Рішення від 14.01.2022 по справі 540/6933/21

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2022 р.м. ХерсонСправа № 540/6933/21

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції Південного округу до Комунального виробничого управління "Каховський водоканал" про вжиття заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності,

встановив:

Державна екологічна інспекція Південного округу (надалі - позивач) звернулася із позовом до Комунального виробничого управління "Каховський водоканал" (надалі - відповідач), у якому просить застосувати до Комунального виробничого управління «Каховський водоканал» заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) господарської діяльності, шляхом часткового зупинення діяльності, пов'язаної із наданням наступних послуг за КВЕД код 37.00 Каналізація, відведення й очищення стічних вод, з метою припинення скидання зворотних вод.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем, як контролюючим органом проведено планову перевірку Комунального виробничого управління "Каховський водоканал". Відповідач здійснює скид зворотних вод згідно дозволу на спеціальне водокористування. Відведення стічних вод після очисних споруд механічної та повної біологічної очистки здійснюється в річку Дніпро в межах населеного пункту м. Каховка Каховського району Херсонської області. Станом на 13.05.2021 року дві секції аеротенку не працювало, потребують ремонту, ефективну роботу очисних споруд не забезпечено, скид зворотних вод до р. Дніпро здійснюється з перевищенням встановлених нормативів ГДС, що є порушенням п. 2,6 ст. 44 Водного кодексу України. Під час перевірки встановлено, що у стічних водах після очистки перевищено вміст азоту амонійного та завислих речовин, що є порушенням ч. 3 ст. 44, ст. 70 Водного кодексу України. Вимоги приписів по усуненню виявлених в ході перевірки порушень відповідачем не виконано. Позовні вимоги просить задовольнити.

За змістом відзиву, відповідач позовні вимоги не визнає. Зазначає, що виявлені під час перевірки порушення усунуті частково про що повідомлено контролюючий орган. Повне усунення виявлених порушень потребує часу та виділення коштів з Державного бюджету, що не залежить від волі відповідача. Також зазначає, що часткове чи повне зупинення діяльності суб'єкта господарювання є втручанням в право юридичної особи на «мирне володіння майном», гарантованим статтею першою протоколу першого Конвенції з прав людини і основоположних свобод. На думку відповідача, для того щоб на даний час повністю усунути порушення, та дотримуватися закону КВУ «Каховському водоканалу» потрібно зупинити надавати послуги споживачам та припинити приймати стічні води на каналізаційно-насосні станції та очисні каналізаційні споруди. Наведене може призвести не тільки до порушення прав громадян на надання житлово-комунальних послуг, а й до надзвичайної ситуації місцевого рівня. Зазначає, що одночасне застосування двох заходів реагування у вигляді винесення приписів та звернення до суду є неправомірним. У задоволенні позову просить відмовити.

У відповіді на відзив позивач додатково зазначив, що за результатами виконання приписів була проведена позапланова перевірка. В ході цієї перевірки встановлено, що виявлені контролюючим органом порушення відповідачем не виконані у повному обсязі. У наданих звітах про виконання, на які посилається відповідач, було зазначено про повне усунення порушень, що не відповідає дійсності. Відібрані проби води показали перевищення гранично допустимих скидів, а також скид недостатньо очищених зворотних вод. Зазначає, що одночасне винесення приписів та звернення до суду не заборонено.

Дослідивши матеріали справи, заяви по суті, суд установив такі обставини.

Комунальне виробниче управління "Каховський водоканал" здійснює свою діяльність на підставі свідоцтва про державну реєстрацію серія А00 № 242913, виданого виконавчим комітетом Каховської міської ради Херсонської області. Дата та номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань: 19.05.1992 № 1 500 120 0000 000208.

Статут КВУ «Каховський водоканал» затверджений рішенням від 19.01.2021 № 11 виконавчого комітету Каховської міської ради.

Відповідно до п. 2.1 статуту, підприємство створене з метою видобування та виробництва води, надання послуг з водопостачання, водовідведення та очищення стічних вод каналізації.

КВУ «Каховський водоканал» здійснює скид зворотних вод згідно із дозволом на спеціальне водокористування № 526/ХС/49д-20, виданого Державним агентством водних ресурсів 20.10.2020, терміном дії до 20.10.2023.

Відведення стічних вод після очисних споруд механічної та повної біологічної очистки потужністю 16,0 тис.м3/добу через Випуск № 1 здійснюється в річку Дніпро в межах населеного пункту м. Каховка Каховського району Херсонської області.

На підставі наказу Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) № 493-06/2-22 від 06.05.2021 та направлення від 06.05.2021 від № 293-06/1-15 проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства комунального виробничого управління «Каховський водоканал», за адресою вул. Мелітопольська, 87, м. Каховка Херсонська область 74800.

