24 січня 2022 р.м. ХерсонСправа № 540/5388/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Каланчацької селищної ради Херсонської області, третя особа: ОСОБА_2 про скасування рішення в частині відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовною заявою до Каланчацької селищної ради Херсонської області (далі - відповідач), в якій просить скасувати рішення Каланчацької селищної ради № 276 від 27.05.2021 р. в частині відмову ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,0 га як незаконне.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га у власність для ведення особистого селянського господарства. Однак рішенням від 27.05.2021 р. № 276 Каланчацька селищна рада відмовила у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою у зв'язку з невідповідністю заяви пунктам 6, 7 ст.34, 58, 60, 118 ЗК України. Вважає дане рішення протиправним, оскільки згідно витягу з Державного реєстру речових прав земельна ділянка площею 23,0667 га з кадастровим номером 6523284400:05:001:0626 відноситься до категорії земель сільськогосподарського призначення з відсутністю будь-яких обтяжень та обмежень.
Ухвалою від 22.09.2021 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та надано відповідачу п'ятнадцятиденний строк для подачі відзиву, витребувано у відповідача документи.
Ухвалою від 23.11.2021 р. здійснено перехід до розгляду справи в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 03.12.2021 р. о 10:00 год., зобов'язано відповідача надати до суду документи.
03.12.2021 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Вказує на те, що на адресу Каланчацької селищної ради надійшла заява ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га у власність для ведення особистого господарства на земельній ділянці площею 23,0667 га з кадастровим номером 6523284400:05:001:0626. Під час засідання постійної комісії з питань земельних відносин, екології, охорони навколишнього природного середовища Каланчацької селищної ради було з'ясовано, що на земельній ділянці площею 23,0667 га з кадастровим номером 6523284400:05:001:0626 знаходиться майно, яке належить на праві приватної власності громадянам, які отримали шляхом паювання майно колишнього КСП "Ключовий". Рішенням комісії встановлена невідповідність поданих заяв на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га у власність для ведення особистого селянського господарства вимогам частин 6 та 7 статті 118 ЗК України та рекомендовано селищній раді під час розгляду вказаного питання на пленарному засіданні відмовити у наданні згоди. Крім того, на підставі рішення Каланчацького районного суду від 01.08.2007 р. у справі № 2-504/07 громадянка ОСОБА_2 отримала у власність приміщення корівника, який розташований на земельній ділянці площею 23,0667 га з кадастровим номером 6523284400:05:001:0626. Як слідує з публічної карти земельна ділянка площею 23,0667 га з кадастровим номером 6523284400:05:001:0626 входить до двох кілометрову зону вздовж лиману, що відноситься до прибережної захисної смуги, а відповідно до статей 88, 90 ВК України, статей 59-60,62 ЗК України землі прибережних захисних смуг, які перебувають у державній та комунальній власності, можуть надаватися в користування для цілей, визначених Земельним кодексом України на умовах оренди для сінокосіння, рибогосподарських потреб. Вказані обставини стали підставою для відмови ОСОБА_1 у наданні згоди на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.
Ухвалою від 03.12.2021 р. залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 , відкладено підготовче засідання на 13.12.2021 р. на 10:00 год.; зобов'язано відповідача надати до суду додаткові документи.
Ухвалою від 13.12.2021 р. за заявами сторін відкладено підготовче засідання на 22.12.2021 р. на 09:00 год., повторно зобов'язано відповідача надати до суду додаткові документи.
Ухвалою від 14.12.2021 р. повернуто без розгляду заяву відповідача про розгляд справи в порядку загального провадження.
Ухвалою від 22.12.2021 р. за заявами сторін відкладено підготовче засідання на 10.01.2022 р. на 13:00 год.
Ухвалою від 10.01.2022 р. повернуто позивачу без розгляду заяву про відкладення розгляду справи.
Ухвалою від 10.01.2022 р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 24.02.22 р. на 13:00 год.
Ухвалою від 10.01.2022 р. повернуто позивачу без розгляду заяву про відкладення розгляду справи.
У судове засідання, призначене на 24.01.2022 р. сторони не з'явилися, про причини неявки суд не повідомили.
Приписами ч.1 ст.205 КАС України передбачено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно п.1 ч.3 ст.205 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Оскільки учасники справи будучи належним чином повідомлені про дату та місце судового засідання, в судове засідання не з'явилися і про причини неявки суд не повідомили, суд згідно приписів ч.9 ст.205 КАС України розглядає справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 23.03.2021 р. ОСОБА_1 звернувся до Каланчацької селищної ради Херсонської області із заявою про надання у власність земельної ділянки площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства шляхом розроблення проектної документації із землеустрою щодо безоплатної передачі земельної ділянки, яка входить в загальну площу 23,0667 га, кадастровий номер 6523284400:05:001:0626.
До заяви позивач долучив паспорт, ІПН, витяг земельної ділянки 6523284400:05:001:0626.
