та на які було своєчасно надано обґрунтовані відповіді, які мають виключно роз'яснювальний характер стосовно порушених у зверненнях заявником ОСОБА_1 питань, зокрема, зазначено підстави та перелік документів, необхідних для обміну паспорта громадянина України зразка 1994 року у разі його непридатності. Відповідач зазначив, що на теперішній час оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснюється відповідно до Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.06.2019 № 456, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.06.2019 за 620/33591, який набрав чинності 21 червня 2019 року. Даним Тимчасовим порядком регламентовано підстави, порядок та перелік документів, необхідний для вклеювання фотокартки до паспорта при досягненні особою відповідного віку та обміну паспорта громадянина України зразка 1994 року, зокрема, у разі його непридатності, про що позивачу було роз'яснено у вищевказаних відповідях УДМС у Луганській області. УДМС у Луганській області від 12.10.2021 вих.№4401.3/12891/44.1-21 та від 22.11.2021 вих.4401.3-14451/44.1-21 були надані позивачу відповідно до Закону України «Про звернення громадян». За результатом розгляду вказаних звернень позивача було повідомлено у строк та порядок, який визначений законодавством України. Таким чином, позивач звертався до УДМС у Луганській області із заявами в довільній формі в порядку Закону України «Про звернення громадян», на які своєчасно було надано обґрунтовані відповіді. На підставі викладеного, відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Позивач 06.01.2022 до канцелярії суду надав відповідь на відзив, в якій виклав свої заперечення щодо доводів відповідача та просив задовольнити позовні вимоги (а.с.50-54).

Судом по справі вчинено такі процесуальні дії:

- ухвалою суду від 20.12.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.19-20).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 (а.с.8-9).

06.10.2021 позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив здійснити вклеювання фотокартки у існуючий паспорт для поновлення його дії. До заяви додав копію паспорта та дві фотокартки (а.с.10,38,39).

18.11.2021 позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив вклеїти до існуючого паспорта фотокартку за досягненням 45-річного віку, або у разі признання непридатності існуючого паспорта оформити та видати бланк паспорта громадянина України виключно у формі паспортної книжечки на підставі Закону України від 18.01.2001 «2235-ІІІ «Про громадянство України», форма якої не заборонена діючим законодавством України, без використання цифрового ідентифікатора особи та автоматизованої обробки персональних даних, без застосування засобів Єдиного державного демографічного реєстру та видати бланк паспорту з проставленою відміткою місця проживання АДРЕСА_2 (а.с.11-12).

На вищевказане звернення відповідачем надано відповідь від 24.11.2021 №4401.3-14451/44.1-21, в якій зазначено, що попереднє звернення від 06.10.2021 було розглянуто УДМС у Луганській області та відповідь від 12.10.2021 вих.№4401.3-12891/44.1-21 засобами поштового зв'язку, однак дане відправлення не вручено під час доставки за відсутністю адресата та Укрпоштою 15.11.2021 вказаний лист УДМС у Луганській області було повернуто на адресу останнього у зв'язку з закінченням встановленого строку терміну зберігання.

У відповіді від 12.10.2021 №4401.3-12891/44.1-21 на заяву позивача від 06.10.2021 УДМС у Луганській області вказано, що згідно діючого законодавства ОСОБА_1 має право подати документи для обміну паспорта громадянина України на паспорт громадянина України у формі картки або паспорт громадяни України зразка 1994 року, надавши відповідні документи. Видача документу, що посвідчує особу не можлива без обробки персональних даних. Заява про видачу паспорта підтверджує волевиявлення фізичної особи щодо надання дозволу на обробку її персональних даних відповідно до сформульованої мети їх обробки (а.с.14-15).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Статтею 32 Конституції України визначено, що ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України. Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Рішенням Конституційного Суду України від 20 січня 2012 року № 2-рп/2012 надано офіційне тлумачення положення ч. 2 ст. 32 Конституції України, зокрема: неможливо визначити абсолютно всі види поведінки фізичної особи у сферах особистого та сімейного життя, оскільки особисті та сімейні права є частиною природних прав людини, які не є вичерпними‚ і реалізуються в різноманітних і динамічних відносинах майнового та немайнового характеру, стосунках, явищах, подіях тощо.

Право на приватне та сімейне життя є цінністю, необхідною для нормального життя людини в демократичному суспільстві, та розглядається як право фізичної особи на автономне буття незалежно від держави, органів місцевого самоврядування, юридичних і фізичних осіб. Збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди державою, органами місцевого самоврядування, юридичними або фізичними особами є втручанням в її особисте та сімейне життя. Таке втручання допускається винятково у випадках, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Відповідно до ч.1 ст.13 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" № 5492-VI (далі - Закон № 5492-VI) одним з документів, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, є паспорт громадянина України.

