Рішення від 17.01.2022 по справі 540/6197/21

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2022 р.м. ХерсонСправа № 540/6197/21

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Кисильової О.Й.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Херсонській області до приватного підприємства "Дніпрянський річковий порт" про застосування заходів реагування,

встановив:

Головне управління Держпраці у Херсонській області (далі - позивач) звернулося до суду з позовом до приватного підприємства "Дніпрянський річковий порт" (далі - відповідач), в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до приватного підприємства "Дніпрянський річковий порт" (адреса провадження (здійснення) діяльності: вул. Новолагерська, 2-А, смт. Дніпряни, м. Нова Каховка, Херсонської області) в частині заборони виконання робіт та експлуатацію (застосування) машин, механізмів і обладнання підвищеної небезпеки, а саме:

- експлуатацію обладнання, що працює під тиском;

- експлуатацію вантажопідіймальних кранів і машин;

- експлуатацію устаткування напругою понад 1000 В;

- виконання робіт пов'язаних із зберіганням вибухонебезпечних і небезпечних речовин 1 і 2 класу небезпеки, маса яких дорівнює або перевищує значення нормативів порогових мас, що визначені постановою КМУ від 11.07.2002 № 956 "Про ідентифікацію та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки";

- виконання газонебезпечних робіт та робіт у вибухонебезпечних та/або пожежонебезпечних зонах;

- виконання робіт в діючих електроустановках і на кабельних лініях напругою понад 1000 В;

- виконання робіт пов'язаних із зберіганням балонів із стисненим, зрідженим, отруйним, вибухонебезпечним та інертним газом;

- виконання вантажно-розвантажувальних робіт за допомогою машин і механізмів;

- експлуатацію малогабаритного точильно-шліфувального верстату (електроточило) типу ЕТБ-1 № б/н;

- експлуатацію переносного електроінструменту, кабелів-подовжувачів, переносних світильників, знижувальних трансформаторів;

- експлуатацію світильника місцевого освітлення у майстерні;

- експлуатацію освітлення майстерні, до усунення порушень зазначених в пунктах 1,2, 14, 20, 22, 23, 24, 30, 34, 35, 46, 50, 51 Акту перевірки суб'єктагосподарювання (виробничого об'єкта) № 147 від 30.07.2021.

Ухвалою від 18.10.2021 у справі відкрите спрощене позовне провадження без виклику сторін ( уписьмовому провадженні).

Позивач позовні вимоги обґрунтовує тим, що посадовими особами Управління Держпраці в Херсонській області проведена планова перевірка відповідно до плану-завдання щодо дотримання вимог законодавства з питань охорони праці, промислової безпеки та гігієни праці у ПП "Дніпрянський річковий порт", за результатами якої виявлені порушення вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, серед яких є такі, що несуть загрозу життю та здоров'ю людей. За результатами проведеної перевірки складений Акт № 147 від 30.07.2021, один примірник якого вручений директору ОСОБА_1 під розписку. Після чого, 30.07.2021 посадовими особами позивача були внесені приписи з вимогою на усунення виявлених у ході перевірки порушень законодавства у сфері охорони праці та промислової безпеки, в тому числі усунути порушення, які безпосередньо несуть реальну загрозу для життя та здоров'я працівників, зокрема, усунути порушення вказані у пунктах 1, 2, 14 припису № 054-198 від 30.07.2021, у пунктах 1, 3, 4, 5 припису №056-198 від 30.07.2021, у пунктах 1, 8, 13, 17,18 припису № 48/175 від 30.07.2021, в пунктах 1, 2, 5, 9 припису № 50/192 від 30.07.2021. Втім, відповідач вимоги приписів не виконав, а тому позивач звернувся до суду для захисту прав та законних інтересів громадян та недопущення настання тяжких наслідків у сфері охорони праці та промислової безпеки через застосування до відповідача заходів реагування відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності". Із наведених підстав, просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

10.12.2021 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву позивача, в якому Підприємство зазначає, що в липні 2021 року Головним управлінням Держпраці у Херсонській області здійснена планова перевірка підприємства, за результатами якої складений Акт від 30.07.2021 № 147. Разом із тим, відповідач відмічає, що виявлені під час перевірки порушення були усунуті підприємством. Тому, просить відмовити позивачу в задоволенні позову.