27.05.2021 р. Каланчацька селищна рада Херсонської області прийняла рішення № 276 "Про розгляд заяв", відповідно до пп.1.1 п.1 якого ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства у зв'язку з невідповідністю поданої заяви до пунктів 6, 7 ст.34, 58, 60, 118 ЗК України.
Вважаючи відмову протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних вимог законодавства.
Стаття 14 Конституції України гарантує право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Приписами п.п."а", "б" ч.1 ст.12 ЗК України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до п."б" ч.1 ст.81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Частинами 1, 2 статті 116 ЗК України встановлено, що громадяни набувають права власності земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться, зокрема, у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (п."в" ч.3 ст.116 ЗК України).
У статті 121 ЗК України передбачено норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам. Зокрема, для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Отже, позивач має право на набуття права власності на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею не більше 2,0 га.
Абзацом 2 частини 1 статті 123 ЗК України визначено, що рішення про надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Згідно ч.6 ст.118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
У частині 7 статті 118 ЗК України наведено два альтернативні варіанти правомірної поведінки органу, у разі звернення до нього особи з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою: а) надати дозвіл; б) надати мотивовану відмову у наданні дозволу.
Так, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (аб.1 ч.7 ст.118 ЗК України).
З аналізу даних правових норм слідує, що громадянин, який зацікавлений в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства повинен звернутися з відповідним клопотанням до органу місцевого самоврядування, до якого в обов'язковому порядку додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки. Долучення до клопотання графічних матеріалів необхідне для перевірки органом місцевого самоврядування відповідності місця розташування бажаної земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Між тим, судом встановлено, що ОСОБА_1 до заяви від 24.03.2021 р. не було долучено графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки. Позивачем було долучено витяг земельної ділянки з кадастровим номером 6523284400:05:001:0626, яка має площу 23,0667 га.
Тобто, позивачем надано не повний пакет документів, що в свою чергу позбавило відповідача можливості прийняти рішення про надання згоди або мотивованої відмови у наданні згоди на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства.
При цьому суд зауважує, що долучення до заяви графічних матеріалів, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, в даному випадку має важливе значення, оскільки на підставі рішення Каланчацького районного суду від 01.08.2007 р. у справі № 2-504/07 ОСОБА_2 отримала у власність приміщення корівника, який розташований на земельній ділянці площею 23,0667 га з кадастровим номером 6523284400:05:001:0626, а рішенням виконавчого комітету Каланчацької селищної ради від 22.07.2020 р. № 199 корівнику присвоєно адресу АДРЕСА_1 . Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 12.08.2020 р. № 220066466 право власності на дане приміщення загальною площею 1871 кв. м зареєстровано за ОСОБА_2 .
З урахуванням наведеного, враховуючи обмежений строк розгляду клопотання, а також положення ч.6 ст.118 ЗК України, яка містить імперативні вимоги щодо обов'язковості додавання до клопотання зацікавленої особи графічних матеріалів, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, суд у контексті спірних правовідносин дійшов висновку, що недодержання вимог щодо змісту клопотання, ненадання належним чином оформлених графічних матеріалів або погодження землекористувача, якщо бажана земельна ділянка не є вільною, може бути самостійною підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою.
Окрім цього, суд зазначає, що за змістом ст.ст.59-60, 62 ЗК України, ст.ст.88, 90 ВК України землі прибережних захисних смуг, які перебувають у державній або комунальній власності, можуть надаватися в користування для цілей, визначених Земельним кодексом України, на умовах оренди для сінокосіння, рибогосподарських потреб. Прибережна захисна смуга уздовж морів та навколо морських заток і лиманів встановлюється шириною не менш як двох кілометрів від урізу води.
Згідно п.11 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режиму ведення господарської діяльності в них" від 08.05.1996 р. № 486 водоохоронна зона морів, морських заток і лиманів, як правило, збігається з прибережною захисною смугою і визначається шириною не менш як 2 кілометри від урізу води.
Відповідно до Публічної кадастрової карти України від урізу води до початку земельного масиву площею 23,0667 га з кадастровим номером 6523284400:05:001:0626 відстань становить менше 70 м і закінчується даний масив відстанню від урізу води приблизно 860 м у найдальшій частині.
Тобто, земельна ділянка площею 23,0667 га з кадастровим номером 6523284400:05:001:0626 перебуває в межах прибережної смуги, у зв'язку з чим законодавством передбачено можливість надання такої земельної ділянки в оренду для сінокосіння, рибогосподарських потреб, а не для ведення особистого селянського господарства.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає правомірним рішення Каланчацької селищної ради від 27.05.2021 р. № 276 в частині відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства.
Частиною 1 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідач належними та допустимими доказами довів правомірність оскаржуваного позивачем рішення від 27.05.2021 р. № 276, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд -
вирішив:
Відмовити в задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Каланчацької селищної ради Херсонської області (75800, Херсонська область, смт.Каланчак, вул.Херсонська, буд.1, код ЄДРПОУ 04401003), третя особа: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 , рнокпп НОМЕР_2 ) про скасування рішення в частині відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко
кат. 109020100