Постанова від 09.02.2022 по справі 725/1526/21

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2022 р. м. Чернівці

Суддя судової палати з розгляду кримінальних справ та справ про адміністративні правопорушення Чернівецького апеляційного суду Станковська Г.А., розглянувши за участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 та в його інтересах адвоката Радомського М.М. справу про порушення митних правил за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову судді Першотравневого районного суду м. Чернівці від 29 березня 2021 року, -

УСТАНОВИЛА:

Цією постановою, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 від 16.05.2011 року виданий Могилів-Подільським МВ УМВС України у Вінницькій області, - визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.6 ст. 470 МК України і за його вчинення накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170000 (сто сімдесят) грн. в дохід держави.

Стягнуто з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн..

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, особа, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , подав апеляційну скаргу, в якій вважає дане судове рішення незаконним.

Вимоги обґрунтовує тим, що на підставі абзацу другого пункту 9-7 розділу XXI Прикінцеві та перехідні положення МК України, у зв'язку з митним оформленням ним у вільний обіг автомобіля марки AUDI A6, кузов НОМЕР_2 у відповідності до вимог п.п. 9-7, 9-9 розділу XXI Прикінцевих та перехідних положень МК України він не порушив вимог закону, а тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню, а провадження закриттю.

ЄУНСС №725/1526/21 Головуючий у І інстанції: Федіна А.В.

Провадження №33/822/82/22 Доповідач: Станковська Г.А.

Категорія: ч.6 ст. 470 МК України

Вивезення такого транспортного засобу, звільняє фізичних осіб, відповідальних за дотримання строків та умов (вимог) митного режиму тимчасового ввезення або транзиту, від адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 470, 481, 485 МК України. Тільки за порушення митних правил стосовно транспортного засобу, щодо якого не дотримані строки та умови (вимоги) митного режиму тимчасового ввезення або транзиту особа підлягає покаранню.

Його законослухнянність підтверджується копією митної декларації Вінницької митниці Держмитслужби про те, що митницею здійснено оформлення легкового автомобіля марки AUDI A6 для вільного обігу на митній території України з добровільною сплатою коштів, зокрема у сумі, що дорівнює розміру п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 8500 гривень.

Після розмитнення вказаного легкового автомобіля, 08.09.2021 року його було належним чином зареєстровано у ТСЦ 0543, де отримано державний реєстраційний номер НОМЕР_3 , що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_4 .

Просить скасувати постанову суду першої інстанції та провадження у справі закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст. 470 МК України.

Також, просить поновити йому строк на апеляційне оскарження постанови суду, оскільки про рішення районного суду від 29.03.2021 року він дізнався 17.01.2022 р. з надісланих 13.01.2022 р. копії рішення суду разом з постановами в.о. начальника Новодністровського відділу ДВС у Дністровському районі Чернівецької обл. Боянжія Д.І. від 04.11.2021 р. за №853/22.15-36, №854/22.15-36, №855/22.15-36, отриманих у поштовому відділенні м. Новодністровськ.

Заслухавши доповідь судді, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 та в його інтересах адвоката Радомського М.М., які підтримали апеляційну скаргу та просили її задовольнити з підстав наведених в ній, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення та перевіривши доводи апеляційної скарги, суд приходить до наступних висновків.

Згідно ст. 289 КпАП України, скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.

Як вбачається з матеріалів справи, докази про повідомлення ОСОБА_1 про час та місце розгляду справи районним судом відсутні, судовий розгляд здійснений без його участі, копія судового рішення йому не направлялась. Отримав постанову апелянт - 17.01.2022 року разом з постановою про відкриття виконавчого провадження (а.с.71). За таких обставин, строк на апеляційне оскарження судового рішення пропущений із поважних причин, а тому його слід поновити.

Апеляційний суд переглядає справу в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права, як це передбачено ч.7 ст. 294 КУпАП.

Відповідно до ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону.

Згідно ст. 487 МК України провадження у справі про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

За змістом ст. 489 МК України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Таких вимог районний суд, розглядаючи дану справу, не дотримався, оскільки поза увагою та без належної оцінки суду залишились обставини, які істотно вплинули на висновки про винуватість ОСОБА_1 0 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст. 470 МК України.

Згідно із ст. 90 МК України транзит - це митний режим, відповідно до якого товари та/або транспортні засоби комерційного призначення переміщуються під митним контролем між двома митними органами України або в межах зони діяльності одного митного органу без будь-якого використання цих товарів, без сплати митних платежів та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Пунктом 1 ч.1 ст. 95 МК України, передбачено, що для автомобільного транспорту встановлюється строк транзитних перевезень у 10 діб, у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці - 5 діб.

