Рішення від 12.01.2022 по справі 460/14066/21

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 січня 2022 року м. Рівне №460/14066/21

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді К.М.Недашківської, за участю: секретаря судового засідання І.С. Ляшук; представника позивача - не прибув; представника відповідача - М.В. Степанець; розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Здолбунівської міської ради про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії.

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Здолбунівської міської ради (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправною відмови відповідача у наданні дозволу на відключення квартири АДРЕСА_1 , від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання з встановленням індивідуального опалення; зобов'язати відповідача в особі постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води надати позивачу дозвіл на відключення квартири АДРЕСА_1 , від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання з встановленням індивідуального опалення.

Заяви по суті справи.

Позовна заява обґрунтована тим, що ОСОБА_1 звернувся до міського голови Здолбунівської міської ради із заявою від 10.08.2021, у якій просив надати дозвіл на відключення належної йому квартири - АДРЕСА_2 , від центральних мереж централізованого опалення. Рішенням від 12.08.2021 №156, оформлене протоколом, позивачу відмовлено у наданні такого дозволу. Позивач вказує, що така відмова є протиправною, оскільки є порушенням права позивача, як споживача житлово-комунальних послуг, на розірвання договору з виконавцем послуг у випадку відмови від користування послугою. Просив задовольнити позов повністю.

Відзив на позовну заяву обґрунтований тим, що відмовляючи позивачу у задоволенні заяви, комісія діяла в межах повноважень та у спосіб, визначені нормами чинного законодавства. Відповідач вказує, що нормами чинного законодавства визначено, що відключення квартири від ЦО та ГВП можливе за умови: наявність відключення не менше як половини квартир та нежитлових приміщень у будинку від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води. Відповідно до отриманої від Комунального підприємства «Здолбунівкомуненергія» інформації, у багатоквартирному будинку по АДРЕСА_3 налічується всього 108 квартир, відключених від системи централізованого теплопостачання - 47, відповідно відсоток відключених квартир станом на 01.11.2021 становить 44%. Тому позивачу правомірно відмовлено у наданні дозволу на відключення квартири від центральних мереж централізованого опалення. Просив відмовити позивачу у задоволенні позову повністю.

Ухвалою суду від 18.10.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, та призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовчому засіданні на 16.11.2021.

Ухвалою суду від 16.11.2021, постановленою без виходу до нарадчої кімнати (протокол судового засідання від 16.11.2021), закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 10.12.2021.

Ухвалою суду від 10.12.2021, постановленою без виходу до нарадчої кімнати (протокол судового засідання від 10.12.2021), судове засідання відкладене на 12.01.2022 за клопотанням позивача.

Позивач, належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, у судове засідання 12.01.2022 не прибув та не повідомив суд причини неявки.

У судове засідання 12.01.2022 прибув представник відповідача, заперечив проти позовних вимог, та просив суд відмовити позивачу у задоволенні позову повністю.

Ухвалою суду від 12.01.2022, постановленою без виходу до нарадчої кімнати (протокол судового засідання від 12.01.2022), вирішено продовжити розгляд справи за відсутності позивача, оскільки підстави для відкладення судового засідання у порядку статей 205, 223 КАС України відсутні.

На підставі статей 243, 250 КАС України, вступна та резолютивна частини рішення проголошені у судовому засіданні 12.01.2022.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до Договору дарування квартири від 16.05.2002, громадянка ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ) подарувала ОСОБА_1 та ОСОБА_4 в рівних частках квартиру АДРЕСА_1 (посвідчений приватним нотаріусом Здолбунівського районного нотаріального округу Рівненської області Грабар О.А.; реєстраційний номер 454) (а.с. 10).

ОСОБА_1 звернувся до міського голови Здолбунівської міської ради із заявою від 10.08.2021, у якій просив надати дозвіл на відключення належної йому квартири - АДРЕСА_2 , від центральних мереж централізованого опалення (а.с. 36).

Рішенням постійно діючої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води, оформленим Протоколом №156 від 12.08.2021 (далі - Протокол №156, Рішення №156), позивачу відмовлено у наданні дозволу на відключення від центральної системи опалення (а.с. 37).

Перевіривши правову та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб'єктом владних повноважень в основу оскаржуваного Рішення №156, на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, яка визначає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку; суд зазначає таке.

Спеціальним нормативно-правовим актом, який регулює відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг, є Закон України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 №2189-VIII (далі - Закон №2189-VIII).

Відповідно до частини першої статті 2 Закону №2189-VIII, предметом регулювання цього Закону є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках.

За правилами пункту 12 частини першої статті 7 Закону №2189-VIII, споживач має право: у встановленому законодавством порядку відключитися від систем централізованого теплопостачання та постачання гарячої води.

За приписами пункту 6 частини другої статті 4 Закону №2189-VIII, до повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, належать: встановлення порядку відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води.

Відповідно до пункту 6 частини другої статті 4 Закону України від 09 листопада 2017 року №2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» та пункту 8 Положення про Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 квітня 2014 року №197, наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26.07.2019 №169 (зареєстровано в Міністерстві

юстиції України 27 серпня 2019 р. за № 982/33953) затверджений Порядок

відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води (далі - Порядок №169).

