Рішення від 17.01.2022 по справі 360/8662/21

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

17 січня 2022 рокуСєвєродонецькСправа № 360/8662/21

Луганський окружний адміністративний суд у складі судді Чернявської Т.І., розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Нижньодуванська селищна рада Сватівського району Луганської області, про визнання протиправною та скасування постанови від 16 грудня 2021 року ВП № 65190240 про закінчення виконавчого провадження,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Луганського окружного адміністративного суду на розгляді перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Нижньодуванська селищна рада Сватівського району Луганської області (далі - третя особа), в якому позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову заступника начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 16 грудня 2021 року про закінчення виконавчого провадження ВП № 65190240 з примусового виконання виконавчого листа по адміністративній справі № 360/2180/20, виданого 07 квітня 2021 року Луганським окружним адміністративним судом.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2020 року у справі № 360/2180/20 за позовом ОСОБА_1 до Тарасівської сільської ради Троїцького району Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії позов ОСОБА_1 задоволено частково:

- визнано протиправним та скасовано рішення Тарасівської сільської ради Троїцького району Луганської області від 06 травня 2020 року № 40/12 “Про розгляд заяви щодо виділення земельної ділянки на рівні частки (паю) та надання дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки на рівні частки (паю) згідно з сертифікатом серії ЛГ № 0056685 та свідоцтва на право на спадщину за заповітом серії ННК № 042391 від 25 вересня 2018 року на землях колишнього КСП ім. Леніна”;

- визнано протиправним та скасовано рішення Тарасівської сільської ради Троїцького району Луганської області від 06 травня 2020 року № 40/13 “Про розгляд заяви щодо виділення земельної ділянки на рівні частки (паю) та надання дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки на рівні частки (паю) згідно з сертифікатом серії ЛГ № 0056603 та свідоцтва на право на спадщину за заповітом серії ННК № 042391 від 25 вересня 2018 року на землях колишнього КСП ім. Леніна”;

- визнано протиправним та скасовано рішення Тарасівської сільської ради Троїцького району Луганської області від 07 липня 2020 року “Про внесення змін до рішення сесії № 40/12, № 40/13 від 06 травня 2020 року”, яким у задоволенні заяви ОСОБА_1 про виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості) та надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок на рівні частки (паю) з передачею у приватну власність згідно з сертифікатами серій ЛГ № 0056685, ЛГ № 0056603 та свідоцтва на право на спадщину за заповітом серії ННК № 042391 від 25 вересня 2018 року на землях колишнього КСП ім. Леніна” відмовлено;

- зобов'язано Тарасівську сільську раду Троїцького району Луганської повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16 березня 2020 року про виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості) та надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на рівні частки (паю) з передачею у приватну власність згідно сертифікатам серій ЛГ № 0056685, ЛГ № 0056603 та свідоцтва на право на спадщину за заповітом серії ННК № 042391 від 25 вересня 2018 року з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні;

- у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2021 року набрало законної сили 27 березня 2021 року.

Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) 19 квітня 2021 року відкрито виконавче провадження ВП № 65190240 з виконання виконавчого листа № 360/2180/20, виданого 07 квітня 2021 року Луганським окружним адміністративним судом, про зобов'язання Тарасівської сільської ради Троїцького району Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16 березня 2020 року про виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості) та надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на рівні частки (паю) з передачею у приватну власність згідно сертифікатам серій ЛГ № 0056685, ЛГ № 0056603 та свідоцтва на право на спадщину за заповітом серії ННК № 042391 від 25 вересня 2018 року з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2021 року у справі № 360/2180/20 замінено боржника у виконавчому провадженні ВП № 65190240 з Тарасівської сільської ради Троїцького району Луганської області на його правонаступника Нижньодуванську селищну раду Сватівського району Луганської області.

Постановою заступника начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 13 серпня 2021 року замінено сторону виконавчого провадження ВП № 65190240 з Тарасівської сільської ради Троїцького району Луганської області на Нижньодуванську селищну раду Сватівського району Луганської області.

Постановою заступника начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 16 грудня 2021 року виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа № 360/2180/21, виданого Луганським окружним адміністративним судом 07 квітня 2021 року, закрито на підставі пункту 9 частини першої статті 39 та статті 40 Закону України “Про виконавче провадження”, у зв'язку з виконанням рішення фактично та в повному обсязі.

