Україна
Справа №2-980/2010р.
26 травня 2010 року Первомайський міський суд Луганської області
в складі: головуючого судді Русанової Т.Т.,
при секретарі Шалімовій Ю.О. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Первомайську справу за позовом позивача ОСОБА_1 до відповідача Управління Пенсійного Фонду України в м. Первомайську про стягнення з відповідача недовиплачене підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», -
Позивач звернувся до суду з даним позовом посилаючись на те, що відповідачем з 01 січня 2009 р. порушується його право на одержання у повному розмiрi пiдвищення пенсії, як особі, що має статус «дитина війни», а саме замiсть виплати підвищення у розмiрi 30 % мінімальної пенсії за віком, що встановлено ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»” (« 2195) Управління Пенсійного Фонду України у м. Первомайську виплачує йому підвищення у значно меншому розмірі. За 2007 -2008 роки спір з вказаного приводу був предметом розгляду Луганського окружного адміністративного суду, яким згідно до постанови суду від 18.09.2009 р. № 2а-3382/09 відповідача зобов'язано сплатити йому підвищення у розмірі 30 % мінімальної пенсії з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р. та з 22.05.2008 р. по 31.12.2008 р.
Визначення поняття “дитина війни” наведено у ст. 1 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, згідно до якого, це особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення - 02.09.1945 р.- Другої світової війни було менше 18 років. Він народився ІНФОРМАЦІЯ_1. i являється «дитиною війни», що підтверджується довідкою управління праці та соціального захисту населення та паспортом громадянина України.
У лютому 2010 р. він звернувся до вiдповiдача з заявою про виплату йому підвищення до пенсії у відповідності ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” (2195) на 30 вiдсоткiв мiнiмальної пенсії за віком. Вiдповiдач листом № 463/Б-11 від 06.03.2010 р. у пiдвищеннi пенсії відмовив з посиланням на те, що ним провадяться виплати у законодавчо встановленому порядку.
Вважає дії вiдповiдача неправомірним, виходячи з наступного:
3 01 січня 2004 р. набрав чинності Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 9 липня 2003 р. № 1058-4 (надалі Закону № 1058), який у ст. 6 передбачив, що непрацездатні громадяни, крім пенсійних виплат iз системи пенсійного забезпечення, мають право отримувати доплати, надбавки та підвищення до зазначених виплат, додаткову пенсію в порядку та за рахунок коштів, визначених законодавством.
Правовий статус дітей війни встановлює Закон України «Про соціальний захист дітей війни» (далі закон № 2195) i визначає основи їх соціального захисту та гарантує їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки.
Статтею 6 Закону № 2195 встановлено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соцiальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 вiдсоткiв мінімальної пенсії за віком. Виплата зазначеної надбавки здійснюється незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Відносно визначення розміру такого підвищення належить звернути увагу на статтю 28 Закону № 1058, згідно до якої мiнiмальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмiрi прожиткового мiнiмуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Визначення прожиткового мiнiмуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалiзацiї державної, конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень, дає Закон України “Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року № 966-14. Частиною 3 статті 4 даного Закону (в редакції Закону № 2505-4 від 25 березня 2005 року, що діє з 31 березня 2005 року) передбачено, що прожитковий мiнiмум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних i демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України на вiдповiдний рік. Прожитковий мiнiмум публікується в офiцiйних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.
Йому відомо, що з моменту набрання чинності Законом України “Про соціальний захист дітей війни” № 2195 дія статті 6 вказаного закону, що встановлює підвищення пенсій на 30% мiнiмальної пенсії за віком, неодноразово припинялася іншими законами України (в основному щорічними законами про Держбюджет України), що суперечать ч. 2 ст. З Закону № 2195, якою передбачено, що державні соцiальнi гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
Також йому відомо, що Конституційним Судом України рішеннями від 09.07.07р. та від 22.05.08 р. зміни в статтю 6 Закону № 2195 визнані неконституційними (не чинними). Тому він вважає, що, після набрання чинності вищевказаними рішеннями КСУ, відповідачем були порушені його права на одержання підвищення до його особистої пенсії розмiрi 30% мiнiмальної пенсії за віком.
