31 січня 2022 року ЛуцькСправа № 140/11927/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Дольче» до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Агро-Дольче» (далі - ТзОВ «Агро-Дольче») звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області), Державної податкової служби України (далі - ДПС України) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 26.07.2021 ТзОВ «Агро-Дольче» складено та подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податкову накладну (далі - ПН) № 1, та згідно з квитанцією від 09.08.2021 реєстрація вказаної ПН була зупинена.
Позивач подав до Комісії ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Комісія ГУ ДПС у Волинській області) пояснення №1 від 26.08.2021 та копії документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію ПН № 1 від 26.07.2021.
Проте, рішенням Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 02.09.2021 № 3059288/43931185 було відмовлено у реєстрації ПН № 1 від 26.07.2021 у зв'язку із ненаданням платником податків копій розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Позивач не погоджується із рішенням Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 02.09.2021 № 3059288/43931185 з тих підстав, що ТзОВ «Агро-Дольче» надало вичерпні пояснення та повний перелік передбачених законодавством копій документів, достатніх та необхідних для реєстрації ПН № 1 від 26.07.2021, просило об'єктивно і неупереджено розглянути зазначені пояснення та документи, прийняти рішення про реєстрацію вказаної ПН, що зроблено контролюючим органом не було.
Позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 02.09.2021 № 3059288/43931185 та зобов'язати ДПС України зареєструвати в ЄРПН подану ПН від 26.07.2021 № 1 датою її первинного подання.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 28.10.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 61).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву (а. с. 66-68) представник відповідачів Каленюк Д.С. позов не визнав та просить відмовити в його задоволенні з підстав правомірності оскаржуваного рішення, прийнятого у зв'язку із ненаданням платником податків копій розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Крім того, до суду надійшла відповідь на відзив, у якій представник позивача Токарчук В.М. з доводами відзиву не погодився з підстав, викладених у позовній заяві (а. с. 82-83).
Ухвалою суду від 22.11.2021 відмовлено в задоволенні клопотання про розгляд справи в судовому засіданні (а. с. 76).
Відповідно до пункту 20 частини першої статті 4, частини другої, пункту 10 частини шостої статті 12, частин першої - третьої статті 257, частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) дану справу, як справу незначної складності, розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ТзОВ «Агро-Дольче» складено та подано до реєстрації ПН від 26.07.2021 № 1 (покупець ТзОВ «Сніжне Сяйво», товар - смородина, кількість 8800 кг, обсяг постачання 403304,00 грн., сума ПДВ 80660,80 грн.) (а. с. 6).
Згідно із квитанцією від 09.08.2021 реєстрація ПН № 1 від 26.07.2021 була зупинена з таких підстав: коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 0810 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій; запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання про прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН (а. с. 7).
26.08.2021 ТзОВ «Агро-Дольче» подало повідомлення № 1 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, а саме по ПН від 26.07.2021 № 1, кількість додатків 38, у графі «пояснення» зазначено, що ПН № 1 від 26.07.2021 складена на підставі умов договору № 21/07/2021 від 12.07.2021 між ТзОВ «Агро-Дольче» та ТзОВ «Сніжне сяйво», реєстрацію якої зупинено (а. с. 10). Крім того, позивач окремо надав письмові пояснення та копії документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію ПН № 1 від 26.07.2021 в ЄРПН (а. с. 8-9).
Рішенням Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 02.09.2021 № 3059288/43931185 відмовлено в реєстрації ПН від 26.07.2021 № 1 у зв'язку із тим, що платником податку не надано копій розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків (а. с. 12-13). Такі ж підстави для прийняття вказаного рішення зазначені у протоколі засідання Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 02.09.2021 № 149 (а. с. 69-71).
Вказане рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області № 3059288/43931185 від 02.09.2021 були оскаржене до ДПС України, до скарги позивачем було додатково надано банківську виписку за 26.07.2021 (а. с. 14-16).
Рішенням Комісії ДПС України з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Комісія ДПС України) від 23.09.2021 № 42984/43931185/2 скаргу ТзОВ «Агро-Дольче» залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня від 02.09.2021 № 3059288/43931185 про відмову у реєстрації ПН від 26.07.2021 № 1 в ЄРПН без змін, з таких підстав: «ненадання платником копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських приміщень (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси» (а. с. 17).
При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
За правилами абзаців першого, п'ятого пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
За приписами абзаців десятого, дванадцятого пункту 201.10. статті 201 ПК України якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Згідно із пунктом 1 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (далі - Порядок № 1165), цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.