Позивач зазначає, що постанова заступника начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про закінчення виконавчого провадження від 16 грудня 2021 року є протиправною та підлягає скасуванню, оскільки при її прийнятті була відсутня визначена пунктом 9 частини першої статті 39 Закону України “Про виконавче провадження” підстава для закінчення виконавчого провадження, а саме відсутнє виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2021 року у справі № 360/2180/21.

З урахуванням викладеного, позивач просить позовні вимоги задовольнити.

В додаткових поясненнях від 16 січня 2022 року позивач зазначила, що рішення Нижньодуванської селищної ради Сватівського району Луганської області восьмого скликання від 21 травня 2021 року № 9/78 «Про розгляд заяви гр. ОСОБА_1 про добровільне виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2021 року (справа № 360/2180/20), яке набуло законної сили 27 березня 2021 року» є недопустимим доказом, оскільки це рішення не відповідає вимогам статей 118, 122 Земельного кодексу України, так як прийняте з порушенням норм закону, зокрема із порушенням установленого строку для його прийняття та без урахування правової оцінки суду, та за відсутності належних повноважень, оскільки на момент прийняття рішення не відбулось правонаступництва. На виконання рішення суду рішення могла приймати лише Тарасівська сільська рада Троїцького району Луганської області, яка перебувала в стані припинення. Однак таких рішень уповноваженою особою та органом місцевого самоврядування не приймалось. На підстав викладеного позивач, з посиланням на статтю 74 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), вважає рішення Нижньодуванської селищної ради Сватівського району Луганської області восьмого скликання від 21 травня 2021 року № 9/78 «Про розгляд заяви гр. ОСОБА_1 про добровільне виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2021 року (справа № 360/2180/20), яке набуло законної сили 27 березня 2021 року» недопустимим доказом, у зв'язку з чим просить його не враховувати в роботі при розгляді справи (арк. спр. 141-142).

Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) адміністративний позов не визнав, про що подав відзив на позовну заяву від 17 січня 2022 року № 476, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити за необґрунтованістю (арк. спр. 69-71).

Заперечуючи проти позову, відповідач зазначив, що 16 квітня 2021 року на виконання до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) надійшов виконавчий лист Луганського окружного адміністративного суду від 07 квітня 2021 року № 360/2180/20 про зобов'язання Тарасівської сільської ради Троїцького району Луганської повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16 березня 2020 року про виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості) та надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на рівні частки (паю) з передачею у приватну власність згідно сертифікатами серій ЛГ № 0056685, ЛГ № 0056603 та свідоцтва на право на спадщину за заповітом серії ННК № 042391 від 25 вересня 2018 року з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

19 квітня 2021 року державним виконавцем, керуючись статтями 3, 4, 24, 25, 26, 27 Закону України «Про виконавче провадження», винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 65190240.

Нижньодуванська селищна рада листом повідомила державного виконавця про те, що з 01 січня 2021 року Тарасівська сільська рада припинила свою діяльність, а правонаступником всього майна, прав та обов'язків Тарасівської сільської ради Троїцького району Луганської області є Нижньодуванська селищна рада, повноваження якої розпочались з 27 листопада 2020 року внаслідок проведення першої сесії.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2021 року у справі № 360/2180/20 заяву відділу про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником задоволено, замінено боржника у виконавчому провадженні ВП №65190240 з Тарасівської сільської ради Троїцького району Луганської області на його правонаступника Нижньодуванську селищну раду Сватівського району Луганської області. 13 серпня 2021 року державним виконавцем, керуючись статтею 15 Закону України «Про виконавче провадження», винесено постанову про заміну сторони виконавчого провадження.

Державним виконавцем, керуючись статтею 18 Закону України «Про виконавче провадження», направлено вимогу боржнику щодо стану виконання рішення суду з попередженням про наслідки невиконання рішення суду. На адресу відділу надійшла відповідь боржника та копія рішення Нижньодуванської селищної ради восьмого скликання від 21 травня 2021 року № 9/78.

15 листопада 2021 року державним виконавцем, керуючись статтями 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження», винесено постанову про накладення штрафу на боржника у розмірі 5100,00 грн, де також було зазначено про обов'язок боржника виконати рішення протягом 10 робочих днів. Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2021 року у справі № 360/7747/21 позов Нижньодуванської селищної ради Сватівського району Луганської області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу задоволено, визнано протиправною та скасовано постанову Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) у виконавчому провадженні ВП № 65190240 від 15 листопада 2021 року про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн.

