ПОСТАНОВА Справа № 2а-1070/1220/10 р.
16 квітня 2010 р. Первомайський міський суд Луганської області
в складі судді Мазки Н.Б.
при секретарі Кузьменко Ю.О.,
розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні в м. Первомайську адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до Управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання відмови в проведенні щомісячного підвищення до пенсії, як дитині війни, неправомірною, суд
Позивач звернувся до суду з позовом посилаючись на те, що належить до соціальної групи діти війни, оскільки народився ІНФОРМАЦІЯ_1 року. Належність до цієї соціальної групи підтверджується довідкою НОМЕР_1 від 10 січня 2008 р.
У грудні 2009 р. звернувся з письмовою заявою до відповідача про підвищення пенсії, як дитині війни у відповідності з ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, однак у своєму листі № 3038\З-14 від 23 грудня 2009 р. останній відмовив у виплаті цієї доплати.
Позивач вважає рішення відповідача неправомірним, просить визнати неправомірною відмову відповідача у проведенні щомісячного підвищення пенсії, як дитині війни у розмірі, передбаченому ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», зобов'язати відповідача встановити щомісячне підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком починаючи з 01 січня 2009 р. по вересень включно 149 грн. 40 коп., а з 01 жовтня до кінця 2009 р. - 153 грн. 60 коп. згідно діючого законодавства.
Позивач підтримав позовні вимоги, просить їх задовольнити.
Представник відповідача позов не визнала, просить відмовити в задоволенні позову, розглянути справу у її відсутність, а в письмових запереченнях послалась на те, що відповідно до ст. 3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» законодавство України про соціальний захист дітей війни складається з цього Закону та інших нормативно - правових актів України .
Згідно до ст.. 7 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до ст.. 54 Закону України „Про Державний бюджет України на 2009 рік” розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік. Що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим законом та нормативно - правовими актами Кабінету Міністрів України.
Згідно зі ст.. 1 Закону України „Про прожитковий мінімум” для осіб, які втратили працездатність є одним із різновидів прожиткового мінімуму.
Відповідно до ч.1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Нарахування та виплата дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, передбачена ст.. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, є соціальною гарантією, оскільки знаходиться у розділі 2 „Державні соціальні гарантії дітям війни” вищевказаного закону.
Отже, підвищення до пенсії дітям війни, передбачене законом України „Про соціальний захист дітей війни”, є соціальною гарантією, яка залежить від мінімальної пенсії, розмір якої встановлюється на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, який в свою чергу є різновидом прожиткового мінімуму.
Тому, на підставі вищенаведеного та відповідно до ст.. 54 Закону України „Про Державний бюджет на 2009 р.” дітям війни протягом 2009 р. розмір підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, може бути встановлений нормативно - правовими актами Кабінету Міністрів.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. № 530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” протягом 2009 р. підвищення до пенсії дітям війни здійснюється в розмірі 49 грн. 80 коп.
Звертають увагу на те, що ст.. 54 Закону України „Про Державний бюджет на 2009 рік” не була визнана неконституційною.
Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики. Пенсійний фонд України в своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента, Кабінету Міністрів України та іншими нормативно - правовими актами.
Відповідно до вищенаведеного, головне управління зазначає, що протягом 2009 р. останнім дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії була нарахована та виплачена згідно з нормами чинного законодавства.
Просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Дослідивши обставини справи, суд визнає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню за наступних обставин.
В судовому засіданні встановлено, що позивач має правовий статус дитини війни, що підтверджується довідкою НОМЕР_1 від 10 січня 2008 року. (а.с.6).
Цей статус позивачки відповідачем не заперечувався, крім того з пояснень представника відповідача вбачається, що статус «діти війни» визначається автоматично по тих особових рахунках, на яких дата народження пенсіонера в діапазоні від 03.09.1927 по 02.09.1945 року.
Ст. 6 Закону України «Про соціальний статус дітей війни» №2195\1У від 18.11.2004 року передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін деяких законодавчій актів України» від 28.12.2007 р. внесено зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», зокрема статтею 6 вказаного Закону після внесення змін передбачалось, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання, державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення пункту 28 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України», Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р. щодо внесення змін до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Відповідно до ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» Кабінету Міністрів надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Вказана норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідними критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно, її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із законом «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Отже, нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм закону «Про соціальний захист дітей війни».
Таким чином, вимоги позивачки щодо зобов'язання Управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок підвищення пенсії «дитині війни» за 2009 рік підлягають задоволенню за період з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року.
Враховуючи, що позивачці починаючи з 01.01.2009 року сплачувалось підвищення до пенсії у розмірі 10 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за період з 01.01.2009 року відповідач повинен донарахувати позивачці підвищення до пенсії виходячи з 30% мінімальної пенсії за віком (конкретні розрахунки підвищення повинен визначити відповідач відповідно до своїх функцій та компетенції).
Законом України «Про соціальний захист дітей війни» визначено основи соціального захисту дітей війни та гарантовано їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки.
Таким чином, суд вважає за необхідно зобов'язати відповідача здійснити нарахування підвищення до пенсії позивача відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 01 січня 2009 р. по 31 грудня 2009 р.
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд визнає їх достовірними, а вимоги такими, що підлягають задоволенню, оскільки достовірно встановлено, що дії відповідача щодо відмови в нарахуванні і виплати підвищення до пенсії позивачеві як дитині війни є неправомірними.
Керуючись вимогами Конституції України, Законом України «Про соціальний захист дітей війни», ст.ст.8, 9, 159-163 КАС України, суд
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з відмови в нарахуванні і виплати підвищення до пенсії, як дитині війни ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Зобов'язати Управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області перерахувати і виплати підвищення до пенсії, як дитині війни ОСОБА_1, за період з 01 січня 2009 р. по 31 грудня 2009 р. з врахуванням раніше виплаченої доплати .
Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку для подання заяви на апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня складання в повному обсязі.
Апеляційна скарга подається протягом двадцяти днів після подання заяви на апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в адміністративному суді Донецької області через Первомайський міський суд.
Суддя