ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
01.02.2022Справа № 910/17666/21
Господарський суд міста Києва у складі судді Гулевець О.В. розглянувши матеріали господарської справи у спрощеному позовному провадженні без проведення судового засідання
За позовом Київського міського центру зайнятості
до Фізичної особи підприємця Шелухіної Наталії Володимирівни
про стягнення 31 202,89 грн.
Без повідомлення (виклику) учасників справи
Київський міський центр зайнятості звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Фізичної особи підприємця Шелухіної Наталії Володимирівни про стягнення 31 202,89 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем умов договору № 274 від 25.05.2020 про надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, постановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2. Позивач вважає, що відповідач використав кошти Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, надані як допомога по частковому безробіттю на період карантину, не за цільовим призначенням, внаслідок чого позивачем пред'явлено позов про стягнення з відповідача 31 202,89 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 08.11.2021 дану позовну заяву залишено без руху, встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
19.11.2021 через відділ діловодства суду від позивача надійшло клопотання про усунення недоліків, допущених при поданні до суду даного позову.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 24.11.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, розгляд справи поставлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (без проведення судового засідання).
У відповідності до ч. 2 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Частинною третьою статті 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
06.12.2021 через загальний відділ діловодства суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечив проти позовних вимог посилаючись на те, що всі зазначені в акті перевірки особи були звільнені після закінчення періодів, за які позивач нарахував їм допомогу по частковому безробіттю. Крім того, відповідач вказує, що підстава звільнення працівників є ч. 1 ст. 38 КЗпП України, за якою повернення допомоги не передбачається.
14.12.2021 через загальний відділ діловодства суду позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якій зазначено про те, що виплата працівникам допомоги по частковому безробіттю на період карантину здійснюється роботодавцем, з яким оформлено трудові відносини. Натомість відповідач виплачував допомогу працівникам після їх звільнення.
Згідно із частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд
Фізичною особою - підприємцем Шелухіною Наталією Володимирівною (надалі відповідач) видано наказ від 15.04.2020 № 44/1 «Про встановлення скороченого часу для працівників під час карантину», згідно з яким з 16.04.2020 до фактичної дати закінчення карантину встановлено працівникам неповний робочий день, про що повідомлено працівників: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 .
Відповідно до поданої до Оболонської районної філії Київського міського центру зайнятості фізичною особою - підприємцем Шелухіною Наталією Володимирівною заяви про надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину для виплати її працівникам, Київським міським центром зайнятості прийнято наказ від 20.05.2020 № 499 «Про надання допомоги по частковому безробіттю на період дії карантину», відповідно до якого фізичній особі - підприємцю Шелухіній Наталії Володимирівні надано допомогу по частковому, безробіттю на період карантину на строк зупинення (скорочення) діяльності, але не більше 30 календарних днів після завершення карантину, для виплати її працівникам.
Між фізичною особою - підприємцем Шелухіною Н.В. та Київським міським центром зайнятості, в особі Оболонської районної філії, укладено договір про надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, від 25.05.2020 № 274.
Предметом договору є надання центром зайнятості роботодавцю коштів, передбачених у бюджеті Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття для виплати працівникам допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, відповідно до Порядку надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 № 306, у разі втрати ними частини заробітної плати внаслідок вимушеного скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв'язку із зупиненням (скороченням) діяльності.
Відповідно до пункту 2 договору центр зайнятості має право перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду; перевіряти цільове використання коштів Фонду, наданих роботодавцем для виплати працівникам допомоги по частковому безробіттю на період карантину; отримувати від роботодавця необхідні документи та пояснення (у тому числі в письмовій формі) з питань, що виникають під час перевірки правильності використання коштів Фонду та достовірності поданих роботодавцем відомостей про виплату працівникам допомоги по частковому безробіттю на період карантину.