Статтею 62 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” від 19 грудня 2006 року № 489-5, був затверджений прожитковий мінімум на 2007 р. на одну особу, яка втратила працездатність з 1 січня - 380.00 гривень, з 1 квітня - 387.00 гривень, з 1 жовтня 395.00 гривень. Зазначена стаття була змінена Законом України від 15 березня 2007 р.№ 749-5 i прожитковий мiнiмум для особи, яка втратила працездатність, визначено з 1 січня - 380 гривень, з 1 квітня - 406 гривень, з 1 жовтня - 411 гривень. При цьому, зазначена стаття доповнена абзацом, яким передбачено встановити, що для визначення мiнiмального розміру пенсії за віком вiдповiдно до абзацу першого частини 1 статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мiнiмум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток, що складає вiдповiдно 410 грн. 06 коп. та 415 грн. 11 коп. У 2007 р. вiдповiдач йому зовсім не виплачував підвищення до пенсії як ,,дитині війни”, але вважає, що з липня 2007 р. він мав право на одержання підвищення у розмiрi 123.02 грн. (410,06 грн. х 30%), а з жовтня 2007 р. (415,11 грн. х 30 %) - 124.53 грн. до чергового неконституційного припинення чинності ст. 6 Закону № 2195, тобто до 01.01.08 р.
Статтею 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р., що набрав чинності з 01.01.2008р. був затверджений прожитковий мінімум на 2008р. на одно особу, яка втратила працездатність з 01 січня - 470 грн., з 01 квітня - 481 грн., з 01 липня - 482 грн., з 01 жовтня - 498 грн.
Крім того, п 41 розділу 11 вказаного закону вносилися зміни до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» і її викладено в наступній редакції «дітям війни, крім тих, на яких поширюється дія закону «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту» до пенсії виплачується підвищення в розмірі надбавки встановленої для учасника війни. Згідно до ч. 3 ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», учасникам війни виплачується підвищуються на 10 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідач сплачує йому підвищення (надбавку) у передбаченому Законом № 107 у розмірі 47 грн. з 01 січня 2008р., але вказані зміни нині втратили чинність на підставі рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008р, і підвищення повинно складати з травня 2008р. - 144,30 грн., а з 01.07.08р. - 144,60 грн., з 01.10.08р. - 149,40 грн.
Згідно ст. 54 Закону України «Про державний бюджет України на 2009р.» з 01 січня 2009р. прожитковий мінімум встановлено на рівні грудня 2008р., тобто у розмірі, який було встановлено з 01 жовтня 2008р. - 498 грн., отже розмір надбавки з 01.01.09р. повинен складати 149,40 грн. Закон України «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати» № 1646-У1 від 20.10.2009 р. З 01 листопада 2009 р. Прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність встановлено 632,00 грн. (30% складає 189,60 грн., а відповідач сплатив 49,80 грн.), з 01.01.2010 р. - 695 грн. (30 % складає 208,50 грн., а відповідач сплачував 49,80 грн.). Також цим же законом встановлено прожитковий мінімуми для осіб, що втратили працездатність з 01.04.2010 р. - 706 грн., з 01.07.2010 р. - 709 грн., з 01.10.2010 р. - 723 грн., з 01.12.2010 р. - 734 грн.
Вказану доплату як особі, що має статус «дитина війни», відповідач повинен був йому призначити без його особистого звернення до нього з заявою, тому він вважає, що за весь вказаний ним період він повинен йому провести донарахування надбавки.
Згідно до ст. 46 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми пенсії, не отримані своєчасно з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження.
Таким чином його позовні вимоги складають 1913 грн. 70 коп., що було недовиплачено відповідачем за період з 01.01.2009 р. по квітень 2010 р.
