46025, м.Тернопіль, вул.Кн.Острозького, 14а, тел.:0352520573, e-mail: inbox@te.arbitr.gov.ua
18 січня 2022 року м.Тернопіль Справа № 921/727/21
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Андрусик Н.О.
за участі секретаря судового засідання Свергун О.Б.
розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Відділу технічного нагляду Тернопільської міської ради, м. Тернопіль
до відповідача Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради, м. Тернопіль
про стягнення 129035,57 грн,
За участю представників сторін:
позивача: Александров В.В., адвокат, довіреність без номера від 04.01.2022;
відповідача: не з'явився.
В порядку ст.ст.8, 222 Господарського процесуального кодексу України судом здійснюється повне фіксування судового процесу технічними засобами.
Зміст позовних вимог.
Відділ технічного нагляду Тернопільської міської ради, м.Тернопіль звернувся 05.11.2021 (згідно з відтиском штампу вхідної кореспонденції суду за вх.№808) до Господарського суду Тернопільської області з позовом до Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради, м.Тернопіль, про стягнення 129035,57грн заборгованості за надані послуги з технічного нагляду за ремонтом та утриманням об'єктів міського благоустрою, шляхово-мостового господарства міста, водо-, теплопостачання і водовідведення та інше.
Правовою підставою позову визначено норми стст.509, 525, 526, 611, 854, 881, 901, 903 ЦК України, положення Порядку проведення ремонту та утримання об"єктів благоустрою населених пунктів, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України № 154 від 23.09.2003, Закону України "Про архітектурну діяльність", умови договору №1 від 11.01.2021 (з урахуванням додатків), тощо.
Заперечення відповідача.
У відзиві на позов №55/15 від 02.12.2021 (вх.9862 від 02.12.2021) відповідач заперечень щодо заявленого позову не зазначив. Водночас повідомив, що Управління є виконавчим органом Тернопільської міської ради, створеним радою, їй підзвітним, підконтрольним виконавчому комітету та міському голові. Управління є головним розпорядником бюджетних коштів, що надходять за бюджетними призначеннями; є неприбутковою організацією, що виконує свої зобов'язання виключно у межах бюджетних призначень. Відповідач у відзиві просив суд розглядати справу без участі його представника, враховуючи доводи, викладені у відзиві на позовну заяву.
Процесуальні дії суду у справі.
Ухвалою суду від 10.11.2021 позовну заяву Відділу без номера від 05.11.2021 (вх.№808 від 05.11.2021) залишено без руху. В подальшому, з огляду на подання заяви без номера від 12.11.2021 (вх.№9205 від 12.11.2021) про усунення виявлених судом недоліків позовної заяви, ухвалою суду від 17.11.2021 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи та встановлено учасникам справи процесуальні строки для подання заяв по суті позовних вимог; підготовче засідання призначено на 14.12.2021. Представник позивача в підготовчому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги з підстав, наведених у позові.
Ухвалою від 14.12.2021 судом закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду по суті в засіданні, призначеному на 18.01.2022.
У судовому засіданні 18.01.2022 позивач надав пояснення по суті позовних вимог, просив позовні вимоги задовольнити повністю, оскільки заборгованість відповідачем не погашена.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.233 ГПК України суди ухвалюють рішення іменем України негайно після закінчення судового розгляду.
Рішення приймаються в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.
Після виходу з нарадчої кімнати, відповідно до ст.240 ГПК України, у судовому засіданні 18.01.2022 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Фактичні обставини справи, встановлені судом на підставі наявних у справі доказів та зміст спірних правовідносин.
11 січня 2021 року між управлінням житлово-комунального господарства міської ради як Стороною-1 та Відділом технічного нагляду Тернопільської міської ради як Стороною-2, укладено Договір №1, за умовами якого Сторона-1 взяла на себе зобов'язання виділяти Стороні-2 (одержувачу бюджетних коштів) кошти за здійснення технічного нагляду за послугами з утримання та ремонту об'єктів міського благоустрою, шляхово-мостового господарства міста, водо-, теплопостачання і водовідведення та інше, враховуючи рішення міської ради від 18.12.2020 №8/2/17 "Про бюджет Тернопільської міської територіальної громади на 2021 рік", від 18.12.2020 №8/12/12 "Про затвердження Програм", а Сторона-2 прийняла на себе зобов'язання щодо використання цих коштів за призначенням у сумі 3 237 300,00 грн (п. 1.1 Договору).
