Рішення від 17.01.2022 по справі 480/13073/21

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2022 року Справа № 480/13073/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/13073/21

за позовом ОСОБА_1

до Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації

про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації, в якій просить:

1. Визнати неправомірними дії Управління соціального захисту населення Охтирської РДА щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня у 2021 році, як учаснику бойових дій у розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком;

2. Зобов'язати Управління соціального захисту населення Охтирської РДА нарахувати та виплатити ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 5 травня 2021 року, як учаснику бойових дій у розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач має статус учасника бойових дій та відповідно до ч.5 ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має право на отримання разової грошової допомоги, яка виплачується щорічно до 05 травня. Зазначає, що допомога виплачена йому у 2021 році в розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 №325. Разом з тим, зазначає, що відповідачем не було враховано рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020 у справі №1-247/2018 (3393/18).

Позивач зазначає, що виплата допомоги у 2021 році, здійснена не в повному обсязі, відповідачем порушено його право на отримання разової грошової допомоги відповідно до чинного законодавства.

Ухвалою суду від 08.12.2021 відкрито провадження в даній справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження та встановлено строк відповідачу для подання відзиву та доказів, які наявні у відповідача, а також встановлено строк позивачу для подання відповіді на відзив, а відповідачу заперечення.

Відповідач надав суду відзив, в якому проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в їх задоволенні, зокрема зазначивши, що у списках на виплату разової грошової допомоги до 5 травня, що надійшли до Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації від: Міністерства оборони, Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії, Національної поліції, Державної податкової служби, Державної митної служби, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Служби безпеки, Міністерства юстиції, Управління державної охорони, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, інших утворених відповідно до законів військових формувань, підприємств, установ, організацій ОСОБА_1 не включений, тому вищезазначена виплата по Управлінню соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації не проводилася (а.с. 31-32).

Згідно відповіді Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради № 12.01-26/6775/02 від 04.01.2022 розмір щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2021 році проведено департаментом згідно раніше поданих списків на рахунок Сумського прикордонного загону (в/ч 9953) у розмірі 1491,00 грн. (а.с. 24).

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач, згідно посвідчення від 18.06.2015 року серії НОМЕР_1 , має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій (а.с. 9, зворотній бік).

На звернення позивача, листом від 25.10.2021 р. № 01-16/07/0716 Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації повідомило позивача про те, що у 2021 році Управлінням соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації ОСОБА_1 виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня не здійснювалась (а.с. 10).

Згідно змісту позовної заяви, спірними питанням у справі є не здійснення відповідачем нарахування та виплати позивачу одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі, передбаченому статтею 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, проведення нарахування і виплати одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік не в повному обсязі, без урахування рішення Конституційного Суду України від 2 пункту 26 розділу VI “Прикінцеві та перехідні положення” Бюджетного кодексу України у частині.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Правовий статус ветеранів війни, створення належних умов для їх життєзабезпечення визначає Закон України від 22.10.1993 №3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

01.01.1999 набрав чинності Закон №367-ХІV, яким статтю 12 Закону №3551-XII доповнено частиною в такій редакції: "Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком".

Статтею 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Військовослужбовцям, поліцейським, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України, особам начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, які проходять службу (крім пенсіонерів), виплата разової грошової допомоги здійснюється шляхом перерахування коштів органами праці та соціального захисту населення на спеціальні рахунки військових частин, установ і організацій за місцем їх служби.

Так, зі змісту відзиву на адміністративний позов судом встановлено, що у списках на виплату разової грошової допомоги до 5 травня, що надійшли до Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації від: Міністерства оборони, Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії, Національної поліції, Державної податкової служби, Державної митної служби, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Служби безпеки, Міністерства юстиції, Управління державної охорони, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, інших утворених відповідно до законів військових формувань, підприємств, установ, організацій ОСОБА_1 не включений, а тому вищезазначена виплата по Управлінню соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації не проводилася (а.с. 31-32).

Також, зі змісту листа Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради від 04.01.2022 № 12.01-26/6775/02 судом встановлено, що саме Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради було виплачено позивачу як учаснику бойових дій в 2021 році разову грошову допомогу до п'ятого травня у розмірі 1491 грн.

Згідно з ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Конституційний Суд України, вирішуючи питання, порушені в конституційному зверненні і конституційному поданні щодо тлумачення частини другої статті 55 Конституції України, в своєму Рішенні від 14 грудня 2011 року № 19-рп/2011 зазначив, що особа, стосовно якої суб'єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист.

Це означає, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

Проте в матеріалах справи відсутні докази того, що саме Управлінням соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації по відношенню до позивача приймались будь-які рішення, вчинялись дії, або допущено бездіяльність, які б впливали на права та інтереси позивача, а отже судом не встановлено будь-яких протиправних дій Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації по відношенню до позивача.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 заявлених до Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.А. Прилипчук