Рішення від 17.01.2022 по справі 927/1150/21

РІШЕННЯ

Іменем України

17 січня 2022 року м. Чернігівсправа № 927/1150/21

Господарський суд Чернігівської області, в складі судді Романенко А.В., за правилами спрощеного позовного провадження, розглянуто матеріали справи

за позовом: Державної екологічної інспекції у Чернігівській області,

вул. Малясова, буд. 12, м. Чернігів, 14017; e-mail: chernigiv@dei.gov.ua;

до відповідача: Комунального підприємства "Господар" Варвинської селищної ради Чернігівської області, вул. Шевченка, буд. 18, смт. Варва, Чернігівська область, 17600;

e-mail: kpgospodar1@ukr.net;

предмет спору: про відшкодування шкоди в сумі 182010,02грн

без виклику (повідомлення) сторін

09.11.2021, надійшла позовна заява Державної екологічної інспекції у Чернігівській області до Комунального підприємства "Господар" Варвинської селищної ради Чернігівської області (надалі - КП "Господар") про відшкодування шкоди в сумі 182010,02грн, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок самовільного, в період з 03.10.2019 по 30.09.2020, забору води з артезіанських свердловин, без спеціального дозволу на користування надрами.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 01.10.2020, за результатами позапланової перевірки КП "Господар" за дотриманням вимог природоохоронного законодавства в сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області виявлено порушення норм статті 49 Водного кодексу України, статей 19, 23 Кодексу України про надра, статті 17 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення", а саме здійснення суб'єктом господарювання, в період з 03.10.2019 по 30.09.2020, самовільного забору води з артезіанських свердловин, без дозволу на користування надрами.

З огляду на зазначене, Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області, на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 за №389 (із змінами та доповненнями), визначено загальний розмір заподіяних збитків державі внаслідок самовільного використання КП "Господар" водних ресурсів за відсутності дозвільних документів (спеціального дозволу на користування надрами (підземними водами) за період з 03.10.2019 по 30.09.2020 в сумі 182010,02грн.

Ухвалою суду від 17.11.2021 у справі №927/1150/21, після усунення недоліків, прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (без проведення судового засідання); встановлено сторонам строки для подачі письмових заяв по суті позовних вимог.

03.12.2021, від відповідача, в установлений судом строк, надійшов відзив на позов від 02.12.2021 №1023 (завчасно направлений на адресу позивача), яким проти задоволення позовних вимог заперечено в повному обсязі посилаючись на те, що об'єм води, використаний самовільно без дозвільних документів, визначений позивачем на основі довідки №708 КП «Господар» про об'єм води забраної з артезіанської свердловини №3119(2), що розташована по вул. Космонавтів в смт. Варва Чернігівської області, за період з 03.10.2019 по 30.09.2020, що на думку відповідача, є протиправним. За вказаною довідкою, об'єм забраних вод з артезіанської свердловини №3119(2) по вул. Космонавтів в смт. Варва Чернігівської області, за період 03.10.2019 по 30.09.2020 становить 177944куб.м. Відповідач вважає, що на підставі дозволу на спеціальне водокористування від 15.12.2017 №72/ЧГ/49д-17, з урахуванням припису частини 1 статті 23 Кодексу України про надра, він мав право видобувати підземні води з водозабору в обсягах, що не перевищує 300куб.м. на добу. За доводами відповідача, об'єм води, що використаний самовільно, без дозвільних документів (спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), повинен визначатись без врахування об'єму води, що використана на підставі дозволу на спеціальне водокористування від 15.12.2017 №72/ЧГ/49д-17. З урахуванням наведеного відповідач вважає, що в розрахунку збитків позивачем застосовані дані, які не відповідають вимогам частини 1 статті 23 Кодексу України про надра, тому наявний в матеріалах справи розрахунок є необґрунтованим.

