Рішення від 05.01.2022 по справі 360/3771/20

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

05 січня 2022 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3771/20

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Шембелян В.С.,

за участю секретаря судового засідання Пономарьової О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

07 жовтня 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області 6699/2020 від 03.09.2020 щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії та переходу на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком 2;

- зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «б» частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 1-р/2020 з 01.09.2020.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 01.09.2020 ОСОБА_1 звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьк Луганської області з заявою про перехід на інший вид пенсії на пільгових умовах за Списком 2, згідно з Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року 1058-IV.

На даний час позивач є пенсіонером по інвалідності 3 групи загального захворювання. В обґрунтування заяви було надано документи для переходу на пенсію на пільгових умовах за списком ? 2 та зазначено, що відповідно до записів, які містяться в трудовій книжці позивача, станом на 01.09.2020 загальний трудовий стаж складає 31 рік 5 місяців 18 днів, в тому числі її пільговий стаж за Списком 2 складає 15 років 2 дні, що не оспорюється та повністю визнається відповідачем з наданої позивачем трудової книжки НОМЕР_1 від 16.09.1988.

Однак, відповідач рішенням відмовив у переході на пільговою пенсію з огляду на те, що при наявності пільгового стажу 15 років 2 дні позивач не досягла необхідного пенсійного віку - 55 років.

Позивач вважає зазначену відмову в переході та перерахунку пенсії на пільгових умовах протиправною, оскільки трудова книжка містить записи про роботу позивача на посадах, які містяться в Списку 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 162 від 11.03.1994.

Також позивачем зазначено, що при досягненні 50 років вона отримала право на перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах за Списком 2 згідно з пунктом «б», оскільки рішенням Конституційного Суду від 23.01.2020 ? І-р/2020 визначено, що застосуванню підлягає стаття 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11,1991 1788-ХІІ в редакції до внесення змін статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах. Вважає рішення відповідача протиправним, тому просить суд задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 12.10.2020 прийнято позовну заяву до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомлення (викликом) сторін (а.с. 17-18).

10 листопада 2020 року судове засідання відкладено (а.с. 39).

Ухвалою суду від 08.12.2020 зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі 360/3611/20 ( Пз/9901/32/20) (а.с. 44-45).

Ухвалою суду від 05.01.2022 поновлено провадження у справі; замінено відповідача - управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області.

28.10.2020 від представника відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву (а.с.31-33), відповідно до якого він просить відмовити у задоволенні позовних вимог з таких підстав.

01.09.2020 позивач звернулась до управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області з заявою про перехід на інший вид пенсії на пільгових умовах за списком 2 .

Рішенням від 03.09.2020 6699/2020 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, а саме в переводі на інший вид пенсії на пільгових умовах по списку 2 за заявою від 01.09.2020 6699 у зв'язку з недосягненням пенсійного віку, передбаченого цим Законом.

Відповідачем зазначено, що враховуючи те, що позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , станом на дату звернення із заявою про призначення пільгової пенсії 01.09.2020 не досягла пенсійного віку відповідно до п.1 ч.2 ст. 114 Закону 1058-ІV, тому не набула права на призначення пенсії за цим законом.

Також відповідачем зазначено, що згідно з відомостями трудової книжки позивача, довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній та даних, наявних реєстрі застрахованих особі Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування страховий стаж ОСОБА_1 складає 31 рік 5 місяців 18 днів, пільговий стаж за списком 2 складає 15 років 2 дні, але вік заявниці станом на дату подання заяви 50 років.

На підставі вищенаведеного, відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд встановив такі обставини справи.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , що підтверджутся паспортом громадянина України серія НОМЕР_3 , виданий 09.08.1999 Сєвєродонецьким МВУМВС України в Луганській області та карткою платника податків (а.с.5-6), є перебуває на обліку в відповідача, як отримувач пенсії по інвалідності 3 група загального захворювання відповідно до пенсійного посвідчення НОМЕР_2 (а.с. 14).

Згідно з протоколом «Призначення пенсії» 7198 від 09.12.2015 ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності (а.с. 24).

01 вересня 2020 року позивач звернулась до управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області із заявою про перехід на інший вид пенсії, а саме: пільгової пенсії за списком 2 за матеріалами пенсійної справи (а.с.25).

