Постанова від 23.06.2010 по справі 2а-20174/09/0570

Головуючий у 1 інстанції - Козаченко А.В.

Суддя-доповідач - Юрченко В.П.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2010 року справа №2а-20174/09/0570

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Юрченко В.П.

суддів: Горбенко К.П., Лях О.П.

при секретарі судового засідання Чуріковій Я.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Інспекції державного архітектуро-будівельного контролю у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 січня 2010 року у справі за позовом Інспекції державного архітектуро-будівельного контролю у Донецькій області до Відділу капітального будівництва Ясинуватської міської ради Донецької області про стягнення штрафних санкцій, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач Інспекція державного архітектуро-будівельного контролю у Донецькій області звернулася до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Відділу капітального будівництва Ясинуватської міської ради Донецької області про стягнення з відповідача штрафних санкцій у розмірі 2605,70 грн. до Державного бюджету України.

Постановою суду першої інстанції від 21 січня 2010 року у задоволені позову відмовлено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції позивачем подана апеляційна скарга, в який він просить скасувати постанову суду першої інстанції.

В обґрунтування апеляційної скарги позивач зазначив, що постанова суду першої інстанції є незаконною та прийнятою з порушенням норм матеріального, а також висновки суду не відповідають обставинам справи.

Представник апелянта в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги, представник відповідача заперечував проти доводів апеляційної інстанції, просив залишити її без задоволення, а рішення суду без змін.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, вивчивши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів, вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, а постанову суду першої інстанції скасувати з наступних підстав.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що Інспекцією державного архітектуро-будівельного контролю у Донецькій області проведено перевірку дотримання вимог містобудівного законодавства. В результаті виявлено експлуатацію газовою котельні № 1, розташованої за адресою: квартал № 56 м. Ясинувата Донецької області, без прийняття в експлуатацією державною приймальною комісією.

Як вбачається із матеріалів справи та не заперечується сторонами, замовником капітального ремонту газової котельні № 1, розташованої за адресою: квартал № 56 м. Ясинувата Донецької області, виступав Відділ капітального будівництва Ясинуватської міської ради Донецької області. Капітальний ремонт котельні виконувався за рахунок коштів субвенції з Державного бюджету місцевому бюджету згідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 951 від 10.07.2006 року. Вартість капітального ремонту об'єкта склала 26057 грн.

Постановою заступника начальника Інспекції державного архітектуро-будівельного контролю у Донецькій області від 16.09.2009 року № 190 застосовані штрафні санкцій до Відділу капітального будівництва Ясинуватської міської ради Донецької області в розмірі 2605,70 грн. за порушення вимог ст. 18 Закону України «Про основи містобудування». На час розгляду справи сума штрафних санкцій в добровільному порядку відповідачем не сплачена.

Статтею 7 Закону України «Про основи містобудування» від 16.11.1992 року № 2780-XII (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що державне регулювання у сфері містобудування здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою та Радою Міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування, а також спеціально уповноваженими органами з питань містобудування та архітектури, іншими органами в порядку, встановленому законодавством.

Пунктом 1 Положення про інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві і Севастополі, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 19.11.2007 р. № 317 (далі Положення) передбачено, що інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - інспекції державного архітектурно-будівельного контролю) є територіальними органами Державної архітектурно-будівельної інспекції (далі - Держархбудінспекція), входять до сфери її управління, підзвітні і підконтрольні їй.

Інспекція державного архітектуро-будівельного контролю у Донецькій області утворена згідно з наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції, що діє в складі Міністерства регіонального розвитку та будівництва, № 47 від 26.10.2007 року, є її територіальним органом.

Пунктом 3 Положення встановлено, що основними завданнями інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю є: участь у формуванні та реалізації державної політики у сфері будівництва, містобудування та архітектури; виконання в межах компетенції дозвільних, реєстраційних функцій та здійснення контролю і нагляду у сфері будівництва, містобудування та архітектури (далі - державний архітектурно-будівельний контроль).

Відповідно до підпункту 6 пункту 5 Положення інспекції державного архітектурно-будівельного контролю відповідно до покладених на них завдань проводять у встановленому порядку перевірки: відповідності виконання будівельних робіт, будівельних матеріалів, виробів і конструкцій вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічним умовам, затвердженим проектним рішенням; своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт та іншої виконавчої документації; наявності у виконавця будівельних робіт у передбачених законодавством випадках сертифікатів на будівельні матеріали, вироби і конструкції; додержання встановленого порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів.

За приписами ч. 3 ст. 18 Закону України «Про основи містобудування» від 16.11.1992року№ 2780-XII (зі змінами та доповненнями на час виникнення спірних правовідносин) закінчені будівництвом об'єкти підлягають прийняттю в експлуатацію в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Експлуатація не прийнятих у встановленому законодавством порядку об'єктів забороняється.