Пунктом 7 Порядку № 1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
За приписами пунктів 10, 11 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Відповідно до пункту 25 Порядку № 1165 комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі. Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Додатком 3 до Порядку № 1165 визначені критерії ризиковості здійснення операцій, у пункті 1 яких вказано: відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Згідно із пунктом 1 Порядку прийняття рішень про реєстрацію /відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за № 1245/34216 (далі - Порядок № 520), цей Порядок визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 2 - 4 Порядку № 520 передбачено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня). Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу. У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
За приписами пунктів 5, 6 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством. Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Відповідно до пунктів 9, 10 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня. Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Пунктом 11 Порядку № 520 визначено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/ оформлених із порушенням законодавства.
Як вбачається із оскаржуваного рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 02.09.2021 № 3059288/43931185, у реєстрації ПН від 26.07.2021 № 1 відмовлено у зв'язку із ненаданням платником податків копій документів. При цьому, у вказаному рішенні у відповідній графі позначкою «х» вказані види документів, не наданих платником: розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків (а. с. 12-13).
Суд не погоджується із вказаною підставою прийняття оскаржуваного рішення, з огляду на таке.
Так, реєстрація спірної ПН від 26.07.2021 № 1 згідно із квитанцією від 09.08.2021 (а. с. 7), була зупинена виключно з такої підстави: коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 0810 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Разом з тим, вказана квитанція від 09.08.2021 про зупинення реєстрації ПН від 26.07.2021 № 1 не містила конкретного переліку документів, які платник податків повинен був додатково подати до Комісії ГУ ДПС у Волинській області для реєстрації в ЄРПН вказаної ПН.
При вирішенні даного спору суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Верховного Суду від 10.06.2021 у справі № 822/1886/18, відповідно до яких у випадку неконкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
Отже, не зазначення у квитанції від 09.08.2021 про зупинення реєстрації ПН від 26.07.2021 № 1 чіткого та конкретного переліку документів фактично позбавило позивача можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів для реєстрації спірної ПН.
Разом з тим, при вирішенні даного спору суд бере також до уваги пояснення ТзОВ «Агро-Дольче», подані після зупинення реєстрації вказаної ПН, у яких викладені обставини здійснення господарської операції, по якій складена ПН. Так, відповідно до зазначених пояснень між ТзОВ «Агро-Дольче» та ТзОВ «Сніжне Сяйво» було укладено договір поставки № 21/07/2021 від 21.07.2021, у зв'язку із находженням платежу від ТзОВ «Сніжне Сяйво» згідно з виставленим рахунком № 15 від 22.07.2021 була сформована ПН № 1 від 26.07.2021. Поставка товару (смородина) на адресу ТзОВ «Сніжне Сяйво» здійснена 05.08.2021. Товар, вказаний у ПН № 1 від 26.07.2021, був придбаний у ТзОВ «Галич Екофрукт» згідно з договором купівлі-продажу № 12/07-2021 від 12.07.2021 та оплачений, а доставку товару від постачальника ТзОВ «Агро-Дольче» до покупця ТзОВ «Сніжне Сяйво» здійснював ФОП ОСОБА_1 згідно із договором перевезення вантажів № 13/07 від 13.07.2021 та товарно-транспортними накладними, про що було складено акти надання послуг, які були оплачені. Придбаний товар зберігався на орендованому у ТзОВ «МІФ» ЛТД складі згідно із договором оренди № 2/2021 від 30.04.2021 та актом приймання-передачі (а. с. 8-9).
На підтвердження вказаних обставин здійснення господарської операції поставки смородини між ТзОВ «Агро-Дольче» та ТзОВ «Сніжне Сяйво» (в т. ч. придбання товару, його зберігання та транспортування) позивач надав копії первинних документів, а саме: договору купівлі-продажу № 12/07-2021 від 12.07.2021, укладеного між ТзОВ «Галич Екофрукт» та ТзОВ «Агро-Дольче» (а. с. 19), договору перевезення вантажів № 13/07 від 13.07.2021, укладеного між ТзОВ «Агро-Дольче» та ФОП ОСОБА_1 (а. с. 20-21), договору оренди № 2/2021 від 30.04.2021, укладеного між ТзОВ «МІФ» ЛТД та ТзОВ «Агро-Дольче» з актом приймання-передачі (а. с. 22-23), договору поставки № 21/07/2021 від 21.07.2021, укладеного між ТзОВ «Агро-Дольче» та ТзОВ «Сніжне Сяйво» (а. с. 24), рахунків на оплату ТзОВ «Галич Екофрукт» (а. с. 25-30), актів надання транспортних послуг (а. с. 32-36), видаткових накладних (а. с. 37-41), товарно-транспортних накладних (а. с. 42-51), платіжних доручень про перерахування ТзОВ «Агро-Дольче» коштів на рахунки ТзОВ «Галич Екофрукт» та ФОП ОСОБА_1 за придбаний товар (смородина) та транспортні послуги відповідно (а. с. 52-58).