Просить стягнути з відповідача на його користь недовиплачене підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» № 2195, виходячи з 30 % мінімальної пенсії за віком, за період з 01.01.2009 р. по квітень 2010 р. в сумі 1913 грн. 70 коп. та стягнути витрати на сплату держмита у розмірі 08,50 грн., та судові витрати за ІТЗ судового процесу у розмірі 37,00 грн.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явився, надав заяву в якій просить суд розглянути справу за його відсутність.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, відповідач надав письмові заперечення проти позову. Позов не визнає, посилаючись на те, що в УПФУ м. Первомайська знаходиться на обліку ОСОБА_1, 1938 року народження. ОСОБА_1 із заявою звернулася у лютому 2010 р. до УПФУ в м. Первомайську про підвищення йому пенсії, згідно до ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни». УПФУ в м. Первомайську заявнику було дано роз'яснення з цього питання.
Відповідно до ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» № 2195 - ІУ від 18.11.2004 року дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.
Визначення мінімального розміру пенсії за віком надано лише ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Так, частиною 1 цієї статті встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. При цьому ч.3 цієї ст. встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених за цим законом.
Згідно ч.2 ст. 5 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виключно цим Законом визначається мінімальний розмір пенсії за віком , а ч.1 цієї ст. передбачено, що дія інших нормативно - правових актів може поширюватись на ці відносини лише у випадках передбачених цим законом, або в частині , що не суперечить цьому закону.
Відповідно до ч.2 ст. 95 Конституції України виключно Законом України «Про державний бюджет України» визначається будь-які видатки Держави на загально суспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України (ст. 7 цього Закону).
Враховуючи, що згідно ст. 7 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, який затверджує Верховна Рада України, а не з бюджету Пенсійного фонду України, який затверджує КМУ, то дії УПФУ в м. Первомайську не можуть бути визнані такими, що не відповідають діючому законодавству, оскільки відповідали вимогам вищезазначених правових актів, тому і не було підстав для обов'язку щомісячно виплачувати доплату до пенсії.
Згідно зі ст. 41 ЗУ«Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107 від 28.12.2007 року дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановлених для учасників війни - 10 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року у справі № 10 - рп2008 визнано таким, що не відповідають Конституції України, положенням п.41 розділу ІІ ЗУ «Про Державний бюджет України 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Згідно ст. 75 Конституції України єдиним органом законодавчої влади в Україні є Верховна Рада України. А це означає, що право приймати закони, вносити зміни у разі, коли воно не здійснюється безпосередньо народом належить виключно Верховній раді України і не може передаватися іншим органам чи посадовим особам, у тому числі Конституційному Суду України. З наведеного випливає, що Верховна Рада України може змінити закон виключно законом, а не іншим чином.
Приймаючи рішення Конституційний Суд України не має компетенції відловлювати дію положень, що діяли раніше. Ухвалою Конституційного суду України від 19.05.2009 року № 27-у/2009 було встановлено, що непоширення мінімального розміру пенсії за віком, встановленого у абзаці першому частини першої ст. 28 Закону № 1058-ІV, на правовідносини, що виникають на підставі інших законів, крім цього Закону, дає підстави стверджувати про наявність прогалин у законодавчому регулюванні виплат дітям війни, передбаченої у ст. 6 Закону № 2195-ІV. Ця прогалина полягає у відсутності механізму вирахування мінімальної пенсії за віком, на 30% якої мають підвищуватися дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії. Заповнення прогалин має здійснюватися законодавцем, а тому вирішення цього питання не належить до повноважень Конституційного суду України.
Після винесення Конституційним судом України Рішення від 22.05.2008 р. - рішення про відновлення дії вищезазначеного акту України у редакції, чинній до внесення змін до нього, Верховною Радою України не приймалося. Внаслідок цього порядок обчислення підвищення до пенсії залишився неврегульованим. Тому відповідно до п. 8 Постанови КМУ від 28.05.2008 р. № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення провадиться у таких розмірах: з 22 травня - 48,10 грн.; з 01 липня - 48,20 грн.; з 01.10.2008 р. - 49,80 грн.; з 01.01.2009 р. - 48,90 грн.
