Рішення від 21.01.2022 по справі 480/10029/21

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2022 року Справа № 480/10029/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Діски А.Б., розглянувши у спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/10029/21 за позовом Державної екологічної інспекції у Сумській області до Комунального підприємства "ПАРКІНГ" Сумської міської ради про вжиття заходів реагування,-

ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція у Сумській області звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства "ПАРКІНГ" Сумської міської ради, в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Комунального підприємства "Паркінг" Сумської міської ради у вигляді повної заборони виконання робіт у сфері поводження з рослинними відходами в частині їх збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення, перероблення, утилізацію, видалення, знешкодження і захоронения на майданчику для складування відходів за адресою: Сумська область, м. Суми, вул. Миколи Лукаша, 75, до моменту належного виконання пунктів 1, 2 припису № 101/03 від 29.04.2021 року, а саме: до моменту ліквідації розміщених твердих побутових та ремонтно-будівельних відходів на території майданчику для складування рослинних відходів, складання та реєстрації у встановленому порядку паспорту місця видалення відходів для майданчику складування рослинних відходів.

Позовні вимоги обґрунтовані відсутністю у відповідача спеціального паспорту на майданчик для складування рослинних відходів та здійсненням розміщення твердих побутових та ремонтно-будівельних відходів на терииторії цього майданчику, що виявлено позивачем за наслідками проведення заходу державного контролю та слугувало підставою для звернення до суду щодо застосування заходів реагування.

Ухвалою суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Цією ж ухвалою встановлено відповідачу 15-денний строк для подання відзиву на позов, доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

Ухвалу суду відповідач отримав 10.12.2021 (а.с. 44), однак станом на час розгляду справи, відзив на позов до суду не надано.

Ненадання у встановлений ухвалою суду строк відзиву, суд, з урахуванням вимог ч. 4 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства, кваліфікує як визнання позову.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши наявні матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, суд встановив наступне.

Відповідно до Рішення Сумської міської ради від 19.06.2019 № 5309-МР відповідачу було передане у господарське відання та на баланс майно комунальної власності територіальної громади міста Суми, а саме: майданчика для складування рослинних відходів, розташованого по вул. Миколи Лукаша, 75 в м. Суми (а.с. 10-16).

19.04.2021 до позивача надійшло звернення від гр. ОСОБА_1 , в якому останній просив здійснити перевірку КП «ПАРКІНГ» Сумської міської ради на предмет поводження з відходами у АДРЕСА_1 та притягнути винних осіб до відповідальності (а.с. 7).

Позивачем на підставі Погодження Державної екологічної інспекції України № 4.2/689ПГ від 22.04.2021 та Направлення на перевірку № 232/03 від 07.04.2021 в період з 28.04.2021 по 29.04.2021 було проведено позапланову перевірку на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства Комунальним підприємством «ПАРКІНГ» Сумської міської ради (а.с. 8, 9).

Актом позапланової перевірки відповідача № 187/03 від 29.04.2021 встановлено, що на території майданчика для складування рослинних відходів, розташованого по вул. Миколи Лукаша, 75 в м. Суми допущено фрагментарне розміщення твердих побутових та ремонтно-будівельних відходів, відповідно до договору від 04.02.2021 №29-б на надання послуг з утримання майданчика для складування відходів по АДРЕСА_1 на майданчику здійснюється планування завезених відходів за допомогою тракторної техніки. Станом на момент обстеження майданчик захаращений відходами, в переважній більшості гіллям, відходи не перероблюються, а фактично видаляються (зв. бік а.с. 15).

За вказані порушення заступника директора КП "Паркінг" ОСОБА_2 притягнуто до адміністративної відповідальності (а.с. 22, 23).

29.04.2021 позивачем винесено припис №101/03, яким зобов'язано відповідача ліквідувати розміщення твердих побутових та ремонтно-будівельних відходів на території майданчику до 01.06.2021 та не допускати в подальшому; скласти та зареєструвати у встановленому порядку паспорт місця видалення відходів на майданчик до 01.09.2021 та надати проектну документацію на майданчик до 05.05.2021 (а.с. 25).

16.09.2021 посадовими особами Державної екологічної інспекції проведено позапланову перевірку виконання вимог припису відповідачем. Відповідно до акту № 412/03 було виявлено, що відповідач не виконав пункти 1,2,3 припису ДЕІ Сумської області від 29.04.2021 №101/03 (а.с. 26-28), у зв'язку з чим в.о. начальника дільниці КП "Паркінг" СМР Лаврика В.М. притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено стягнення у вигляді штрафу(а.с. 29-33).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року №877-V.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно з ч. 1 ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема, організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, в тому числі із питань про поводження з відходами.