Стосовно такої підстави прийняття оскаржуваного рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 02.09.2021 № 3059288/43931185 як ненадання платником податків копій розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків суд зазначає, що такі документи у квитанції від 09.08.2021 про зупинення реєстрації ПН від 26.07.2021 № 1 не пропонувалося надати платнику, при цьому, позивач до скарги на вказане рішення надав банківську виписку за 26.07.2021, з якої вбачається надходження коштів в сумі 483964,80 грн. (в т. ч. ПДВ 80660,80 грн.) на рахунок ТзОВ «Агро-Дольче» від ТзОВ «Сніжне Сяйво» (а. с. 31), проте контролюючий орган вищого рівня безпідставно не взяв до уваги вказаний документ, залишивши скаргу платника податків без задоволення.
Отже, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 02.09.2021 № 3059288/43931185 прийняте без наявності правових та фактичних підстав, позаяк платник надав пояснення та первинні документи щодо господарської операції поставки товару, по якій складена ПН від 26.07.2021 № 1 (в т. ч. документи, що стосуються оплати товару), та, на думку суду, поданих після зупинення реєстрації спірної ПН позивачем вказаних вище первинних документів є достатньо для прийняття рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН. Вказані первинні документи відповідають встановленим вимогам щодо форми та змісту, у суду відсутні підстави ставити під сумнів достовірність відображених у цих документах даних про господарську операцію.
Суд також відхиляє підстави відмови у реєстрації спірної ПН в ЄРПН, які додатково викладені у відзиві на позовну заяву (зокрема, у товарно-транспортних накладних відсутні відомості щодо вантажно-розвантажувальних операцій при виконанні транспортних перевезень), оскільки такі додаткові підстави не зазначені в оскаржуваному рішенні, а в силу приписів абзацу другого частини другої статті 77 КАС України суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що оскаржуване рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 02.09.2021 № 3059288/43931185 прийняте безпідставно, позаяк позивач надав письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у спірній ПН, реєстрація якої була зупинена, та копії документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН, та такі документи складені з дотриманням вимог законодавства, відображають зміст господарських операцій та підтверджують їх реальність. Передбачених законом підстав для позбавлення права позивача на реєстрацію спірної ПН в ЄРПН судом під час розгляду цієї справи не встановлено.
Відтак, з наведених вище мотивів, виходячи з наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування вказаного рішення підлягають до задоволення.
Крім того, підлягають до задоволення позовні вимоги про зобов'язання вчинити дії, виходячи з такого.
За приписами частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Пунктом 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (зі змінами) передбачено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання такої події, як набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення).
Таким чином, оскільки суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваного рішення, а подані позивачем пояснення та документи, на думку суду, підтверджують здійснення господарської операції, по якій складена спірна ПН, ознак порушення вимог законодавства щодо їх складення вони не містять та є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію вказаної ПН, тому з метою повного та ефективного захисту прав позивача похідні позовні вимоги про зобов'язання зареєструвати ПН від 26.07.2021 № 1 датою її первинного подання належить також задовольнити.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи вбачається, що позивач при зверненні до суду сплатив платіжним дорученням від 22.10.2021 № 102 судовий збір в розмірі 2270,00 грн. (а. с. 5), який згідно із випискою був зарахований до спеціального фонду Державного бюджету України (а. с. 86).
Відтак, на користь позивача необхідно стягнути судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 2270,00 грн. При цьому, на думку суду, судові витрати необхідно стягнути саме з ГУ ДПС у Волинській області, позаяк судом задоволена самостійна позовна вимога немайнового характеру, та саме внаслідок прийняття комісією регіонального рівня спірного рішення були порушені права позивача, а звернена до ДПС України позовна вимога про зобов'язання вчинити дії щодо реєстрації ПН є похідною від вимоги про визнання протиправним та скасування рішення.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 02 вересня 2021 року № 3059288/43931185.
Зобов'язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, ідентифікаційний код 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану Товариством з обмеженою відповідальністю «Агро-Дольче» (44130, Волинська область, с. Гірники, вул. Перемоги, 25, ідентифікаційний код 43931185) податкову накладну від 26 липня 2021 року № 1 датою її первинного подання.
Стягнути з Головного управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, м. Луцьк, Київський майдан, 4, ідентифікаційний код ВП 44106679) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Дольче» (44130, Волинська область, с. Гірники, вул. Перемоги, 25, ідентифікаційний код 43931185) судовий збір в розмірі 2270 гривень 00 копійок (дві тисячі двісті сімдесят гривень нуль копійок).
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М.Валюх