16 грудня 2021 року державним виконавцем, керуючись пунктом 9 частини першої статті 39 Закону України «Про виконавче провадження», винесено постанову про закінчення виконавчого провадження. Отже, дії Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) є правомірними та відповідають нормам Закону України «Про виконавче провадження».

З огляду на викладене, відповідач вважає, що жодних законних підстав для задоволення позову не існує, а обставини, на які посилається позивач, є необґрунтованими.

Нижньодуванська селищна рада Сватівського району Луганської області на позовну заяву надала пояснення від 13 січня 2022 року № 02-25/76, в яких у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю (арк. спр. 148-149).

Третя особа зазначила, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 717-р затверджено територію Нижньодуванської територіальної громади, до складу якої увійшли Нижньодуванська селищна рада, Верхньодуванська сільська рада, Оборотнівська сільська рада, Преображенська сільська рада Сватівського району, Новочервоненська сільська рада, Тарасівська сільська рада Троїцького району. 27 листопада 2020 року відбулася перша сесія Нижньодуванської селищної ради Сватівського району Луганської області восьмого скликання - факт початку повноважень ради. Юридичною підставою для початку проведення реорганізації відповідних юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, є набрання чинності Законом України від 17 листопада 2020 року № 1009-ІХ (набрання чинності 06 грудня 2020 року), яким внесено зміни до розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Нижньодуванською селищною радою прийнято рішення від 09 грудня 2020 року № 2/1 «Про початок реорганізації сільських рад шляхом приєднання до Нижньодуванської селищної ради».

З посиланням на пункт 6-1 розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», третя особа вважає, що рішення, які приймаються Нижньодуванською селищною радою, є законними та правомірними.

06 квітня 2021 року при розгляді заяви ОСОБА_1 до Нижньодуванської селищної ради, яка зареєстрована за № 653, щодо виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2021 року у справі № 360/2180/20 за позовом ОСОБА_1 до Тарасівської сільської ради Троїцького району Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, Нижньодуванській селищній раді вперше стало відомо про рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2021 року у справі № 360/2180/20. Так як Нижньодуванська селищна рада є правонаступником Тарасівської сільської ради, на дев'яту сесію восьмого скликання винесено на розгляд це звернення та прийнято відповідне рішення від 21 травня 2021 року № 9/78. Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2021 року у справі № 360/2180/20 в частині скасування рішень Тарасівської сільської ради від 06 травня 2020 року за № 40/12, від 06 травня 2020 року за № 40/13 та повторного розгляду заяви ОСОБА_1 від 16 березня 2020 року виконано, що підтверджується рішенням Нижньодуванської селищної ради восьмого скликання від 21 травня 2021 року № 9/78.

На виконання вимоги державного виконавця від 11 жовтня 2021 року № 9801 про надання до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) інформації щодо повного та фактичного виконання рішення суду, листом від 26 жовтня 2021 року № 02-25/1585 Нижньодуванська селищна рада повідомила Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про те, що рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2021 року у справі № 360/2180/20 в частині повторного розгляду заяви ОСОБА_1 від 16 березня 2020 року виконано, що підтверджується рішенням Нижньодуванської селищної ради восьмого скликання від 21 травня 2021 року № 9/78.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2021 року у справі № 360/7747/21 позов Нижньодуванської селищної ради до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу задоволено. Даним рішенням встановлено, що рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2021 року у справі № 360/2180/20 виконано Нижньодуванською селищною радою 21 травня 2021 року.

На підставі викладеного третя особа просить у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою від 10 січня 2022 року відкрито провадження у справі, залучено до участі у справі Нижньодуванську селищну раду Сватівського району Луганської області як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, призначено справу до судового розгляду у відкритому судовому засіданні на 17 січня 2022 року о 15 год. 30 хв. та визначено, що справа розглядатиметься з урахуванням особливостей провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, встановлених статтями 268-272, 287 КАС України (арк. спр. 54-56).

Представники сторін та третьої особи у судове засідання не прибули, про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином в порядку, визначеному статтею 268 КАС України (арк. спр. 57, 58, 58 зв., 59, 60, 60 зв., 61, 62, 63, 64). Відповідач у відзиві на позовну заяву від 17 січня 2022 року № 476 та третя особа у поясненнях від 13 січня 2022 року № 02-25/76 просили розглянути справу за відсутності їх представників (арк. спр. 69-71, 148-149).

