про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті
17 січня 2022 року СєвєродонецькСправа № 360/6481/21
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Тихонова І.В.,
при секретарі судового засідання Таращенку Г.О.,
під час розгляду у підготовчому засіданні адміністративної справи за позовом Державної екологічної інспекції у Луганській області до Новопсковської селищної ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
29 жовтня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Державної екологічної інспекції у Луганській області до Новопсковської селищної ради, в якому просить:
- визнати протиправними дії Новопсковської селищної ради щодо прийняття рішення від 06.05.2021 № 7/18 «Про визначення місць видобування пісчано-4 гравійної сировини-піску місцевого значення для комунальних потреб Новопсковської селищної територіальної громади»;
- визнати недійсним рішення Новопсковської селищної ради від 06.05.2021 № 7/18 «Про визначення місць видобування пісчано-гравійної сировини-піску місцевого значення для комунальних потреб Новопсковської селищної територіальної громади», що порушують вимоги законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Ухвалою суду від 03.11.2021 позовну заяву Державної екологічної інспекції у Луганській області до Новопсковської селищної ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії залишено без руху. Запропоновано Державній екологічній інспекції у Луганській області протягом 10-ти (десяти) календарних днів з дати отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду належним чином оформлений адміністративний позов, відповідно до пунктів 4,5 частини п'ятої статті 160 КАС України, а саме визначити відповідний спосіб захисту в позовних вимогах.
На виконання вимог ухвали суду 16.11.2021 позивачем надано уточнений позов, в якому він просить:
- визнати недійсним рішення Новопсковської селищної ради від 06.05.2021 № 7/18 «Про визначення місць видобування пісчано-гравійної сировини-піску місцевого значення для комунальних потреб Новопсковської селищної територіальної громади», що порушують вимоги законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.1999 № 399 «Про затвердження Порядку за здійсненням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади» та наказу Державної екологічної інспекції у Луганській області від 15.12.2020 № 2/1-28-503, направлення від 19.10.2021 № 2/2-18-746, у період з 20.10.2021 по 25.10.2021 проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Новопсковської селищною радою.
В ході Перевірки встановлено, що Новопсковською селищною радою прийняте, рішення від 06.05.2021 № 7/18 «Про визначення місць видобування пісчано-гравійної сировини-піску місцевого значення для комунальних потреб Новопсковської селищної територіальної громади».
Згідно додатку 1 до Рішення визначені адреси місць видобування копалин місцевого значення для комунальних потреб за географічними координатами.
При прийнятті Рішення Новопсковська селищна рада керувалась положеннями ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування», ст. 10, 23 Кодексу України про Надра (далі - КУПН), постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 № 827 «Про затвердження переліку корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення».
Інспекція вбачає незаконність прийнятого рішення Новопсковської селищної ради від 06.05.2021 № 7/18 «Про визначення місць видобування пісчано-гравійної сировини-піску місцевого значення для комунальних потреб Новопсковської селищної територіальної громади».
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2021 року відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження.
Відповідач адміністративний позов не визнав, про що 07 грудня 2021 року за вхідним реєстраційним № 43209/2021 подав відзив на позовну заяву від 02 грудня 2021 року № 3714, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити за необґрунтованістю.
22.12.2021 представником позивача надано відповідь на відзив (а.с. 58-59).
05.01.2022 від відповідача надійшли заперечення (а.с. 62-63).
14.01.2022 відповідачем подано заяву про застосування позовної давності.
17.01.2022 представником позивача подано пояснення на заяву відповідача про застосування позовної давності.
Позивач підтримав позовні вимоги та просив закрити підготовче засідання.
Представник відповідача в підготовче засідання не з'явився.
Вирішуючи питання щодо своєчасного звернення Державної екологічної інспекції у Луганській області до суду, суд зазначає наступне.
Відповідач надав на адресу суду заяву про застосування позовної давності, яким просив у задоволенні позовних вимог відмовити у зв'язку зі спливом позовної давності. Позиція обґрунтована тим, що для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог.