Рішенням управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про відмову в перерахунку пенсії від 03.09.2020 6699/2020 ( ОСОБА_1 ) позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, а саме: переводі на інший вид пенсії на пільгових умовах за списком 2 у зв'язку з недосягненням пенсійного віку, передбаченого законом. В рішенні зазначено, що страховий стаж позивача складає 31 рік 5 місяців 18 днів, пільговий стаж по списку 2 складає 15 років 2 дні, але заявниці станом на дату подання заяви 50 років (а.с. 7-8).

Таким чином, на дату звернення за призначенням пенсії позивачу виповнилося 50 років.

Отже спірними питаннями цієї справи є саме наявність у позивача права на перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах за списком 2, при цьому, сторонами у справі не заперечується той факт, що на день звернення пенсійний вік позивача становив 50 років, страховий стаж роботи - 31 рік 5 місяців 18 днів, в тому числі на пільгових умовах за списком 2 згідно п.2 ч.2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” 15 років 2 дні.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, керується такими вимогами чинного законодавства.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Загальні умови, порядок нарахування та розмір пенсій визначаються, зокрема, Законом України “Про пенсійне забезпечення” від 05.11.1991 1788-XII та Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 1058-IV.

Статтею 44 Закону 1058 встановлено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, відповідно до якого заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Згідно з абзацом першим пункту 1.5 розділу I Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постанова правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, (далі - Порядок № 22-1) заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.

Положеннями пункту 1.7 розділу I Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії Порядку 22-1 визначено, що днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви (абзац перший).

Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви (абзац другий).

Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (абзац п'ятий).

Абзацом першим пункту 2.7 розділу II Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший Порядку 22-1 встановлено, що до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.

Абзацом першим пункту 2.8. розділу II Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший Порядку 22-1 визначено, що поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.

Відповідно до абзацу першого пункту 4.1 розділу ІV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі (абзаци другий, третій пункту 4.1 розділу ІV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку 22-1).

Згідно з абзацами першим, другим пункту 4.3 розділу ІV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем проведення перерахунку.

Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу начальника управління щодо розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління (абзац шостий пункту 4.3 розділу ІV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку 22-1).

Відповідно до пункту 4.7 розділу ІV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

У разі звернення пенсіонера видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії (абзац другий пункту 4.9 розділу ІV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку 22-1).

Так, законом 2148-VIII від 03.10.2017 Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” доповнено розділом XIV-І “Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян”.

Відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 цього Закону на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

До цих змін порядок призначення пенсій на пільгових умовах визначався ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”. Так, пункт “б” статті 13 цього закону в редакції, чинній до 01.04.2015 передбачав, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком 2 виробництв, робіт, професій, посаді показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

За приписами статті 12 Закону 1788-XII право на пенсію за віком мають чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років, жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.

Натомість згідно з пунктом “б” статті 13 Закону 1788-XII в редакції, чинній до внесення змін Законом 213-VІІІ, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком ? 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що затверджений Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;

жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Законом 213-VІІІ, який набрав чинності з 1 квітня 2015 року, збільшено раніше передбачений пунктом “б” статті 13 Закону 1788-ХІІ вік набуття права на пенсію на пільгових умовах, зокрема, жінкам з 50 років до 55 років.

Відповідно до пункту 1 резолютивної частини Рішення Коснтитуційного Суду України 1-р/2020 визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), стаття13, частина друга статті 14, пункти “б” - “г” статті 54 Закону 1788-XII зі змінами, внесеними Законом 213-VIII (пункт 1 рішення).

Згідно з пунктом 3 резолютивної частини зазначеного Рішення застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти “б” - “г” статті 54 Закону 1788-XII в редакції до внесення змін Законом 213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме: на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, у тому числі жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Таким чином, Рішенням 1-р/2020 Конституційний Суд України визнав неконституційними окремі положення Закону 1788-ХІІ, у зв'язку із чим вони втратили чинність з дня ухвалення Рішення (пункт 2 резолютивної частини Рішення). Одночасно Конституційний Суд України встановив, що підлягають застосуванню відповідні норми в редакції до внесення змін Законом 213-VIII.