Відповідно до п.п. 2.1-2.2 Договору оплата послуг здійснюється шляхом безготівкового перерахунку коштів на розрахунковий рахунок Сторони-2. Сторона-2 не пізніше 10-го числа наступного за звітним періодом зобов'язана подати Стороні-1 "Звіт про надходження та використання коштів загального фонду ("Форма 2м") за попередній місяць та на вимогу Сторони-1 підтверджуючі документи про використання коштів.
У пункті 3.3 Договору сторони передбачили обов'язок сторони-2, зокрема:
- здійснювати технічний нагляд і контроль за ходом, якістю та обсягом наданих Виконавцем (Підрядником) послуг, а також за дотриманням затверджених державними будівельними нормами, стандартами розцінок, державних стандартів, будівельних норм та правил, інших нормативних документів. Перевіряти відповідність матеріалів, виробів і конструкцій державним стандартам, сертифікатам і технічним умовам;
- при виявленні недоліків у наданні послуг виконавцем (Підрядником), видавати припис про їх усунення та вимагати їх ліквідації за рахунок Виконавця (Підрядника);
- приймати участь у складанні дефектних актів (засвідчення, підписання актів тощо), а також забезпечувати своєчасне складання актів обстеження в разі виявлення необхідності надання додаткових послуг з оформленням відповідних кошторисів згідно законодавства;
- у разі невідповідності актів, пред'явлених до оплати, завищення їх обсягів або неправильного застосування норм, розцінок, цін на матеріали та інших недоліків, що впливають на вартість наданих послуг повертати акти на доопрацювання;
- приймати надані Виконавцем (Підрядником) послуги за умови належного їх надання;
- вести облік обсягів та вартості прийнятих робіт та послуг та надавати інформацію Стороні- 1;
- забезпечувати отримання технічних умов, завдань для виготовлення проектно-кошторисної документації, експертизи проектів, замовником яких є Сторона-1;
- подавати та оформляти відповідні документи для реєстрації отримання дозволів (декларацій) на початок підготовчих і будівельних робіт та інші дозвільні документи, передбачені чинним законодавством, замовником яких є Сторона-1;
- повідомляти у порядку, спосіб та терміни визначені чинним законодавством з дня реєстрації декларації або з дня отримання права на виконання будівельних робіт Сторону-1, виконавчий комітет міської ради за місцезнаходженням об'єкта будівництва, а також державні органи у сфері пожежної, техногенної безпеки, автомобільної інспекції тощо про початок виконання будівельних робіт (надання послуг);
- забезпечувати отримання декларацій чи інших документів про готовність об'єктів до експлуатації;
- подавати Стороні-1 перелік послуг, порядок та черговість їх надання (в т. ч. надавати пропозиції щодо їх оптимізації і корегування) згідно укладених договорів та в межах виділених бюджетних коштів на об'єктах, які знаходяться на балансі Сторони-2;
- розробляти та передавати Стороні-1 заходи з утримання та ремонту об'єктів благоустрою;
- працівники, які здійснюють технічний нагляд за об'єктами, несуть повну відповідальність за ухвалені ними на місці рішення з технічних і організаційних питань, за прийняття від підрядника недоброякісно наданих послуг, а також за прийняття завищених обсягів послуг та їх вартості;
- виконувати належним чином інші зобов'язання, передбачені нормативними законодавчими актами.
У пункті 3.1.1 Договору сторони передбачили обов'язок Сторони-1 оплачувати послуги Стороні-2 на умовах, передбачених в п.п. 3.1: 3.2, в межах виділених коштів.
У пункті 4.1 Договору визначено, що договір набирає чинності з 01.01.2021 і діє до 31.12.2021.
14.01.2021 між сторонами у справі підписано Додаток №1 до Договору №1 від 11.01.2021, згідно з яким змінено редакцію п. 1.1 Договору та викладено її в наступній редакції: "Сторона-1 виділяє Стороні-2 (Одержувачу бюджетних коштів) кошти за здійснення технічного нагляду за послугами з утримання та ремонту об'єктів міського благоустрою, шляхово-мостового господарства міста, водо-, теплопостачання і водовідведення та інше, а Сторона-2 приймає на себе зобов'язання щодо використання їх за призначенням у сумі 3000000грн".