Вважаючи винуватість ОСОБА_1 доведеною, суд послався на протокол про порушення митних правил №0400/40800/20 від 12.06.2020 року, відповідно до якого 25.02.2021 року в ході здійснення моніторингу наявних баз даних, управлінням протидії митним правопорушенням та контрабанді Буковинської митниці Держмитслужби встановлено, що згідно інформації, яка міститься в програмно-інформаційному комплексі «Облік транспортних засобів в пунктах пропуску для автомобільного сполучення» ЄАІС Держмитслужби громадянин - резидент ОСОБА_2 ввіз 23.11.2018 року транспортний засіб марки AUDI A6, кузов НОМЕР_2 , р/н НОМЕР_5 в режимі «транзит», в зоні діяльності Чернівецької митниці ДФС шляхом вибору смуги руху "зелений коридор" та повинен був вивезти його за межі України у визначений законодавством строк. Згідно з графою примітки модуля «Диспетчер ЗМК та Пасажирського пункту пропуску» АСМО «Інспектор», ОСОБА_2 умови транзиту транспортного засобу роз'яснені, про відповідальність за порушення умов попереджено. Зі змістом ст.ст. 4, 95, 381, 470, 485 МК України ознайомлено.

За фактом порушення зобов'язання про транзит в АСМО «Інспектор» було внесене орієнтування №1892/24-70-63-09 від 06.12.2018 року відносно транспортного засобу та громадянина. Також, Чернівецькою митницею ДФС на виявлення вказаного транспортного засобу орієнтовано ГУ НП в Чернівецькій області.

Паспортні дані та місце проживання ОСОБА_2 встановлено через АДС УДМСУ в Чернівецькій області.

Громадянин ОСОБА_2 повідомлений про необхідність прибуття до Буковинської митниці Держмитслужби для надання пояснень, попереджений про можливість запровадження справи про ПМП та залишено контактні телефони УПМП та К Буковинської митниці Держмитслужби. На виклики в митницю ОСОБА_2 не прибув, хоча наявне повідомлення про отримання листа виклику, на контактні телефони не звертався. Із заявою про продовження строку доставки транспортного засобу, зміни митного режиму або його розмитнення, в митні органи гр. ОСОБА_2 станом на 25.02.2021 року не звертався. Будь-які документи, передбачені ст. 460 Митного кодексу України на підтвердження поломки транспортного засобу, перебування на лікарняному, або настання інших обставин, що унеможливили вивезення вказаного транспортного засобу за межі митної території України у передбачений законодавством строк гр. ОСОБА_2 до митних органів не надавались.

Станом на 25.02.2021 року транспортний засіб AUDI A6, кузов НОМЕР_2 , р/н НОМЕР_5 до митного органу призначення не доставлено, за межі митної території України не вивезено, його митне оформлення в іншому режимі не здійснювалось, відносно ОСОБА_2 справу про ПМП не запроваджено.

Таким чином, враховуючи вимоги Митного кодексу України та ЗУ №2612-VIII від 08.11.2018 року, №2725-VIII від 16.05.2019 року, щодо змін до Митного кодексу України громадянин України ОСОБА_1 не доставив до митного органу призначення, до закінчення строку, визначеного статтею 95 МК України та не вивіз за межі митної території України транспортний засіб AUDI A6, кузов НОМЕР_2 , р/н НОМЕР_5 у встановлений статтею 95 МК України термін, більший ніж на тридцять діб, тим самим вчинив правопорушення передбачене ч.6 ст. 470 МК України.

При цьому, суд не врахував, що на момент ввезення транспортного засобу - 23.11.2018 року, диспозицією ст. 470 МК України була передбачена відповідальність, зокрема, за перевищення встановленого статтею 95 Митного Кодексу строку доставки товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що перебувають під митним контролем, до органу доходів і зборів призначення.

Зазначена норма закону складалась із трьох частин та санкція будь-якої із них в тій редакції була більш м'якою, ніж санкція ч.6 ст. 470 МК України у діючій редакції.

Законом України №2612-VII від 08 листопада 2018 року внесено зміни до ст. 470 МК України, яка наразі містить 6 частин.

Відповідно до Закону України №2725-VIII від 16 травня 2019 року, редакція ч.6 ст. 470 МК України набула чинності 22 серпня 2019 року.

Диспозицією ч.6 ст. 470 МК України встановлена відповідальність за перевищення встановленого статтею 95 цього Кодексу строку доставки транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування.

За вчинення цього правопорушення передбачене накладення стягнення у виді

штрафу в розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскації таких транспортних засобів.

Відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися як правопорушення.

Згідно ст. 3 МК України, при здійсненні митного контролю та митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, застосовуються виключно норми законів України та інших нормативно-правових актів з питань митної справи, чинні на день прийняття митної декларації органом доходів і зборів України. У разі, якщо законодавством України передбачена можливість виконання митних формальностей без подання митної декларації, застосовуються норми законів України та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, чинні на день виконання таких формальностей.