16.12.2021 позивач надіслав до суду відповідь на відзив, в якому Управління заперечує проти викладеного у відзиві відповідача, з огляду на таке. Відповідачем надані підтверджуючі матеріали про те, що ним проведена певна робота спрямована на усунення порушень вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки, які були виявлені під час планової перевірки у липні 2021 року. Зокрема, відповідачем усунені порушення, зазначені у пунктах 14, 20, 22, 23, 24, 30, 35, 46, 50, 51 Акту перевірки № 147 від 30.07.2021. Разом з тим, відповідачем, на теперішній час не усунені порушення зазначені у пункті 1 описової частини Акту перевірки щодо отримання дозволу на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, підвищеної небезпеки, у пункті 2 Акту перевірки щодо отримання дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки. Також, відповідачем не усунене порушення зазначене у пункті 34 описової частини Акту перевірки в частині експертного обстеження вантажопідіймальних кранів стрілкового типу реєстраційні №№ б/н, що є порушенням вимог ст. 13 Закону України "Про охорону праці" та підпункту 1 пункту 2 глави 4 розділу VI "Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання". Тобто, відповідач може експлуатувати (застосовувати) машини, механізми, та виконувати роботи підвищеної небезпеки тільки при наявності дозволів на такі роботи. Крім того, позивач зазначає, що для того, щоб отримати відповідні дозволи на експлуатацію машин та механізмів і виконання робіт підвищеної небезпеки відповідач повинен ще оримати висновок експертизи відповідно до вимог приписів передбачених Порядком видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, підвищеної небезпеки, затвердженим постановою КМУ від 26.10.2011 № 1107. Таким чином, позивач вважає, що відповідач при здійсненні виробничо-господарської діяльності не має права експлуатувати (застосовувати) машини, механізми та виконувати роботи підвищеної небезпеки. Відтак, оскільки відповідачем пункти Акту виконані не в повному обсязі, позивач просить задовольнити позовні вимоги повністю.

28.12.2021 від позивача надійшло заперечення на відповідь на відзив, відповідно до якого відповідач погоджується з тим, що деякі пунки Акту перевірки є невиконані, а саме, пункти 1, 2, 34. Однак, на виконання порушень зазначених в цих пунктах, Підприємством укладені договори від 04.10.2021 № 04/10-21 та від 03.12.2021 № 03-12/21-1. Разом із тим, на виконання укладених договорів Підприємство не може вплинути, оскільки існують відповідні терміни, а також, виконанню договорів передує видача дозволів на експлуатацію механізмів та виконання певних робіт.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Таким чином, суд здійснює розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановивнаступні обставини.

Суд встановив, що на виконання плану заходів зі здійсненням державного нагляду (контролю) Державної Служби України з питань праці на 2021 рік, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 27.11.2020 № 158, на підставі повідомлення про проведення планової перевірки суб'єкта господарювання від 16.06.2021 № 600, наказу Головного управління Держпраці у Херсонській області від 19.07.2021 № 660, направлення на проведення перевірки від 19.07.2021 № 727, посадовими особами позивача проведена планова перевірка відповідно до плану-завдання щодо дотримання приватним підприємством "Дніпрянський річковий порт" вимог законодавства з питань охорони праці, промислової безпеки та гігієни праці (адреса провадження (здійснення) діяльності: вул. Новолагерська, 2-А, смт. Дніпряни, м. Нова Каховка, Херсонської області).

Перевірка відбувалась за участю посадових осіб Головного управління Держпраці у Херсонській області, а саме: заступника начальника відділу нагляду на об'єктах підвищеної небезпеки управління нагляду в промисловості і на об'єктах підвищеної небезпеки ОСОБА_2 , головних державних інспекторів відділу нагляду на об'єктах підвищеної небезпеки управління нагляду в промисловості і на об'єктах підвищеної небезпеки ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , та уповноважених посадових осіб відповідача - директора ОСОБА_1 .

