Справа № 743/73/22
Провадження № 2-а/743/5/22
26 січня 2022 року Ріпкинський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючої - судді Павленко О.В.,
при секретарі Нерус Н.І.,
з участю: представника позивача Мельника М.М. (в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, з використанням власних технічних засобів, за допомогою програмного забезпечення «EasyCon»), відповідача - громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 (в режимі відеоконференції з Чернігівським ПТПІ, за допомогою програмного забезпечення «EasyCon»), перекладача - Асланова Асдана Мамед огли (в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, з використанням власних технічних засобів, за допомогою програмного забезпечення «EasyCon»).
у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Ріпки під час розгляду адміністративної справи за позовом Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби в м. Києві та Київській області до громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 про примусове видворення з України та затримання з поміщенням до ПТПІ з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення,
ЦМУ ДМС в м. Києві та Київській області звернулося до суду з адміністративним позовом до громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 про примусове видворення за межі України та затримання останнього з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, строком на 6 місяців.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 24.01.2022 працівниками ЦМУ ДМС в м. Києві та Київській області був виявлений громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який незаконно перебуває на території України та у встановлений строк, а саме до 23.01.2022, без поважних причин не виконав рішення про примусове повернення з України, яке було прийнято щодо нього 21.01.2022 ЦМУ ДМС в м. Києві та Київській області. Документи, які б підтверджували законне перебування відповідача на території України відсутні, що є підставою для прийняття рішення про його примусове видворення. Також є обґрунтовані підстави вважати, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення та існує ризик його втечі, а тому необхідно його затримати та помістити до ПТПІ, строком на 6 місяців.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позові та просив суд їх задовольнити.
Відповідач - громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_2 у судовому засіданні пояснив, що суть позовних вимог йому зрозуміла та вказав, що не залишив територію України у вказаний строк, так як він був занадто короткий і не встиг придбати квиток. Також зазначив, що зобов'язується самостійно залишити територію України.
Вислухавши учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
21.01.2022 ЦМУ ДМС в м. Києві та Київській області було прийнято рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , відповідно до якого останнього зобов'язано покинути територію України у термін до 23.01.2022. У відповідача 21.01.2022 було відібрано розписку про отримання зазначеного рішення.
24.01.2022 працівниками ЦМУ ДМС в м. Києві та Київській області відповідач затриманий в адміністративному порядку у зв'язку з вчиненням адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 203 КУпАП, для з'ясування причин та обставин правопорушення та умов, що йому сприяли, що підтверджується протоколом МКМ № 000273 про адміністративне затримання від 24.01.2022.
Рішенням ЦМУ ДМС в м. Києві та Київській області від 24.01.2022 відповідач поміщений до Чернігівського ПТПІ, для підготовки адміністративного позову про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення з поміщенням до ПТПІ та примусового видворення і подальшого виконання рішення суду про примусове видворення.
Згідно з ч. 1 ст. 26 Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.
Відповідно до ч. 5 ст. 26 вказаного Закону, іноземець або особа без громадянства зобов'язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення.
Згідно ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, може, на підставі винесеної за його позовом постанови суду, примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк, без поважних причин, рішення про примусове повернення, або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що примусовому видворенню іноземця чи особи без громадянства повинні передувати дві обставини: перша - прийняття рішення відповідним компетентним органом про примусове повернення і друга - ухилення від виїзду після прийняття рішення про повернення або наявність обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.
З наведеного вбачається, що обов'язковість прийняття уповноваженим органом державної влади України рішення про примусове повернення має на меті, зокрема, надання особі, щодо якої таке рішення прийнято, строку і можливості добровільно залишити територію України. Крім того, строк, встановлений рішенням про примусове повернення, повинен бути достатнім для його виконання та самостійного виїзду іноземця з України.
Отже, оскільки рішенням про примусове повернення, прийнятим 21.07.2020 ЦМУ ДМС в м. Києві та Київській області,громадянину Азербайджанської Республіки ОСОБА_3 надано лише 3 дні на його виконання, то суд вважає, що відповідачу не було надано об'єктивної можливості самостійно та добровільно залишити територію України або оскаржити вказане рішення.
При цьому, ч.1 ст.289 КАС України визначено, що за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, до місцевого загального суду за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, може бути подана позовна заява про затримання з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України.
Факт ухилення від виїзду після прийняття цього рішення може бути встановлено і підтверджено лише після закінчення строку, наданого іноземцю чи особі без громадянства.
З матеріалів справи встановлено, що відповідача, котрий повинен був залишити територію України до 23.01.2022 згідно рішення про примусове повернення, затримано 24.01.2022 працівниками ЦМУ ДМС в м. Києві та Київській області в адміністративному порядку у зв'язку з вчиненням адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 203 КУпАП.
Відтак, суд дійшов висновку, що факт ухилення відповідача від виконання рішення про примусове повернення не підтверджено, а тому суд не вбачає підстав для застосування заходів, визначених ч. 1 ст. 289 КАС України.
Отже, за результатом дослідження наданих доказів, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 9, 90, 241-246, 250, 288, 289, 371 КАС України, -
У задоволенні адміністративного позову Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби в м. Києві та Київській області (місцезнаходження: м. Київ, вул. Березняківська, буд. 4А, код ЄДРПОУ: 42552598) до громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 (місце перебування: АДРЕСА_1 ) про примусове видворення з України та затримання з поміщенням до ПТПІ з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення - відмовити.
Рішення складено та проголошено 26 січня 2022 року.
Рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подана апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя О.В. Павленко