Зазначив, що в його діях (діях його працівників) відсутня вина в заподіянні шкоди, а тому вимоги Державної екологічної інспекції в Чернігівській області про відшкодування шкоди в розмірі 182010,02грн не підлягають задоволенню (за відсутності складу цивільного правопорушення). Просив суд взяти до уваги, що рішенням Варвинського районного суду Чернігівської області від 04.11.2020 у справі №731/433/20, залишеним у силі постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.01.2021, визнано протиправною та скасовано постанову старшого державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області №220/05 від 01.10.2020, про притягнення директора КП «Господар» ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та застосування до нього адміністративного стягнення в вигляді штрафу, за фактом порушення права державної власності на надра, а саме: допущення забору підземних вод з артезіанської свердловини, розташованої на території смт. Варва Чернігівської області без спеціального дозволу на видобуток корисних копалин (підземних вод) (стаття 47 Кодексу України про адміністративні правопорушення (надалі - КУпАП)).

13.12.2021, в установлений судом строк, надійшла відповідь на відзив від 08.12.2021 №15/4271 (завчасно направлена на адресу відповідача), в якій позивач звертав увагу, що в акті позапланової перевірки від 01.10.2020 №140/05 установлено перевищення об'єму добутих підземних вод більше 300куб.м. на добу, а саме: в період з 03.10.2019 по 30.09.2020 з артезіанської свердловини №3119 (2) забрано 179301куб.м. підземних вод. Указаний в акті період налічує 363 доби, тобто, середній об'єм видобування відповідачем підземних вод - більше 493куб.м. на добу.

Зазначив, що сума збитків розрахована відповідно до п.9.1. Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів (затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 20.07.2009 №389 (надалі - Методика)), при цьому, доводи відповідача про те, що при визначенні об'єму використаної ним самовільно води, без дозвільних документів, має включатись не весь об'єм добутих підземних вод, а лише той об'єм води, що перевищує 300куб.м. на добу, не відповідає дійсності та вказаній Методиці. Таким чином, за відсутності в відповідача дозволу на користування надрами, позивачем правомірно включено до розрахунку розміру збитків, що підлягають відшкодуванню, весь об'єм підземних вод, добутих без зазначеного дозволу.

Вказував, що в межах справи №731/433/20 судом досліджувались обставини щодо наявності в діях посадової особи - директора КП «Господар» ОСОБА_1 , складу адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 47 КУпАП (допущення забору підземних вод з артезіанської свердловини без спеціального дозволу на видобуток корисних копалин (підземних вод)). У постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.01.2021 в справі №731/433/20 вказано на відсутність доказів на підтвердження вини директора КП «Господар» з огляду на період перебування його на посаді; а також відсутність в протоколі про адміністративне правопорушення та постанові посилання на акт перевірки або інші докази, які б фіксували факт забору підземних вод у період перебування ОСОБА_1 на посаді директора КП «Господар». Водночас, обставини щодо порушення природоохоронного законодавства безпосередньо юридичною особою КП «Господар» в указаній справі судами не досліджувались; правова оцінка виявленим Інспекцією фактам порушення Кодексу України про надра не надавалась.

22.12.2021, в установлений строк, надійшли заперечення на відповідь на відзив від 20.12.2021 №1079, якими відповідачем підтримано правову позицію, наведену в відзиві на позов.

Судочинство в господарських судах здійснюється на засадах диспозитивності та змагальності сторін (статті 13, 14 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України)).

Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, установлених законом.

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, установлених цим Кодексом.

Відповідно до статті 248 ГПК України, суд розглядає справи в порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження в справі.

Судом також враховано, що в силу вимог частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.

Суд констатує, що сторонами не заявлено клопотань щодо розгляду даної справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) учасників справи в порядку визначеному статтею 252 ГПК України.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, господарський суд

ВСТАНОВИВ :

Предметом спору в даній справі є відшкодування за рахунок відповідача шкоди в розмірі 182010,02грн, заподіяної державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів у результаті самовільного використання води, за відсутності дозвільних документів (спеціального дозволу на користування надрами (підземними водами)) (статті 19, 23 Кодексу України про надра; п.9.1. Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів (затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 20.07.2009 №389 (надалі - Методика №389)).

До обставин, які є предметом доказування в даній справі, належить: установлення факту порушення відповідачем законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок самовільного, без спеціального дозволу на користування надрами (підземними водами), забору води (в об'ємі понад 300куб.м. на добу) з артезіанської свердловини, розташованої на території Варвинської селищної ради Чернігівської області, в період з 03.10.2019 по 30.09.2020; визначення розміру шкоди.

Державна екологічна інспекція у Чернігівській області (надалі - Інспекція, позивач) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, що діє в її складі та забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) в сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів на території області відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію у Чернігівській області (затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України №128 від 28.04.2020).

