ПОСТАНОВА Справа № 2а-551\10
07 червня 2010 р. Первомайський міський суд Луганської області
в складі: судді Мазки Н.Б.
при секретарі Бондар К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Первомайську цивільну адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до Первомайського міського центру зайнятості про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності і накладання адміністративного штрафу, суд
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом посилаючись на те, що постановою № 12 Первомайського міського центру зайнятості від 17 грудня 2009 р. його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.165-3 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 136 гр 00 к, як посадову особу - директора ВП «Навчально- курсового комбінату» ДП «Первомайськвугілля», за порушення строків та обсягів сплати страхових внесків до Фонду загальнообовя1зкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за період з 01 липня 2008 р. по 09 грудня 2009 р.
Позивач вважає оскаржувану постанову необгрутованою та безпідставною, оскільки в постановы, як і у протоколі про адміністративне порушення не вказано в чому полягає його вина у вказаному порушенні, та чи була вина умисною або необережною. Вважає, що його вина у порушення вимог щодо сплати страхових внесків відсутня, бо протоколом № 48 від 23 липня 2009 р. та протоколом № 70 від 29 жовтня 2009 р. засідання Кабінету Міністрів України, що був спрямований також Первомайському міському центру зайнятості, зазначено, що з метою недопущення заборгованості з сплати заробітної плати шахтарям забезпечити першочергове спрямування коштів, що виділяються із державного бюджету, та коштів, отриманих выд реалызацыъ вугілля, виключно на виплату заробітної плати працівникам державних вугледобувних підприємств із сплатою нарахованих платежів до соціальних фондів починаючи з 01 січня 2010 р. Відповідно до п.6.7.4 «Положення про відокремлений підрозділ «Навчально-курсовий комбінат» ДП «Первомайськвугілля», що затверджене 27 лютого 2006 р., підрозділ самостійно нараховує та сплачує всі податки на інші обов»язкові платежі до бюджету і фондів відповідно до чинного законодавства, за винятком податку на прибуток та податку на додану вартість. Але згідно до п.4.3 вказаного Положення …доходи, отримані в результаті господарської діяльності Підрозділу після сплати податків та інших обов»язкових платежів, належать пыдприємству, тому що підрозділ ні є юридичною особою. Використання отриманого підрозділом доходу здійснюється відповідно до затвердженого підприємством фінансового плану.
Тобто, всі кошти, якими розпоряджається ВП «Навчально-курсового комбінат» і які він, позивач, міг би у разы їх наявності перерахувати на сплату страхових внесків до Фонду загальнообов1язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття тільки згідно до розпорядження керівництва ДП «Первомайськвугілля». За вказаний період порушення строків сплати внесків кошти виділялися в обсягах, яких лише вистачало для сплати заробітної плати.
У постанові № 12 від 17 грудня 2009 р. по справі про адміністративне порушення у якості доказів скоєння адміністративного правопорушення відповідачем наведений протокол про адміністративне правопорушення та акт перевірки від 09 грудня 2009 р.
При складанні протоколу № 13 від 10 грудня 2009 р. про адміністративне правопорушення порушено норми КУпАП в частини повного і об»активного з1ясування обставин справи; в частині недостатності доказів про винність у вчиненні вказаних порушень; в частині всебічного, повного і об1єктивного дослідження всіх обставин справи у їх сукупності; в частині відсутності зазначення у протоколі про адміністративне правопорушення суті правопорушення (а не переліку); в частині не з1ясування при розгляді справи чи винен він, позивач, у вчиненні вказаних порушень, чи є обставини, які пом1якшують відповідальність.
При розгляді справи 17 грудня 2009 р. директором Первомайського міського центру зайнятості його, позивача, було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.165-3 КУпАП, якою передбачена відповідальність за дії, скоєні особою, яка протягом року була притягнута до адміністративного стягнення за такі ж порушення. До адміністративної відповідальності продовж року він, позивач, не притягувався. Таким чином, його притягнуто до адміністративної відповідальності за скоєння адміністративного правопорушення, якого він не вчиняв.