Пунктом 7 Положення про Державну екологічну інспекцію України затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 року № 275 передбачається, що Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Пунктом 1 Положення про Державну екологічну інспекцію у Сумській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 28.04.2020 № 126 передбачається, що Державна екологічна інспекція у Сумській області (далі - Інспекція) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України та їй підпорядковується. Повноваження Інспекції поширюються на територію Сумської області. Основним завданням Інспекції є реалізація повноважень Державної екологічної інспекції України у межах Сумської області. Повноваження Інспекції поширюються на територію Сумської області. Основним завданням Інспекції є реалізація повноважень Державної екологічної інспекції України у межах Сумської області.

Пунктом 2 Розділу 2 Положення про Державну екологічну інспекцію у Сумській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 28.04.2020 № 126 передбачається, що Інспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог природоохоронного законодавства в тому числі із питань про охорону, раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів.

Відповідно до приписів частини 1 статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов'язком держави (стаття 16 Конституції України).

Відповідно до статей 66, 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Відповідно до вимог ст. 1 Закону України «Про відходи» поводження з відходами - це дії, спрямовані на запобігання утворенню відходів, їх збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення, перероблення, утилізацію, видалення, знешкодження і захоронения, включаючи контроль за цими операціями та нагляд за місцями видалення.

Статтею 17 Закону України «Про відходи» встановлено, що суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані: забезпечувати повне збирання, належне зберігання та недопущення знищення і псування відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія, що відповідає вимогам екологічної безпеки; не допускати змішування відходів, якщо це не передбачено існуючою технологією та ускладнює поводження з відходами або не доведено, що така дія відповідає вимогам підвищення екологічної безпеки;не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах; мати ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами і/або дозвіл на транскордонне перевезення небезпечних відходів.

Відповідно до вимог ст. 33 Закону України «Про відходи» зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення).

На кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів.

Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, в якому визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відходів відповідно до встановлених умов їх зберігання.

Відповідно до вимог ст. 42 Закону України «Про відходи» особи, винні в порушенні законодавства про відходи, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільну чи кримінальну відповідальність за: порушення встановленого порядку поводження з відходами, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища, прямого чи опосередкованого шкідливого впливу на здоров'я людини та економічних збитків; невиконання розпоряджень і приписів органів, що здійснюють державний контроль та нагляд за операціями поводження з відходами та за місцями їх видалення; порушення встановлених правил і режиму експлуатації установок і виробництв з оброблення та утилізації відходів, а також полігонів для зберігання чи захоронения промислових, побутових та інших відходів (сміттєзвалищ, шламосховищ, золовідвалів тощо).

Частина 3 статті 50 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачає, що діяльність фізичних та юридичних осіб, що завдає шкоди навколишньому природному середовищу, може бути припинена за рішенням суду.

Частина 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачає, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Частиною 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне застосувати захід реагування у сфері державного нагляду (контролю) до відповідача у вигляді повної заборони виконання робіт у сфері поводження з рослинними відходами в частині їх збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення, перероблення, утилізацію, видалення, знешкодження і захоронения на майданчику для складування відходів за адресою: Сумська область, м. Суми, вул. Миколи Лукаша, 75, до моменту належного виконання пунктів 1, 2 припису № 101/03 від 29.04.2021 року, а саме: до моменту ліквідації розміщених твердих побутових та ремонтно-будівельних відходів на території майданчику для складування рослинних відходів, складання та реєстрації у встановленому порядку паспорту місця видалення відходів для майданчику складування рослинних відходів.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Сумській області до Комунального підприємства "ПАРКІНГ" Сумської міської ради про вжиття заходів реагування - задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Комунального підприємства "Паркінг" Сумської міської ради (вул. Горького, 21, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 38523128) у вигляді повної заборони виконання робіт у сфері поводження з рослинними відходами в частині їх збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення, перероблення, утилізацію, видалення, знешкодження і захоронения на майданчику для складування відходів за адресою: Сумська область, м. Суми, вул. Миколи Лукаша, 75, до моменту виконання пунктів 1, 2 припису № 101/03 від 29.04.2021 року, а саме: до моменту ліквідації розміщених твердих побутових та ремонтно-будівельних відходів на території майданчику для складування рослинних відходів, складання та реєстрації у встановленому порядку паспорту місця видалення відходів для майданчику складування рослинних відходів.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя А.Б. Діска