Пунктом 3 договору передбачено, що центр зайнятості зобов'язаний:
1) надавати роботодавцю кошти для виплати допомоги по частковому безробіттю на період карантину відповідно до Порядку та цього договору;
2) перераховувати роботодавцю кошти для виплати працівникам допомоги по частковому безробіттю на період карантину після отримання відомостей про осіб, щодо яких виконуються вимоги частини третьої статті 471 Закону України «Про зайнятість населення» (далі - відомості про осіб), щомісяця протягом трьох робочих днів після зарахування відповідних коштів на рахунок центру зайнятості;
3) повідомляти роботодавця про зміни у законодавстві, що регулює відносини у сфері надання допомоги по частковому безробіттю.
Згідно п. 5 договору роботодавець зобов'язаний:
1) забезпечувати цільове використання коштів Фонду, наданих як допомога по частковому безробіттю на період карантину;
2) подавати щомісяця до 10 числа (до закінчення строку дії цього договору) центру зайнятості відомості про осіб відповідно до пункту 15 Порядку, що є підставою для перерахування коштів Фонду для виплати працівникам допомоги по частковому безробіттю на період карантину, а також повідомляти про зміну зазначених відомостей протягом п'яти календарних днів;
3) виплачувати працівникам допомогу по частковому безробіттю на період карантину протягом трьох робочих днів після їх надходження на рахунок роботодавця за окремою платіжною відомістю для виплати допомоги по частковому безробіттю на період карантину;
4) подавати щомісяця не пізніше ніж протягом п'яти календарних днів після виплати працівникам допомоги по частковому безробіттю на період карантину центру зайнятості копії платіжних відомостей для виплати допомоги по частковому безробіттю на період карантину з підтвердженням перерахування коштів на рахунки працівників;
5) письмово інформувати центр зайнятості про звільнення працівника (працівників) протягом шести місяців або протягом періоду, що дорівнює періоду виплати допомоги по частковому безробіттю на період карантину (якщо допомога по частковому безробіттю на період карантину виплачувалася менше ніж 180 календарних днів) з підстав, зазначених у пункті 6 цього договору;
6) повернути центру зайнятості за наявності підстав, передбачених пунктом 20 Порядку та п. 6 цього договору, кошти в повному обсязі, надані роботодавцю для виплати працівникам допомоги по частковому безробіттю на період карантину;
7) допускати представників центру зайнятості до проведення перевірок даних, що є підставою для перерахування коштів Фонду для виплати працівникам допомоги по частковому безробіттю на період карантину.
Пунктом 6 договору передбачено, що роботодавець гарантує, що не розриватиме трудовий договір з працівником, якому виплачувалася допомога по частковому безробіттю на період карантину, протягом шести місяців (якщо допомога виплачувалася менше ніж 180 календарних днів, - протягом періоду, що дорівнює періоду виплати) з дня закінчення виплати допомоги з підстав, передбачених пунктом 1 частини першої статті 40 (крім повної ліквідації або припинення діяльності роботодавця), пунктом 1 частини першої статті 36, частиною третьою статті 38 Кодексу законів про працю України.
Згідно з п. 8 договору роботодавець в установленому законодавством порядку відповідає за достовірність документів і відомостей, що є підставою для виплати допомоги по частковому безробіттю на період карантину, та цільове використання коштів Фонду. У разі подання недостовірних відомостей, передбачених пунктом 2 частини другої статті 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», використання роботодавцем коштів Фонду з порушенням установленого порядку, роботодавець добровільно чи на підставі рішення суду повинен відшкодувати Фонду заподіяну шкоду.