За результатами проведеної перевірки складений Акт № 147 від 30.07.2021, в якому зафіксовані порушення ПП "Дніпровський річковий порт" вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, серед яких є такі, що несуть загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:

Пункт 1. ПП "Дніпровський річковий порт" не отриманий дозвіл на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, підвищеної небезпеки, а саме:

- на експлуатацію обладнання що працює під тиском;

- на експлуатацію вантажопідіймальних кранів і машин;

- на експлуатацію устаткування напругою понад 1000 В, тобто, машин, механізмів та устаткування зазначених у пунктах 5, 7, 8 Групи А Переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011 № 1107 (в редакції постанови КМУ від 03.02.2021 № 77), що є порушенням вимог статті 21 Закону України "Про охорону праці" та пункту 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, підвищеної небезпеки № 1107.

Пункт 2. ПП "Дніпровський річковий порт" не отриманий дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме;

- на виконання робіт пов'язаних із зберіганням вибухонебезпечних і небезпечних речовин 1 і 2 класу небезпеки, маса яких дорівнює або перевищує значення нормативів порогових мас, що визначені постановою КМУ від 11.07.2002 № 956 "Про ідентифікацію та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки";

- на виконання газонебезпечних робіт та робіт у вибухонебезпечних та/або пожежонебезпечних зонах;

- на виконання робіт в діючих електроустановках і на кабельних лініях напругою понад 1000 Вт,

- на виконання робіт пов'язаних із зберіганням балонів із стисненим, зрідженим, отруйним, вибухонебезпечним та інертним газом,

- на виконання вантажно-розвантажувальних робіт за допомогою машин і механізмів, тобто робіт, зазначених у пунктах, 1, 3, 9, 10, 20 Групи А Додатку 2 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011 № 1107 (в редакції постанови КМУ від 03.02.2021 № 77), що є порушенням вимог статті 21 Закону України "Про охорону праці" та пункту 6 Порядку № 1107 (в редакції постанови КМУ від 03.02.2021 № 77).

Пункт 14. У порушення вимог ст. 13 Закону України "Про охорону праці" та пункту 1.10 розділу II НПАОП 0.00-1.73-13 "Правила охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями" в приміщенні майстерні встановлено малогабаритний точильно-шліфувальний верстат (електроточило) типу ЕТБ-1 б/н, який не обладнаний захисним пристроєм, заблокованим з пуском верстата (відсутні підручники і захисний екран).

Пункт 20. У порушення вимог ст. 13 Закону України "Про охорону праці", пункту 2.6 розділу VI НПАОП 0.00-1.76-15 "Правила безпеки систем газопостачання" та пункту 11 глави 3 розділу X НПАОП 0. 00-1.81-18 "Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском" відсутнє спеціальне приміщення (шафа, відкрита площадка) зберігання балонів із ЗВГ (зрідженого вуглеводневого газу). Балон зберігається на площадці зварювального посту.

Пункт 22. У порушення вимог ст. 13 Закону України "Про охорону праці" та пункту 2.7 розділу VI НПАОП 0.00-1.76-15 "Правила безпеки систем газопостачання" допущено зберігання балону ЗВГ (зрідженого вуглеводневого газу) без встановлення на штуцері вентиля заглушки.

Пункт 23. У порушення вимог ст. 13 Закону України "Про охорону праці", та пункту 25 глави 3 розділу X НПАОП 0.00-1.81-18 "Правила охорони праці під час експлуатації обладнання що працює під тиском" допущено зберігання балонів без запобіжних ковпаків.

Пункт 24. У порушення вимог ст. 13 Закону України "Про охорону праці" та підпункту 1 пункту 25 глави І розділу VII НПАОП 0.00-1.81-18 "Правила охорони праці під час експлуатації обладнання що працює під тиском" експлуатація балонів виконується з несправними манометрами, які встановлені на редукторах балонів, а саме: не проведена періодична державна повірка в строки зазначені паспортом заводу виробника (1 раз на 12 місяців) згідно постанови КМУ №374 від 04.06.2015 "Про затвердження переліку категорій законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці".

Пункт 30. У порушення вимог ст. 13 Закону України "Про охорону праці" та пункту 22 глави І розділу VIII НПАОП 0.00-1.81-18 "Правила охорони праці під час експлуатації обладнання що працює під тиском" не проведено періодичне випробування посудини, що працює під тиском (компресорна установка) реєстр. № б/н.

Пункт 34. У порушення вимог ст. 13 Закону України "Про охорону праці" та підпункту 1 пункту 2 глави 4 розділу VI "Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання" відсутні відомості про проведення експертного обстеження вантажопідіймальних кранів стрілкового типу реєстраційні №№ б/н.

