Рішення від 21.01.2022 по справі 480/3292/21

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2022 року Справа № 480/3292/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Воловика С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/3292/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулась до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській обл.), в якій просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області по зменшенню коефіцієнта заробітної плати з 1,07457 до 0,66211 при перерахунку пенсії починаючи з 01.06.2006 року за заробітною платою;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату недоотриманої пенсії з урахуванням коефіцієнту заробітної плати 1,07457 та коефіцієнту страхового стажу 0,59083, починаючи з 01.06.2006 року та здійснити відповідні доплати з урахуванням раніше виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 30 червня 1999 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії. З 01.01.2004 року розмір пенсії був обрахований індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії в розмірі - 1,07457. В подальшому, позивач неодноразово зверталась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. Внаслідок останнього перерахунку пенсії позивачу було зменшено індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії. Позивач зазначає, що вказаними діями, відповідач порушує її право на соціальний захист, який визначений Конституцією України та Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Ухвалою суду від 11.05.2021 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження по справі № 480/3292/21, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, встановлені строки для подання відзиву, відповіді на відзив та заперечень.

Відповідач у встановлений судом строк відзиву на позов не надав, про причини неподання відзиву суд не повідомив, тому у відповідності до ч. 4 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області відзиву на позов кваліфікується судом як визнання позову.

Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні з 25.06.1999, як отримувач пенсії за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення». З набранням чинності з 01.01.2004 Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058 (далі - Закон №1058) пенсійна виплата позивача була обрахована відповідно до норм цього Закону на підставі наявних у пенсійній справі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, коефіцієнт заробітної плати складав 1,07457, середньомісячний заробіток - 329,30 грн. (306,45 гри. х 1,07457).

30 травня 2006 року позивач звернулась до відповідача із заявою встановленого зразка про проведення перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу і заробітної плати, набутих після попереднього перерахунку.

За результатами перерахунку, проведеного з 01.06.2006 страховий стаж був зарахований по 30.04.2006 та склав 36 років 02 місяці 21 день, середній коефіцієнт заробітку, визначений за періоди з 01.01.1992 по 31.12.1996 та з 01.07.2000 по 30.04.2006, склав 0,78550. Для визначення середньомісячного заробітку для обчислення пенсії був застосований показник середньої заробітної в Україні за 2005 рік, 735,57 грн., відповідно середньомісячний заробіток збільшився і склав 577,79 грн. (735,57 грн. х 0,78550).

13 червня 2008 року звернулась до відповідача із заявою встановленого зразка про проведення перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу і заробітної плати, набутих після попереднього перерахунку.

За результатами перерахунку з 01.06.2008 страховий стаж був зарахований по 31.05.2008 та склав 38 років 03 місяці 24 дні, середній коефіцієнт заробітку, визначений за періоди з 01.01.1992 по 31.12.1996 та з 01.07.2000 по 31.05.2008, зменшився до 0,75291. Для визначення середньомісячного заробітку для обчислення пенсії був застосований показник середньої заробітної в Україні за 2007 рік, 1197,91 грн., відповідно середньомісячний заробіток збільшився до 901,92 грн. (1197,91 грн. х 0,75291).

15 вересня 2016 року звернулась до відповідача із заявою встановленого зразка про проведення перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу і заробітної плати, набутих після попереднього перерахунку.

За результатами перерахунку з 01.09.2016 страховий стаж був зарахований по 31.07.2016 та склав 46 років 05 місяців 17 днів. Середній коефіцієнт заробітку, визначений за періоди з 01.01.1992 по 31.12.1996 та з 01.07.2000 по 31.07.2016, склав 0,66211, відповідно середньомісячний заробіток - 793,15 грн. (1197,91 грн. х 0,66211). Оскільки середньомісячний заробіток зменшився, то перерахунок пенсії був проведений лише з урахуванням страхового стажу.

Так, відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону №1058 (у редакції, чинній на момент звернення позивача до управління із заявою про перерахунок пенсії), у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

Таким чином, зазначена норма ч. 4 ст. 42 Закону №1058 передбачає 2 варіанти проведення перерахунку пенсії - або з урахуванням страхового стажу (не менше 24 місяців після призначення чи попереднього перерахунку пенсії) та заробітної плати, з якої обчислена пенсія, або за бажанням пенсіонера із заробітної плати за періоди страхового стажу, визначені в ч.1 ст. 40 Закону №1058 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону №1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. При цьому, заробітна плата до 1 липня 2000 року враховується за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а заробітна плата з 1 липня 2000 року, враховується за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Відповідно до ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підставою для проведення перерахунку пенсії є особиста заява пенсіонера, яка подається до територіального органу Пенсійного фонду України з усіма необхідними документами.

Таким чином, перерахунок пенсії ОСОБА_1 було проведено відповідачем на підставі особисто поданих 30.06.2006, 13.06.2008 та 15.09.2016 заяв і самостійно визначеної підстави для проведення такого перерахунку за ст. 42 Закону №1058 (стаж та заробітна плата).

Суд також вважає за необхідне зазначити про те, що при проведенні перерахунку пенсії позивача за її заявами розмір пенсії не зменшився.

Таким чином своїми діями відповідач жодним чином не звузив обсяг прав та свобод, наданих позивачу. Зменшення коефіцієнту заробітної плати виникло у зв'язку зі змінами розміру заробітної плати позивача та змінами розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Воловик