На виконання вимог пункту 15 Порядку відповідачем для надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину подані відомості про осіб, щодо яких виконуються вимоги частини третьої статті 47-1 Закону України «Про зайнятість населення»:
- за травень 2020 року на найманих працівників ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , , ОСОБА_11 , ОСОБА_23 , ОСОБА_13 , ОСОБА_15 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 загальною сумою, яка підлягає виплаті 35 967,92 грн.;
- за липень 2020 року на найманих працівників ОСОБА_2 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_8 , ОСОБА_11 , ОСОБА_23 , ОСОБА_13 , ОСОБА_15 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_21 ;
- за серпень 2020 року на найманих працівників ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_8 , ОСОБА_11 , ОСОБА_23 , ОСОБА_19 загальною сумою, яка підлягає виплаті 14 845,45 грн.;
- за вересень 2020 року на найманих працівників ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_8 , ОСОБА_11 , ОСОБА_19 загальною сумою, яка підлягає виплаті 12 439,76 грн.;
- за жовтень 2020 року на найманих працівників ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_11 , ОСОБА_19 загальною сумою, яка підлягає виплаті 10 045,10 грн.;
- за листопад 2020 року на найманих працівників ОСОБА_5 , ОСОБА_11 , ОСОБА_19 загальною сумою, яка підлягає виплаті 7 309,52 грн.;
Кошти Київським міським центром зайнятості були перераховані відповідачу після їх надходження відповідно:
- 09.06.2020 на суму 17 950,75 грн. з призначенням платежу «допомога по част. безроб за 04.20р.»;
- 30.06.2020 на суму 35 967,92 грн. з призначенням платежу «допомога по част. безроб за 05.20р.»;
- 22.07.2020 на суму 38 461,56 грн. з призначенням платежу «допомога по част. безроб. за 06.20р.»;
- 20.08.2020 на суму 25 915,76 грн. з призначенням платежу «допомога по част. безроб за 07.20р.»;
- 13.10.2020 на суму 14 845,45 грн. з призначенням платежу «допомога по част. безроб за 08.20р.»;
- 26.10.2020 на суму 12 439,76 грн. з призначенням платежу «допомога по част. безроб за 09.20р.»;
- 15.12.2020 на суму 10 045,10 грн. з призначенням платежу «допомога по част. безроб за 10.20р.»;
- 29.12.2020 на суму 7 309,52 грн. з призначенням платежу «допомога по част. безроб за 11.20р.»;, що підтверджується виписками з банківського рахунку відповідача.
Відповідачем було перераховано зазначені кошти найманим працівникам 10.06.2020, 02.07.2020, 22.07.2020, 21.08.2020, 15.10.2020, 26.10.2020, 17.12.2020, 05.01.2021, що підтверджується випискою з банківського рахунку відповідача, яка наявна в матеріалах справи.
25.02.2021 Оболонською районною філією Київського міського центру зайнятості у присутності відповідача проведено перевірку цільового використання коштів допомоги по частковому безробіттю на період карантину, про що складено акт № 53 та акт № 53/1.
За результатами проведеної перевірки у відповідних актах зазначено про порушення порядку використання коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. На день отримання допомоги по частковому безробіттю, наймані працівники ОСОБА_2 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_11 , ОСОБА_14 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 не перебували у трудових відносинах, чим порушено п. 3, 6 Порядку та п.п. 1,2,3 п. 5 та п. 7,8 Договору.
Відповідно до абзацу 1 частини 3 статті 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», п. 8 Договору сума коштів, що використана з порушенням установленого порядку, підлягає поверненню у розмірі 31 202,89 грн.
В акті зазначено, що наймані працівники ФОП Шелухіної Н.В. були звільнені з роботи за ст.38 КЗпП України:
ОСОБА_2 звільнений наказом № 100 від 05.08.2020, а допомогу отримав 21.08.2020;
ОСОБА_5 звільнений наказом № 162 від 21.12.2020, а допомогу отримав 05.01.2021;
ОСОБА_6 звільнений наказом № 155 від 24.11.2020, а допомогу отримав 17.12.2020;
ОСОБА_7 звільнений наказом № 56 від 02.06.2020, а допомогу отримав 10.06.2020;
ОСОБА_9 звільнений наказом № 78 від 07.07.2020, а допомогу отримав 22.07.2020;
ОСОБА_11 звільнена наказом № 173 від 21.12.2020, а допомогу отримала 05.01.2021;
ОСОБА_14 , звільнений наказом № 52 від 26.05.2020, а допомогу отримав 20.06.2020;
ОСОБА_17 , звільнена наказом № 54 від 01.06.2020, а допомогу отримала 10.06.2020;
ОСОБА_18 , звільнений наказом № 106 від 05.08.2020, а допомогу отримав 21.08.2020;
ОСОБА_19 , звільнений наказом № 173 від 21.12.2020, а допомогу отримав 05.01.2021;
ОСОБА_20 , звільнений наказом № 55 від 01.06.2020, а допомогу отримав 10.06.2020;
ОСОБА_21 звільнений наказом № 95 від 04.08.2020, а допомогу отримав 21.08.2020;
Згідно Актів перевірки від 25.02.2021 встановлено використання коштів не за цільовим призначенням (перераховано кошти у сумі 31 202,89 грн. стороннім громадянам, які не є вже працівниками і з якими припинено трудові відносини).