Комунальне підприємство «Господар» Варвинської селищної ради Чернігівської області (Підприємство) підприємство засноване на власності територіальної громади смт. Варва Чернігівської області, з метою, зокрема, надання житлово-комунальних послуг населенню смт. Варва, а в випадках, передбачених чинним законодавством - населенню Варвинського району, підприємствам, установам та організаціям, незалежно від форм власності та підпорядкування, що розташовані на території смт. Варва та Варвинського району (п.3.1.1. Статуту КП «Господар», затвердженого рішенням сесії селищної ради від 21.02.2019 №64). Основним видом діяльності відповідача є забір, очищення та постачання води (код 36.00 згідно з відомостями ЄДРПОУ).

Відповідно до п.2 Положення Інспекція здійснює нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, в тому числі і про охорону та раціональне використання вод, зокрема, щодо наявності дозволів на спеціальне водокористування; про охорону земель, надр, зокрема, щодо використання та охорони надр.

За статтею 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до компетенції позивача належить організація і здійснення в межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та господарювання, громадянами України, законодавства про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів; щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов.

З матеріалів справи вбачається, що 29.09.2020, Інспекцією, на підставі Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», відповідно до статті 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», у межах перевірки виконання відповідачем вимог припису №89/05 від 22.03.2019, видано наказ №577 про проведення позапланової перевірки щодо виконання вимог попереднього припису КП «Господар» (вул. Шевченка, 18, смт. Варва, Чернігівська область, 17600) у термін з 01 - 02.10.2020.

На підставі наказу №577 від 29.09.2020, старшим державним інспекторам з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області Шульзі В.М., Шедько О.О., державному інспектору з охорони навколишнього природного середовища Приходько О.В. надано направлення №577 на проведення в період з 01-02.10.2020 позапланової перевірки щодо виконання КП «Господар» вимог припису №89/05 від 22.03.2019.

01.10.2020, за результатом проведеної перевірки, Інспекцією складено акт №140/05 щодо дотримання суб'єктом господарювання - КП «Господар», вимог законодавства в сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, в якому, зокрема, зазначено (п.1): водозабір здійснюється з п'яти артезіанських свердловин, що знаходяться в задовільному санітарно-технічному стані, зони санітарної охорони виділені, підтримуються в задовільному стані, зокрема: свердловина №2000(1) смт. Варва, глибина - 648,2м, продуктивність - 25м.куб./год; свердловина №3119(2) смт. Варва, глибина - 648,2м, продуктивність - 50м.куб./год; свердловина №3577(3) смт. Варва, глибина - 240м, продуктивність - 10м.куб./год; свердловина №3577(4) смт. Варва, глибина - 663м, продуктивність - 30м.куб./год; свердловина №3577(5) смт. Варва, глибина - 653м, продуктивність - 30м.куб./год.

Підприємство здійснює спеціальне водокористування в частині забору води з артезіанських свердловин на підставі дозволу на спеціальне водокористування, виданого Державним агентством з водних ресурсів України 15.12.2017 №72/ЧГ/49д-17, з терміном дії з 15.12.2017 по 15.12.2020. Ліміт забору води, що встановлений в дозволі на спеціальне водокористування, становить 1638,296м.куб на добу, 586,912тис.м.куб. на рік. Фактично за добу забирається з артезіанських свердловин біля 1000м.куб. води. Відповідно до звітності про використання води за формулою №2-ТП (водгосп) в 2019 році Підприємством забрано 328,4тис.м.куб. води з артезіанських свердловин.

У ході перевірки встановлено, що термін дії спеціального дозволу на користування надрами №4587, виданого Державною службою геології та надр України 02.10.2014 закінчився 02.10.2019. У період з 03.10.2019 по 30.09.2020 забір підземних вод здійснювався без спеціального дозволу на користування надрами. Облік забору води здійснювався за показами лічильників, що заносяться до журналів обліку Підприємства. За даними обліку, з артезіанської свердловини №3119(2) (вул. Космонавтів, смт Варва в Чернігівській області) забір води проводився в обсязі більше 300м.куб. на добу. В період з 03.10.2019 по 30.09.2020 з артезіанської свердловини №3119(2) забрано 179301м.куб. підземних вод.