Згідно з ч. 1 ст. 21 Закону № 5492-VI паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

Відтак, у разі відсутності у особи паспорта, така особа не має підтвердження громадянства України, не може реалізувати свої права.

Частинами 1, 2, 4, 5 ст. 14 цього Закону передбачено, що документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклету.

Разом з тим, на даний час діє Положення № 2503-ХІІ, пунктом 3 якого передбачено, що бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 8 Положення № 2503-ХІІ термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується.

Згідно із пунктом 15 Положення № 2503-ХІІ для вклеювання до паспорта нових фотокарток при досягненні громадянином 25- і 45-річного віку подаються паспорт і дві фотокартки зазначеного розміру.

Відповідно до пункту 18 Положення № 2503-ХІІ для одержання, обміну паспорта і вклеювання до нього нових фотокарток громадянин подає документи і фотокартки не пізніш як через місяць після досягнення відповідного віку або зміни (переміни) прізвища, імені чи по батькові, встановлення розбіжностей у записах або непридатності паспорта для користування.

Підпунктом 6 пункту 6 Порядку № 302 Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України визначено, що обмін паспорта здійснюється у разі: якщо особа досягла 25- чи 45-річного віку та не звернулася в установленому законодавством порядку не пізніше як через місяць після досягнення відповідного віку для вклеювання до паспорта зразка 1994 року нових фотокарток.

03.04.2019 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 398 «Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302», відповідно до якої пункт 3 Постанови № 302 доповнено абзацом такого змісту: «Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року».

Згідно із абзацом третім пункту 2 розділу V (Уклеювання фотокарток) Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 № 456, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.06.2019 за № 620/33591 (далі - Порядок № 456), для вклеювання фотокартки при досягненні відповідного віку особа після спливу тридцятиденного строку заявник подає працівнику територіального підрозділу за місцем проживання заяву про вклеювання фотокартки, паспорт і дві фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см із зображенням, яке відповідає досягнутому нею віку, та відповідне рішення суду. Облік заяв про вклеювання фотокартки здійснюється в журналі реєстрації заяв про вклеювання фотокарток.

Системний аналіз вказаних нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що чинним законодавством України передбачено вклеювання до паспорта у вигляді паспортної книжечки нових фотокарток при досягненні громадянином 25- і 45-річного віку, при цьому, для вклеювання до паспорта нових фотокарток при досягненні громадянином вказаного віку необхідно подати паспорт і дві фотокартки не пізніш як через місяць після досягнення відповідного віку.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач при досягненні 45-річного віку звернувся до відповідача з заявою, до якої було додано 2 фотокартки.

При цьому, позивач вважає, що відмова у вклеюванні фотографії до паспорта у формі книжечки та примушування до отримання паспорта у вигляді пластикової картки спричинить обробку його персональних і конфіденційних даних без його згоди, отже може відбутись неправомірне втручання у його особисте життя з боку держави та порушення вимог Закону України «Про захист персональних даних» від 1 червня 2010 р. №2297-VI. Зважаючи на це, позивач не погоджується надавати згоду на обробку та використання своїх персональних даних.

Пунктом 131 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України" (далі - Постанова № 302) передбачено, що до безконтактного електронного носія, який міститься у паспорті, вноситься інформація, а саме: біометричні дані, параметри особи (відцифрований образ обличчя особи, відцифрований підпис особи, відцифровані відбитки пальців рук) виключно за згодою особи, отже вносяться відцифровані персональні данні особи.

До завершення роботи із забезпечення в повному обсязі територіальних підрозділів ДМС матеріально-технічними ресурсами, необхідними для оформлення і видачі паспорта громадянина України, зразки бланків якого затверджено цією постановою, паспорт громадянина України може оформлятися з використанням бланка паспорта громадянина України у формі книжечки.

Згідно з частиною 1 статті 6 закону України «Про захист персональних даних» від 01.06.2010 №2297-VI (далі по тексту - Закон №2297-VI) мета обробки персональних даних має бути сформульована в законах, інших нормативно-правових актах, положеннях, установчих чи інших документах, які регулюють діяльність володільця персональних даних, та відповідати законодавству про захист персональних даних.

Персональні дані - це відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована (стаття 2 Закону №2297-VI). Обробка персональних даних здійснюється для конкретних і законних цілей, визначених за згодою суб'єкта персональних даних, або у випадках, передбачених законами України, у порядку, встановленому законодавством.

Не допускається обробка даних про фізичну особу, які є конфіденційною інформацією, без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини (частина 5, 6 статті 6 Закону №2297-VI).

Таким чином, принципами обробки персональних даних є відкритість і прозорість, відповідальність, адекватність та ненадмірність їх складу та змісту стосовно визначеної мети їх обробки, а підставою обробки персональних даних є згода суб'єкта персональних даних.