Під час планової перевірки головним спеціалістом відділу інструментально-лабораторного контролю з метою контролю дотримання встановлених нормативів ГДС у водний об'єкт із зворотними водами та визначення якості води водного об'єкта відібрані проби стічної води: скид після очистки в Каховське водосховище. Згідно Протоколу № 33 вимірювань показників складу та властивостей вод виявлено перевищення по азоту амонійному та перевищення по завислим речовинам, що є порушенням ч. 3 ст. 44, ст. 70 Водного кодексу України.

За результатами планової перевірки складено акт від 13-19 травня 2021 року № 06/1-14/293/21, у якому зафіксовані виявлені порушення, зокрема:

- п. 2, 6 ст. 44 Водного кодексу України - станом на 13.05.2021 року дві секції аеротенку не працювало, потребують ремонту, ефективну роботу очисних споруд не забезпечено, скид зворотних вод до р. Дніпро здійснюється з перевищенням встановлених нормативів ГДС, що призвело до забруднення водних ресурсів;

- ...;

- п. 2, 3 ст. 44 Водного кодексу України - умова дозволу на спеціальне водокористування щодо дотримання вимог ст. 44 Водного кодексу України та виконання «Плану заходів щодо досягнення ГДС речовин із зворотними водами», не дотримується, а саме: скид зворотних вод до р. Дніпро здійснюється з перевищенням встановлених нормативів ГДС, що призвело до забруднення водних ресурсів;

- п. 2, 6 ст. 44, ст. 105 Водного кодексу України - технічний тампонаж свердловини № 12-315 не виконано, що призвело до погіршення якісного стану водних ресурсів; ...

21.05.2021 року позивачем винесено припис № 06/1-14/293/21, яким відповідача зобов'язано:

- до 21.07.2021 вирішити питання щодо ремонту двох секцій аеротенку та забезпечення ефективної роботи очисних споруд;

- до 22.06.2021 погодити графік періодичності виробничого контролю за додержанням встановлених нормативів гранично допустимого скиду, впливом скидів на якість вод у встановлених контрольних створах на 2021 рік в Департаменті захисту довкілля та природних ресурсів Херсонської ОДА;

- з 24.05.2021 на постійній основі здійснювати облік кількості забруднюючих ресовин, скинутих до водного об'єкта КВУ "Каховський водоканал" із внесенням даних до журналу;

- з 24.05.2021 виконувати умови дозволу на спеціальне водокористування щодо дотримання вимог ст. 44 Водного кодексу України ...;

- до 21.07.2021 вирішити питання щодо технічного тампонажу свердловини № 12-315;

- щорічно оновлювати дані паспорту МВВ;

- щорічно достовірно надавати дані щодо обсягу утворених відходів протягом року, ...

Відповідач направив до контролюючого органу звіт, у якому повідомив про результати виконання, а саме: п. 1 - виконано; п. 2 - графік надіслано на погодження до Департаменту захисту довкілля та природних ресурсів Херсонської ОДА; п. 3 - постійно здійснюється облік кількості забруднюючих речовин; п. 4 - виконується постійно; п. 5 - повідомлено, що згідно з річним інвестиційним планом на 2021 рік КВУ «Каховський водоканал» погодженого рішенням виконавчого комітету Каховської міської ради від 16.12.2020 року № 284 тампонаж артезіанської свердловини, який буде проведено в IV кварталі 2021 року; п. 6 - оновлення паспорту MBB здійснюється щорічно; п. 7 - виконано.

26.08.2021 року позивачем проведено позапланову перевірку виконання припису від 21.05.2021 № 06/1-14/293-21 та складено акт №06/1-14/645/21, у якому зафіксовано такі результати:

- п. 1 (вирішити питання щодо ремонту двох секцій аеротенку та забезпечення ефективної роботи очисних споруд термін виконання 21.07.2021 - виконано);

- п. 2 (погодити графік періодичності виробничого контролю за додержанням встановлених нормативів гранично допустимого скиду, впливом скидів на якість вод у встановлених: контрольних створах на 2021 рік в Департаменті захисту довкілля та природних ресурсів Херсонської обласної державної адміністрації термін виконання 22.06.2021 - не виконано);

- п. 3 (здійснювати облік кількості забруднюючих речовин, скинутих до водного об'єкта КВУ «Каховський водоканал» із внесенням даних до журналу термін виконання з 24.05.2021 постійно - не виконано);

- п. 4 (виконувати умову дозволу на спеціальне водокористування щодо дотримання вимог ст. 44 Водного кодексу України та виконання «Плану заходів щодо досягнення ГДС речовин із зворотними водами», а саме: скид зворотних вод до р. Дніпро здійснювати відповідно до встановлених нормативів гранично допустимого скиду). 3 метою контрою дотримання встановлених нормативів ГДС у водний об'єкт із зворотними водами та визначення якості води водного об'єкта 26.08.2021 року відібрана проба стічної води: скиди після очистки в Каховське водосховище та проби в контрольному та фондовому створах. Акт відбору проб вод № 63 від 26.08.2021 року;

- п. 5 не виконано.