Відповідно до абзацу 10 частини 1 статті 1 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» від 14.10.1994 року № 208/94-ВР підприємства, їх об'єднання, установи та організації (далі - підприємства) незалежно від форм власності, які здійснюють проектування, роботи по будівництву, реконструкції, реставрації та капітальному ремонту (далі - будівельні роботи), виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, а так само які є замовниками у будівництві або поєднують функції замовника і підрядчика, несуть відповідальність у вигляді штрафу за експлуатацію або використання будинків чи споруд після закінчення будівництва без прийняття їх державними приймальними (технічними) комісіями - у розмірі десяти відсотків вартості виконаних робіт. Частиною 7 статті 3 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» встановлено, що штраф підлягає сплаті підприємством у п'ятнадцятиденний термін з дня його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується у судовому порядку.

Пунктом 1 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2004 року № 1243, який діяв на момент виникнення спірних правовідносин, (далі Порядок) передбачено, що прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів полягає у підтвердженні державними приймальними комісіями готовності до експлуатації об'єктів нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту будівель і споруд як житлово-громадського, так і виробничого призначення, інженерних мереж та споруд, транспортних магістралей, окремих черг пускових комплексів (далі - закінчені будівництвом об'єкти), їх інженерно-технічного оснащення відповідно до затвердженої в установленому порядку проектної документації, нормативних вимог, вихідних даних на проектування.

Пунктом 13 Порядку встановлено, що замовник зобов'язаний після надходження повідомлення генерального підрядника про закінчення будівництвом об'єкта, а по об'єктах, які попередньо приймаються робочими комісіями, після підписання акта робочої комісії звернутися протягом 5 днів до органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування, що визначені у пункті 11 цього Порядку, з пропозицією щодо утворення державної приймальної комісії.

Згідно до матеріалів справи, акт робочої комісії підписаний 29.12.2006 року (арк. справи 27).

Відповідно до абз. 3 п. 11 Порядку Державна комісія з прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта (далі - державна приймальна комісія) утворюється, якщо об'єкти збудовано із залученням коштів державного бюджету або республіканського бюджету Автономної Республіки Крим у розмірі до 30 млн. гривень або місцевих бюджетів, а також коштів інших джерел фінансування - відповідно обласною та районною держадміністрацією, виконавчим комітетом міської ради міста обласного значення.

Крім того, як вбачається із змісту акту Державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта від 22 грудня 2008 року, який затверджено рішенням виконавчого комітету Ясинуватської міської ради Донецької області від 24 грудня 2008 року №545 та Інспекцією державного архітектуро-будівельного контролю у Донецькій області 30 грудня 2008 року, Державною комісією прийнято рішення про прийняття в експлуатацію газової котельні № 1, розташованої за адресою: квартал № 56 м. Ясинувата Донецької області.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку щодо обґрунтованості позовних вимог Інспекції державного архітектуро-будівельного контролю у Донецькій області, постанова про накладення штрафних санкцій відповідає вимогам діючого законодавства, та оскільки штрафні санкції своєчасно не сплачені, то позовні вимоги підлягають задоволенню.

Колегія суддів також не погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно того, що позивачем застосовані штрафні санкції з порушенням вимог ст. 250 Господарського кодексу України.

Відповідно до ст. 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

За правилами ст. 8 цього Кодексу держава, органи державної влади та органи місцевого самоврядування не є суб'єктами господарювання.

Як встановлено під час апеляційного провадження, Відділ капітального будівництва Ясинуватської міської ради Донецької області є органом місцевого самоврядування, тому положення ст. 250 цього Кодексу не може застосуватися до спірних правовідносин.

За таких обставин колегія суддів прийшла до висновку, що суд першої інстанції прийняв постанову з порушенням норм матеріального та процесуального права, що в свою чергу, є підставою для скасування судового рішення.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Інспекції державного архітектуро-будівельного контролю у Донецькій області - задовольнити.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 січня 2010 року у справі № 2-а-20174/09/0570 за позовом Інспекції державного архітектуро-будівельного контролю у Донецькій області до Відділу капітального будівництва Ясинуватської міської ради Донецької області про стягнення штрафних санкцій - скасувати.

Позовні вимоги Інспекції державного архітектуро-будівельного контролю у Донецькій області до Відділу капітального будівництва Ясинуватської міської ради Донецької області про стягнення штрафних санкцій задовольнити.

Стягнути з Відділу капітального будівництва Ясинуватської міської ради Донецької області (ОКПО 04011727, р/р 260083667 в Ясинуватському відділенні «Укрбізнесбанк», МФО 3349669) штрафні санкції у розмірі 2605,70 грн. (дві тисячі шістсот п'ять гривень сімдесят копійок) до Державного бюджету України на поточний рахунок 31116106700097 в Головному Управлінні Державного казначейства України в Донецькій області, МФО 834016, ОКПО 34686701, код платежу 21081100.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня її виготовлення у повному обсязі.

У повному обсязі постанова складена 25 червня 2010 року

Головуючий суддя В.П.Юрченко

Судді К.П. Горбенко

О.П. Лях