Справа № 177/1771/21
Провадження № 3/177/22/22
Іменем України
04 лютого 2022 року м. Кривий Ріг
Суддя Криворізького районного суду Дніпропетровської області Строгова Г. Г., за участі захисника особи, що притягається до адміністративної відповідальності адвоката Мотрука Р.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Полку патрульної поліції в м. Кривий Ріг Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого водієм ТОВ «Автомагістраль», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ;
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 01.12.2021 серії ААБ № 275820, 01 грудня 2021 о 04 год. 02 хв., в Дніпропетровській області, Криворізькому районі, с. Новоселівка по автодорозі Н-11 75 км, водій ОСОБА_1 керував т/з FORD CARGO 3542D д.н.з. НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння, огляд на стан сп'яніння проводився у встановленому законом порядку на місці з використанням технічного засобу «Драгер», тест позитивний та складає 1,68 ‰ проміле, тим самим порушив п. 2.9 а ПДР України.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленим про час та місце проведення судового розгляду, в судове засідання не з'явився.
Його захисник адвокат Мотрук Р.В. надав суду письмові пояснення, згідно яких заперечував проти обставин викладених в протоколі про адміністративне правопорушення, вказуючи, що, що ОСОБА_1 01.12.2021 автомобілем FORD CARGO не керував, автомобіль був припаркований, а він сам чекав свого колегу, який кермував вказаним транспортним засобом. Працівники поліції, які під'їхали до автомобіля, вказані обставини не з'ясували та не дивлячись на його пояснення склали протокол про адміністративне правопорушення. За таких обставин захисник просить закрити провадження по справі про адміністративне правопорушення.
Суддя, вислухавши захисника особи, що притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши письмові матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно зі ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 280 КУпАП, визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Так, складання протоколу - це процесуальні дії суб'єкта владних повноважень, які спрямовані на фіксацію адміністративного правопорушення та в силу положень статті 251 КУпАП, є предметом оцінки суду в якості доказу вчинення такого правопорушення при розгляді справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності, однак сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не може бути вирішальним доказом винуватості.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Статтею 130 КУпАП передбачено відповідальність особи за вчинення адміністративного правопорушення, у тому числі і за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч. ч. 2-6 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків.
Відповідно до ч.1 ст. 266 КУпАП, особи, які керують транспортними засобами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
У разі відсторонення особи від керування транспортним засобом, можливість керування цим транспортним засобом, надається уповноваженій нею особі, яка має посвідчення водія відповідної категорії та може бути допущена до керування транспортним засобом.
Крім того, відповідно до ст. 266 КУпАП відеозапис процедури огляду водія має бути обов'язковим додатком до протоколу про адміністративне правопорушення, оскільки проведення огляду на стан сп'яніння, починаючи з 17.03.2021, має відбуватися обов'язково з застосуванням поліцейським технічного засобу відеозапису (виключення: лише у разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків).
На підтвердження вини ОСОБА_1 суду надано: протокол про адміністративне правопорушення від 01.12.2021 серії ААБ №275620; рапорт щодо обставин справи; довідка ст. інспектора ВАП про наявність у ОСОБА_1 посвідчення водія; письмові пояснення свідків ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , в яких зазначено, що в їх присутності ОСОБА_1 пройшов оргял з використанням приладу Драгер, акт огляду на стан сп'яніння та результат тесту.
Так, ОСОБА_1 вину у інкримінованому йому правопорушенні не визнав, заперечував факт керування автомобілем 01.12.2021 пояснивши, що вказаний автомобіль співробітники поліції не зупиняли.
Письмові пояснення свідків, додані до протоколу про адміністративне правопорушення, жодним чином не підтверджують факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом.
Крім того, з наданого суду рапорту працівника поліції, останнім зупинений транспортний засіб FORD CARGO номерний знак НОМЕР_1 , проте конкретні причини зупинки вказаного автомобіля співробітником поліції як в рапорті, так і в протоколі, не зазначені. Докази вчинення ОСОБА_1 порушення ПДР України в справі відсутні.
Не підтверджена доказами зупинка автомобіля суперечить положенням Закону України «Про Національну поліцію» та положенням Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства Внутрішніх Справ України та Міністерством охорони здоров'я України від 09.11.2015 №1452/735 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 за №1413/278583. Аналогічна правова позиція міститься і в постанові Верховного Суду від 15.03.2019 у справі №686/11314/17.
Окрім вищенаведених доказів у матеріалах справи наявний лише протокол про адміністративне правопорушення, що складається співробітником поліції, який у провадженні про адміністративне правопорушення наділений функцією обвинувачення, а отже сам по собі протокол не є достатнім підтвердженням винуватості ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого правопорушення.
Таким чином, суду не надано жодних доказів, які б підтверджували факт керування ОСОБА_1 01.12.2021 о 21.04 год. транспортним засобом.
У п.27 Постанови Пленуму від 23.12.2005 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» визначено, що керування транспортним засобом слід розуміти як виконання функцій водія під час руху такого засобу.
Отже, за таких обставин, суд, при відсутності в матеріалах справи відносно ОСОБА_1 належних доказів перебування останнього за кермом автомобіля, у час, дату та місці зафіксованому в протоколі, приходить до висновку про недоведеність його винуватості у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до практики Європейського Суду з прав людини стандарт доведення вини «поза розумним сумнівом» означає, що при доведенні винуватості особи не повинно залишатися жодного «розумного сумніву» в цьому, тоді як наявність такого «розумного сумніву» у винуватості особи є підставою для його виправдання.
Беручи до уваги вищевикладене, суд приходить до висновку про не доведення перед судом, поза розумним сумнівом, факту вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення передбаченогоч.1 ст. 130 КУпАП.
Згідно з п.1 ч.1ст. 247 КУпАП розпочате провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю, у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин суд вважає, що справу слід закрити у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 події та складу правопорушення передбаченогоч.1 ст. 130 КУпАП.
Керуючись ст.ст.7,130,251, п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, -
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП, - закрити, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом 10 днів з моменту її винесення шляхом подання апеляційної скарги через Криворізький районний суд Дніпропетровської області.
Суддя Г.Г. Строгова