31.08.2021 року позивачем винесено припис № 06/1-14/645/21, яким зобов'язано відповідача виконати виявлені у ході перевірки порушення, а саме:

- до 30.09.2021 погодити графік періодичності виробничого контролю за додержанням встановлених нормативів гранично допустимого скиду, впливом скидів на якість вод у встановлених: контрольних створах на 2021 рік в Департаменті захисту довкілля та природних ресурсів Херсонської обласної державної адміністрації;

- з моменту отримання припису та постійно здійснювати облік кількості забруднюючих речовин, скинутих до водного об'єкта КВУ «Каховський водоканал» із внесенням даних до журналу;

- з моменту отримання припису та постійно виконувати умову дозволу на спеціальне водокористування щодо дотримання вимог ст. 44 Водного кодексу України та виконання «Плану заходів щодо досягнення ГДС речовин із зворотними водами», а саме: скид зворотних вод до р. Дніпро здійснювати відповідно до встановлених нормативів гранично допустимого скиду;

- до 26.10.2021 та щорічно вирішити питання щодо ремонту двох секцій аеротенку та забезпечення ефективної роботи очисних споруд;

- щорічно достовірно надавати дані щодо обсягу утворених відходів протягом року, ...

Листом від 30.09.2021 року № 559/01-04-02 КВУ «Каховський водоканал» повідомив про стан виконання припису №06/1-14/645/21 від 31.08.2021 року, а саме:

- п. 1 виконано, графік періодичності погоджено з Департаментом захисту довкілля та природних ресурсів Херсонської ОДА;

- п. 2 облік кількості забруднюючих речовин із внесенням до відповідного журналу здійснюється;

- п. 3 виконується, умови дозволу на спецводокористування дотримуються;

- п. 4 - тампонаж свердловини, буде проведено у IV кварталі 2021 року згідно з річним інвестиційним планом на 2021 рік, що затверджений рішенням Виконавчого комітету Каховської міської ради від 16.12.2020 року № 284;

- п. 5 - щорічно здійснюється оновлення паспорту MBB;

- п. 6 - щорічно подається звіт за формою 1 - відходи (річна).

Відповідно до актів відбору проб води від 19.05.2021 № 34; від 13.05.2021 № 33; від 26.08.2021 № 63 та розрахунків № 179-06/1-20 від 10.08.2021; № 235-06/1- 20 від 06.10.2021 гранично допустимі скиди перевищено.

Згідно з листом від 23.09.2021 № 549/01-4-04 (вхідний № 1547-06/2-33 від 23.09.2021), наданого Комунальним виробничим управлінням «Каховський водоканал», за період з 28 серпня по 3 вересня 2021 року до р. Дніпро скинуто 47 267 м3 зворотних вод.

З огляду на викладені вище обставини, вимоги припису відповідачем повністю не виконані, що також вбачається із наведених у відзиві відповідачем обґрунтувань.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно ст. 28 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" від 17.03.2011 № 3166-VI міністерства, інші центральні органи виконавчої влади та їх територіальні органи звертаються до суду, якщо це необхідно для здійснення їхніх повноважень у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 № 1264-XII (далі-Закон № 1264-XII) державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє середовище, як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Відповідно до п.п. а), е) ч. 1 ст. 20-2 Закону № 1264-XII, до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить: організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства в тому числі, під час ведення мисливського господарства та здійснення полювання; надання обов'язкових до виконання приписів щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань, що належать до його компетенції, та здійснення контролю за їх виконанням.

Центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів є Державна екологічна інспекція України, положення про яку затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 № 275 ( надалі - Положення № 275).

Відповідно до п. 7 Положення № 275, Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Державна екологічна інспекція Південного округу (Запорізька та Херсонська області) є міжрегіональним територіальним органом Держекоінспекції та їй підпорядковується, про що зазначено у Положенні про Державну екологічну інспекцію Південного округу (Запорізька та Херсонська області), затвердженому наказом Державної екологічної інспекції від 01.06.2021 № 256.

Пунктом 6 розділу ІІ Положення № 256 передбачено, що Державна екологічна інспекція Південного округу звертається до суду із позовом щодо обмеження чи зупинення діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.

З огляду на викладене, повноваження Державної екологічної інспекції Південного округу щодо проведення перевірок суб'єктів господарювання на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства та право звернення до суду з позовом щодо обмеження чи зупинення діяльності підприємств у разі порушення ними норм природоохоронного законодавства прямо передбачена нормами законодавства.