В подальшому, 21.01.2021 сторонами укладено Додаток №2 до Договору №1 від 11.01.2021, яким внесено зміни до розділу договору "Місцезнаходження та банківські реквізити сторін".
19.05.2021 сторонами укладено Додаток №3 до Договору, яким внесено зміни до п. 1.1 Договору щодо розміру коштів, які виділяються Стороною-1 для Сторони-2, а саме: « 3049000грн».
Рішенням Виконавчого комітету Тернопільської міської ради №101 від 03.02.2010 "Про відрахування коштів за здійснення технічного нагляду за утриманням об'єктів благоустрою" дозволено Управлінню житлово-комунального господарства та екології за здійсненням технічного нагляду проводити відрахування у розмірі 2,5% (крім того ПДВ) від вартості надання послуг з утримання об'єктів благоустрою. Дане рішення є чинним, відтак, є обов"язковим до виконання.
23.12.2019 між Управлінням житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради як Замовником з однієї сторони і Товариством з обмеженою відповідальністю "Авакс Проф" як Виконавцем з другої сторони, укладено Договір про закупівлю послуг №1731 (надалі - Договір №1731).
За умовами вказаного правочину, з врахуванням Додатків №5 від 15.04.2020, №6 від 28.12.2020, №7 від 25.01.2021, №8 від 01.04.2021 до нього, Виконавець зобов'язався з 01.01.2020 до 05.05.2021 надавати Замовнику послуги з "Утримання вулично-дорожньої мережі Тернопільської міської об'єднаної територіальної громади на 2020 року" (ДК 021:2015 код 90610000-6 - послуги з прибирання та підмітання вулиць", в тому числі: Лот-3. Утримання вулично-дорожньої мережі міста на 2020 р. Центральна частина міста та мікрорайон Новий світ м. Тернополя", а Замовник зобов'язався прийняти і оплатити такі послуги.
П. 11.1 Договору №1731, в редакції Додатку №7 від 25.01.2021 визначено, що Відділ технічного нагляду Тернопільської міської ради, згідно договорів №4 від 03.01.2020 та №1 від 11.01.2021, здійснює технічний нагляд і контроль за ходом, якістю, обсягом наданих послуг та за дотриманням затверджених розцінок, передбачених даним Договором.
Матеріали справи свідчать, що на виконання зобов'язань за договором №1731 підрядною організацією - Товариством з обмеженою відповідальністю "Авакс Проф", протягом лютого-травня 2021 року, згідно з актами: №21 з 10-25 лютого 2021 року на суму 996646,48 грн; №23 з 21-28 лютого 2021 року на суму 79923,90 грн; №25 з 01-10 березня 2021 року на суму 104220,16 грн; №27 з 26 лютого по 10 березня 2021 року на суму 307845,08 грн; №28 з 11-20 березня 2021 року на суму 117888,46грн; №31 з 11-20 березня 2021 року на суму 198311,80 грн; №33 з 21-31 березня 2021 року на суму 116475,30 грн; №34 з 21-31 березня 2021 року на суму 400856,21 грн; №37 з 01-10 квітня 2021 року на суму 97206,59 грн; №39 з 01-10 квітня 2021 року на суму 485927,68грн; №40 з 11-26 лютого 2021 року на суму 1007828,56 грн; №41 з 11-20 квітня 2021 року на суму 91127,33 грн; №44 з 11-20 квітня 2021 року на суму 541224,18 грн; №46 з 21 квітня по 5 травня 2021 року на суму 114371,14 грн; №47 з 01 квітня по 05 травня 2021 року на суму 36596,04 грн; №50 з 21 квітня по 05 травня 2021 року на суму 464973,96 грн були виконані роботи (послуги) з утримання вулично-дорожньої мережі Тернопільської міської об'єднаної територіальної громади на 2020 рік (Центральна частина міста та мікрорайон Новий світ м. Тернополя) на загальну суму 5161422,87 грн.
Факт виконання Товариством з обмеженою відповідальністю "Авакс Проф" вказаних у вищенаведених актах послуг на зазначену суму підтверджено рішенням Господарського суду Тернопільської області від 02.09.2021 у справі №921/311/21, котре набрало законної сили та згідно з яким з Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради стягнуто на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Авакс Проф" борг в сумі 5161422,87грн.
Дане судове рішення суду набрало законної сили 24.09.2021, а відтак обставини, які встановлені судом у справі №921/311/21, при розгляді даної справи не потребують повторного доказування.
