Справа № 752/16173/21
Провадження № 2-а/752/355/21
21.12.2021 року Голосіївський районий суд м.Києва у складі:
головуючого судді Колдіної О.О.,
за участі секретаря Потапенко Д.І.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до поліцейського лейтенанта роти №4 батальйону №1 Управління патрульної поліції у Чернігівській області Коваль Віталія Геннадійовича, Департаменту патрульної поліції, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
позивач звернувся з цим позовом до суду, в якому зазначив, що 19.06.2021 відповідно до постанови ЕАН №4373069 від 19.06.2021 року лейтенанта роти №4 батальйону №1 Управління патрульної поліції у Чернігівській області Коваль Віталія Геннадійовича, він, на підставі ч.4 ст.122 КУпАП, був підданий адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 1700,00 грн за те, що 19.06.2021 року о 13:34:55 год в межах населеного пункту с. Красилівка, керував автомобілем Mercedes-Benz, д.н.з. НОМЕР_1 та рухався зі швидкістю 109 км/год, при цьому перевищив встановлене обмеження швидкості руху в межах населеного пункту на 59 км/год.
В обґрунтування позову також зазначає, під час зупинки транспортного засобу інспектор з'явився із-за службового автомобіля на узбіччі з приладом в руках TRUCAM LTI 20/20 ТС000560 та почав зупиняти транспортний засіб позивача. Після зупинки поліцейський не представився, ознайомив позивача з відеоматеріалом, зафіксованим на прилад TRUCAM, але жодної можливості розглянути уважно, скористатись послугами адвоката для дослідження доказів водію не було запропоновано.
Позивач посилається на те, що адміністративне правопорушення було зафіксовано з порушенням дії знаку 5.70 та порушено процедуру фіксації, яка суперечила вимогам ст.40 ЗУ «Про Національну поліцію».
Вказану постанову позивач вважає протиправною, що і стало підставою звернення його до суду з адміністративним позовом.
На підставі ухвали судді Голосіївського районного суду м.Києва Кахно І.А. від 08.07.2021 р. відкрито провадження у справі. Розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
20.09.2021 року на адресу суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву ОСОБА_1 , у якому відповідач зазначає, що 19.07.2021 року водієм ОСОБА_1 було порушено вимоги п.12.4. ПДР України, оскільки о 13:31 год на 113 км. а/д М-01, с. Красилівка, Козелецького району, Чернігівської області він керував транспортним засобом Mercedes-Benz, д.н.з. НОМЕР_1 в межах населеного пункту с. Красилівка, позначене дорожнім знаком 5.45 зі швидкістю 109 км/год., при дозволеній 50 км/год. Швидкість була зафіксована за допомогою лазерного вимірювача TRUCAM LTI 20/20 TC 000560. Відповідач зазначає, що постанова була винесена правомірно та у відповідності до встановленої процедури, а відео та фото фіксація підтверджує факт вчинення позивачем правопорушення. Інспектор посилається на те, що на 117 км дороги М-01 в напрямку м. Київ, встановлені дорожні знаки 5.70, що свідчить, що позивач був проінформований про здійснення фото-відеофіксування порушень ПДР України. Також відповідач зазначає, що фіксування швидкості вказаним приладом TRUCAM в ручному режимі відповідає вимогам законодавства.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.10.2021 року справу передано на розгляду судді Голосіївського районного суду міста Києва Колдіної О.О.
Ухвалою судді Голосіївського районного суду міста Києва Колдіної О.О. від 28.10.2021 року справу прийнято до свого провадження, розгляд якої призначено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
05.10.2021 року на адресу суду надійшло клопотання представника позивача про залучення до участі у справі у якості співвідповідача Департаменту патрульної поліції, яке задоволено судом.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 19.06.2021 відповідно до постанови ЕАН №4373069 від 19.06.2021 року, що винесена лейтенантом роти №4 батальйону №1 Управління патрульної поліції у Чернігівській області Коваль Віталія Геннадійовича, ОСОБА_1 на підставі ч.4 ст.122 КУпАП був підданий адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 1700,00 грн за те, що 19.06.2021 року о 13:34:55 год в межах населеного пункту с. Красилівка, керував автомобілем Mercedes-Benz, д.н.з. НОМЕР_1 та рухався зі швидкістю 109 км/год, при цьому перевищив встановлене обмеження швидкості руху в межах населеного пункту на 59 км/год.
Згідно з ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Порядок початку руху, зміни руху за напрямком, розташування транспортних засобів і пішоходів, вибору швидкості руху та дистанції, обгону та стоянки, проїзду перехресть, пішохідних переходів і залізничних переїздів, зупинок транспортних засобів загального користування, користування зовнішніми світловими приладами, правила пересування пішоходів, проїзд велосипедистів, а також питання організації руху та його безпеки на території України відповідно до статті 41 Закону України "Про дорожній рух" регулюються Правилами дорожнього руху (далі - ПДР), затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року N 1306.
Пункт 12.4 ПДР України передбачає, що у населених пунктах рух транспортних засобів дозволяється із швидкістю не більше 50 км/год.