Відтак, реалізація державних функцій має здійснюватись без примушування людини до надання згоди на обробку її персональних даних, що означає те, що особи, які відмовились надавати згоду на обробку їх персональних даних, повинні мати альтернативу - можливість використання традиційних методів ідентифікації особи.

Суд повинен оцінити, чи передбачене законом таке обмеження, чи відповідає обмеження "нагальній суспільній потребі", тобто чи є воно необхідним у демократичному суспільстві і чи відповідає воно легітимній меті (рішення ЄСПЛ у справі "Svyato-Mykhaylivska Parafiya v. Ukraine" від 14 червня 2007 року)

У даному випадку суд вважає, що відсутня будь-яка загроза національній безпеці, економічному добробуту або правам людини, а тому збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди є втручанням держави в її особисте та сімейне життя.

На думку суду, відмова відповідача не була «необхідною у демократичному суспільстві» у тому сенсі, що вона непропорційна цілям, які мали бути досягнуті, оскільки відмова вклеїти нову фотокартку до паспорту особи у зв'язку з досягненням відповідного віку, цим самим підтвердивши дійсність документу, що посвідчує особу, з підстав, на які послався орган влади, фактично позбавляє людину можливості посвідчити свою особу, а отже і користуватись наданими громадянськими правами.

Велика Палата Верховного Суду у зразковій справі №806/3265/17 дійшла висновку, що позбавлення особи можливості отримання паспорта у традиційній формі - у вигляді книжечки, і спричинені цим побоювання окремої суспільної групи, що отримання паспорта у вигляді ID - картки може спричинити шкоду приватному життю, становить втручання держави, яке не є необхідним у демократичному суспільстві, і воно є непропорційним цілям, які мали б бути досягнуті без покладення на особу такого особистого надмірного тягаря.

З урахуванням викладеного, враховуючи позицію Великої Палати Верховного Суду у постанові від 19.09.2018 у зразковій справі № 806/3265/17, суд дійшов висновку, що відмова органу ДМС вклеїти фотокартку до паспорта старого зразка фактично спонукає позивача до обміну дійсного паспорта громадянина на паспорт нового зразка, чому передує збирання, обробка і використання його персональних даних, позаяк особа не бажає надавати на це свою згоду.

У даному випадку суд виходить з того, що вищезазначені принципи та норми міжнародного права та Конституції України мають пріоритетне застосування у їх співвідношенні з підзаконним актом, що визначає безпосередньо порядок звернення до органу ДМС для заміни фотокартки у паспорті.

Суд враховує також і те, що застосоване відповідачем обмеження хоч і передбачене постановою ВРУ, однак воно не відповідає нагальній суспільній потребі, не є об'єктивно необхідним у демократичному суспільстві, відтак не відповідає легітимній меті.

Крім того, суд звертає увагу на ухвалу Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 27.12.2019 у справі № 620/1962/19, якою встановлено правильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм права у спорі громадянина з територіальним органом Державної міграційної служби щодо вклеювання до паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року нової фотокартки у зв'язку із досягненням 45-річного віку, та у даній справі позовні вимоги були задоволені.

Зважаючи на це, суд вважає, що відмова є протиправною, відтак позов слід задовольнити і зобов'язати відповідача вклеїти нову фотокартку позивача у паспорт громадянина України у формі книжечки (зразка 1994 року) у зв'язку з досягненням ним 45 - річного віку.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню з корегуванням способу захисту порушених прав позивача у відповідності до частини другої статті 9 КАС України.

У відповідності до частини першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії, чи бездіяльності покладається на відповідача.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

При зверненні до суду із позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн, що підтверджується квитанцією від 15.12.2021 №0.0.2379393946.1 (а.с.7).

Відповідно до статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на те, що суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з обранням належного способу захисту порушених прав позивача, відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України позивачу необхідно відшкодувати 908,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Державної міграційної служби України в Луганській області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною відмову управління Державної міграційної служби України в Луганській області, оформлену у вигляді листа від 12.10.2021 №4401.3-12891/44.1-21 у вирішенні питання про вклеювання фотокартки ОСОБА_1 у паспорті громадянина України у формі книжечки (зразка 1994 року) у зв'язку з досягненням ним 45- річного віку.

Зобов'язати управління Державної міграційної служби України в Луганській області (код ЄДРПОУ 37851432, 93400, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Партизанська, буд.12) вклеїти нову фотокартку ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_2 ) у паспорт громадянина України у формі книжечки (зразка 1994 року, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ) у зв'язку з досягненням ним 45 - річного віку.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Державної міграційної служби України в Луганській області (код ЄДРПОУ 37851432, 93400, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Партизанська, буд.12) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_2 ) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) гривень 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.М. Басова