Позивачем відповідачу направлено претензію про повернення коштів Фонду, використаних з порушенням установленого порядку, у розмірі 31 202,89 гривень.
Відповідач у відповіді на претензію зазначив, що відповідачем перераховано кошти працівникам у відповідності до вимог закону.
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача грошових коштів в сумі 31 202,89 грн., посилаючись на те, що відповідачем перерахована допомога працівникам, які були вже звільнені.
Відповідач у поданому відзиві на позовну заяву щодо позовних вимог заперечив з підстав того, що ним не були порушені гарантії зайнятості осіб, яким виплачувалась допомога по частковому безробіттю на період карантину. Кошти були використані за цільовим призначенням.
Дослідивши наявні матеріали справи, оцінюючи надані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Відповідно до ч. 1 ст. 73, ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до ч. 1 ст. 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Законом України від 30.03.2020 № 540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням корона вірусної хвороби (COVID-19) внесено зміни, зокрема до Закону України «Про зайнятість населення» та передбачено надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Статтею 47-1 Закону ( в редакції чинній на момент звернення відповідачем з заявою про призначення допомога по частковому безробіттю на період карантину) визначено підстави надання такої допомоги та визначено осіб, які мають право на її отримання.
У відповідності до ч.1 ст.47-1 Закону допомога по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - допомога по частковому безробіттю на період карантину), надається територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, застрахованим особам у разі втрати ними частини заробітної плати внаслідок вимушеного скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв'язку із зупиненням (скороченням) діяльності через проведення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, за зверненням роботодавця для її виплати працівникам.
Право на допомогу по частковому безробіттю на період карантину відповідно до цієї статті мають застраховані особи, з якими роботодавцем оформлено трудові відносини (крім осіб, які отримують пенсію) (ч.3 ст. ст. 47-1 Закону).
Механізм надання коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, визначено Порядком надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленрго Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 № 306.
Відповідно до пункту 6 Порядку виплата працівникам допомоги по частковому безробіттю на період карантину здійснюється роботодавцем, з яким оформлено трудові відносини.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 №453 «Про внесення змін до Порядку надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України №306, відповідно до яких, виплата допомоги по частковому безробіттю на період карантину фізичним особам - підприємцям, які є застрахованими особами, здійснюється центром зайнятості.
Отже, вищенаведеними нормами чинного законодавства встановлено право застрахованої особи, з якою в роботодавця оформлено трудові відносини, на допомогу по частковому безробіттю на період карантину за зверненням роботодавця для її виплати. Головною умовою виплати працівникам допомоги по безробіттю на період карантину у разі втрати ними частини заробітної плати є наявність трудових відносин між роботодавцем та працівником.
Жодна з вказаних норм не містить імперативного припису щодо наявності трудових відносин між роботодавцем, що подає звітність, та найманими працівниками саме станом на дату подання звітності. Як випливає з вказаних норм, наявність або відсутність гарантованих державою виплат залежить виключно від наявності або відсутності трудових відносин у звітному періоді, у даному випадку у період з травня по листопад 2020 року. Позивач не спростовує факту наявності трудових відносин між відповідачем та ОСОБА_2 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_11 , ОСОБА_14 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 у звітному періоді - з травня по листопад 2020 року, за що, власне, державою у порядку, визначеному наведеними вище нормативними актами, передбачені спірні виплати.
Положення п.2 ч.2 ст.35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" визначають, що роботодавець зобов'язаний подавати центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, в установленому порядку відповідно до законодавства відомості про: прийняття на роботу працівників; розмір заробітної плати та використання робочого часу працівників; виплату застрахованим особам допомоги по частковому безробіттю; використання коштів Фонду за іншими визначеними цим Законом напрямами.