Згідно з частиною третьою статті 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.

Відповідно до частини дев'ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Оскільки сторони про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином і відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні на підставі наявних у ній доказів.

Ухвалою від 17 січня 2022 року відмовлено у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про витребування доказів у справі (арк. спр. 146-147, 153-154).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, судом встановлено таке.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2021 року у справі № 360/2180/20 за позовом ОСОБА_1 до Тарасівської сільської ради Троїцького району Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії позов ОСОБА_1 задоволено частково (арк. спр. 51-52):

- визнано протиправним та скасовано рішення Тарасівської сільської ради Троїцького району Луганської області від 06 травня 2020 року № 40/12 “Про розгляд заяви щодо виділення земельної ділянки на рівні частки (паю) та надання дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки на рівні частки (паю) згідно з сертифікатом серії ЛГ № 0056685 та свідоцтва на право на спадщину за заповітом серії ННК № 042391 від 25 вересня 2018 року на землях колишнього КСП ім. Леніна”;

- визнано протиправним та скасовано рішення Тарасівської сільської ради Троїцького району Луганської області від 06 травня 2020 року № 40/13 “Про розгляд заяви щодо виділення земельної ділянки на рівні частки (паю) та надання дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки на рівні частки (паю) згідно з сертифікатом серії ЛГ № 0056603 та свідоцтва на право на спадщину за заповітом серії ННК № 042391 від 25 вересня 2018 року на землях колишнього КСП ім. Леніна”;

- визнано протиправним та скасовано рішення Тарасівської сільської ради Троїцького району Луганської області від 07 липня 2020 року “Про внесення змін до рішення сесії № 40/12, № 40/13 від 06 травня 2020 року”, яким у задоволенні заяви ОСОБА_1 про виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості) та надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок на рівні частки (паю) з передачею у приватну власність згідно з сертифікатами серій ЛГ № 0056685, ЛГ № 0056603 та свідоцтва на право на спадщину за заповітом серії ННК № 042391 від 25 вересня 2018 року на землях колишнього КСП ім. Леніна” відмовлено;

- зобов'язано Тарасівську сільську раду Троїцького району Луганської повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16 березня 2020 року про виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості) та надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на рівні частки (паю) з передачею у приватну власність згідно сертифікатам серій ЛГ № 0056685, ЛГ № 0056603 та свідоцтва на право на спадщину за заповітом серії ННК № 042391 від 25 вересня 2018 року з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні;

- у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

07 квітня 2021 року ОСОБА_1 за рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2021 року у справі № 360/2180/20, яке набрало законної сили 27 березня 2021 року та підлягає примусовому виконанню в порядку, передбаченому Законом України «Про виконавче провадження», видано виконавчий лист (арк. спр. 25, 74-75).

16 квітня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) з заявою 14 квітня 2021 року про відкриття виконавчого провадження з виконання виконавчого листа у справі № 360/2180/20, про що свідчить штамп реєстрації вхідної кореспонденції № 1896 (арк. спр. 73).

Постановою заступника начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 19 квітня 2021 року відкрито виконавче провадження ВП № 65190240 з примусового виконання виконавчого листа, виданого Луганським окружним адміністративним судом 07 квітня 2021 року у справі № 360/2180/20, про зобов'язання Тарасівської сільської ради Троїцького району Луганської повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16 березня 2020 року про виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості) та надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на рівні частки (паю) з передачею у приватну власність згідно сертифікатами серій ЛГ № 0056685, ЛГ № 0056603 та свідоцтва на право на спадщину за заповітом серії ННК № 042391 від 25 вересня 2018 року з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні (арк. спр. 27, 77).

Ухвалою від 11 серпня 2021 року у справі № 360/2180/20 замінено боржника у виконавчому провадженні ВП № 65190240 з Тарасівської сільської ради Троїцького району Луганської області на його правонаступника Нижньодуванську селищну раду Сватівського району Луганської області (ідентифікаційний код: 04335683, місцезнаходження: 92612, Луганська обл., Сватівський район, смт. Нижня Дуванка, вул. Каштанова, буд. 79) (арк. спр. 101-103).

Постановою заступника начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 13 серпня 2021 року замінено сторону виконавчого провадження № 65190240, а саме Тарасівську сільську раду Троїцького району Луганської області на Нижньодуванську селищну раду Сватівського району Луганської області (арк. спр. 105).