У зв'язку із цим на час виникнення спірних правовідносин Закон 1788-ХІІз урахуванням Рішення 1-р/2020, встановлював право на пенсію за віком на пільгових умовах за списком 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, для жінок після досягнення 50 років (за наявності стажу роботи та інших умов, визначених в рішенні КСУ).

Отже, на час виникнення спірних правовідносин була наявна колізія між нормами Закону 1788-ХІІ з урахуванням Рішення 1-р/2020 з одного боку, та Законом 1058-ІV- з іншого в частині віку набуття права на пенсію на пільгових умовах. Перший із цих законів визначав такий вік у 50 років, тоді як другий - у 55 років.

Оскільки норми названих законів регулюють одне і те ж коло відносин, вони явно суперечать один одному. Таке регулювання порушує вимогу “якості закону”, передбачену Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року, та не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади у майнові права заявника (див. пункт 56 рішення Європейського суду з прав людини від 14 жовтня 2010 року у справі “Щокін проти України”).

Велика Палата Верховного Суду в постанові від 19 лютого 2020 року у справі 520/15025/16-а (провадження 11-1207апп19, пункт 56) сформувала правовий висновок, згідно з яким за умов існування неоднозначного, множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який є найбільш сприятливим для особи., а саме: норми Закону 1788-ХІІ з урахуванням Рішення Коснтитуційного Суду України 1-р/2020, а не Закону 1058-ІV.

Таким чином, за нявності достатньої кількості стажу як страхового так і пільгового (при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах), позивач має право на призначення пільгової пенсії саме по досягненню 50 років за вказаними висновками Великої Палати Верховного Суду.

Тому відмова управління Пенсійного фонду України в призначенні позивачу (яка на час звернення із заявою про призначення пенсії досягла 50 років, мала страховий стаж роботи понад 20 років, у тому числі пільговий стаж за списком 2 - понад 10 років) пенсії на пільгових умовах за віком з посиланням недосягнення нею 55-річного пенсійного віку, визначеного пунктом 2 частини другої статті 114 Закону 1058-ІV, є протиправною.

Велика палата Верховного суду в межах зразкової справи 360/3611/20 дійшла висновку про те, що в даному випадку підлягають застосуванню саме норми Закону 1788-ХІІ з урахуванням Рішення 1-р/2020, положення яких є найбільш сприятливими для особи, а не Закону 1058-ІV. При ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи (частина 3статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України).

Оскільки відповідно до пенсійної справи позивача на час її звернення до відповідача із заявою про перехід на пенсію за віком на пільгових умовах їй виповнилося 50 років, страховий стаж становив 31 рік 05 місяців 18 днів, пільговий стаж за списком 2 складає 15 років 02 дні, що відповідає вимогам п. б ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” та є достатнім для висновку, що позивач набула право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту “б” статті 13 Закону 1788-ХІІ.

Вказане вище свідчить про протиправність рішення управління Пенсійного фонду України в м.Сєвєродонецьку Луганської області 6699/2020 ( ОСОБА_1 ) від 03.09.2020 «Про відмову в перерахунку пенсії» з підстав недосягнення нею 55 річного віку, визначеного пунктом 2 частини другої статті 114 Закону 1058-ІV, тому вимоги позивача щодо визнання протиправним та скасування вказаного рішення слід задовольнити.

Належним способом захисту порушеного права є саме зобов'язання відповідача перевести позивача на пенсію за віком на пільгових умовах за списком 2 на підставі пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції, яка діяла до ухвалення Закону України від 02 березня 2015 року №213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», за заявою від 01.09.2020, є обґрунтованими та належать до задоволення.

Таким чином, позовні вимоги слід задовольнити повністю.

Відповідно до частин першої, третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем при поданні позову сплачено судовий збір в розмірі 840,80 грн, який підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, у зв'язку із задоволенням позовних вимог.

Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в м.Сєвєродонецьку Луганської області 6699/2020 ( ОСОБА_1 ) від 03.09.2020 «Про відмову в перерахунку пенсії».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком на пільгових умовах за списком 2 на підставі пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції, яка діяла до ухвалення Закону України від 02 березня 2015 року 213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», за заявою про призначення пенсії від 01.09.2020.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень 80 коп).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення суду складено та підписано 10 січня 2022 року.

Суддя В.С. Шембелян