Провадження № 3/760/2275/22
в справі № 760/769/22
14.01.2022 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Застрожнікова К.С., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з військової частини НОМЕР_1 , відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, співробітника Центрального науково-дослідного інституту озброєння та військової техніки ( м. Київ), проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за фактом вчинення військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-11 КУпАП,-
14.01.2022 р. до Солом'янського районного суду міста Києва надійшов протокол про військове адміністративне правопорушення серії КИ № 2 від 11.01.2022 р. відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до змісту якого, військовослужбовець ОСОБА_1 10.01.2022 р. о 08 год. 00 хв. без дозволу начальника, з метою ухилення від виконання службових обов'язків в умовах особливого періоду, повторно протягом року не вийшов на військову службу. 11.01.2022 р. о 15 год. 50 хв. був розшуканий та доставлений на військову службу офіцером ЦУ ВСП, та у подальшому переданий представникам інституту, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 172-11 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав повністю, зазначив, що дійсно був відсутнім на території військової частини без поважних причин.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, суд дійшов до наступного висновку.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справі про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Частиною 4 ст. 172-11 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем строкової служби, а також нез'явлення його вчасно без поважних причин на службу у разі звільнення з частини, призначення або переведення, нез'явлення з відрядження, відпустки або з лікувального закладу тривалістю до трьох діб, самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем (крім строкової військової служби), а також військовозобов'язаним та резервістом під час проходження зборів, а також нез'явлення його вчасно без поважних причин на військову службу у разі призначення або переведення, нез'явлення з відрядження, відпустки або з лікувального закладу тривалістю до десяти діб, вчинені в умовах особливого періоду.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Особливий період діє в Україні від 17 березня 2014 року, після оприлюднення Указу Президента України від 17 березня 2014 року N 303/2014 "Про часткову мобілізацію".
Президент України відповідного рішення про переведення державних інституцій на функціонування в умовах мирного часу не приймав.
Указ Президента України від 26 вересня 2016 року N 411/2016 "Про звільнення в запас військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, призваних під час третьої черги часткової мобілізації відповідно до Указу Президента України від 14 січня 2015 року N 15", не містить положень, які скасовують дію особливого періоду в Україні (Постанова від 25.04.2018 № 205/1993/17 Верховний Суд, Касаційний цивільний суд).
В статті 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України визначені обов'язки військовослужбовців, якими зокрема визначено, що військовослужбовці зобов'язані свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; беззастережно виконувати накази командирів; знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України; дорожити честю і гідністю військовослужбовця Збройних Сил України.
Так, судом досліджено протокол про військове адміністративне правопорушення серії КИ № 2 від 11.01.2022 р., зі змісту якого слідує, що військовослужбовець ОСОБА_1 10.01.2022 р. о 08 год. 00 хв. без дозволу начальника, з метою ухилення від виконання службових обов'язків в умовах особливого періоду, повторно протягом року не вийшов на військову службу. 11.01.2022 р. о 15 год. 50 хв. був розшуканий та доставлений на військову службу офіцером ЦУ ВСП, та у подальшому переданий представникам інституту /а.с.3/.
Відповідно до письмових пояснень ОСОБА_1 слідує, що він повністю визнає провину та обіцяє не повторювати подібні вчинки /а.с.3, 11/.
Таким чином, досліджуючи додані до протоколу докази, а саме: рапорт ТВО начальника 1 науково-дослідного управління від 10.01.2022 р., письмові пояснення ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , довідку № 1712 про невихід на службу військовослужбовцем ЗСУ обліковано у період з 00.00 05.11.2021 до 00.00 06.11.2021 р., надану на підтвердження вчинення повторності з боку ОСОБА_1 , довідку № 1864 про невихід на службу військовослужбовця ЗСУ обліковане у період з 00.00 03.12.2021 до 00.00 04.12.2021 р., довідку № 1992/189/1/323 про невихід на службу військовослужбовця ЗСУ, обліковане у період з 00.00 28.12.2021 до 00.00 29.12.2021, довідку № 44 про невихід на службу військовослужбовця ЗСУ, обліковане у період з 00.00. 10.01.2022 до 00.00. 11.01.2022, витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 08.11.2018 р. за № 160 по особовому складу, витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 26.11.2021 р. за № 173 про перейменування Інституту, службову характеристику ОСОБА_1 за місцем проходження служби, відповідно до змісту якої ОСОБА_1 має позитивну характеристику, у сукупності із покараннями ОСОБА_1 , який свою провину визнав повністю, суд приходить до висновку про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-11 КУпАП (нез'явлення його вчасно без поважних причин на службу, вчинене повторно в умовах особливого періоду).
Обставиною, яка пом'якшує адміністративну відповідальність, суд визнає щире каяття.
Обставини, які обтяжують адміністративну відповідальність, судом не встановлені.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, суд прийшов до висновку про необхідність накладення на військовослужбовця ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу розмірі сто сорока п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на користь Держави, що становить 2 465 грн.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно п. 12) ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Так, ОСОБА_1 є військовослужбовцем, тому підлягає звільненню від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст. 172-11, 221, 283-284, 287-291 КУпАП, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-11 КУпАП.
Піддати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративному стягненню у виді штрафу на користь Держави в розмірі ста сорока п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на користь Держави, що становить 2 465 грн.
Штраф підлягає сплаті за наступними банківськими реквізитами: Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/Соломян.р-н/21081100, Код отримувача (код ЄДРПОУ) : 37993783, Номер рахунку (IBAN):UA278999980313090106000026010, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081100, Призначення платежу: адміністративний штраф.
Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від сплати судового збору на підставі п. 12) ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з моменту винесення до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд міста Києва.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя: К. С. Застрожнікова