По цим підставам ОСОБА_1 з 01.01.2009 р. сплачується підвищення до пенсії, як дитині війни, у сумі 49,80 грн.
Просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі та розглянути справу буз участі представника УПФУ в м. Первомайську.
Дослідивши надані докази, письмові заперечення, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
В суді встановлено:
ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Кіровськ Луганської області, є пенсіонером, пенсію отримує в Первомайському Управлінні Пенсійного фонду України.
Позивач надав довідку № 4397 від 06.09.2005 року, видану Управлінням праці та соціального захисту населення м. Первомайська, яка підтверджує наявність у нього статусу «діти війни».
Цей статус позивача відповідачем не заперечувався.
Ст. 6 Закону України «Про соціальний статус дітей війни» №2195\1У від 18.11.2004 року передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.
Ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» призупинена дія ст. 6 зазначеного Закону.
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 положення статті 71 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», якими була зупинена дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», визнані такими, що не відповідають Конституції.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін деяких законодавчій актів України» від 28.12.2007 р. внесено зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», зокрема статтею 6 вказаного Закону після внесення змін передбачалось, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання, державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення пункту 28 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України», Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р. щодо внесення змін до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Відповідно до ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» Кабінету Міністрів надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Вказана норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідними критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно, її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із законом «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Отже, нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм закону «Про соціальний захист дітей війни».
Таким чином, вимоги позивача щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську здійснити перерахунок підвищення пенсії «дитині війни» за 2009 рік підлягають задоволенню.
Ст. 52 Закону України «Про Державний бюджет на 2010 рік» від 27.04.2010 р. передбачено, що розміри державних соціальних гарантій на 2010 р., що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними Законами України, цим законом та нормативно - правовими актами Кабінету Міністрі України.
Таким чином в 2010 р. діє ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», яка передбачає, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком, та Постанова КМУ від 28.05.2008 р. № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», яка передбачає, зокрема, виплату дітям війни підвищення до пенсії у таких розмірах: з 22.05.2008 року - 48,10 грн., з 01.07.2008 року - 48,20 грн.; з 01.10.2008 року - 49,80 грн; з 01.01.2009 р. - 49,80 грн. Виходячи з загального правила про пріоритет Законів над підзаконними нормативними актами суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню за період з 01.01.2009 р. по квітень 2010 р. включно.
Оскільки позивач, як дитина війни, з 01.01.2009 р. отримує від відповідача регулярно щомісячно зазначену соціальну виплату, і спір стосується тільки її розміру, суд вважає за можливе прийняти рішення про розрахунковий розмір такої виплати, задовольнивши позов частково, конкретні розрахунки підвищення повинен визначити відповідач відповідно до своїх функцій та компетенції. В рамках заявлених позовних вимог суд вважає за можливе прийняти рішення про покладення на відповідача обов'язку здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсії ОСОБА_1 в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком як дитині війни з 01 січня 2009 р. по 31 грудня 2009 р., з 01 січня 2010 р. по квітень 2010 р. включно з урахуванням раніше здійснених виплат, без присудження до стягнення конкретної суми, оскільки наданий позивачем розрахунок містить помилки, а відповідач у своїх запереченнях з приводу суми позову не навів жодних міркувань.
Оскільки, на підставі ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993 р. Пенсійний Фонд України його підприємства, установи та організації звільнені від сплати державного мита, не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині стягнення з відповідача на користь позивача судових витрат.
Передбачений ст. 257 ЦК України загальний строк позовної давності тривалістю у 3-и роки позивачем не пропущений.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 212-215 ЦПК України, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Первомайську Луганської області здійснити перерахунок та виплатити підвищення до пенсії ОСОБА_1 в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком як дитині війни 01 січня 2009 р. по 30 квітня 2010 р. з урахуванням раніше здійснених виплат.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити. Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку на апеляційне оскарження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному суді Луганської області через Первомайський міський суд Луганської обл. протягом десяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Русанова Т.Т.
З оригіналом згідно
Рішення не набрало законної сили
Суддя Первомайського міського суду Русанова Т.Т.