Пункт 35. У порушення вимог ст. 13 Закону України "Про охорону праці" та пункту 1.3.1 НПАОП 40.1-1.21-98 "Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів" не забезпечене утримання, експлуатація та обслуговування електроустановок згідно діючих нормативних документів. Не призначена особа відповідальна за безпечний стан та технічну експлуатацію електроустановок. Не забезпечена необхідна кількість електротехнічних працівників. Не проведені профілактичні лабораторні випробування та вимірювання електроустановок підприємства.

Пункт 46. У порушення вимог ст. 13 Закону України "Про охорону праці" та пункту 6.7.36 НПАОП 40.1-1.21-98 "Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів" не проведена періодична перевірка переносного електроінструменту, кабелів-подовжувачів, переносних світильників, знижувальних трансформаторів.

Пункт 50. У порушення вимог ст. 13 Закону України "Про охорону праці" та пункту 8.7.1 НПАОП 40.1-1.21-98 "Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів" не занулений штатив та корпус світильника місцевого освітлення у майстерні.

Пункт 51. У порушення вимог ст. 13 Закону України "Про охорону праці" та пункту 8.7.1 НПАОП 40.1-1.21-98 Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів не захищені від випадкових торкань струмоведучі частини автоматичних вимикачів у щиті освітлення майстерні.

Примірник вказаного акту вручений 30.07.2021 уповноваженій особі відповідача - директору Бурдейному М.В., про що свідчить його підпис на цьому Акті.

На підставі статті 39 Закону України "Про охорону праці", 30.07.2021 посадовими особами ГУ Держпраці у Херсонській області винесені приписи № 054-198 від 30.07.2021, №056-198 від 30.07.2021, № 48/175 від 48/175, № 50/192 від 30.07.2021 з вимогою на усунення ПП "Дніпрянський річковий порт" виявлених у ході перевірки порушень законодавства у сфері охорони праці та промислової безпеки, в тому числі усунути порушення які безпосередньо несуть реальну загрозу для життя та здоров'я працівників, а саме:

- пункти 1, 2, 14 припису № 054-198 від 30.07.2021;

- пункти 1, 3, 4, 5 припису № 056-198 від 30.07.2021;

- пункти 1, 8, 13, 17, 18 припису № 48/175 від 48/175;

- пункти 1, 2, 5, 9 припису № 50/192 від 30.07.2021.

Позивач зазначає, що порушення законодавства про охорону праців, які викладені у вищенаведених приписах, можуть спричинити шкоду життю чи здоров'ю людей, тому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до приватного підприємства "Дніпрянський річковий порт" в частині заборони виконання робіт та експлуатацію (застосування) машин, механізмів і обладнання підвищеної небезпеки.

Вирішуючи даний спір, суд враховує наступні обставини та приписи законодавства.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Частиною третьою статті 43 Конституції України кожному гарантоване право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.

За правилами ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно зі ст. 4 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відповідно до абз. 1 ч. 5 ст. 4 Закону № 877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Частиною першою ст. 39 Закону України "Про охорону праці" від 14.10.1992 № 2694-ХІІ (далі-Закон № 2694-ХІІ) передбачено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції.

Відповідно до абз. 5 ч. 1 ст. 39 Закону № 2694-ХІІ посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці (далі - Положення № 96), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96, Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

За змістом п. 3 Положення № 96 основними завданнями Держпраці, зокрема, є:

- реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб;

- здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки.

Відповідно до п. 4 Положення № 96 Держпраця відповідно до покладених на неї завдань:

- здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю (підпункт 6);

- здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань, зокрема, забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; (підпункт 16);

- зупиняє, припиняє, обмежує експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень та інших виробничих об'єктів, виготовлення та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва, виконання певних робіт, у тому числі пов'язаних із користуванням надрами, застосуванням нових небезпечних речовин, реалізацію продукції шляхом видачі відповідного розпорядчого документа у передбачених законодавством випадках, а також анулює видані дозволи і ліцензії до усунення порушень, які створюють загрозу життю та здоров'ю працівників (підпункт 52).

Підпунктом 12 п. 6 Положення № 96 Держпраці для виконання покладених на неї завдань надано право звертатися у передбачених законом випадках до суду.

