"22" квітня 2010 р. м. Київ К-4567/07
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого - Шипуліної Т.М.,
суддів: Бившевої Л.І., Костенка М.І., Маринчак Н.Є., Усенко Є.А.,
при секретарі: Шкляр А.В.,
за участю представників:
від позивача -Хоп'яка В.З.,
розглянула у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу ДПІ у Галицькому районі м. Львова на постанову Львівського апеляційного господарського суду від 25.01.2007 року по справі № 5/1538-13/257А за позовом ЗАТ «Львівський ізоляторний завод»до ДПІ у Галицькому районі м. Львова про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень.
Заслухавши доповідь судді Шипуліної Т.М., пояснення осіб, які з'явились в судове засідання, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія:
Постановою Господарського суду Львівської області від 26.10.2006 року в задоволені позовних вимог ЗАТ «Львівський ізоляторний завод»до ДПІ у Галицькому районі м. Львова про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень -відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 25.01.2007 року, постанова суду першої інстанції скасована, винесена нова -про задоволення позову.
Не погоджуючись з останнім судовим рішенням, відповідач 24.02.2007 року звернувся з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, який своєю ухвалою від 12.06.2008 року прийняв її до свого провадження.
В касаційній сказі ДПІ у Галицькому районі м. Львова просить скасувати постанову апеляційного суду та залишити в силі постанову суду першої інстанції посилаючись на порушення апеляційним судом норм матеріального права.
Касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову апеляційного суду - без змін з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справ, 18.11.2005р. ДПІ у Галицькому районі м. Львова винесено податкові повідомлення-рішення № 17776471830/0, яким за затримку на 517 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по земельному податку у розмірі 25696,00 грн. до позивача застосовано штраф у розмірі 50% такої суми, що складає 12848,01 грн.; № 13813561830/0, яким за затримку на 609 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по земельному податку у розмірі 25696,00 грн. до позивача застосовано штраф у розмірі 50% такої суми, що складає 12848,01 грн.; № 13813551830/0 за затримку на 609 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по земельному податку у розмірі 25696,00 грн. до позивача застосовано штраф у розмірі 50% такої суми, що складає 12848,01 грн.
Штрафні санкції були застосовані відповідачем на підставі п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Статтею 19 Конституції України передбачається обов'язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закріплений конституційно принцип законності також міститься і в ст.13 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»№509-ХII від 04.12.1990р., згідно з якою, посадові особи органів державної податкової служби зобов'язані дотримувати Конституції і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.
Наказом ДПА України від 17.03.2001р. № 110 було затверджено Інструкцію про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, відповідно до пунктів 2.5, 6.1.7, 13, 14 якої, податкове повідомлення-рішення приймається за результатами перевірки платника податків; факти порушень податкового та іншого законодавства посадова особа органу державної податкової служби оформляє актом перевірки, в якому чітко викладається зміст порушення з обґрунтуванням порушених норм законодавчих актів та вказуються конкретні їх пункти і статті, такий акт підписується посадовими особами контролюючого органу та підприємства; податкове повідомлення-рішення за наслідками розгляду матеріалів перевірки приймає керівник органу державної податкової служби або його заступник за формою та згідно з вимогами, установленими Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 № 253 (далі по тексту -Порядок).
Пунктом 3.2 розділу 3 Порядку затверджено форму податкового повідомлення-рішення за порушення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання (форма «III») згідно з Додатком № 3 до даного Порядку, відповідно до якої податковий орган зобов'язаний вказати у винесеному ним податковому повідомленні - акт (номер та дату його складання), яким було встановлено порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання, який є одночасно є підставою для здійснення контролюючим органом нарахування податкового зобов'язання у вигляді штрафу.
Апеляційним судом на підставі належних та допустимих доказів та пояснень представника відповідача встановлено, що акт перевірки податковим органом не складався, перевірка позивача не проводилась, факти несплати позивачем узгоджених сум податкових зобов'язань в установленому порядку не фіксувались.
З огляду на зазначене та враховуючи встановлені апеляційним судом обставини у справі, колегія суддів касаційної інстанції дійшла висновку щодо відсутності підстав для скасування законної та обґрунтованої постанови суду про визнання такими, що суперечать вимогам законодавства спірних податкових повідомлень-рішень ДПІ у Галицькому районі м. Львова від 18.11.2005р. № 17776471830/0, № 13813561830/0, № 13813551830/0.
Згідно ч.1 ст.224 КАС України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення -без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 210, 220, 221, 224, 231 та ч.5 ст.254 КАС України, колегія -
Касаційну скаргу ДПІ у Галицькому районі м. Львова залишити без задоволення, а постанову Львівського апеляційного господарського суду від 25.01.2007 року -без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
За винятковими обставинами вона може бути оскаржена до Верховного Суду України протягом одного місяця з дня їх відкриття.
Головуючий:/підпис/_______________________Т.М. Шипуліна
Судді:/підписи/_______________________Л.І. Бившева
_______________________М.І. Костенко
_______________________Н.Є. Маринчак
_______________________Є.А. Усенко