Позивач просить скасувати постанову Первомайського міського центру зайнятості за № 12 від 17 грудня 2009 р. про притягнення до адміністративної відповідальності і накладання адміністративного штрафу в розмірі 136 гр 00 к, провадження по справі закрити.
Позивач підтримав позовні вимоги, просить їх задовольнити.
Представник відповідача позов не визнала, просить відмовити в задоволенні позову на підставі доводів, які викладені у письмових заперечення до позову.
Заслухавши сторони, дослідивши обставини справи суд вважає, що позов не підлягає задоволенню за таким підстав.
В судовому засіданні встановлено, що згідно до наказу № 22 выд 23 січня 2006р. з 01 лютого 2006 р. створений відокремлений підрозділ «Навчально-курсовий комбінат» ДП «Первомайськвугілля», директором якого призначений ОСОБА_1 (а.с.35).
Згідно протоколу № 13 про адміністративне правопорушення від 10 грудня 2009 р. головним спеціалістом відділу взаємодії з роботодавцями Первомайського міського центру зайнятості складений цей протокол про те, що директор ВП «Навчально-курсовий комбінат» ДП «Первомайськвугілля» за період з 01 липня 2009 р. по 09 грудня 2009 р. виплачував заробітну плату працівникам, але несвоєчасно та не в повному обсязі сплачував страхові внески до Фонду загальнообов1язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (а.с.7-9).
Згідно постанови № 12 від 17 грудня 2009 р. про накладення штрафу директором Первомайського міського центру зайнятості притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.165-3 КУпАП і накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 136 гр 00 к позивача, який в період з 01 липня 2009 р. по 09 грудня 2009 р., перебуваючи на посаді директора ВП «Навчально-курсовий комбінат» ДП «Первомайськвугілля» виплачував заробітну плату працівникам, але несвоєчасно та не в повному обсязі сплачував страхові внески до Фонду загальнообов1язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Загальна сума простроченої заборгованості по страховим внескам (недоїмка) до Фонду загальнообов1язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття станом на 09 грудня 2009 р. складає - 5 059 гр 97 к. За несвоєчасну та неповну сплату страхових внесків до Фонду загальнообов1язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття ВП «Навчально курсовий комбінат» ДП «Первомайськвугілля» нарахована пеня у сумі 133 гр 23 к. Дані обставини виявлені перевіркою 09 грудня 2009 р. - акт № 265 выд (а.с.5, 6).
З Положення про Відокремлений підрозділ «Навчально-курсовий комбінат» ДП «Первомайськвугілля» вбачається, що відповідно до п.п. 5.1; 5.2; 5.5; 5.9 управління підрозділом здійснює його керівник, який самостійно вирышує питання діяльності підрозділу, керівник підрозділу є посадовою особою.
Пунктами 6.7.1; 6.7.2; 6.7.4; 7.5 передбачено, що керівник підрозділу розпоряджається фінансовими ресурсами підрозділу, розпоряджається у встановленому порядку коштами, що знаходяться на поточному рахунку, самостійно нараховує та сплачує всі податки на інші обов1язкові платежі до бюджету і фондів відповідно до чинного законодавства, за винятком податку на прибуток та податку на додану вартість.
Відповідно до п.9.19 Положення про Відокремлений підрозділ «Навчально-курсовий комбінат» ДП «Первомайськвугілля» вбачається, що керівник підрозділу несе відповідальність за недостовірне нарахування та несвоєчасну сплату податків і зборів (а.с.12-20).
Згідно до вимог п.3.6. Статуту Державного підприємства «Первомайськвугілля» - підприємство веде самостійний баланс, має поточні та вкладні (депозитні) рахунки в установах банків, реєстраційний рахунок у Держказначействі…
Пунктом 6.3. передбачено, що генеральний директор несе повну відповідальність за стан і діяльність підприємства, розпоряджається коштами та майном відповідно до чинного законодавства та цього Статуту, несе відповідальність за використання бюджетних коштів за цільовим призначенням в межах бюджетних надходжень.
