справа № 388/2016/21
провадження № 3/388/12/2022
25.01.2022м. Долинська
Долинський районний суд Кіровоградської області у складі: головуючого судді Кнурова Олега Анатолійовича, розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , який до 07.09.2020 проходив службу у ДУ «Криворізька виправна колонія (№80)» молодшим інспектором відділу нагляду і безпеки, РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення 21.10.1996, -
за участю:
прокурора Вітряка Р.Ю.,
особи, яка притягається
до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
захисника Проценко О.М.,
встановив:
ОСОБА_1 , проходячи службу у ДУ «Криворізька виправна колонія (№80)» молодшим інспектором відділу нагляду і безпеки до 07.09.2020 та будучи, зокрема, у період з 01.01.2021 по 31.03.2021 суб'єктом, на якого відповідно до пп. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», - у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік, як особа, яка припинила зазначену діяльність, подавши зазначену декларацію за вказаний період о 18 год. 38 хв. 04.04.2021, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП;
Прокурор у судовому засіданні підтримав протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, складений за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП відносно ОСОБА_1 посилаючись на підстави, викладені у ньому. Зважаючи на порушення ОСОБА_1 вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», просив визнати останнього винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у межах санкції зазначеної частині вказаної статті.
У судовому засіданні захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , якому було роз'яснені положення ст. 63 Конституції України та права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, передбачені ст. 268 КУпАП, - адвокат Проценко О.М. повідомила, що дійсно ОСОБА_1 07.09.2020 було звільнено з ДУ «Криворізька виправна колонія (№80)»та у наступному 2021 році ним була подана декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2020 рік (після звільнення), із незначним запізненням - 04.04.2021. При цьому зазначила, що на час розгляду справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 минув строк, передбачений ст. 38 КУпАП для накладення адміністративного стягнення, а тому просила провадження у даній справі закрити.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у судовому засіданні підтримав позицію висловлену його захисником.
Заслухавши у судовому засіданні особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, захисника та думку прокурора, дослідивши матеріали справи та оцінивши всі докази по справі, як кожен окремо так і в їх сукупності, встановивши дійсні обставини справи, суд дійшов висновку про винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, що підтверджується наступними доказами:
- протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 399/21 від 07.12.2021, у якому зафіксовано, що ОСОБА_1 , будучи станом на 00 год. 00 хв. 01.01.2021 суб'єктом декларування у розумінні Закону України «Про запобігання корупції», а саме: особою, зазначеною у пп. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» - «особи рядового і начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби», у період часу з 00 год. 00 хв. 01.01.2021 до 01.04.2021 у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік (після звільнення) до 01.04.2021, а саме 04.04.2021 о 18 год. 38 хв.;
- наказом № 8 щс-19 від 11.01.2019 начальника ДУ «Криворізька виправна колонія (№ 80)» ОСОБА_1 призначено на посаду молодшого інспектора відділу нагляду і безпеки державної Установи;
- наказом № 142/ос-20 від 07.09.2020 начальника ДУ «Криворізька виправна колонія (№ 80)» ОСОБА_1 звільнено з посади молодшого інспектора відділу нагляду і безпеки установи за власним бажанням;
- розпискою ОСОБА_1 від 07.09.2020 про ознайомлення з вимогами ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції»;
- інформацією з публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, роздрукованої з веб-ресурсу - https://public.nazk.gov.ua, а саме декларацією ОСОБА_1 за 2020 рік (після звільнення), якою підтверджується, що останнім було подано декларацію після звільнення особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює попередній рік) за 2020 рік о 18 год. 38 хв. 04.04.2021 шляхом її заповнення, збереження та подачі на зазначеному веб-ресурсі.
Зазначені докази є належними і допустимими та на їх основі у визначеному законом порядку у повній мірі встановлено наявність адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та винність ОСОБА_1 у його вчиненні.
Так, уповноваженою посадовою особою, яка склала протокол про адміністративні правопорушення у вину ОСОБА_1 інкреміновано порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Згідно з положеннями пп. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» є особи рядового і начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби, особи начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України, особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України.
Відповідно до умов ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у п. 1, пп. «а» і «в» п. 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у пп «а» і «в» п. 2 ч. 1 ст. 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Зазначені вище вимоги ч. 1, абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» щодо подачі декларації за 2020 рік (після звільнення) до 01.04.2021 ОСОБА_1 були виконані несвоєчасно, а саме о 18 год. 38 хв. 04.04.2021. Поважних причин несвоєчасного подання зазначених декларацій судом не встановлено.
Положеннями ч. 1 ст. 172-6 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
На підставі встановлених обставин справи та наведених положень правових норм, суд дійшов висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Мірою відповідальності, яка застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами є адміністративне стягнення (ст. 23 КУпАП).
При цьому, відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Моментом виявлення порушення, пов'язаного з корупцією є момент отримання інформації про таке порушення уповноваженими (особою чи органом державної влади). При цьому складання адміністративного протоколу про вчинення порушення, пов'язаного з корупцією - є лише окремою процесуальною дією, вчиненою на підставі виявленого факту порушення, пов'язаного з корупцією (факт виявлення порушення - це окрема подія, яка завжди передує складанню протоколу про вчинення порушення).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» (у редакції на час події, вказаної у протоколі про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією) спеціально уповноважені суб'єкти у сфері протидії корупції - органи прокуратури, Національної поліції, Національне антикорупційне бюро України, Національне агентство з питань запобігання корупції.
Відповідно до положень ст. 255 КУпАП повноваженнями на складання протоколів про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 172-6 КУпАП, зокрема, наділені уповноважені на те посадові особи органів Національної поліції.
Так судом встановлено, що 13.05.2021 Національним агентством з питань запобігання корупції отримано повідомлення Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від уповноваженої особи ДУ «Криворізька виправна колонія (№80)» щодо неподання ОСОБА_1 декларації (після звільнення) за 2020 рік (зареєстровано у Національному агентстві з питань запобігання корупції 13.05.2021 за вх. № 07/37076/21).
11.06.2021 Департаментом стратегічних розслідувань Національної поліції України отримано повідомленні від Національного агентства з питань запобігання корупції про несвоєчасне подання ОСОБА_1 декларації (після звільнення) за 2020 рік (зареєстровано у Департаменті стратегічних розслідувань Національної поліції України 11.06.2021 за вх. № 7949).
Отже, момент надходження до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України повідомлення від Національного агентства з питань запобігання корупції про несвоєчасне подання ОСОБА_1 декларації (після звільнення) за 2020 рік - 11.06.2021 і є моментом виявлення порушення.
Згідно з вимогами п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Таким чином, враховуючи, що на час розгляду справи з моменту виявлення вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме з 11.06.2021 минуло шість місяці, - суд дійшов висновку про закриття провадження у даній справі про адміністративне правопорушення, оскільки на момент, не лише її розгляду, а й на момент надходження протоколу до суду - 17.12.2021, закінчився строк, передбачений ст. 38 КУпАП для накладення адміністративного стягнення.
Керуючись статтями 38, 247, 283, 284, 287 КУпАП, -
постановив:
визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП закрити на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку із закінченням на момент її розгляду строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду через Долинський районний суд Кіровоградської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови, - без змін, чи зміні постанови.
Суддя О.А. Кнуров