Згідно з п. 7 Положення № 96 Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.

Наказом Державної служби України з питань праці від 03.08.2018 № 84 затверджено Положення про Головне управління Держпраці у Херсонській області, згідно з пунктом 1 якого, назване Головне управління є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.

Таким чином, позивач наділений повноваженнями щодо здійснення контролю за додержанням законодавства про працю у порядку, встановленому законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні визначає Закон України "Про охорону праці" № 2694-ХІІ .

Відповідно до ст. 13 Закону № 2694-ХІІ, роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме: створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання; розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці; забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються; впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо; забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин; організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів; розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці; здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці; організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці; вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.

Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Із матеріалів справи суд встановив, що захід державного нагляду здійснений позивачем відносно приватного підприємства "Дніпровський річковий порт".

У рамках проведеної ГУ Держпраці у Херсонській області планової перевірки встановлені порушення ПП "Дніпровський річковий порт" щодо дотримання вимог законодавства з питань охорони праці, промислової безпеки та гігієни праці.

Разом із тим, відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив про те, що керівництвом ПП "Дніпровський річковий порт" на підставі акту від 30.07.2021 № 147 усунені виявлені порушення, а саме:

- пункт 1, 2 Акту перевірки: підприємством укладений Договір від 22.11.2021 (додається) щодо проведення експертизи стану охорони праці під час виконання робіт підвищеної небезпеки. Термін виконання - 30 календарних днів. На підставі проведеної експертизи буде наданиц дозвіл на експлуатацію механізмів підвищеної небезпеки та виконання робіт;

- пункт 14: точильно-шліфувальний верстат типу ЕТБ-1 б/н, обладнано захисним пристроєм, (фото додається);

- пункт 20: балон із ЗВГ переміщено в спеціальну шафу. На дверях шафи розмістили напис, (фото додається). Місця зберігання балонів обладнані спеціальними гніздами для запобігання падіння балонів (фото додається);

- пункт 23: на сьогодні балони зберігаються з запобіжними ковпаками. Фото додається;

- пункт 22: на балоні із ЗВГ розмістили кільцеву смугу, встановлено на штуцері вентиля заглушку (фото додається);

- пункт 24: проведена повірка манометрів, встановлених на редукторах балонів. Додається три фото з печатками про виконання повірки;

- пункт 30: підприємство розробило паспорт випробування посудини працюючої під тиском зареєстрований під № 01. Згідно з зазначеним паспортом 18.10.2021 проведене позачергове випробування. Термін наступного випробування - 18.10.2025, а гідравлічні випробування - 18.10.2029.

- пункт 34: підприємством 03.12.2021 укладений Договір № 03-12/21-1 на надання послуг для отримання дозволу на виконання робіт та експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки, проведення обстеження технічного стану вантажопідіймальних кранів, посудини, що працює під тиском. Термін виконання - 03.01.2022.

- пункт 35: на усунення порушення, зазначеного в даному пункті, призначена особа, відповідальна за безпечний стан енергетичного та теплоенергетичного устаткування та безпеку праці;

- пункт 46: здійснена перевірка переносного електроінструменту. Фото з відмітками про перевірку додаються.

- пункт 50: здійснено занулення штативу та корпусу світильника в майстерні. Фото додається.

- пункт 51: щодо підтвердження усунення порушення, зазначеного даного пункту Акту підприємством надане фото. Також на підприємстві розроблена однолінійна схема електромереж.

У свою чергу, Головне управління Держпраці у Херсонській області погоджується із тим, що відповідачем усунені порушення, зазначені у пунктах 14, 20, 22, 23, 24, 30, 35, 46, 50, 51 Акту перевірки № 147 від 30.07.2021. Натомість, є пункти 1, 2, 34 Акту перевірки, як стверджує позивач, досі не усунуті. Наголошує на тому, що у відповідача не має права при здійсненні виробничо-господарської діяльності експлуатувати (застосовувати) машини, механізми та виконувати роботи підвищеної небезпеки. Тому, не виконання відповідачем вимог, зазначених у вищенаведеному Акті, у повному обсязі, може призвести до спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей.

