Справа № 752/2315/22
Провадження №: 3/752/2743/22
08 лютого 2022 року
Суддя Голосіївського районного суду м. Києва Бондаренко Г.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Державної податкової служби України Головного Управління ДПС у м. Києві про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , громадянин України, який працює керівником ПП « АЕРОСИЛА-ПЛЮС» про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, -
до Голосіївського районного суду м. Києва надійшов протокол про адміністративне правопорушення №167/26-15-04-11-17 відносно ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права і обов'язки, передбачені ст. 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення №167/26-15-04-11-17, останній не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, оскільки до протоколу не додано копії документів, що встановлюють дані про особу ОСОБА_1 , та його посаду. Крім того, останньому не роз'яснено права і обов'язки, передбачені ст. 268 КУпАП, не вручено протокол про адміністративне правопорушення відносно нього, не відібрані пояснення у останнього. Вказане унеможливлює розгляд протоколу по суті.
За таких обставин протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 слід повернути для належного оформлення органу, який його склав.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 256 КУпАП, суддя
протокол про адміністративне правопорушення №167/26-15-04-11-17 відносно ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, повернути до Державної податкової служби України Головного Управління ДПС у м. Києві, для належного дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя : Бондаренко Г.В.