Подільський районний суд міста Києва
Справа № 758/757/22
24 січня 2022 року Слідчий суддя Подільського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши клопотання прокурора Подільської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей і документів, у кримінальному провадженні № 12020100000001075 від 04.12.2020 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч. 3 ст. 191 КК України,
До Подільського районного суду м. Києва звернувся з клопотанням прокурор Подільської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей і документів, у кримінальному провадженні № 12020100000001075 від 04.12.2020 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч. 3 ст. 191 КК України.
В обґрунтування клопотання прокурор зазначає, що в провадженні слідчого відділу Подільського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві знаходиться кримінальне провадження №12020100000001075 від 04.12.2020 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч. 3 ст. 191 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що в ході проведення досудового розслідування по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12019100000001249 від 19.11.2019 року встановлено, що невстановленими особами в м. Києві, Київській, Донецькій, Одеській та інших областях зареєстровано «транзитно - конвертаційну групу», до якої входять наступні підприємства: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код НОМЕР_1 ) , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_5 ), ПП « ОСОБА_4 » (код НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код НОМЕР_10 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код НОМЕР_11 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код НОМЕР_12 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (код НОМЕР_13 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код НОМЕР_14 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (код НОМЕР_15 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код НОМЕР_16 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (код НОМЕР_17 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (код НОМЕР_18 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код НОМЕР_19 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (код НОМЕР_20 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » (код НОМЕР_21 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » (код НОМЕР_22 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_21 » (код НОМЕР_23 ) та ряд інших, які діючи умисно, з корисливих мотивів, за попередньою змовою групою осіб, сприяли та надавали послуги мінімізації податкових зобов'язань підприємствам «транзитно - конвертаційної» групи та підприємствам реального сектору економіки, серед яких ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_22 " (код НОМЕР_24 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_23 » (код НОМЕР_25 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_24 » (код НОМЕР_26 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_24 » (код НОМЕР_27 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_25 » (код НОМЕР_28 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_26 » (код НОМЕР_29 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_27 » (код НОМЕР_30 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_28 » (код НОМЕР_31 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_29 » (код НОМЕР_32 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_30 » (код НОМЕР_33 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_31 » (код НОМЕР_34 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_32 » (код НОМЕР_35 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_33 » (код НОМЕР_36 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_34 » (код НОМЕР_37 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_35 » (код НОМЕР_38 ) та інші, що забезпечує незаконне виведення безготівкових коштів підприємств реального сектору економіки у тіньовий неконтрольований державою обіг, минаючи при цьому систему оподаткування, що призводить до розтрати майна, заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, ненадходження податків до бюджету держави, в тому числі сприяння розкраданню державних коштів. (ЄО 1659).
Крім того, встановлено, що посадові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_36 » (код НОМЕР_39 ), яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , з метою заволодіння бюджетними коштами, запровадили схему мінімізації податкових зобов'язань підприємствам реального сектору економіки шляхом формування останнім штучного податкового кредиту з ПДВ по безтоварним операціям з надання різноманітних інформаційних послуг. Суть схеми полягає у тому, що реальне надання вказаних послуг важко відстежити, що дає змогу безперешкодно здійснювати вказану діяльність.
В подальшому з метою перекриття власних податкових зобов'язань підприємство також формує податковий кредит з ПДВ за рахунок відображення безтоварних операцій з рекламних послуг, ремонту, придбання автомобіля, обслуговування заходів, оренди готельних приміщень, тощо.
Так за період 2019 - 2021 років підприємство сформувало податкового кредиту з ПДВ у розмір 3,7 млн грн.