Частина 1 ст. 122 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на двадцять кілометрів на годину, порушення вимог дорожніх знаків та розмітки проїзної частини доріг, правил перевезення вантажів, буксирування транспортних засобів, зупинки, стоянки, проїзду пішохідних переходів, ненадання переваги у русі пішоходам на нерегульованих пішохідних переходах, а так само порушення встановленої для транспортних засобів заборони рухатися тротуарами чи пішохідними доріжками.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 222 КУпАП органи Національної поліції розглядають справи про адміністративні правопорушення які стосуються правил дорожнього руху, зокрема частин перша, друга, третя , п'ята і шоста статті 122 КУпАП (в редакції чинній на момент вчинення правопорушення).
Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
За приписами частини 1 статті 8 Закону України "Про Національну поліцію" поліція діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 23 Закону N 580-VIII поліція відповідно до покладених на неї завдань у випадках, визначених законом, здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання.
Окрім того, частиною 2 ст. 283 КУпАП визначено загальні вимоги до постанови про накладення адміністративного стягнення, яка має містити інформацію щодо особи правопорушника та обставин скоєння нею правопорушення.
Частиною 3 ст. 283 КУпАП встановлюють, що постанова у справі про адміністративне правопорушення у сферах забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, крім даних, визначених ч. 2 цієї статті, має містити також відомості, зокрема про технічний засіб, яким здійснено фото- або відеозапис.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з статтею 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.
Статтею 245 КУпАП встановлено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Стаття 280 КУпАП закріплює обов'язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.
Відповідно до статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності, можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
В розумінні статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до частини першої статті 73 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.
Частиною 2 ст. 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
З наведеної норми слідує, що при прийнятті суб'єктом владних повноважень відповідного рішення таке рішення повинно містити інформацію про докази, які підтверджують викладені в ньому факти. У випадку ж відсутності посилань на певні докази, що підтверджують факт викладеного порушення суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення.
Із змісту оскаржуваної постанови слідує, що позивач в населеному пункті порушив швидкісний режим, визначений п. 12.4 ПДР України на 59 км/год.
На підтвердження винуватості відповідачем разом з відзивом на адміністративний позов долучені фотознімки та відеофіксацію приладу TRUCAМ від 19.06.2021.
Відповідно до ст. 40 Закону України "Про Національну поліцію" N 580-VIII (в редакції чинній на момент вчинення правопорушення) передбачено, що поліція для забезпечення публічної безпеки і порядку може закріплювати на форменому одязі, службових транспортних засобах, монтувати/розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівель автоматичну фото- і відеотехніку, а також використовувати інформацію, отриману із автоматичної фото- і відеотехніки, що знаходиться в чужому володінні, з метою забезпечення дотримання правил дорожнього руху.
З наданого відповідачем відеозапису слідує, шо на рухомий автомобіль Mercedes-Benz, д. н. з. НОМЕР_1 наведено ціль та здійснюється замір швидкості приладом TRUCAM з руки, оскільки простежуються певні коливання, що може дати більшу похибку, а ніж передбачено свідоцтвом про повірку, що ставить під сумнів зафіксовану швидкість руху автомобіля, яким керував позивач.
При цьому, у відзиві відповідач не спростовує твердження позивача щодо способу використання приладу TRUCAM, яким здійснено вимірювання швидкості руху автомобіля позивача.
Враховуючи вищевикладені положення ст. 40 Закону України "Про Національну поліцію" N 580-VIII при проведенні фіксації швидкості певного транспортного засобу автоматична фото- і відеотехніка повинна бути розміщена в порядку визначеному вказаною нормою Закону (стаціонарно вмонтованим способом), натомість ручне розміщення засобів автоматичної фото- і відеотехніки для вимірювання та фіксації швидкості суперечить приписам ст. 40 названого Закону.
Відповідно до ст. 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про те, що факт порушення позивачем вимог п.12.4 ПДР України не підтверджується належними і допустимими доказами у справі, які відповідач мав би дослідити під час прийняття оскаржуваної постанови із зазначенням їх у постанові.
Таким чином, оскаржувана постанова прийнята з порушенням частини 2 ст. 77 КАС України та п. 3 ч. 2 ст. 2 КАС України та є необґрунтованою і такою, що прийнята без урахування всіх обставин, що мають значення для справи, а тому підлягає скасуванню.
Відповідно до положень п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
Оскільки в матеріалах справи відсутні докази, які б давали суду підстави прийти до обгрунтованого висновку щодо вчинення позивачем адміністративного правопорушення, суд вважає за необхідне закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1ст.122 КУпАП.
Керуючись статтями ст. ст. 241-243, 246, 250-251, 286 КАС України, суд,
позов ОСОБА_1 до поліцейського лейтенанта роти №4 батальйону №1 Управління патрульної поліції у Чернігівській області Коваль Віталія Геннадійовича, Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - задовольнити.
Скасувати постанову від 19.06.2021 року серії ЕАН №473069 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 122 КУпАП, та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1700,00 грн.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення - закрити.
Стягнути з Департаменту патрульної поліції Національної поліції України за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) 908,00 грн. судового збору.
Рішення відповідно до ч.1 ст.286 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржено протягом 10 днів з дня його проголошення.
Суддя :