490/871/22
нп 2-а/490/102/2022
04 лютого 2022р. м. Миколаїв
Центральний районний суд м.Миколаєва
у складі: головуючого судді Чулуп О.С.,
при секретарі Росинець В.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Миколаїв в залі суду адміністративну справу за позовом Управління Державної міграційної служби України в Миколаївській області
до
ОСОБА_1
про затримання та примусове видворення за межі території України
02.02.2022р. до Центрального районного суду м. Миколаєва надійшла позовна заява Управління Державної міграційної служби України в Миколаївській області до ОСОБА_1 в якій позивач просить:
затримати громадянина Грузії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою забезпечення його видворення строком на 6 місяців з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України;
примусово видворити громадянина Грузії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за межі території України;
допустити негайне виконання рішення суду.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що на даний час відповідач проживає на території України без отримання передбачених чинним законодавством для цього відповідних документів. Так, рішенням Управління Державної міграційної служби України в Миколаївській від 16.12.2021р. ОСОБА_1 було відмовлено в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання на підставі підпункту 7 пункту 61 "Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання"( затверджено постановою КМУ від 25.04.2018р. № 322.)
Позивач вказує, що рішення УДМС у Миколаївській області від 29.10.2021 року № 41/03 ОСОБА_1 було продовжено строк перебування на території України до 31.12.2021 року. Проте, відповідач територію України у визначений строк не покинув та продовжує порушувати правила перебування на території України. В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов в повному обсязі.
У судовому засіданні відповідач позов не визнав. Відповідач вказав, що він визнає свою провину в тому, що порушив міграційне законодавство України, та правила перебування іноземців в Україні. Окрім цього відповідач вказав, що у нього не було коштів, щоб в строк визначений в рішенні органу ДМС, самостійно покинути територію України та повернутися до країни свого походження, до Грузії. Відповідач вказав, що на той час у нього коштів не було, а на даний час такі кошти у нього є, і тому він може добровільно, самостійно покину територію України. Представник відповідача в заперечення позовних вимог вказав, що на його думку підстав для примусового видворення відповідача за межі України не має, особу відповідача ідентифіковано, у нього є необхідні документи для виїзду з України. Окрім цього, представник відповідача вказав, що економічно недоцільно затримувати відповідача на 6 місяців та утримувати відповідача в пункті для перебування іноземців та осіб без громадянства, оскільки відповідач самостійно та добровільно може покинути територію України.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, давши оцінку доказам, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з наступних підстав.
Судом досліджено витяг з інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон «Аркан» з якого вбачається, що ОСОБА_1 перетнув кордон України 19.12.2020р. через пункт пропуску через кордон - аеропорт Бориспіль-D.
Судом досліджено висновок інспектора відділу у справах ІГ та ОБГ УДМС у Миколаївській області від 16.12.2021р. згідно якого громадянину Грузії ОСОБА_1 відмовлено в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання в Україні.
Судом досліджено рішення УДМС України від 16 грудня 2021 про відмову в оформлені (видачі) посвідки на тимчасове проживання ОСОБА_1 , з яким останнього було ознайомлено, про що свідчить його підпис на вказаному рішенні.
Судом досліджено протокол про адміністративне правопорушення серії ПР ММК №001135 від 11.01.2022р. з якого вбачається, що 11.01.2022р. о 12год.10хв. за адресою: м.Миколаїв, вул. Шевченка, 40 співробітниками УСР в Миколаївській області був доставлений в приміщення ВОЗНМРВ УДМС у Миколаївській області громадянин Грузії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який після закінчення строку перебування 31.12.2021 року не продовжив строк перебування в Україні чим порушив правила перебування в Україні, а саме: проживає без документів на право проживання в Україні, порушив правила безвізового режиму та ухиляється від виїзду після закінчення відповідного терміну перебування чим порушив ч. 1 ст. 203 КУпАП, ч. 1,3 ст. 3, ч.1,2 ст. 9, ст.17 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства». (а.с.47)
Судом досліджено постанову серії ПН ММК № 001135 від 11.01.2022р. згідно якої ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1ст.203 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 2040 грн. (а.с.54)
Судом досліджено квитанцію №0.0.2411179002.1 від 11.01.2022р. про оплату відповідачем суми штрафу в розмірі 2040 грн. на виконання постанови серії ПН № ММК № 001135 від 11.01.2022р.
Судом досліджено рішення від 11.01.2022р. першого заступника начальника Управління ДМС України в Миколаївській області згідно якого вирішено примусово повернути за межі України громадянина Грузії ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , та зобов'язано його покинути територію України у термін до 25 січня 2022 р.(а.с.45-46)
Судом досліджено подання від 01.02.2020р. Управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області ДСР Національної поліції України згідно якого в м.Миколаєві було виявлено громадянина Грузії ОСОБА_1 без законних підстав перебування на території України. Ставиться питання про вжиття відповідних заходів реагування.
Судом досліджено протокол про адміністративне правопорушення серії ПР ММК №001176 від 01.02.2022р. з якого вбачається, що 01.02.2022р. в 11год.40хв. за адресою: м.Миколаїв, вул. Шевченка, 40, - співробітниками УСР в Миколаївській області був доставлений в приміщення ВОЗНМРВ УДМС у Миколаївській області громадянин Грузії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який порушив правила перебування іноземців та ОБГ в Україні, а саме: проживає без документів на право проживання в Україні та не виконав рішення УДМС у Миколаївській області про примусове повернення до країни походження, з 26.01.2022р. ухиляється від виїзду за межі України, чим порушив ч.1 ст.203 КУпАП, ч.1,3, ст.3, ст.9. ст.17 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
Судом досліджено протокол № ММК 000045 про адміністративне затримання від 01.02.2022р. згідно якого ОСОБА_1 затримано на строк до трьох діб.