Норми законів України, які пом'якшують або скасовують відповідальність особи за порушення митних правил, передбачені цим Кодексом, мають зворотну дію в часі, тобто їх норми поширюються і на правопорушення, вчинені до прийняття цих законів.

Норми законів України, які встановлюють або посилюють відповідальність за такі правопорушення, зворотної дії в часі не мають.

Конституційний Суд України у рішенні №1-рп/99 від 9 лютого 1999 року у справі про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів вказує, що до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Акти адміністративного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ним чинності.

Відповідно до ч.6 ст. 470 МК України передбачена відповідальність за перевищення встановленого статтею 95 цього Кодексу строку доставки транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування.

Однак, такі дії на час ввезення вказаного транспортного засобу як окремий склад правопорушення законом (МК України) не були передбачені.

Із матеріалів справи вбачається, що громадянин - резидент ОСОБА_2 ввіз 23.11.2018 року транспортний засіб марки AUDI A6, кузов НОМЕР_2 , р/н НОМЕР_5 в режимі «транзит», в зоні діяльності Чернівецької митниці ДФС шляхом вибору смуги руху "зелений коридор" та повинен був вивезти його за межі України у визначений законодавством строк.

Апеляційний суд також враховує, що інформація про не доставляння транспортного засобу ОСОБА_1 до органу доходів і зборів у встановлені законом строки містилась у програмно-інформаційного комплексу «Облік транспортних засобів в пунктах пропуску для автомобільного сполучення» ЄАІС ДФС та була відома митному органу по сплину 10 днів після ввезення. Однак, жодних дій митним органом здійснено не було.

Разом з тим, правопорушник ОСОБА_1 в суді апеляційної інстанції пояснив, що він дотримувався правил транзиту і неодноразово, а саме раз в 10 діб, а потім і раз в 7 діб, перетинав кордон, тобто вивозив транспортний засіб за межи України.

Отже, протокол щодо ОСОБА_1 за порушення митних правил в редакції закону, який діяв на той час, та який передбачав більш м'яке стягнення за вчинені ним дії складений не був, і це не залежало від волевиявлення громадянина, а тому не має утворювати для нього правових наслідків.

Тому, дії ОСОБА_1 в редакції Закону, який був чинним на час скоєння ним правопорушення, містять склад правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 470 МК України, а відтак підстав для кваліфікації його дій за ч.6 ст. 470 МК України у чинній наразі редакції, районний суд не мав.

Згідно ч.1 ст. 522 МК України, справи про порушення митних правил, передбачені частинами першою - п'ятою статті 470 МК України, розглядаються органами доходів і зборів, а тому апеляційний суд позбавлений права розглядати справу про порушення митних правил, передбачених ч.3 ст. 470 МК України.

Окрім того, ОСОБА_1 не підлягає притягненню до адміністративної відповідальності за ч.6 ст. 470 МК України, оскільки ним здійснено митне оформлення у вільний обіг автомобіля марки AUDI A6, кузов НОМЕР_2 у відповідності до вимог п.п. 9-7, 9-9 розділу XXI Прикінцевих та перехідних положень МК України (а.с.67, 91-95).

З наявної в матеріалах справи копії митної декларації Вінницької митниці Держмитслужби, якою здійснено оформлення т/з для вільного обігу на митній території України видно, що ОСОБА_1 добровільно сплатив кошти в сумі 8500 грн. та 08.09.2021 року т/з AUDI A6 було належним чином зареєстровано у ТСЦ 0543, а також отримано державний реєстраційний номер НОМЕР_3 і свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_4 (а.с.66,96).

За таких обставин, апеляційний суд приходить до переконання, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст. 470 МК України.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Таким чином, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що постанову районного суду відносно ОСОБА_1 слід скасувати, а провадження по справі про адміністративне правопорушення щодо нього - закрити за відсутності в його діях події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст. 470 МК України.

На підставі наведеного та керуючись ст. 247, 289, 294 КпАП України, п.п. 9-7, 9-9 розділу XXI Прикінцевих та перехідних положень МК України, ст. 529, 530, 531 МК України та ст. 58 Конституції України, суддя судової палати з розгляду кримінальних справ та справ про адміністративні правопорушення Чернівецького апеляційного суду, -

ПОСТАНОВИЛА:

Поновити ОСОБА_1 строк на апеляційне оскарження постанови Першотравневого районного суду м. Чернівці від 29 березня 2021 року.

Апеляційну скаргу захисника Джур Р.М. - задовольнити.

Постанову Першотравневого районного суду м. Чернівці від 29 березня 2021 року відносно ОСОБА_1 , - скасувати, а провадження у справі закрити на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст. 470 МК України.

Постанова набирає законної сили негайно, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя Чернівецького

апеляційного суду Г.А. Станковська