Згідно з ч.4 ст.75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Слід зазначити, що усі наведені вище акти підписані представником Відділу технічного нагляду Тернопільської міської ради, що на думку суду, підтверджує факт виконання позивачем зобов'язань зі здійснення технічного нагляду за роботами (послугами), виконаними на підставі Договору №1731 від 23.12.2019.
Окрім того, за здійснення технічного нагляду по факту надання Товариством з обмеженою відповідальністю "Авакс Проф" послуг з утримання вулично-дорожньої мережі міста Тернополя (Центральна частина міста та мікрорайон Новий світ м. Тернополя) протягом лютого-травня 2021 року на загальну суму 5161422,87грн, Відділом технічного нагляду Тернопільської міської ради на виконання Договору №1 від 11.01.2021 було складено Звіти про приймання виконаних робіт, а саме:
- №330 на суму 24916,16 грн, на підставі акту №21 на загальну суму 996646,48грн;
- №331 на суму 1998,10 грн, на підставі акту №23 на загальну суму 79923,90 грн;
- №333 на суму 2605,50 грн, на підставі акту №25 на загальну суму 104220,16грн;
- №335 на суму 7696,13 грн, на підставі акту №27 на загальну суму 307845,08грн;
- №336 на суму 2947,21 грн, на підставі акту №28 на загальну суму 117888,46грн;
- №339 на суму 4957,80 грн, на підставі акту №31 на загальну суму 198311,80грн;
- №341 на суму 2911,88 грн, на підставі акту №33 на загальну суму 116475,30грн;
- №343 на суму 10021,40 грн, на підставі акту №34 на загальну суму 400856,21грн;
- №345 на суму 2430,16 грн, на підставі акту №37 на загальну суму 97206,59 грн;
- №347 на суму 12148,19 грн, на підставі акту №39 на загальну суму 485927,68грн;
- №348 на суму 25195,72 грн, на підставі акту №40 на загальну суму 1007828,56грн;
- №349 на суму 2278,19 грн, на підставі акту №41 на загальнцу суму 91127,33грн;
- №352 на суму 13530,60 грн, на підставі акту №44 на загальну суму 541224,18грн;
- №354 на суму 2859,28 грн, на підставі акту №46 на загальну суму 114371,14грн;
- №355 на суму 914,90 грн, на підставі акту №47 на загальну суму 36596,04 грн;
- №358 на суму 11624,35 грн, на підставі акту №50 на загальну суму 464973,96грн.
Таким чином, за наданими Товариством з обмеженою відповідальністю «Авакс Проф» протягом лютого-травня 2021 року послугами з утримання вулично-дорожньої мережі міста Тернополя (Центральна частина міста та мікрорайон Новий світ м.Тернополя) позивачем надано Замовнику - відповідачу у справі, послуги з технічного нагляду на загальну суму 129035,57грн.
Позивач звернувся до відповідача з вимогою №439 від 05.10.2021 про сплату коштів в сумі 129035,57грн, посилаючись на умови договору №1 від 11.01.2021 за здійснений технічний нагляд за роботами (послугами), виконаними Товариством з обмеженою відповідальністю «Авакс Проф». До вказаної вимоги було долучені Звіти про приймання виконаних робіт, які позивач просив підписати та повернути, а також Акти приймання виконаних робіт (наданих послуг), Реєстри актів виконаних робіт Товариством з обмеженою відповідальністю «Авакс Проф».
Вказана вимога Управлінням житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради отримана 05.10.2021, що підтверджено відтиском печатки Управління про його отримання.
У відповіді №1105/15 від 03.11.2021 Управлінням вказано, що останнє є головним розпорядником бюджетних коштів, що надходять за бюджетними призначеннями та виконує свої зобов'язання перед виконавцем в межах таких призначень, тому без відповідних асигнувань Управління не вправі здійснювати платежі, а відповідно, і підписувати та оплачувати вказані у Звітах послуги.
Зазначені вище обставини послугували підставою для звернення позивача з даним позовом до господарського суду.
Норми права, застосовані судом при вирішенні спору.
Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема є договори та інші правочини (ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України).
Договір, укладений між сторонами, є договором про надання послуг, а відтак, у відповідній частині між сторонами виникли правовідносини, які підпадають під правове регулювання Глави 63 Цивільного кодексу України.