Невиконання вказаних пунктів Акту перевірки відповідач обґрунтовує тим, що ним укладені договори від 04.10.2021 № 04/10-21 та від 03.12.2021 № 03-12/21-1, однак, на їх виконання Підприємство не може вплинути, оскільки існують відповідні терміни, а також, виконанню договорів передує видача дозволів на експлуатацію механізмів та виконання певних робіт.

Так, відповідачем надані підтверджуючі матеріали того, що Підприємством проведена певна робота, спрямована на усунення порушень вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки, які були виявлені під час планової перевірки у липні 2021 року. Однак, відповідачем не надані до суду докази усунення в повному обсязі виявлених порушень під час проведеної 30.07.2021 перевірки .

Отже, із викладеного слідує, що ПП "Дніпровський річковий порт" частково виконанні вимоги Акту перевірки від 30.07.2021 № 147, що не заперечується ні позивачем, ні відповідачем.

Не усунутими порушеннями є:

Пункт № 1. ПП "Дніпровський річковий порт" не отриманий дозвіл на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, підвищеної небезпеки, а саме:

- на експлуатацію обладнання що працює під тиском;

- на експлуатацію вантажопідіймальних кранів і машин;

- на експлуатацію устаткування напругою понад 1000 В, тобто, машин, механізмів та устаткування зазначених у пунктах 5, 7, 8 Групи А Переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011 № 1107 ( в редакції постанови КМУ від 03.02.2021№ 77), що є порушенням вимог статті 21 Закону України "Про охорону праці" та пункту 6 Порядку № 1107 ( в редакції постанови КМУ від 03.02.2021 № 77).

Пункт № 2. ПП "Дніпровський річковий порт" не отриманий дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме:

- на виконання робіт пов'язаних із зберіганням вибухонебезпечних і небезпечних речовин 1 і 2 класу небезпеки, маса яких дорівнює або перевищує значення нормативів порогових мас, що визначені постановою КМУ від 11.07.2002 № 956 "Про ідентифікацію та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки";

- на виконання газонебезпечних робіт та робіт у вибухонебезпечних та/або пожежонебезпечних зонах;

- на виконання робіт в діючих електроустановках і на кабельних лініях напругою понад 1000 Вт,

- на виконання робіт пов'язаних із зберіганням балонів із стисненим, зрідженим, отруйним, вибухонебезпечним та інертним газом,

- на виконання вантажно-розвантажувальних робіт за допомогою машин і механізмів, тобто робіт, зазначених у пунктах, 1, 3, 9, 10, 20 Групи А Додатку 2 "Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, підвищеної небезпеки" затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011 № 1107 (в редакції постанови КМУ від 03.02.2021 № 77), що є порушенням вимог статті 21 Закону України "Про охорону праці" та пункту 6 Порядку № 1107 (в редакції постанови КМУ від 03.02.2021 № 77).

Пункт 34. У порушення вимог ст. 13 Закону України "Про охорону праці" та підпункту 1 пункту 2 глави 4 розділу VI Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання відсутні відомості про проведення експертного обстеження вантажопідіймальних кранів стрілкового типу реєстраційні №№ б/н.

Станом на день розгляду справи ПП "Дніпровський річковий порт" не надані суду документальні докази усунення порушень, які були виявлені в ході проведеного 30.07.2021 планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони праці, промислової безпеки та гігієни праці.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що порушення вимог законодавства у сфері у сфері охорони праці, промислової безпеки та гігієни праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, мають триваючий характер і фактично не усунуті відповідачем.

Суд зазначає, що загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Статтею 3 Конституції України закріплено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Суд також вказує, що захід реагування у вигляді заборони ведення гірничих робіт є виключним заходом, обрання якого є можливим у разі, якщо виявлені порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей. При обранні такого заходу реагування позивачем як суб'єктом владних повноважень, і судом, відповідно, мають враховуватися принцип співмірності обраного заходу реагування тим порушенням, які виникли та тим, які залишилися не усунутими на час розгляду справи, а також дотримання справедливого балансу між інтересами відповідача і публічними інтересами.

Отже, застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є необхідним оперативним та превентивним способом впливу на порушника з метою усунення існування загрози життю та здоров'ю людей. Застосування таких заходів обумовлюється виключно наявністю підстав, які свідчать про наявність для життя і здоров'я людей загрози внаслідок забруднення довкілля.

