Ухвала від 10.02.2022 по справі 587/333/22

Справа № 587/333/22

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2022 року суддя Сумського районного суду Сумської області Гончаренко Л.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області, ОСОБА_2 , треті особи: державний реєстратор Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Степанівської селищної ради Сумського району Моісеєнко Ірина Вікторівна, ОСОБА_3 про визнання незаконними рішень та скасування державної реєстрації, визнання недійсним договору оренди землі, стягнення моральної шкоди,

ВСТАНОВИВ:

09 лютого 2022 року позивачка в особі представника Домашенко Ю.О. звернулася до Сумського районного суду Сумської області із зазначеним позовом, в якому просить визнати неправомірним та скасувати Степанівської селищної ради від 21.09.2021 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_2 »; визнати незаконним та скасувати рішення Степанівської селищної ради від 09.12.2021, яким затверджено проект землеустрою та передано земельну ділянку з кадастровим номером 5924786300:01:005:0147, загальною площею 1,92 га у власність ОСОБА_2 ; скасувати державну реєстрацію права власності та запис про право власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно; скасувати рішення державного реєстратора ЦНАП виконавчого комітету Степанівської селищної ради Моісеєнко І.В. про державну реєстрацію права власності ОСОБА_2 на вказану земельну ділянку; визнати недійсним договір оренди землі, укладений 11.01.2022 між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ; скасувати державну реєстрацію права оренди земельної ділянки; стягнути з Степанівської селищної ради та ОСОБА_2 моральну шкоду в сумі 8000 грн.

Вивчивши зміст позовної заяви, суддя вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі, виходячи з наступного.

Позивач у поданому позові посилається на норми КАС України, а тому можна дійти висновку, що позов подано у порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За змістом п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до п. 1, абз. 2 п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

Характерною ознакою публічно-правових спорів є сфера їх виникнення публічно-правові відносини, тобто передбачені нормами публічного права суспільні відносини, що виражаються у взаємних правах та обов'язках їх учасників у різних сферах діяльності суспільства, зокрема пов'язаних з реалізацією публічної влади.

Таким чином, розгляду адміністративними судами підлягають спори, що мають в основі публічно-правовий характер, тобто випливають із владно-розпорядчих функцій або виконавчо-розпорядчої діяльності публічних органів.

Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Частиною першою ст. 19 ЦПК України встановлено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

З аналізу наведених норм права вбачається, що Кодекс адміністративного судочинства України регламентує порядок розгляду не всіх публічно-правових спорів, а лише тих, які виникають у результаті здійснення суб'єктом владних повноважень управлінських функцій і розгляд яких безпосередньо не віднесено до підсудності інших судів. Не поширюють свою дію ці положення на правові ситуації, що вимагають інших юрисдикційних форм захисту від стверджувальних порушень прав чи інтересів.

Визначальні ознаки приватноправових відносин - це юридична рівність та майнова самостійність їх учасників, наявність майнового чи немайнового особистого інтересу суб'єкта. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням приватного права (як правило майнового) певного суб'єкта, що підлягає захисту у спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права призвели владні управлінські дії чи рішення суб'єкта владних повноважень.

Визначаючи предметну юрисдикцію справ, суд має виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.

Позивач у позові просить суд визнати протиправними та скасувати рішення Степанівської селищної ради від 21.09.2021, 09.12.2021 року щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_2 з кадастровим номером 5924786300:01:005:0147, загальною площею 1,92 га, яким затверджено проект землеустрою та передано земельну ділянку у власність; скасувати державну реєстрацію права власності та запис про право власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме визнати недійсним договір оренди спірної земельної ділянки.

У даному випадку у зв'язку з наявністю оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, яке є чинним, позивач не може реалізувати речове право на спірну земельну ділянку, тому за своїм змістом даний спір не є публічно-правовим, оскільки стосується приватноправових інтересів позивача в цивільних правовідносинах, а отже, справа не може вирішуватися в порядку адміністративного судочинства, подальше оспорювання рішень, дій чи бездіяльності відповідача має вирішуватися в порядку цивільної юрисдикції, оскільки виникає спір про цивільне право.

Враховуючи викладене, позивач має право звернутися з позовом до суду в порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 170, ст. 248 КАС України, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у відкритті провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області, ОСОБА_2 , треті особи: державний реєстратор Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Степанівської селищної ради Сумського району Моісеєнко Ірина Вікторівна, ОСОБА_3 про визнання незаконними рішень та скасування державної реєстрації, визнання недійсним договору оренди землі, стягнення моральної шкоди.

Роз'яснити позивачу, що він має право звернутися з позовом в порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України.

Ухвала може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в п'ятнадцятиденний строк з дня її проголошення.

Суддя Л.М. Гончаренко