Судом досліджено рішення ВОЗНМРВ УДМС України від 01.02.2022р. згідно якого ОСОБА_1 поміщено до ДУ «Миколаївського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України» з метою з'ясування обставин правопорушення та подання адміністративного позову до суду.
Судом досліджено постанову серії ПН ММК № 001176 від 01.02.2022р. згідно якої ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1ст.203 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 2500 грн.
Судом досліджено квитанцію № 4 від 03.02.2022 року про оплату відповідачем суми штрафу в розмірі 2500грн. на виконання постанови серії ПН № ММК № 001176 від 01.02.2022р.
Відповідно до п.14 ст.1 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" нелегальний мігрант це іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.
Частиною 3 статті 3 розділу І Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" зазначено, що іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
Відповідно до частини 1 статті 9 розділу II Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України.
Абзацом 1 статті 26 розділу III Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" передбачено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції.
Відповідно до п. 26 постанови пленуму Вищого адміністративного суду України від 25 червня 2009 року N 1 "Про судову практику розгляду спорів щодо статусу біженця та особи, яка потребує додаткового або тимчасового захисту, примусового повернення і примусового видворення іноземця чи особи без громадянства з України та спорів, пов'язаних із перебуванням іноземця та особи без громадянства в Україні" іноземець та особа без громадянства можуть бути примусово видворені за межі України з підстав та в порядку, що визначені ст.30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", ст.13 Закону України "Про імміграцію".
Частиною 1 ст.30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" визначено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.
Під час вирішення питання про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства судам слід враховувати, що особа в будь-якому разі не підлягає видворенню, якщо підпадає під захист ст.3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод або ст.31 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства".
У суду відсутні підстави вважати, що відповідач підпадає під захист ст.3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод або ст. 31 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства".
Отже, беручи до уваги встановлені працівниками УДМС України в Миколаївській області факти, можна дійти до висновку, що іноземець ОСОБА_1 є нелегальним мігрантом та знаходиться на території України без законних на те підстав.
Аналіз законодавства, що регулює питання міграції, дає підстави суду вважати, що примусове видворення іноземця можливе лише за рішенням адміністративного суду у випадку, якщо така особа (іноземець) не виконала в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення в країну походження чи в третю країну або іноземець чи особа без громадянства ухиляється від виконання такого рішення.
Отже, судом встановлено, що органом ДМС, - УДМС України в Миколаївській області, - 11.01.2022р. прийнято рішення про примусове повернення відповідача ОСОБА_1 до країни походження. (а.с.45-46). Відповідач рішення про примусове його повернення до країни походження в строк визначений УДМС України в Миколаївській області не виконав, та з 26.01.2022р. ухилявся від його виконання.
За таких обставин вимога УДМС України в Миколаївській області про примусове видворення відповідача ОСОБА_1 за межі території України є обгрунтованою та підлягає задоволенню.
Щодо вимоги про затримання.
Аналіз наведених норм чинного законодавства дає підстави вважати, що клопотання про затримання щодо іноземця або особи без громадянства може бути подано стосовно особи, до якої подано та розглядається адміністративний позов про примусове видворення, при цьому підставою затримання повинні слугувати докази на підтвердження обґрунтованих підстав вважати, що іноземець, стосовно якого подано адміністративний позов про примусове видворення, - ухиляється від виконання рішення про її примусове видворення.
В абзаці першому пункту 4 статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» зазначено, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Відповідно до ч.1 ст.289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що у разі відсутності в особи без громадянства, яка вчинила порушення правового статусу іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, подається до місцевого загального суду як адміністративного суду позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: як затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України; або ж затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; або ж взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації; чи зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
Отже, судом встановлено, що у іноземця, громадянина Грузії - ОСОБА_1 відсутні документи на право перебування на території України, то враховуючи ту обставину, що відповідач ухилявся від виконання рішення про примусове повернення до країни походження, Управлінням ДМС в Миколаївській області подано позовну заяву щодо примусового видворення відповідача за межі України, то суд приходить до висновку про наявність підстав для застосування до відповідача заходів, передбачених ч.1ст.289 КАС України, - затримання з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України з метою забезпечення виконання рішення суду щодо примусового видворення відповідача за межі України.
Відповідно до ч.1 ст.272 КАС України судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 273, 275-277, 280, 282, пунктами 5 та 6 частини першої статті 283, статтями 286-288 цього Кодексу, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ч.18 ст.289 КАС України на час апеляційного оскарження іноземці або особи без громадянства, у яких відсутні документи, що дають право на виїзд з України, продовжують утримуватися у спеціально обладнаних для цих цілей приміщеннях органів (підрозділів) охорони державного кордону чи Служби безпеки України або в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
За такого, з аналізу змісту наведених норм слідує, що оскарження рішення ухваленого за наслідками розгляду справ визначених ст.289 КАС України - не зупиняє їх виконання.
Керуючись ст.ст.2,5,9,72,77,289,241,243, 246, п.16ст.289, 293, ч.2 ст. 371 КАС України, суд
Позов задоволити частково.
Затримати громадянина Грузії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою забезпечення видворення за межі території України, з поміщенням його до Державної установи «Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України» на строк 3 (три) місяці.
Примусово видворити громадянина Грузії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за межі території України.
Допустити негайне виконання рішення в частині затримання ОСОБА_1 та поміщенням його до Державної установи «Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України».
На час апеляційного оскарження іноземці або особи без громадянства, у яких відсутні документи, що дають право на виїзд з України, продовжують утримуватися у спеціально обладнаних для цих цілей приміщеннях органів (підрозділів) охорони державного кордону чи Служби безпеки України або в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя