Рішення від 19.01.2022 по справі 540/4709/21

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 січня 2022 р.м. ХерсонСправа № 540/4709/21

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Морської Г.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Херсонській області", Департаменту персоналу, організаційної та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства внутрішніх справ України Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Херсонській області" (далі - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (відповідач 2), у якому, з урахуванням уточнень, просить:

1. Визнати протиправною бездіяльність відповідачів, яка полягає у прийнятті рішення за заявою про призначення пенсії, поданою ОСОБА_1 , та зобов'язати їх вчинити дії, передбачені чинним законодавством, зокрема, положеннями Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, а саме:

- Державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Херсонській області" - оформити всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії і направити до органу, що призначає пенсії (Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області);

- Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області - розглянути подані документи та прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до п. "а" ч.1 ст.12 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Ухвалою від 01.09.2021 позовну заяву залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків.

Ухвалою від 14.09.2021 позивачу продовжено строк для усунення недоліків. Позивач недоліки позовної заяви усунув.

Ухвалою від 21.09.2021 відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у період з 23.11.2000 по 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ. Стверджує, що з урахуванням терміну навчання у відомчих навчальних закладах МВС України та періодів перебування на різних посадах в органах МВС, загальна вислуга років в органах внутрішніх справ складає 29 років 08 місяців 5 днів, що є достатнім для призначення пенсії за вислугу років на підставі п. «а» ст.12 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». З метою призначення пенсії позивач звернувся до ДУ «ТМО МВС України по Херсонській області» із відповідною заявою. Крім того, листом від 16.12.2019 Ліквідаційною комісією УМВС України по Херсонській області було надіслано на адресу відповідача 1 оновлений розрахунок вислуги років для призначення пенсії ОСОБА_1 . Проте, рішення органу щодо призначення пенсії позивач так і не отримав. Позивач зазначає, що 22.05.2021 ним було направлено запити до пенсійного органу та відомчої установи, проте листом ГУПФУ в Херсонській області повідомило, що документи про призначення пенсії за вислугу років від уповноваженого органу МВС України не надходили. Разом з тим ДУ «ТМО МВС України по Херсонській області» рекомендувало звернутися до ГУ ПФУ в Херсонській області.

Позивач вважає таку бездіяльність відповідачів протиправною та просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області у своєму відзиві заперечує щодо заявлених вимог у зв'язку з наступним. Питання про призначення пенсії особі може розглядатися органом Пенсійного фонду лише після отримання документів, передбачених Порядком №3-1 та у порядку передбаченому законодавством України. Стверджує, що до Головного управління будь-які документи, що стосуються призначення пенсії позивачу не надходили. Також, відповідач 2 звертає увагу, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 №1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення та виплати пенсій деяким категоріям громадян» органи Пенсійного фонду не визначають самостійно розміри грошового забезпечення військовослужбовців та не здійснюють функції по обчисленню вислуги років, а лише здійснюють перерахунок пенсій за даними, які надаються тими органами, в яких проходила службу особа.

З урахуванням наведеного просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Херсонській області» у своїх поясненнях зазначає, що відповідно до визначених законодавством повноважень до компетенції відповідача 1 не належать функції оформлення документів і подання про призначення пенсії та їх направлення до органу, що призначає пенсії. Стверджує, що Порядком №3-1 визначено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим з військової служби, які мають право на пенсію згідно ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» подаються до головних управлінь ПФУ через уповноважені структурні підрозділи, зокрема Міністерство внутрішніх справ України. Разом з тим, відповідно до наказу МВС України №129 від 25.02.2021 в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів на призначення (перерахунок) пенсії визначено Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності. За таких обставин просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою від 09.12.2021 залучено до участі у справі в якості співвідповідача Департамент персоналу, організаційної та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України (01601, м.Київ, вул.Богомольця, 10).

Департамент персоналу, організаційної та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України зазначив, що він не є суб'єктом владних повноважень, у розумінні КАС України, а його структурним підрозділом. Стверджує, що Департамент не має свого коду, адже не має статусу юридичної особи, а код ЄДРПОУ 00032684 належить Міністерству внутрішніх справ України, яке і повинно бути визначено відповідачем в даній справі. При цьому МВС нікому свої функції не делегує, а своїм наказом № 129 від 25.02.2019 визначило один із своїх структурних підрозділів уповноваженим за виконання певних функцій, а саме Департамент персоналу.