При цьому п.6 договору встановлено, що роботодавець гарантує, що не розриватиме трудовий договір з працівником, якому виплачувалася допомога по частковому безробіттю на період карантину, протягом шести місяців (якщо допомога виплачувалася менше ніж 180 календарних днів, - протягом періоду, що дорівнює періоду виплати) - з дня закінчення виплати допомоги з підстав, передбачених п.1 ч.1 ст.40 (крім повної ліквідації або припинення діяльності роботодавця), п.1 ч.1 ст.36, ч.3 ст.38 Кодексу законів про працю України.
Отже, в договорі передбачено два склади правопорушень:
- порушення гарантій зайнятості осіб, яким виплачувалася допомога по частковому безробіттю на період карантину.
- достовірність документів і відомостей, що є підставою для надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, та цільове використання коштів Фонду відповідно до законодавства.
Однак, позивачем належними та допустимими доказами не доведено факту наявності порушень відповідачем вимог закону або умов укладеного договору.
На виконання умов договору № 274 від 25.05.2020 відповідач зобов'язався зокрема:
- подавати щомісяця до 10 числа (до закінчення строку дії цього договору) центру зайнятості відомості про осіб відповідно до п15 Порядку, що є підставою для перерахування коштів Фонду, для виплати працівникам допомоги по частковому безробіттю на період карантину, а також повідомляти про зміну зазначених відомостей протягом п'яти календарних днів;
- виплачувати працівникам допомогу по частковому безробіттю на період карантину протягом трьох робочих днів після їх надходження на рахунок роботодавця за окремою платіжною відомістю для виплати допомоги по частковому безробіттю на період карантину (відомістю на виплату грошей);
- забезпечувати цільове використання коштів Фонду, наданих як допомога по частковому безробіттю на період карантину.
Судом встановлено, що наймані працівники ФОП Шелухіної Н.В. ( ОСОБА_2 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_11 , ОСОБА_14 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 ) були звільнені з роботи на підставі ч.1 ст.38 КЗпП України, що не порушує умов договору.
Відомість про осіб, щодо яких виконуються вимоги частини третьої статті 47-1 Закону України «Про зайнятість населення» на найманих працівників ОСОБА_2 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_11 , ОСОБА_14 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , подані до центру зайнятості за звітний період, коли вказані працівники перебували у трудових відносинах з позивачем і звільнені не були.
Таким чином, виплата допомоги по частковому безробіттю на період карантину найманим працівникам фізичної особи - підприємця Шелухіною Н.В. - ОСОБА_2 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_11 , ОСОБА_14 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 були здійснені за період, коли вказані працівники не були звільнені та перебували у трудових відносинах з відповідачем, а, отже, кошти відповідачем використані за цільовим призначенням.
Відповідно до частини першої та другої ст. 2 Господарського процесуального кодексу України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. Суд та учасники судового процесу зобов'язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Стягнення перерахованих позивачеві та у подальшому перерахованих найманим працівникам за відпрацьований період грошових коштів, що уособлюють собою державні гарантії допомоги по безробіттю, нівелюють саму мету прийняття відповідних нормативних актів, зокрема, Порядку надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 № 306.
За таких обставин позовні вимоги є необґрунтованими, а тому суд відмовляє у задоволенні позову в повному обсязі.
Приписами ст. ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно із ст. ст. 78, 79 Господарського процесуального кодексу України, достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи встановлені вище обставини, оскільки вимоги позивача є необґрунтованими, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог Київського міського центру зайнятості до Фізичної особи підприємця Шелухіної Наталії Володимирівни про стягнення 31 202,89 грн.
У відповідності до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається на позивача.
Керуючись ст. ст. 73-74, 76-79, 86, 129, 233, 237-238, 242 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
У задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено у порядку і строк, встановлені ст.ст. 256, 257 ГПК України.
Повний текст рішення складено та підписано: 01.02.2022.
Суддя О.В. Гулевець