Пунктом 7.6. Статуту передбачено, що прибуток підприємства, що залишається після покриття витрат на оплату праці, матеріальних і прирівняних до них витрат, оплати відсотків за кредитами банків, сплати передбачених законодавством України податків та інших загальнообов1язкових платежів до бюджету та цільових фондів, залишається у повному його розпорядженні (а.с.36-49).
Згідно 26 серпня 2007 р. ВП «Навчально-курсовий комбінат» ДП «Первомайськвугілля» взято на облік, як платника страхових внесків до Фонду загальнообов»язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (а.с. 70, 71).
При вирішенні спору, суд виходить з того, що між сторонами склались правовідносини, які регулюється наступними нормативними актами.
Відповідно до п.2 ч.2 ст.35 Закону України «Про загальнообов1язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» роботодавець зобов1язаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески.
Відповідно до вимог ч. 1 ст.38 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», роботодавець несе відповідальність, як платник страхових внесків за несвоєчасну та неповну сплату страхових внесків. У разі несвоєчасної сплати страхових внесків або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
Частиною 4 ст.38 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» встановлено, що посадові особи несуть адміністративну відповідальність згідно із законом.
Вимогами ст.ст. 7, 8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» не передбачена можливість звільнення роботодавців, їх посадових осіб від сплати пені та штрафів.
Частиною 1 ст.165-3 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення посадовими особами підприємств, установ, організацій, фізичними особами, які використовують найману працю, строку реєстрації як платника страхових внесків до Фонду загальнообов1язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, несвоєчасну або неповну сплату страхових внесків.
Суд вважає помилковим посилання позивача на протокольні рішення Кабінету Міністрів України № 48 від 23 липня 2009 р. та № 70 від 29 жовтня 2009 р…, в яких йдеться про те, що Мінвуглепрому, Державному казначейству, ДПА, Пенсійному фонду України з метою недопущення заборгованості із заробітної плати шахтарям забезпечити першочергове спрямування коштів, що виділяються із державного бюджету, та коштів, отриманих від реалізації вугілля, виключно на виплату заробітної плати працівникам державних вугледобувних пыдприємств із сплатою нарахованих платежів до Пенсійного фонду України та інших соціальних фондів, а також погашення заборгованості, що утворилась, починаючи з 01 січня 2010 р., оскільки правовідношення, які склались між сторонами по справі регулюються Законом України «Про загальнообов1язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сферы господарської діяльності». Крім того, слід звернути увагу на те, що позивач був притягнутий до адміністративної відповідальності за дії вчинені з 01 липня 2009 р. по 09 грудня 2009 р., а протокольні рішення стосуються проміжку часу з 23 липня 2009 р. та з 29 жовтня 2009 р.
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд визнає їх достовірними, а позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню за необгрутованістю, оскільки відповідачем при складанні постанови № 12 від 17 грудня 2009 р. про накладання адміністративного штрафу та протоколу № 13 від 10 грудня 2009 р. про адміністративне правопорушення відносно позивача не були порушені вимоги Кодексу України про адміністративні правопорушення. Крім того, позивач помилково посилається на те, що ч.1 ст.165-3 КУпАП передбачена відповідальність за дії, скоєні особою, яка протягом року була притягнута до адміністративного стягнення за такі ж порушення.
Керуючись вимогами Законом України « Про загальнообов1язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» , Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ч.1 ст.165-3 КупАП, ст.ст.8, 9, 159-163 КАС України, суд
Відмовити ОСОБА_1 в скасуванні постанови Первомайського міського центру зайнятості про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.165-3 КУпАП і накладання адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 136 гривень 00 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку для подання заяви на апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня складання в повному обсязі.
Апеляційна скарга подається протягом двадцяти днів після подання заяви на апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в адміністративному суді Донецької області через Первомайський міський суд.
Суддя