Вимогою від 11 жовтня 2021 року № 9801 державний виконавець зобов'язав Нижньодуванську селищну раду Сватівського району Луганської області надати до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) інформацію щодо повного та фактичного виконання рішення суду у справі № 360/2180/20 (арк. спр. 107-108).

Нижньодуванська селищна рада Сватівського району Луганської області листом від 26 жовтня 2021 року № 02-25/1585 на вимогу державного виконавця від 11 жовтня 2021 року № 9801 повідомила, що рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2021 року у справі № 360/2180/20 в частині скасування рішень Тарасівської сільської ради від 06 травня 2020 року за № 40/12, від 06 травня 2020 року за № 40/13 та повторного розгляду заяви ОСОБА_1 від 16 березня 2020 року виконано, що підтверджується рішенням Нижньодуванської селищної ради восьмого скликання від 21 травня 2021 року № 9/78, яке додається (арк. спр. 109, 110).

Рішенням Нижньодуванської селищної ради Сватівського району Луганської області восьмого скликання від 21 травня 2021 року № 9/78 «Про розгляд заяви гр. ОСОБА_1 про добровільне виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2021 року (справа № 360/2180/20), яке набуло законної сили 27 березня 2021 року» за результатами повторного розгляду заяви ОСОБА_1 від 16 березня 2020 року про виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості) та надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на рівні частки (паю) з передачею у приватну власність згідно з сертифікатами серії ЛГ № 0056685, ЛГ № 0056603 та свідоцтва на право на спадщину за заповітом серії ННК № 042391 від 25 вересня 2018 року, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, відмовлено гр. ОСОБА_1 у виділенні в натурі (на місцевості) та наданні дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на рівні частки (паю) з передачею у приватну власність згідно з сертифікатами серії ЛГ № 0056685 та ЛГ № 0056603 та свідоцтва на право на спадщину за заповітом серії ННК № 042391 від 25 вересня 2018 року площею 3,85 умовних кадастрових гектарів (сінокосів та пасовищ) на кожен сертифікат на землях колишнього КСП ім. Леніна у зв'язку з не проведенням станом на 19 травня 2021 року розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) КСП ім. Леніна, що обмежує селищну раду під час вирішення питання щодо виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) в одноособовому порядку (арк. спр. 30, 110, 150).

Постановою заступника начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 15 листопада 2021 року ВП № 65190240 на Нижньодуванську селищну раду Сватівського району Луганської області накладено штраф у розмірі 5100,00 грн за невиконання рішення суду (арк. спр. 115-116).

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2021 року у справі № 360/7747/21, яке набрало законної сили 24 грудня 2021 року, позов Нижньодуванської селищної ради Сватівського району Луганської області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу задоволено, визнано протиправною та скасовано постанову Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) у виконавчому провадженні ВП № 65190240 від 15 листопада 2021 року про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн, оскільки матеріалами справи підтверджується, що рішення суду від 15 лютого 2021 року у справі № 360/2180/20 в частині зобов'язання Тарасівської сільської ради Троїцького району Луганської повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16 березня 2020 року про виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості) та надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на рівні частки (паю) з передачею у приватну власність згідно сертифікатами серій ЛГ № 0056685, ЛГ № 0056603 та свідоцтва на право на спадщину за заповітом серії ННК № 042391 від 25 вересня 2018 року з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, виконано Нижньодуванською селищною радою Сватівського району Луганської області 21 травня 2021 року (арк. спр. 121-127, 135-140).

Постановою заступника начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 16 грудня 2021 року ВП № 65190240 на підставі пункту 9 частини першої статті 39, статті 40 Закону України «Про виконавче провадження» закінчено виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа, виданого Луганським окружним адміністративним судом 07 квітня 2021 року у справі № 360/2180/20, про зобов'язання Тарасівської сільської ради Троїцького району Луганської повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16 березня 2020 року про виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості) та надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на рівні частки (паю) з передачею у приватну власність згідно сертифікатами серій ЛГ № 0056685, ЛГ № 0056603 та свідоцтва на право на спадщину за заповітом серії ННК № 042391 від 25 вересня 2018 року з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, оскільки рішення виконано фактично та в повному обсязі (арк. спр. 47, 132-133).

Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця визначає стаття 287 КАС України.

Згідно з частиною першою статті 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України від 02 лютого 2016 року № 1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 1404, у відповідній редакції).

