Справа № 564/3541/21
03 лютого 2022 року
Костопільський районний суд Рівненської області в особi суддi Грипіч Л.А.
розглянувши матеріали, що надійшли від головного управління ДПС України у Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, паспорт НОМЕР_1 виданий 07.02.2001 Сарненським РВ УМВС України в Рівненській області, проживає за адресою АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , працює продавцем одружена, на утриманні неповнолітніх дітей не має,
за ч.1 ст.155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення
12 листопада 2021 року у магазині в АДРЕСА_2 /а відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 головним державним інспектором ГУ ДПС у Рівненській області складено протокол №5144/17-00-07-05 про адміністративне правопорушення, з якого вбачається, що 12.11.2021 ОСОБА_1 , як продавець, вчинила порушення встановленого законодавством порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі громадського харчування та послуг, а саме не забезпечено режим попереднього програмування в РРО кожного підакцизного товару згідно кодів УКТ ЗЕД, чим порушила п.11 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Дії ОСОБА_1 попередньо кваліфіковані за ч.1 ст.155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В судовому засіданні ОСОБА_1 факт порушення визнала, пояснила, що так трапилось через неуважність, намагатиметься не допускати порушень надалі та просила не стягувати з неї судовий збір, оскільки хворіє, є постраждалою третьої категорії від Чорнобильської катастрофи, має скрутне матеріальне становище.
Суд, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , повно, всебічно та об'єктивно дослідивши протокол та матеріали, додані до протоколу, дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Вказане підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення від 12.11.2021 року №5144/17-00-07-05, актом (довідкою) фактичної перевірки від 12.11.2020 року №7732/17-00-07-05-13/3443401893, поясненнями ОСОБА_1 .
Відповідно до п.11 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій та/або через програмні реєстратори розрахункових операцій для підакцизних товарів з використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості, а також із зазначенням цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) при роздрібній торгівлі алкогольними напоями.
Відповідно до ч.1 ст.155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, адміністративна відповідальність настає за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Враховуючи наведене, суд дійшов переконливого висновку, що вина ОСОБА_1 в порушення вимог п.11 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», за яке передбачена адміністративна відповідальність за ч.1 ст.155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, доведена дослідженими в судовому засіданні доказами.
Враховуючи особу порушника, з метою запобігання вчиненню нових правопорушень, суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції статті, що повинно бути достатнім для її виправлення.
На підставі ст.5, 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд вважає за можливе звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст.155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.5, 8 Закону України «Про судовий збір», суд -
Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 2 /двох/ неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34 /тридцять чотири/ гривні.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Костопільський районний суд Рівненської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
СуддяЛ. А. Грипіч