Основними контрагентами являються:
- АТ « ІНФОРМАЦІЯ_37 » (код НОМЕР_40 ), сформовано ПДВ у розмірі 470858,91 грн. за період з 2019 по 2021 рік за нібито надані послуги - «Інформаційно-консультаційні послуги»;
- ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_38 » (код НОМЕР_41 ), сформовано ПДВ у розмірі 295790,06 грн. за період з 2019 по 2021 рік за нібито надані послуги "Надання інформації про експорт/імпорт нафтопродуктів та баланс ринку нафтопродуктів в Україні";
- ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_39 » (код НОМЕР_42 ), сформовано ПДВ у розмірі 156335,84 грн. за період з 2019 по 2021 рік за нібито надані послуги «Інформаційно-консультаційні послуг»;
- АТ « ІНФОРМАЦІЯ_40 » (код НОМЕР_43 ), сформовано ПДВ у розмірі 154376,99 грн. за період з 2019 по 2020 рік за нібито надані послуги «Рекламно-інформаційні послуги»;
- ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_41 » (код НОМЕР_44 ), сформовано ПДВ у розмірі 140369,65 грн за період з 2019 по 2020 рік за нібито надані послуги «Участь у семінарі та конференції»;
- ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_42 » (код НОМЕР_45 , колишня назва Оранж оіл), сформовано ПДВ у розмірі 132727,31 грн за період з 2019 року за нібито надані послуги «Рекламно-інформаційні послуги»;
- ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_43 » (код НОМЕР_46 ), сформовано ПДВ у розмірі 125581,66 грн за період з 2019 по 2021 рік за нібито надані послуги - «Рекламно-інформаційні послуги»;
- ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_44 » (код НОМЕР_47 ), сформовано ПДВ у розмірі 117849,85 грн. за період з 2019 по 2021 рік за нібито надані послуги - «Рекламно-інформаційні послуги».
Таким чином вказаними підприємствами сукупно нанесено збитки Державному бюджету України по ПДВ у розмірі 1,6 млн грн.
Інші клієнти за період 2019-2021 років набули обсяги постачання ПДВ які складають менше ніж по 100 тис. грн за аналогічні безтоварні операції. Загальний об'єм 2,1 млн. грн.
Також встановлено, що директором та засновником ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_45 "А-95" являється ОСОБА_5 (код НОМЕР_48 ), основним видом діяльності підприємства є «Консультування з питань комерційної діяльності й керування». Обороти підприємства за період 2019-2021 років складають: ПДВ у розмірі - 3,7 млн. грн., а в загалом - 22,2 млн. грн.
Встановлено, що фактична та юридична адреса офісного приміщення ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_36 » (код НОМЕР_39 ), знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Також, встановлено, що до вчинення протиправних діянь посадових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_36 » (код НОМЕР_39 ), відносяться:
Організатор та директор ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_36 »: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_46 , (і.п.н. НОМЕР_48 ), телефон - НОМЕР_49 , який фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 . Земельна ділянка: 3220886001:01:003:0100. Зареєстровано на ОСОБА_6 (батько дружини) Додатково встановлено адресу мешкання ОСОБА_5 , яка на підставі договору купівлі-продажу є його власністю, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 .
Функції ОСОБА_5 , як організатора незаконної діяльності полягає в координації діяльності центру мінімізації податків, в обов'язки якого входить пошук потенційних «замовників» та загальна координація «центру». Проводить зустрічі із співробітниками правоохоронних органів, пошук нових осіб, відвідує банківські установи офісні центри, а також адреси розташування офісу, для залучення їх противоправної діяльності та загальний контроль за діяльністю злочинного угрупування.
Функції ОСОБА_7 , як організатора центру мінімізації податків полягають у пошуку потенційних «замовників», загальна координація «конвертаційного центру», залучення нових бухгалтерів, організації ведення бухгалтерського та податкового обліків підконтрольних підприємств, які входять до центру мінімізації податків, оформленні документів, електронних ключів «Клієнт банк», забезпечення безготівкових операцій між рахунками по безтоварних операціях для підприємств-клієнтів центру мінімізації податків.