За визначенням статті 1 Закону № 1404 виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 3 Закону № 1404 відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами (частина перша статті 13 Закону № 1404).

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 18 Закону № 1404 виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Виконавець зобов'язаний: здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом; розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання (пункти 1, 3 частини другої статті 18 Закону № 1404).

Пунктом 1 частини першої статті 26 Закону № 1404 визначено, що виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

Відповідно до частини п'ятої статті 26 Закону № 1404 виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.

Згідно з пунктом 9 частини першої статті 39 Закону № 1404 виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

Згідно з частиною першою статті 40 Закону № 1404 у разі закінчення виконавчого провадження (крім офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, закінчення виконавчого провадження за судовим рішенням, винесеним у порядку забезпечення позову чи вжиття запобіжних заходів, а також, крім випадків нестягнення виконавчого збору або витрат виконавчого провадження, нестягнення основної винагороди приватним виконавцем), повернення виконавчого документа до суду, який його видав, арешт, накладений на майно (кошти) боржника, знімається, відомості про боржника виключаються з Єдиного реєстру боржників, скасовуються інші вжиті виконавцем заходи щодо виконання рішення, а також проводяться інші необхідні дії у зв'язку із закінченням виконавчого провадження. Виконавче провадження, щодо якого винесено постанову про його закінчення, не може бути розпочате знову, крім випадків, передбачених цим Законом.

Судом встановлено, що рішенням Нижньодуванської селищної ради Сватівського району Луганської області восьмого скликання від 21 травня 2021 року № 9/78 «Про розгляд заяви гр. ОСОБА_1 про добровільне виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2021 року (справа № 360/2180/20), яке набуло законної сили 27 березня 2021 року» за результатами повторного розгляду заяви ОСОБА_1 від 16 березня 2020 року про виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості) та надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на рівні частки (паю) з передачею у приватну власність згідно з сертифікатами серії ЛГ № 0056685, ЛГ № 0056603 та свідоцтва на право на спадщину за заповітом серії ННК № 042391 від 25 вересня 2018 року, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, відмовлено гр. ОСОБА_1 у виділенні в натурі (на місцевості) та наданні дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на рівні частки (паю) з передачею у приватну власність згідно з сертифікатами серії ЛГ № 0056685 та ЛГ № 0056603 та свідоцтва на право на спадщину за заповітом серії ННК № 042391 від 25 вересня 2018 року площею 3,85 умовних кадастрових гектарів (сінокосів та пасовищ) на кожен сертифікат на землях колишнього КСП ім. Леніна у зв'язку з не проведенням станом на 19 травня 2021 року розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) КСП ім. Леніна, що обмежує селищну раду під час вирішення питання щодо виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) в одноособовому порядку (арк. спр. 30, 110, 150).

Оскільки до повноважень державного виконавця не входить перевірка правильності прийнятого Нижньодуванською селищною радою Сватівського району Луганської області восьмого скликання рішення від 21 травня 2021 року № 9/78 «Про розгляд заяви гр. ОСОБА_1 про добровільне виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2021 року (справа № 360/2180/20), яке набуло законної сили 27 березня 2021 року», постанова заступника начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 16 грудня 2021 року ВП № 65190240 про закінчення виконавчого провадження винесена правомірно.

У разі незгоди з рішенням Нижньодуванської селищної ради Сватівського району Луганської області восьмого скликання від 21 травня 2021 року № 9/78 «Про розгляд заяви гр. ОСОБА_1 про добровільне виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2021 року (справа № 360/2180/20), яке набуло законної сили 27 березня 2021 року», позивач має право в порядку статті 383 КАС України подати заяву до суду про визнання протиправним рішення, прийнятого Нижньодуванською селищною радою Сватівського району Луганської області на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2021 року у справі № 360/2180/20, або оскаржити таке рішення як правовий акт індивідуальної дії в судовому порядку шляхом подання позовної заяви.

Також суд вважає за необхідне зазначити, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 717-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Луганської області» визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад Луганської області згідно з додатком. Додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 717-р серед іншого визначено, що до складу території територіальної громади Нижньодуванської територіальної громади входять території таких територіальних громад (населених пунктів) Нижньодуванської, Верхньодуванської, Новочервоненської, Оборотнівської, Преображенської, Тарасівської Троїцького району.