З урахуванням наведеного, актом №140/05 від 01.10.2020 зафіксовано порушення відповідачем частини 1 статті 19 та статті 23 Кодексу України про надра, а саме: за даними обліку забору води з артезіанської свердловини №3119(2) (вул. Космонавтів, смт. Варва, Чернігівська область) забір води проводився в обсязі більше 300м.куб. на добу; в період з 03.10.2019 по 30.09.2020 з артезіанської свердловини №3119(2) забрано 179301м.куб. підземних вод; забір води проводився без спеціального дозволу на користування надрами.

Акт №140/05 від 01.10.2020 підписаний директором КП «Господар» ОСОБА_1. з приміткою про те, що зауваження будуть надані ним додатково (в термін до 09.10.2020). У матеріалах даної справи зауваження відповідача щодо змісту вказаного акту відсутні.

02.10.2020, з метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства в сфері охорони навколишнього природного середовища, позивачем винесено припис №140/05, за яким, зокрема (п.4) зобов'язано отримати спеціальний дозвіл на користування надрами. Цей припис вручено відповідачу під підпис та ним не оскаржено.

Натомість відповідач, листом від 05.01.2021 №12 повідомив, що згідно з наказом Державної служби геології та надр України від 09.09.2020 №383 прийнято рішення надати КП «Господар» спеціальний дозвіл на користування надрами з метою видобування питних підземних вод Варвинського родовища. Отримання Підприємством спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування питних підземних вод Варвинського родовища планується в першому кварталі 2021 року.

За фактом виявленого порушення, зафіксованого актом №140/05 від 01.10.2020, на підставі Методики №389 (п.9.1.), Інспекцією проведено розрахунок розміру збитків, що підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів у результаті самовільного використання водних ресурсів, за відсутності дозволу на спеціальне водокористування КП «Господар» у період з 03.10.2019 по 30.09.2020, на суму 183398,02грн (виходячи з об'єму забору підземних вод у вказаному періоді на рівні 179301м.куб.), що разом з претензією від 03.11.2020 №15/3233 направлено відповідачу для виконання в добровільному порядку.

Відповідач листом від 13.11.2020 №653 проти задоволення претензій позивача заперечив, зокрема, зазначив, що об'єм забору підземних вод у розмірі 179301м.куб. не відповідає фактичним даним Журналу обліку водоспоживання водовимірювальними приладами та обладнанням за 2019-2020 роки.

За довідкою відповідача від 08.12.2020 №708 об'єм забраних вод з свердловини №3119(2) по вул. Космонавтів, смт. Варва, в період з 03.10.2019 по 30.09.2020 становить 177944м.куб.

Інспекцією, з урахуванням заперечень відповідача, проведено перерахунок розміру збитків, що підлягають відшкодуванню за рахунок КП «Господар» внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів у результаті самовільного використання водних ресурсів за відсутності дозволу на спеціальне водокористування (забору підземних вод за відсутності дозволу на спеціальне користування надрами) у період з 03.10.2019 по 30.09.2020, на суму 182010,02грн (виходячи з об'єму забору підземних вод у вказаному періоді на рівні 177944м.куб. згідно з довідкою КП «Господар» №708 від 08.12.2020), що разом з претензією від 11.12.2020 №15/3589 направлені відповідачу для виконання в добровільному порядку.

Відповідач у відповідь на претензію листом від 15.01.2021 №26 проти вимог позивача заперечив. За доводами відповідача, на підставі дозволу на спеціальне водокористування від 15.12.2017 №72/ЧГ/49д-17, з урахуванням припису частини 1 статті 23 Кодексу України про надра, він мав право видобувати підземні води з водозабору в обсягах, що не перевищували 300м.куб. на добу. Об'єм води, що використаний самовільно без дозвільних документів (спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), повинен визначатися окремо, без врахування об'єму води, що використана на підставі дозволу на спеціальне водокористування від 15.12.2017 №72/ЧГ/49д-17. Тому вважає, що позивачем у розрахунку збитків застосовані дані, що не відповідають вимогам припису частини 1 статті 23 Кодексу України про надра, відтак розрахунок необґрунтований.

Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до приписів частини 1 статті 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до статей 66, 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Статтею 1 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначено, що завданням законодавства про охорону навколишнього природного середовища є регулювання відносин у галузі охорони, використання і відтворення природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки, запобігання і ліквідації негативного впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище, збереження природних ресурсів, генетичного фонду живої природи, ландшафтів та інших природних комплексів, унікальних територій та природних об'єктів, пов'язаних з історико-культурною спадщиною.

За приписами частини 1 статті 5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище, як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Відповідно до статті 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів. У порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються в володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих в установленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а в випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.

Частиною 1 статті 149, статтею 151 Господарського кодексу України (надалі - ГК України) передбачено, що суб'єкти господарювання використовують у господарській діяльності природні ресурси в порядку спеціального або загального природокористування відповідно до цього Кодексу та інших законів. Суб'єктам господарювання для здійснення господарської діяльності надаються в користування на підставі спеціальних дозволів (рішень) уповноважених державою органів земля та інші природні ресурси (в тому числі за плату або на інших умовах). Порядок надання в користування природних ресурсів громадянам і юридичним особам для здійснення господарської діяльності встановлюється земельним, водним, лісовим та іншим спеціальним законодавством.

За статтею 2 Водного кодексу України завданням водного законодавства є регулювання правових відносин з метою забезпечення збереження, науково обґрунтованого, раціонального використання вод для потреб населення і галузей економіки, відтворення водних ресурсів, охорони вод від забруднення, засмічення та вичерпання, запобігання шкідливим діям вод та ліквідації їх наслідків, поліпшення стану водних об'єктів, а також охорони прав підприємств, установ, організацій і громадян на водокористування.

Усі води (водні об'єкти) на території України становлять її водний фонд (стаття 3 Водного кодексу України). Відповідно до п.2 частини 2 Водного кодексу України підземні води та джерела належать до водного фонду України та згідно із статтями 1, 6 Кодексу України про надра, є частиною надр.

За дефініціями наведеними в статті 1 Водного кодексу України, водокористування -використання вод (водних об'єктів) для задоволення потреб населення, промисловості, сільського господарства, транспорту та інших галузей господарства, включаючи право на забір води, скидання стічних вод та інші види використання вод (водних об'єктів); використання води - процес вилучення води для використання в виробництві з метою отримання продукції та для господарсько - питних потреб населення, а також без її вилучення для потреб гідроенергетики, рибництва, водного, повітряного транспорту та інших потреб.

Відповідно до статті 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.

Пунктом 9 статті 44 Водного кодексу України встановлено обов'язок водокористувачів здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу. Аналогічна норма міститься у статті 49 Водного кодексу України, за якою спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування.

Виходячи зі змісту частин 2 та 3 статті 49 Водного кодексу України дозвіл на спеціальне водокористування видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику в сфері розвитку водного господарства. Видача (відмова в видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу на спеціальне водокористування здійснюється відповідно до Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Органи, зазначені в частині другій цієї статті, під час прийняття рішення про видачу дозволу на спеціальне водокористування або про відмову в його видачі враховують відповідні висновки центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику в сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр (у разі використання підземних вод), центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику в сфері охорони здоров'я (в разі використання водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних).

За частинами 1-3 статті 19 Кодексу України про надра, надра надаються в користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності в них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу. При укладенні угод про розподіл продукції надра надаються в користування на підставі угоди про розподіл продукції з оформленням спеціального дозволу на користування надрами та акта про надання гірничого відводу. Користування надрами здійснюється без надання гірничого відводу чи спеціального дозволу в випадках, передбачених цим Кодексом.

Статтею 21 цього Кодексу передбачено, що надра в користування для видобування підземних вод (крім мінеральних) і розробки родовищ торфу надаються без надання гірничого відводу на підставі спеціальних дозволів, крім випадків, передбачених статтею 23 цього Кодексу, що видаються після попереднього погодження з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику в сфері охорони праці, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику в сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Відповідно до статті 17 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» підприємство питного водопостачання провадить свою діяльність відповідно до порядку спеціального водокористування, пов'язаного із застосуванням водопровідних мереж, споруд, технічних пристроїв для забору води безпосередньо з водних об'єктів. Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу, який видається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. У дозволі на спеціальне водокористування визначаються ліміти та строки спеціального водокористування. Строки спеціального водокористування встановлюються органом, який видає дозвіл на спеціальне водокористування. У разі використання підземних вод для питного водопостачання відповідне підприємство повинне одержати згідно з законом дозвіл на користування надрами.