З метою проведення всебічного, повного і об'єктивного досудового розслідування, для виявлення та фіксації відомостей, що мають значення для кримінального провадження, виникла необхідність у тимчасовому доступі до належним чином завірених копій документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_47 а саме: документів щодо ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_36 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_39 ), яке перебуває на податковому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_47 , а саме:
- акти документальних, зустрічних та позапланових податкових перевірок з додатками зазначеного товариства з 01.01.2019 по теперішній час;
- копії податкових декларацій з податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість 01.01.2019 по теперішній час;
- переліки відкритих та використовуваних Товариством рахунків в банківських установах за вказаний період часу;
- перелік осіб, що упродовж з 01.01.2019 по теперішній час перебували у трудових відносинах з вказаним суб'єктом господарювання;
- інформацію з Системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів щодо наявності розбіжностей між сумами податкового зобов'язання та податкового кредиту з податку на додану вартість у вказаного суб'єкта господарювання 01.01.2019 по теперішній час.
Зазначені документи перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_47 за адресою: АДРЕСА_4 .
Прокурор в своєму клопотанні зазначає, що без проведення вищевказаних дій відомості про вчинене кримінальне правопорушення, неможливо отримати в інший спосіб. Разом із цим, оригінали документів необхідно вилучити, з метою подальшого їх приєднання до матеріалів кримінального провадження та проведення почеркознавчої експертизи.
Просить також клопотання про тимчасовий доступ до документів розглянути у закритому засіданні без виклику осіб, у володінні яких знаходяться документи, оскільки наявні достатні підстави вважати, що існує загроза їх зміни чи знищення та захисту інформації, яка за рішенням суду щодо розгляду справи у закритому судовому засіданні підлягає захисту від розголошення.
До початку розгляду прокурором подана заява про розгляд клопотання у його відсутність, у заяві зазначено, що клопотання підтримує в повному обсязі, із підстав, наведених у ньому та просить задовольнити.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_47 в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду клопотання повідомлявся належним чином, шляхом направлення судової повістки на електронну адресу, неявка не є перешкодою для розгляду клопотання.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали кримінального провадження, заслухавши думку сторін, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Слідчим відділом ІНФОРМАЦІЯ_48 здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12020100000001075 від 04.12.2020 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч. 3 ст. 191 КК України. Процесуальне керівництво у кримінальному провадженні здійснюється Подільською окружною прокуратурою міста Києва.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно з ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
В клопотанні доведено наявність достатніх підстав вважати, що документи, до яких слідчий просить надати тимчасовий доступ, перебувають у володінні юридичної особи та мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному проваджені, окрім того, відомості, що містяться в документах, можуть бути використані як докази у даному кримінальному провадженні.
Керуючись ст. 159, 163-166, 309 КПК України,
Клопотання прокурора Подільської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей і документів, у кримінальному провадженні № 12020100000001075 від 04.12.2020 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч. 3 ст. 191 КК України - задовольнити.
Надати прокурору Подільської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 або за його дорученням слідчим Подільського УП ГУНП у м. Києві, які входять до групи слідчих у вказаному кримінальному провадженні тимчасовий доступ до документів з можливістю вилучення їх належним чином завірених копій, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_47 за адресою: АДРЕСА_4 саме: документів щодо ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_36 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_39 ), яке перебуває на податковому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_47 , а саме:
- актів документальних, зустрічних та позапланових податкових перевірок з додатками зазначеного товариства з 01.01.2019 по теперішній час;
- копії податкових декларацій з податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість 01.01.2019 по теперішній час;
- перелік відкритих та використовуваних Товариством рахунків в банківських установах за вказаний період часу;
- перелік осіб, що упродовж з 01.01.2019 по теперішній час перебували у трудових відносинах з вказаним суб'єктом господарювання;
- інформацію з Системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів щодо наявності розбіжностей між сумами податкового зобов'язання та податкового кредиту з податку на додану вартість у вказаного суб'єкта господарювання 01.01.2019 по теперішній час.
Встановити строк дії ухвали терміном два місяця з моменту постановлення ухвали.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1