Згідно з підпунктами 1, 9 пункту 6-1 розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР “Про місцеве самоврядування в Україні” до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України закінчення повноважень сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів, а також реорганізація сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів як юридичних осіб у зв'язку із змінами в адміністративно-територіальному устрої України здійснюються з урахуванням таких положень: у день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною територіальною громадою, територія якої затверджена Кабінетом Міністрів України (далі - сформована територіальна громада), припиняються повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, територія яких включена до території сформованої територіальної громади (далі - розформовані територіальні громади); юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі сформованої територіальної громади, є правонаступником прав та обов'язків усіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами, з дня набуття повноважень новообраною радою.

Повноваження місцевої ради, обраної на позачергових, повторних або перших виборах, закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної ради, обраної на наступних (чергових або позачергових) виборах (частина восьма статті 45 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР “Про місцеве самоврядування в Україні”).

Таким чином, повноваження Тарасівської сільської ради Троїцького району Луганської області, у тому числі і у галузі земельних відносин, припинились в силу вимог закону в день відкриття першої сесії Нижньодуванської селищної ради Сватівського району Луганської області, яке мало місце 27 листопада 2020 року.

Публічне правонаступництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок щодо відновлення порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід про перехід до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.

Отже, правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) іншому або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

У такому разі також відбувається вибуття суб'єкта владних повноважень із публічних правовідносин.

Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов'язків, що відбувається із суб'єктами владних повноважень, сама собою повинна бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.

При цьому можна виділити дві форми адміністративного (публічного) правонаступництва: 1) фактичне (або компетенційне адміністративне правонаступництво), тобто таке, де вирішуються питання передачі фактичних повноважень від одного до іншого органу, посадової особи (або повноважень за компетенцією) та 2) процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво.

Фактичне (компетенційне) адміністративне (публічне) правонаступництво - це врегульовані нормами адміністративного права умови та порядок передання адміністративної компетенції від одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого, який набуває певні владні повноваження внаслідок ліквідації органу чи посади суб'єкта владних повноважень, припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення компетенції органу публічної адміністрації чи припинення повноважень посадової особи.

Процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво - це унормована можливість заміни адміністративним судом (на будь-якій стадії процесу судового розгляду справи в суді першої, апеляційної та касаційної інстанцій (крім випадків перегляду справи за винятковими чи нововиявленими обставинами)) сторони чи третьої особи іншим суб'єктом, коли права та обов'язки суб'єкта владних повноважень перейшли від сторони (в адміністративній справі) до іншого суб'єкта владних повноважень, а також можливість суб'єкта публічної адміністрації (правонаступника) вступити в судовий процес як сторона чи третя особа.

При визначенні процесуального адміністративного (публічного) правонаступництва суд повинен виходити з того, хто є правонаступником у спірних правовідносинах, і враховувати таке: якщо під час розгляду адміністративної справи буде встановлено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються, припинили свою діяльність, то суд повинен залучити до участі у справі їхніх правонаступників.

У разі ж відсутності правонаступників суд повинен залучити до участі у справі орган, до компетенції якого належить ухвалення рішення про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача. У разі зменшення обсягу компетенції суб'єкта владних повноважень, не пов'язаного з припиненням його діяльності, до участі у справі як другого відповідача суд залучає іншого суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого передані або належать функції чи повноваження щодо вирішення питання про відновлення порушених прав, свобод чи інтересів позивача.

Отже, підставою для переходу адміністративної компетенції від одного суб'єкта владних повноважень до іншого (набуття адміністративної компетенції) є події, що відбулися із суб'єктом владних повноважень, а тому факт припинення (ліквідації) юридичної особи не є вирішальним.

За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин суд дійшов висновку, що позовні вимоги необґрунтовані і у задоволенні позову слід відмовити повністю.

За правилами статті 139 КАС України понесені позивачем витрати у виді судового збору за подання даного позову покладаються на позивача та відшкодуванню не підлягають.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 132, 139, 205, 241-246, 250, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (місцезнаходження: вул. Єгорова, буд. 22, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93400), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Нижньодуванська селищна рада Сватівського району Луганської області (ідентифікаційний код 04335683, місцезнаходження: вул. Каштанова, буд. 79, смт Нижня Дуванка, Сватівський район, Луганська область, 92612), про визнання протиправною та скасування постанови від 16 грудня 2021 року ВП № 65190240 про закінчення виконавчого провадження повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 287 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду суд протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя Т.І. Чернявська