Рішення від 17.01.2022 по справі 540/6212/21

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2022 р.м. ХерсонСправа № 540/6212/21

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Кисильової О.Й.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у м. Херсоні ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду із позовом до Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у м. Херсоні ради (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати противоправними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у видачі посвідчення інваліда війни;

- зобов'язати відповідача видати ОСОБА_1 посвідчення інваліда війни.

Ухвалою від 18.10.2021 у справі відкрите спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

Позовна заява мотивована тим, що позивач має право на встановлення їй статусу інваліда війни та видачу відповідного посвідчення згідно приписів Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 № 3551-XII, так як вона являється особою з інвалідністю ІІІ групи, настання якої пов'язане із ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС. Крім того, позивач зазначає, що брала участь у ліквідації вказаних наслідків у складі формувань Цивільної оборони. Натомість відповідач, розглянувши заяву ОСОБА_1 про встановлення статусу інваліда війни, протиправно відмовив у встановленні запитуваного статусу. Із наведених підстав, просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

11.11.2021 відповідач надіслав відзив на позовну заяву, в якому УПСЗН наголошує на відсутності підстав для встановлення позивачу статусу інваліда війни та видачі відповідного посвідчення, так як у наданих ОСОБА_1 документах відсутня інформація про те, що у період ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС позивач була залучена до складу формувань Цивільної оборони. У зв'язку із наведеним, просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

23.11.2021 позивач надіслала відповідь на відзив, в якій позивач не погоджується із доводами відповідача, викладеними у відзиві, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Таким чином, суд розглядає дану справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши надані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС першої категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим 03.05.2019 Херсонською обласною державною адміністрацією.

Відповідно до експертного висновку від 04.05.2016 № 8079 та довідки огляду МСЕК серії 12 ААА № 288614 від 13.12.2016, позивачу встановлена ІІІ група інвалідності у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з роботою по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

05.04.2021 ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у м. Херсоні ради із заявою про встановлення їй статусу інваліда війни з видачею відповідного посвідчення.

Листом від 12.04.2021 № 1411/26 Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у м. Херсоні ради відмовило позивачці у наданні статусу інваліда війни, з підстав відсутності довідки щодо залучення її до складу формувань Цивільної оборони.

Не погодившись із діями відповідача щодо відмови у видачі посвідчення інваліда війни, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.

Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-XII (далі - Закон № 3551-XII) визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.

Так, згідно п. 1 ч. 2 ст. 7 Закону № 3551-XII до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа, зокрема, військовослужбовців, осіб вільнонайманого складу, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання інших обов'язків військової служби, пов'язаних з перебуванням на фронті в інші періоди, з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами.

За пунктом 9 ч. 2 статті 7 Закону № 3551-ХІІ до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Отже, набуття статусу інваліда війни з підстав, встановлених пунктом 9 частини другої статті 7 Закону № 3551-ХІІ, здійснюється за викоання таких умов: 1) настання інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; 2) участь особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС саме у складі формувань Цивільної оборони.

Згідно із ч. 1 ст. 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон № 796-XII) учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Положенням про невоєнізовані формування ЦО СРСР, затвердженим наказом начальника Цивільної оборони СРСР від 06.06.1975 № 90, та Положенням про Цивільну оборону СРСР, затвердженим постановою КПРС і Ради Міністрів СРСР від 18.03.1976 №1111, було передбачено, що формування Цивільної оборони, в тому числі і невоєнізовані, створювались для виконання заходів по ліквідації аварій, катастроф, стихійних лих, великих пожеж, та їх наслідків, а також при застосуванні засобів масового ураження (у воєнний час), захисту і організації життєзабезпечення населення.

Судом встановлений факт участі позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також настання інвалідності у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з участю у ліквідації цих наслідків. Водночас, ці обставини свідчать про те, що на позивача як на особу, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, поширюються пільги, гарантії і компенсації, передбачені Законом № 796-ХІІ.

Разом з цим, для набуття статусу інваліда війни з підстав, встановлених пунктом 9 частини другої статті 7 Закону № 3551-ХІІ, окрім як факту настання в особи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (стосовно позивача цей факт встановлено) Закон № 3551-ХІІ містить також умову - участь такої особи в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС саме у складі формувань Цивільної оборони.

Вказане пояснюється тим, що крім формувань Цивільної оборони, у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС брали участь інші формування, які створювались в іншому порядку, ніж невоєнізовані формування Цивільної оборони та направлялись у райони виконання робіт згідно з розпорядженням керівників відповідних органів, відомств, організацій, установ та підприємств.

Отже, за відсутності доказів, які б свідчили про залучення позивача до формувань Цивільної оборони для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, немає достатніх підстав для набуття статусу інваліда війни відповідно до пункту 9 частини другої статті 7 Закону № 3551-ХІІ.

Слід зазначити, що надані позивачем документи такі як: табель робочого часу за період роботи з 12.06. до 22.06.1986, довідка про заробітку плату від 18.04.2012 № 17/439-12, довідка про пільговий стаж роботи від 19.12.1991 № 2281, довідка від 18.04.2012 № 17/306-12 про механізм зарахування стажу при призначенні пенсії, розрахунковий лист із заробітної плати та копія наказу від 12.06.1986 № 28, не є достатнім підтвердженням того, що позивач брала участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС саме у складі формувань Цивільної оборони, з огляду на таке.

Зі змісту пояснювальної записки до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" вбачається, що до категорії осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, законодавець запропонував відносити вузьку категорію осіб (1300 чоловік), які з перших днів аварії разом з військовослужбовцями виконували роботи у тридцятикілометровій зоні найвищого радіоактивного забруднення у складі мобільних загонів спецзахисту формувань Цивільної оборони, що знаходилися в структурі Міністерства оборони колишнього Союзу РСР, діяли за його статутом та підпорядковувалися військовому командуванню.

При цьому, суд не бере до уваги посилання позивача на наказ № 28 від 12.06.1986, так як вказаний наказ не є документом, на підставі якого можливо встановити факт залучення ОСОБА_1 до формувань Цивільної оборони.

Враховуючи викладене, суд вважає, що належного документального підтвердження своєї безпосередньої участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи саме в складі мобільних загонів спецзахисту формувань Цивільної оборони, що знаходилися в структурі Міністерства оборони колишнього Союзу РСР, діяли за його статутом та підпорядковувалися військовому командуванню, позивач не надала, тому суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову ОСОБА_1 .

Висновки у цій справі узгоджуються із позицією Верховного Суду, висловленою у постановах від 10.05.2018 у справі № 279/12162/15-а, від 07.06.2018 у справі №377/797/17, від 07.10.2019 у справі № 676/1505/17, від 31.10.2019 у справі №826/5572/17, від 20.12.2019 у справі № 315/594/15-а, та від 06.05.2020 у справі №751/1484/17.

Згідно із п. 10 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: позивачі - громадяни, віднесені до 1 та 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Позивач є учасником ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС (категорія 1), а тому звільнена від сплати судового збору.

Згідно з наказами голови суду від 07.12.2021 № 05-06/95, від 23.12.2021 № 05-06-/97 та від 24.12.2021 № 05-06/99 головуюча суддя Кисильова О.Й. у період з 30.12.2021 по 10.01.2022 включно перебувала у відпустці, у зв'язку з чим рішення у даній справі ухвалене 17.01.2022.

Керуючись ст. ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -

вирішив:

Відмовити ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) у задоволенні позову до Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у м. Херсоні ради (код ЄДРПОУ 37542197, 73000, м. Херсон, вул. Суворова, 29) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.Й. Кисильова

кат. 112030500