Водні відносини в Україні регулюються Водним кодексом України від 06.06.1995 № 213/95-ВР, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища" та іншими актами законодавства.

Статтею 44 Водного кодексу України визначено обов'язки водокористувачів, водокористувачі зобов'язані:

1) економно використовувати водні ресурси, дбати про їх відтворення і поліпшення якості вод;

2) використовувати воду (водні об'єкти) відповідно до цілей та умов їх надання;

3) дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території;

4) використовувати ефективні сучасні технічні засоби і технології для утримання своєї території в належному стані, а також здійснювати заходи щодо запобігання забрудненню водних об'єктів стічними (дощовими, сніговими) водами, що відводяться з неї;

5) не допускати порушення прав, наданих іншим водокористувачам, а також заподіяння шкоди господарським об'єктам та об'єктам навколишнього природного середовища;

6) утримувати в належному стані зони санітарної охорони джерел питного та господарсько-побутового водопостачання, прибережні захисні смуги, смуги відведення, берегові смуги водних шляхів, очисні та інші водогосподарські споруди та технічні пристрої;

7) здійснювати засобами вимірювальної техніки, у тому числі автоматизованими, облік забору та використання вод, контроль за якістю і кількістю скинутих у водні об'єкти зворотних вод і забруднюючих речовин та за якістю води водних об'єктів у контрольних створах, а також подавати відповідним органам звіти в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законодавчими актами;

8) здійснювати погоджені у встановленому порядку технологічні, лісомеліоративні, агротехнічні, гідротехнічні, санітарні та інші заходи щодо охорони вод від вичерпання, поліпшення їх стану, а також припинення скидання забруднених стічних вод;

9) здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу;

10) безперешкодно допускати на свої об'єкти державних інспекторів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, а також громадських інспекторів з охорони довкілля, які здійснюють перевірку додержання вимог водного законодавства, і надавати їм безоплатно необхідну інформацію;

11) своєчасно сплачувати збори за спеціальне водокористування та інші збори відповідно до законодавства;

12) своєчасно інформувати центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування про виникнення аварійних забруднень;

13) здійснювати невідкладні роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварій, які можуть спричинити погіршення якості води, та надавати необхідні технічні засоби для ліквідації аварій на об'єктах інших водокористувачів у порядку, встановленому законодавством;

14) виконувати інші обов'язки щодо використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів згідно з законодавством.

Статтею 71 Водного кодексу України передбачено, що у разі перевищення встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин скидання стічних вод у поверхневі водні об'єкти може бути обмежено, тимчасово заборонено (зупинено) чи припинено в порядку, встановленому законодавством.

Частиною шостою, сьомою статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт. На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

При цьому відповідно до частини п'ятої статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Відповідно до п. 8 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства.

На підставі вищенаведених приписів Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» суд відхиляє позицію відповідача з приводу того, що позивач не наділений правом виносити приписи та звертатися із позовом до суду у межах одних і тих же спірних правовідносин, оскільки наведені заходи фактично є інструментом здійснення контролюючим органом своїх функцій, а також засобом примусу суб'єктів господарської діяльності усунути порушення, які були виявлені в ході контрольного заходу. Тобто, позивач наділений правом вибору щодо винесення вимоги - припису або звернення до суду із відповідним позовом, чи одночасне застосування наведених заходів.

Також суд не приймає твердження відповідача про неможливість повного усунення виявлених порушень через відсутність коштів, брак часу та можливе порушення прав споживачів послуг КВУ "Каховський водоканал", оскільки наведене не може бути підставою для звільнення від відповідальності суб'єкта господарювання за порушення водного законодавства, а також виправдовування бездіяльності по вжиттю заходів спрямованих на збереження та захист від забруднення водних ресурсів України.

Позивачем надано достатньо доказів на підтвердження необхідності застосування заявлених заходів реагування до КВУ "Каховський водоканал", а відповідачем не надано доказів повного усунення порушень ст.ст. 44, 48, 70 Водного кодексу України, а саме, скиду недостатньо очищених зворотних вод у р. Дніпро та перевищення гранично допустимих скидів.

З огляду на викладене, позовна заява підлягає задоволенню.

Судові витрати зі сплати судового збору стягненню не підлягають відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити.

Застосувати до Комунального виробничого управління «Каховський водоканал» (вул. Мелітопольська, 87, м. Каховка, Херсонська обл. 74800, код ЄДРПОУ 19236260) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) господарської діяльності, шляхом часткового зупинення діяльності, пов'язаної із наданням послуг за КВЕД код 37.00 Каналізація, відведення й очищення стічних вод, з метою припинення скидання зворотних вод.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.Ф. Попов

кат. 108010200