Ухвалою від 05.01.2022 залучено до участі у справі в якості співвідповідача Міністерство внутрішніх справ України (01601, м.Київ, вул. Богомольця, 10).

У відзиві Міністерство внутрішніх справи України зазначає, що відповідно до матеріалів позовної заяви, календарна вислуга років позивача на момент звільнення з органів внутрішніх справ складає лише 14 років 11 місяців 13 днів, що відповідно до вимог законодавства не надає позивачу право на пенсію відповідно до Закону №2262. Стверджує, що законодавчими нормами чітко передбачено, що пенсія за вислугу років призначається при наявності календарної, а не загальної чи пільгової вислуги років.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву (ч.7 ст.262 КАС України).

Згідно з ч.2 ст.262 КАС України, якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів.

Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що справа підлягає розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.

Наказом УМВС України в Херсонській області від 06.11.2015 №415 о/с підполковника міліції ОСОБА_1 було звільнено з посади старшого оперуповноваженого відділу боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми УМВС України в Херсонській області.

08.10.2019 ОСОБА_1 подав до ДУ «ТМО МВС України по Херсонській області» заяву, у якій просив направити до МВС України заяву про призначення йому пенсії за вислугу років, для прийняття рішення у встановленому порядку.

ДУ «ТМО МВС України по Херсонській області» супровідним листом від 09.11.2019 №33/42-738 направило до Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України документи ОСОБА_1 для вирішення питання щодо права на пенсію.

Листом від 15.11.2019 №22/6-6600 Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України повернув документи із вказівкою надати роз'яснення заявнику. Зазначив, що відповідно до вимог ст.12 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсія за вислугу років призначається, зокрема, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, у період з 1 жовтня 2015 по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки 6 місяців і більше. Проте, при розгляді поданих документів встановлено, що на день звільнення зі служби в органах внутрішніх справ (02.11.2015) календарна вислугу років ОСОБА_1 становить 14 років 11 місяців 13 днів, яка не дає права на призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону. Виходячи із зазначеного, Законом не передбачено, що пенсію за вислугу років можна призначити особам, при наявності вислуги років, обчисленої на пільгових умовах. Законом чітко передбачено, що пенсія за вислугу років призначається лише при наявності відповідної календарної вислуги років.

22.05.2021 позивач звернувся до відповідачів із заявою, у якій просив призначити йому пенсію за вислугу років відповідно до п. «а» ч.1 ст.12 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з дня звернення за призначенням 08.10.2019.

Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області листом від 07.06.2021 №3672-3351/Є-03/8-2100/21 повідомило позивачу, що пунктом 1 Порядку №3-1 визначено, що заява про призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим зі служби, як мають право на пенсії згідно із Законом №2262, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України через уповноважені структурні підрозділи відповідних міністерств та відомств.

Функції щодо обчислення вислуги років. підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів, покладаються на визначені уповноважені структурні підрозділи. Проте, документів на призначення пенсії за вислугу років від уповноваженого органу МВС до ГУ ПФУ не надходило.

ДУ «ТМО МВС України по Херсонській області» у відповіді від 25.06.2021 №33-42-Є-7 зазначила, що відповідно до ст.10, 49 Закону №2262 призначення і виплата пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється органами Пенсійного фонду України. Отже, з порушеного позивачем питання йому необхідно звернутися до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.

Позивач не погоджується з бездіяльністю відповідачів, що і стало підставою для звернення до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до пункту «б» частини 1 статті 12 Закону № 2262-ХІІ (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Відповідно до пункту «а» частини 1 статті 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» статті 12 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше.

Згідно з частиною 4 статті 17 Закону № 2262-ХІІ при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.

Відповідно до статті 17-1 Закону № 2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

На виконання зазначених вимог Закону № 2262-ХІІ постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей (далі Постанова № 393).

