Провадження № 2-а/242/18/22
Справа № 242/274/22
Іменем України
26 січня 2022 р. Селидівський міський суд Донецької області у складі судді Черкова В.Г., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Держави України в особі Міністерства внутрішніх справ України про порушення прав і свобод позивача як учасника кримінального провадження, зобов'язання вчинити певні дії, -
В провадженні Селидівського міського суду Донецької області перебуває справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Держави України в особі Міністерства внутрішніх справ України про порушення прав і свобод позивача як учасника кримінального провадження, зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 КАС України, Кодекс адміністративного судочинства України визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п.7 ч.1 ст.4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Статтею 20 КАС України розмежовано предметну юрисдикцію адміністративних судів.
Всі інші адміністративні справи, крім визначених ч. 1 ст. 20 КАС України, підсудні окружним адміністративним судам, що встановлено ч. 2 ст. 20 КАС України.
Позивач звертається до суду із позовом до суб'єкта владних повноважень щодо визнання порушення прав і свобод позивача як учасника кримінального провадження, зобов'язання вчинити певні дії.
Серед переліку справ, встановленому у ст.20 КАС України, що підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам, відсутні адміністративні справи, які пов'язані із визнанням порушення прав і свобод позивача як учасника кримінального провадження, зобов'язання відповідача - Міністерства внутрішніх справ України - вчинити певні дії.
Таким чином, зазначена справа, відповідно до ч. 1 ст.20 КАС України предметно не підпадає під юрисдикцію Селидівського міського суду Донецької області та повинна бути подана в порядку адміністративного судочинства до адміністративного суду, тобто є не підсудна цьому суду, а предметно підсудна за ч. 2 ст. 20 КАС України Донецькому окружному адміністративному суду.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 29 КАС України визначено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ч. 1ст. 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.20,29,171,294 КАС України, суд -
Справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Держави України в особі Міністерства внутрішніх справ України про порушення прав і свобод позивача як учасника кримінального провадження, зобов'язання вчинити певні дії - передати за підсудністю до Донецького окружного адміністративного суду.
Ухвалу може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня оголошення.
Суддя