Водночас, суд зазначає, що застосування заходів реагування є тимчасовим заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об'єкті порушень вимог у сфері природоохоронного законодавства, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Згідно зі ст. 39 Закону № 2694-ХІІ передумовою заборони, зупинення, припинення, обмеження експлуатації підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуску та експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт є створення загрози життю .

Це відповідає, зокрема, принципу державного нагляду (контролю), закріпленому статтею 3 Закону № 877-V, згідно якого такий нагляд здійснюється, виходячи із пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності.

Отже, підставою для застосування відповідних заходів реагування є порушення суб'єктом господарювання законодавства про охорону праці, яке створює загрозу життю людей.

Недотримання правил у сфері промислової безпеки, охорони праці може призвести до тяжких наслідків, що є неприпустимим, оскільки порушує конституційно закріплені права людей, зокрема тих, які працюють у потенційно вибухонебезпечному середовищі, та, окрім того, створює загрозу життю та здоров'ю людей, які працюють на підприємствах, установах, організаціях, які обслуговуються такими електроустановками.

Положення ст. 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантують, що право кожного на життя охороняється законом та обов'язок захищати право на життя за ст. 2 цієї Конвенції визначається у поєднанні із загальним обов'язком держави за ст. 1 Конвенції, яка визначає гарантування кожному, хто перебуває під юрисдикцією, прав і свобод, визначених в Конвенції.

Таким чином, судом встановлено, що внаслідок недотримання вимог законодавства роботодавець - ПП "Дніпровський річковий порт" наражає своїх працівників на небезпеку на робочому місці (та відповідно, ризику завдання шкоди життю), чим порушує їх конституційне право на належні, безпечні і здорові умови праці. Тому виявлені порушення законодавства про охорону праці є підставою для застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог Головного управління Держпраці у Херсонській області.

Головне управління Держпраці у Херсонській області звільнене від сплати судового збору на підставі пункту 20 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" як територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

Згідно з наказами голови суду від 07.12.2021 № 05-06/95, від 23.12.2021 № 05-06-/97 та від 24.12.2021 № 05-06/99 головуюча суддя Кисильова О.Й. у період з 30.12.2021 до 10.01.2022 включно перебувала у відпустці, у зв'язку з чим рішення у даній справі ухвалене 17.01.2022.

Керуючись ст. ст. 241-246, 250, 255, 297 КАС України, суд,-

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до приватного підприємства "Дніпровський річковий порт" (код ЄРДПОУ 39453130, 73000, м. Херсон, вул. Пилипа Орлика, 15, кімната 525/3) за адресою провадження (здійснення) діяльності: вул. Новолагерська, 2-А, смт. Дніпряни, м. Нова Каховка, Херсонської області в частині заборони виконання робіт та експлуатацію (застосування) машин, механізмів і обладнання підвищеної небезпеки, а саме:

- експлуатацію обладнання, що працює під тиском;

- експлуатацію вантажопідіймальних кранів і машин;

- експлуатацію устаткування напругою понад 1000 В,

- виконання робіт пов'язаних із зберіганням вибухонебезпечних і небезпечних речовин 1 і 2 класу небезпеки, маса яких дорівнює або перевищує значення нормативів порогових мас, що визначені постановою Кабінету Міністрів України від 1107.2002 № 956 "Про ідентифікацію та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки";

- виконання газонебезпечних робіт та робіт у вибухонебезпечних та/або пожежонебезпечних зонах;

- виконання робіт в діючих електроустановках і на кабельних лініях напругою понад 1000 В;

- виконання робіт пов'язаних із зберіганням балонів із стисненим, зрідженим, отруйним, вибухонебезпечним та інертним газом;

- виконання вантажно-розвантажувальних робіт за допомогою машин і механізмів; експлуатацію малогабаритного точильно-шліфувального верстату (електроточило) типу ЕТБ-1 № б/н;

- експлуатацію переносного електроінструменту, кабелів-подовжувачів, переносних світильників, знижувальних трансформаторів;

- експлуатацію світильника місцевого освітлення у майстерні;

- експлуатацію освітлення майстерні, -

до усунення порушень, зазначених у пунктах 1, 2, 34 Акту перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) № 147 від 30.07.2021.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.Й. Кисильова

кат. 108010200