Згідно з п.1 Постанови № 393 установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 12 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема, час перебування на посадах службовців у виправно-трудових установах, в органах і установах виконання покарань, слідчих ізоляторах, лікувально-трудових профілакторіях, інспекціях виправних робіт, підрозділах кримінально-виконавчої інспекції та невоєнізованої професійно-пожежної охорони, які переведені в категорію посад, що заміщуються рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби за переліком посад і на умовах (в порядку), затверджуваних відповідно Міністерством внутрішніх справ та Міністерством юстиції.

Відповідно до абзацу 2 пункту «г» пункту 3 цього Порядку № 393 до вислуги років для призначення пенсії особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ зараховується час проходження служби на пільгових умовах: один місяць служби за сорок днів.

Статтею 17 Закону № 2262-ХІІ визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а статтею 17-1 Закону № 2262-ХІІ встановлено саме порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим законом. У свою чергу, вказаною нормою передбачено, що цей період та пільгові умови встановлюються саме Кабінетом Міністрів України.

Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зокрема п. «а» ст.12 визначає мінімальний розмір вислуги, необхідної для призначення пенсії за вислугою років за цим Законом та для позивача він складає 22 календарних роки та 6 місяців і більше. В свою чергу, положеннями ст. 17-1 Закону № 2262-ХІІ та постанови пп. «г» п.3 Постанови № 393 передбачено визначення вислуги років у пільговому обчисленні, а посилання відповідача на необхідність врахування виключно календарної вислуги років є необґрунтованими та суперечать зазначеним вище положенням Закону № 2262-ХІІ та Постанови № 393.

Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 27.06.2018 року у справі №750/9775/16-а.

Верховний Суд у вказаній постанові зазначив, що аналіз норм Закону № 2262-XII у взаємозвязку з нормами постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393 дає підстави для висновку, що визначальною підставою у питанні можливості пільгового обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, є наявність законодавчого регулювання, яке передбачає включення зазначеного періоду (строку) до стажу роботи працівників певної категорії для реалізації цими особами права на призначення різних видів пенсій, чи інших соціальних виплат. Основним актом, на підставі якого здійснюється таке регулювання є, зокрема, Закон № 2262-ХІІ. Можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов'язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на пенсію за вислугу років, а зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу. Така можливість передбачена постановою № 393.

З урахуванням викладеного Верховний Суд у вказаному рішенні зазначив, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.

Крім того, Верховний Суд у складі суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду в постанові від 03 березня 2021 року у справі № 805/3923/18-а з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону № 2262-ХІІ в частині призначення пенсії за вислугу років, враховуючи пільгове нарахування стажу, вважала за необхідне відступити від правових висновків, викладених у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19 вересня 2018 року у справі № 725/1959/17, від 27 березня 2018 року у справі № 295/6301/17. Суд зазначив про необґрунтованість висновку суду апеляційної інстанції про те, що визначальною для набуття права на призначення пенсії за вислугу років є саме календарна вислуга років, оскільки цей висновок ґрунтується на неправильному застосуванні норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини.

Отже, визначальною для набуття права на призначення пенсії за вислугу років є саме пільгове обчислення вислуги років.

Враховуючи, що позивач проходив службу, яка передбачена Постановою №393, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 має право на обрахування вислуги років в пільговому розрахунку 1 місяць служби за сорок днів для призначення пенсії за вислугою років згідно з пунктом «а» частини 1 статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Разом з тим, згідно наявного і матеріалах справи розрахунку вислуги років для призначення пенсії, складеного та підписаного членами ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області, вислуга років, що дає право на призначення пенсії, згідно з розрахунком на 06.11.2015 становить: 14 років 11 місяців 13 днів, у тому числі час служби в календарному обчисленні - 14 років 11 місяців 13 днів, час служби в пільговому обчислені (без урахування вислуги в календарному обчислені) - 12 років 03 місяці 25 днів. Вислуга років станом на 06.11.2015 року для обчислення пенсії становить 27 років 03 місяці 08 днів.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України № 1522 від 02.11.2006 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 (далі - Порядок № 3-1).

Пунктом 1 Порядку № 3-1 встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом ( 2262-12 ), та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Пунктами 12 і 13 Порядку № 3-1 визначено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.

Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються уповноваженими структурними підрозділами до органів, що призначають пенсії, мають бути завірені цими уповноваженими структурними підрозділами в установленому порядку.

Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються безпосередньо заявниками до органів, що призначають пенсії, завіряються органами, що призначають пенсії.