Вказаний договір є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов'язань, а саме майново-господарських зобов'язань згідно ст. 173, 174, 175 Господарського кодексу України (далі за текстом - ГК України), ст. 11, 202, 509 Цивільного кодексу України, і згідно ст. 629 Цивільного кодексу України (далі за текстом - ЦК України) є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до статей 525, 526 Цивільного кодексу України, статті 193 Господарського кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
При цьому, кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором (ч.2 ст.193 Господарського кодексу України).
Відповідно до ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено Договором. Зазначені положення можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов'язання.
Згідно зі ст. 902 ЦК України виконавець повинен надати послугу особисто.
Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором (ч.1 ст.903 ЦК України).
Статтею 905 ЦК України визначено, що строк договору про надання послуг встановлюється за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено законом або іншими нормативно-правовими актами.
Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства (ст. 530 ЦК України).
Як зазначено вище, правовідносини між сторонами виникли на підставі договору №1 від 11.01.2021, який за своєю юридичною природою є договором про надання послуг.
Предметом спору у справі є матеріально-правова вимога Відділу технічного нагляду Тернопільської міської ради до Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради про стягнення заборгованості за послуги з технічного нагляду, надані Управлінню житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради з підстав невиконання останнім умов договору № 1 в частині проведення розрахунків за послуги.
Факт укладення 11.01.2021 між сторонами у справі Договору №1, наявності у позивача зобов'язань за вказаним правочином зі здійснення технічного нагляду і контролю за ходом, якістю та обсягом наданих Виконавцем послуг, перевірки відповідності матеріалів, прийняття наданих Виконавцем послуг тощо відповідачем не заперечується.
Доказів розірвання договору у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, або визнання договору недійсним внаслідок недодержання сторонами в момент його вчинення вимог чинного законодавства України, сторонами у справі не надано. Не надано також і доказів того, що сторони відмовились від виконання договору в силу певних об'єктивних обставин.
У статті 1 Закону України «Про архітектурну діяльність» міститься визначення технічного нагляду - це здійснення замовником контролю за дотриманням проектних рішень та будівельних норм і правил, а також контролю за якістю виконаних робіт та їх обсягами під час будівництва або зміни (у тому числі шляхом знесення) об'єкта містобудування.
Обов'язок щодо здійснення технічного нагляду може бути покладений замовником на спеціалізовану організацію чи спеціаліста з технічного нагляду або на інженера-консультанта, з визначенням у договорі підряду їхніх повноважень (ст. 11 Закону України «Про архітектурну діяльність»).
Обов'язок позивача щодо здійснення технічного нагляду і контролю за ходом, якістю, обсягом наданих Виконавцем за Договором №1731 послуг передбачено положеннями вказаного правочину.
Факт виконання підрядною організацією - Товариством з обмеженою відповідальністю "Авакс Проф" робіт (послуг) по утриманню та ремонту об'єктів міського благоустрою, утримання вулично-дорожньої мережі міста Тернополя (Центральна частина міста та мікрорайон Новий світ м.Тернополя) на загальну суму 5161422,87грн, їх прийняття Відділом технічного нагляду Тернопільської міської ради встановлено у рішенні Господарського суду Тернопільської області від 02.09.2021 у справі №921/311/21, котре набрало законної сили 24.09.2021.
Складені за результатами виконання обумовлених Договором №1731 підрядних робіт акти є чинними. Відповідач у встановлені законом строки та порядку не заявив заперечення щодо прийняття робіт, зіславшись на відсутність бюджетних призначень як причину відмови від підписання актів, що не свідчить про їх не виконання чи виконання неналежним чином чи неналежної якості, чи не у передбачених обсягах, а тому надані позивачем послуги з технічного нагляду вважаються прийнятими і підлягають оплаті.
Оскільки умовами договору № 1 від 11.01.2021 не було встановлено строку здійснення відповідачем оплати за надані позивачем послуги з технічного нагляду, а тому в даному випадку слід керуватися положеннями ст. 530 ЦК України, тобто такий обов"язок в Управління виник після спливу семиденного строку з дня пред'явлення йому вимоги № 439 від 05.10.2021 (13.10.2021).