Зазначив, що оскаржуване рішення було офіційно оприлюднено на офіційному сайті селищної ради 06.05.2021 в розділі «Архів документів» - «Рішення селищної ради» і є загальнодоступним. Отже, позивач - Державна екологічна інспекція у Луганській області, як орган державної влади, у тримісячний строк з дати 06.05.2021, міг скористатися своїм правом за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» та отримати запитувану інформації і звернутися до суду щодо оскарження рішення Новопсковської селищної ради від 06.05.2021 № 7/18 «Про визначення місць видобування пісчано-гравійної сировини-піску місцевого значення для комунальних потреб Новопсковської селищної теріторальної громади», яке на його думку порушувало вимоги законодавства про охорону навколишнього природного середовища в частині здійснення делегованих повноважень органів виконавчої влади у 2021 році.
Пояснення позивача щодо строку звернення до суду вмотивоване тим, що організаційно-правовою формою здійснення державного нагляду (контролю) за дотримання вимог природоохоронного законодавства є планові та позапланові перевірки (ст.5,6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», постанова Кабінету Міністрів України від 09.03.1999 №399 «Про затвердження Порядку за здійсненням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади»).
Зазначив, що заява відповідача про пропуск строків для пред'явлення позову є хибними, оскільки Інспекція дізналась про порушення своїх прав свобод чи інтересів на момент здійснення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Відповідача у період з 20.10.2021 по 25.10.2021. Таким чином, вважає, що інспекція своєчасно звернулась до Луганського окружного адміністративного суду з відповідним позовом зобов'язального характеру.
Відповідно до ч.2 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач - Державна екологічна інспекція у Луганській області відповідно до статті 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.1999 № 399 «Про затвердження Порядку за здійсненням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади», наказу Державної екологічної інспекції у Луганській області від 15.12.2020 № 2/1-28-503 та направлення від 19.10.2021 № 2/2-18-746, у період з 20.10.2021 по 25.10.2021 проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Новопсковської селищною радою.
Під час проведення вищевказаної перевірки позивачем встановлено, що Новопсковською селищною радою прийняте рішення від 06.05.2021 № 7/18 «Про визначення місць видобування пісчано-гравійної сировини-піску місцевого значення для комунальних потреб Новопсковської селищної територіальної громади» (далі - Рішення).
Згідно додатку 1 до Рішення визначені адреси місць видобування копалин місцевого значення для комунальних потреб за географічними координатами.
Таким чином, Державна екологічна інспекція у Луганській області дізналась про виявлені порушення природного середовища які вчинені відповідачем саме під час здійснення відповідної перевірки у період з 20.10.2021 по 25.10.2021 щодо дотримання вимог Закону України «Про охорону навколишнього природоохоронного законодавства, та як наслідок позивач як суб'єкт владних повноважень з дня виникнення встановлених підстав, що дають право на звернення до суду, скористався цим правом та звернувся до суду з позовом - 29.10.2021 в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого КАС України.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позивач своєчасно звернувся до суду з вищевказаним позовом.
Під час підготовчого провадження були встановлені всі передбачені ст.180 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) обставини та вчинені дії, необхідні для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи по суті.
Відповідно до п.3 ч.2 ст.183 КАС України за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
На підставі вищезазначеного, суд дійшов висновку про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Керуючись статями 122, 180, 181, 183, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Закрити підготовче провадження в адміністративній справі за позовом Державної екологічної інспекції у Луганській області до Новопсковської селищної ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії та призначити справу до розгляду у відкритому судовому засіданні на 31 січня 2022 року на 10 год. 00 хв. у залі судових засідань Луганського окружного адміністративного суду за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Космонавтів, 18.
Обставини з'ясовувати відповідно до змісту позовної заяви, докази досліджувати відповідно до наданого позивачем переліку.
Справа розглядатиметься суддею Тихоновим І.В. одноособово.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та не може бути оскаржена окремо від рішення суду. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
СуддяІ.В. Тихонов