За пунктами 16-18 Порядку № 3-1, при прийманні документів для призначення пенсії орган, що призначає пенсії: перевіряє правильність оформлення заяви й подання про призначення пенсії, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; здійснює попередню перевірку змісту і належного оформлення представлених документів; перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження.

Орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.

Рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії оформляється розпорядженням органу, що призначає пенсії.

Аналіз наведеного дає підстави для висновку, що на уповноважені структурні підрозділи з дня отримання відповідної заяви особи покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.

Таким чином, оскільки позивач за своєю останньою посадою та характером служби відповідає критеріям, визначеним Законами та підзаконними нормативними актами, що дають право на врахування вислуги років у пільговому обчисленні, а стаж позивача у пільговому обчисленні становить 27 роки 03 місяці 08 днів, суд вважає, що ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Херсонській області» та Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності дійшли необґрунтованого висновку щодо відсутності у позивача, станом на час звільнення, необхідного стажу для призначення йому пенсії за вислугою років згідно із п. "а" ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та безпідставно відмовив ОСОБА_1 у призначенні пенсії.

Також, суд відмічає, що наказом МВС України від 25.02.2019 №129 визначено, що в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій є Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України з покладенням таких функцій на управління координації пенсійних та соціально-гуманітарних питань цього Департаменту.

Втім, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 16.04.2021 №291 було внесено зміни до наказу МВС від 25.02.2019 №129, та викладено пункт 1 цього наказу у такій редакції: "1. Визначити в Міністерстві внутрішніх справ України:

1) Департамент персоналу уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій з покладення таких функцій на управління координації пенсійних питань та соціальної роботи цього Департаменту;

2) територіальні медичні об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києву уповноваженими установами за видачу довідок про розмір грошового забезпечення з покладенням таких функцій на відповідні сектори (відділи) із соціально-гуманітарних питань цих державних установ...".

Отже, уповноваженим структурним підрозділом МВС, на який покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів є Департамент персоналу Міністерства внутрішніх справ України.

Таким чином, з метою належного захисту порушеного права позивача, суд вважає за доцільне зобов'язати Департамент персоналу Міністерства внутрішніх справ України підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подання та необхідні документи для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до пункту «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ та Порядку № 3-1, з урахуванням правової оцінки, наданої судом щодо зарахування до вислуги років для призначення такої пенсії пільгового періоду вислуги років позивача.

Щодо позовної вимоги в частині зобов'язання Головного управління ПФУ в Херсонській області розглянути документи та прийняти рішення про призначення позивачу пенсії, суд звертає увагу на те, що у порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права.

Враховуючи те, що права позивача в цій частині на час розгляду даної справи не порушені, оскільки документи про призначення пенсії від уповноваженого органу до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області не надходило, правовідносини з пенсійним органом у позивача не виникло, тому суд дійшов до висновку щодо відмови у задоволенні цієї частини позовних вимог.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

При вирішенні спорів щодо правомірності рішень, дій пенсійного органу як суб'єкта владних повноважень, необхідно враховувати, що відповідно до вимог ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України обов'язок доведення відповідних обставин у спорах між особою та суб'єктом владних повноважень покладається на суб'єкта владних повноважень.

Разом із тим у разі надання пенсійним органом доказів, які свідчать, що спірні рішення, дії є правомірними, позивач має спростовувати ці доводи. Наведене випливає зі змісту частини першої ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення та ст. 9 КАС України, якою визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін.

Департамент персоналу Міністерства внутрішніх справ України належними та допустимими доказами не довів правомірність своїх дій (бездіяльності) в частині не направлення до пенсійного органу документів на призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 .

За таких обставин, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Згідно ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови у поданні до пенсійного органу документів для призначення ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) пенсії за вислугу років.

Зобов'язати Департамент персоналу Міністерства внутрішніх справ України (01601, м.Київ, вул.Богомольця,10) підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подання та необхідні документи для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007, з урахуванням правової оцінки, наданої судом щодо зарахування до вислуги років для призначення такої пенсії пільгового періоду вислуги років позивача.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України (код ЄДРПОУ 00032684, 01601, м.Київ, вул.Богомольця,10).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Г.М. Морська

кат. 112010201