Відповідно до пункту 4 Розділу I. Загальні положення Порядку №169, орган місцевого самоврядування створює своїм рішенням та затверджує склад постійно діючої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води (далі - Комісія) згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Орган місцевого самоврядування розглядає звернення про відключення від ЦО та/або ГВП у строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».

Комісія є консультативно-дорадчим органом органу місцевого самоврядування, основним завданням якого є розгляд питань щодо відключення споживачів від ЦО та/або ГВП.

Так, рішенням Виконавчого комітету Здолбунівської міської ради від 25.09.2019 №224 створено постійно діючу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від системи (мережі) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води (а.с. 32); рішенням від 28.04.2021 №151 внесено зміни до рішення №224 щодо складу комісії (а.с. 33); рішенням від 26.05.2021 №193 внесено зміни щодо складу комісії (а.с. 35).

Відповідно до пункту 1 Розділу II. Порядок відключення власників (співвласників) будівель, у тому числі житлових будинків від ЦО та/або ГВП Порядку №169, рішення щодо відключення власників (співвласників) будівель, у тому числі житлових будинків, від ЦО та/або ГВП приймається органом місцевого самоврядування відповідно до законодавства за письмовою заявою власника (співвласників) такої будівлі, в тому числі житлового будинку, з урахуванням рішення Комісії.

Рішення органів місцевого самоврядування можуть бути оскаржені в судовому порядку.

За правилами пункту 1 Розділу III. Порядок відокремлення (відключення) власників квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків від ЦО та ГВП Порядку №169, власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до ЦО та ГВП, мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення від ЦО та ГВП у разі, якщо на день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги» не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.

Інформація про перелік багатоквартирних будинків, у яких не менше ніж половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, розміщується на офіційних веб-сайтах органів місцевого самоврядування, виконавців відповідних комунальних послуг (пункт 2 Розділу III. Порядок відокремлення (відключення) власників квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків від ЦО та ГВП Порядку №169).

Для відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку звертається до органу місцевого самоврядування з письмовою заявою в довільній формі із зазначенням причини відокремлення (відключення) та подає інформацію про намір влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) такої квартири чи нежитлового приміщення (пункт 3 Розділу III. Порядок відокремлення (відключення) власників квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків від ЦО та ГВП Порядку №169).

Заява про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку від ЦО та ГВП передається на розгляд Комісії (пункт 4 Розділу III. Порядок відокремлення (відключення) власників квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків від ЦО та ГВП Порядку №169).

Комісія на найближчому засіданні розглядає заяву про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП за участю заявника або його уповноваженого представника (пункт 5 Розділу III. Порядок відокремлення (відключення) власників квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків від ЦО та ГВП Порядку №169).

Отже, нормами вказаного вище чинного законодавства визначено, що відключення квартири від ЦО та ГВП можливе за умови: наявність відключення не менше як половини квартир та нежитлових приміщень у будинку від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води.

Відповідно до пункту 24 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №630 (далі - Правила №630), споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Пунктом 25 Правил №630 визначено, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

З матеріалів справи слідує, що у будинку АДРЕСА_3 передбачено систему централізованого теплопостачання.

Так, відповідно до листа Комунального підприємства «Здолбунівкомуненергія» від 18.09.2019 №09-1841 надано інформацію про уточнений перелік житлових будинків, підключених до централізованої системи теплопостачання, у яких станом на 17.09.2019 кількість відключених квартир і нежитлових приміщень від системи централізованого опалення становить 50% і більше (а.с. 38); у переліку відсутні будинки по АДРЕСА_3 .

Листом від 09.11.2021 №09-1739 Комунальне підприємство «Здолбунівкомуненергія» повідомило орган місцевого самоврядування про те, що у багатоквартирному будинку по АДРЕСА_3 налічується всього 108 квартир, відключених від системи централізованого теплопостачання - 47, відповідно відсоток відключених квартир станом на 01.11.2021 становить 44% (а.с. 39).

Рішенням №156 (Протокол №156) позивачу відмовлено у задоволенні заяви саме з підстави відсутності відключення не менше як половини квартир та нежитлових приміщень у будинку від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води.

Тому, оскаржувана відмова є правомірною, оскільки відмовляючи позивачу у задоволенні заяви про відключення квартири від центральних мереж централізованого опалення, відповідач діяв в межах повноважень, у порядку та у спосіб, визначені нормами чинного законодавства.

За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідачем доведено правомірність оскаржуваного Рішення №156 у порядку статті 77 КАС України, а тому заявлені позовні вимоги не підлягають до задоволення.

Питання щодо розподілу судових витрат у порядку статті 139 КАС України не підлягають вирішенню.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Здолбунівської міської ради про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Здолбунівська міська рада (вулиця Василя Жука, 1, місто Здолбунів, Рівненська область, 35700; код ЄДРПОУ 05391130).

Повний текст рішення складений 17 січня 2022 року

Суддя К.М. Недашківська