За встановлених обставин, суд визнає обґрунтованими доводи позивача про те, що на виконання умов договору №1 від 11.01.2021 Відділом технічного нагляду Тернопільської міської ради з лютого 2021 року по травень 2021 року було здійснено технічний нагляд за роботами з утримання та ремонту об'єктів міського благоустрою, шляхово-мостового господарства, водо-, теплопостачання і водовідведення та інше (виконаними фірмою "Авакс Проф" за договором № 1731 від 23.12.2019) на загальну суму 129035,57грн, що підтверджується Звітами про приймання виконаних робіт, котрі складено та підписано позивачем і надіслано відповідачу, втім останнім такі не підписано та не оплачено.
За нормами статті 599 ЦК України, ст. 202 ЦК України передбачено, що зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
На день прийняття рішення доказів на спростування вищенаведених обставин сторонами не надано, доказів щодо оплати заборгованості відповідачем не представлено, відтак, заборгованість становить 129035,57грн. Відповідач проти наявності заборгованості не заперечив.
Таким чином, матеріалами справи підтверджуються доводи позивача стосовно того, що відповідачем вартість наданих послуг з технічного нагляду не сплачена, що є порушенням умов договору, ст.527 ЦК України та ст.193 ГК України.
Посилання відповідача на відсутність бюджетних асигнувань для фінансування оплати наданих позивачем послуг з технічного нагляду суд відхиляє, виходячи з наступних міркувань.
Згідно з приписами статті 96 ЦК України юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями і оскільки між сторонами виникли майнові відносини, які засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників (частина 1 статті 1 ЦК), що регулюються актами цивільного законодавства України, тому з огляду на положення частини 2 статті 617 ЦК та частини 2 статті 218 ГК відсутність у відповідача необхідних коштів або взяття ним зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, не звільняє його від обов'язку виконати зобов'язання за договором.
Аналогічна позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду, зокрема, у наступних постановах: від 05 червня 2018 року по справі № 927/584/17; від 06 червня 2018 року по справі № 916/2456/17; від 22 травня 2018 року по справі № 927/498/17.
Така позиція також узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини, яка за статтею 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини повинна застосовуватися судами разом з Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод як джерело права.
Європейський суд з прав людини у рішенні по справі "Кечко проти України" від 08 листопада 2005 року зауважив, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань ( пункти 20 та 23).
У рішеннях Європейського суду з прав людини у справі Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України від 18.10.2005 та у справі Бакалов проти України від 30 листопада 2004 року констатовано зокрема, порушення національними судами пункту 1 статті 6 «Право на справедливий суд Конвенції та статті 1 Першого протоколу №1 до Конвенції та зазначено, що відсутність бюджетних коштів, передбачених у видатках Державного бюджету України, не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання (пункти 48 та 40 рішень відповідно).
Висновок.
Відповідно до ч.1 ст.73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ч. 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Позивачем надано всі належні та допустимі докази на підтвердження своїх вимог, в той же час відповідачем заборгованість не заперечується.
Згідно із ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Матеріалами справи підтверджено факт невиконання відповідачем договірних (майново-господарських) зобов'язань перед позивачем з оплати наданих послуг з технічного нагляду, що свідчить про доведеність та обґрунтованість вимог позивача щодо стягнення суми боргу, а тому згідно зі ст.15 ЦК України порушене право Відділу технічного нагляду Тернопільської міської ради підлягає судовому захисту шляхом примусового стягнення боргу в розмірі 129035,57грн.
Розподіл судових витрат.
Судові витрати, що складаються із сплаченого позивачем судового збору в розмірі 2270 грн, згідно зі ст.129 ГПК України покладаються на відповідача у справі.
Керуючись ст.ст.4, 11, 42, 46, 73, 74, 76-79, 91, 123, 129, 219, 220, 222, 236-238, 240, 241, 247, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради (вул. Коперника, 1, м.Тернопіль, ідентифікаційний код 35939939) на користь Відділу технічного нагляду Тернопільської міської ради (вул. Коперника, 1, м.Тернопіль, ідентифікаційний код 21156999) - 129035(сто двадцять дев'ять тисяч тридцять п'ять)грн 57коп. боргу та 2270 (дві тисячі двісті сімдесят)грн 00коп. в повернення сплаченого судового збору.
Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У зв'язку з тимчасовою втратою працездатності головуючого судді Андрусик Н.О. в період з 24.01.2022 по 07.02.2022 повний текст судового рішення складено та підписано 08.02.2022.
Суддя Н.О. Андрусик