Отже, чинним законодавством України передбачено обов'язок отримання господарюючими суб'єктами питного водопостачання (до яких віднесено відповідача) як дозволу на спеціальне водокористування, так і спеціального дозволу на користування ділянкою надр.

Виняток із загального правила, встановлений статтею 23 Кодексу України про надра, за якою землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, а також підземні води (крім мінеральних) для всіх потреб, крім виробництва фасованої питної води, за умови, що обсяг видобування підземних вод із кожного з водозаборів не перевищує 300 кубічних метрів на добу.

Разом з тим, за довідкою КП «Господар» від 08.12.2020 №708, підписаною керівником та засвідченою печаткою юридичної особи, обсяг забору підземних вод за рахунок свердловини №3119(2) (по вул. Космонавтів, смт. Варва, Чернігівська область) у період з 03.10.2019 по 30.09.2020 склав 177944м.куб, тобто 490м.куб. на добу (виходячи з середньодобового обсягу забору води Підприємства питного водопостачання Варвинського району).

Як вбачається з акту №140/05 від 01.10.2019, складеного за результатом проведення позапланової перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання, КП «Господар», вимог законодавства в сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, відповідачем, у період з 03.10.2019 по 30.09.2020 з артезіанської свердловини №3119(2) (по вул. Космонавтів, смт. Варва, Чернігівська область) забрано підземні води в обсязі 179301м.куб., що в подальшому (при визначенні розміру завданої державі шкоди) скориговано Інспекцією до 177944м.куб., з урахуванням письмової довідки відповідача про обсяг забору води в спірному періоді, тобто забір води в спірному періоді перевищував показники в 300м.куб. на добу та проводився відповідачем за відсутності спеціального дозволу на користування надрами.

Відповідно до п.1.7. Методики №389, самовільне водокористування - використання водних ресурсів за відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), та в разі перевищення встановлених у дозволі на спеціальне водокористування лімітів.

Порядок розрахунку розміру відшкодування збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів за відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)) визначено розділом ІХ Методики №389.

За пунктами 9.1., 9.2. цієї Методики, розрахунок розміру відшкодування збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів за відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), в разі перевищення встановлених у дозволі на спеціальне водокористування лімітів, здійснюється за формулою: Зсам = 5 х W х Тар (грн), де W - об'єм води, що використана самовільно без дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), в разі перевищення встановлених у дозволі на спеціальне водокористування лімітів (177944м.куб. згідно довідки КП «Господар» від 08.12.2020 №708); Тар - розмір, аналогічний ставці рентної плати за спеціальне використання води, встановленої статтею 255 Податкового кодексу України, на дату виявлення порушення (станом 01.10.2020 за спеціальне використання підземних вод Варвинського району Чернігівської області становило 68,19грн). Розрахунок скориговано на коефіцієнт 0,3 згідно з статтею 255.7. Податкового кодексу України, що застосовується до ставок рентної плати для житлово-комунальних підприємств.

Фактичний об'єм води, що використана самовільно без дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), в разі перевищення встановлених у дозволі на спеціальне водокористування лімітів визначається на основі даних: первинної документації, статистичної звітності, ліміту забору та використання води, індивідуальних норм водоспоживання та водовідведення або довідки фізичної особи - підприємця або юридичної особи за підписом керівництва, завіреної печаткою (за наявності).

Пунктом 9.1. Методики №389 встановлено єдиний порядок визначення розміру шкоди, що підлягає відшкодуванню в разі відсутності дозвільних документів на спеціальне водокористування або в разі перевищення встановлених у такому дозволі лімітів. За висновком суду, позивачем, за відсутності в відповідача спеціального дозволу на користування надрами, правомірно включено до розрахунку розміру збитків, що підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача, весь об'єм підземних вод, забраних ним із свердловині №3119(2) без відповідного дозволу в спірному періоді, оскільки середньодобовий забір води з цієї свердловини перевищив 300м.куб. на добу, що відповідачем не спростовано на підставі належних та допустимих доказів.

Іншого порядку розрахунку розміру збитків (об'єму забору підземних вод за відсутності дозвільних документів на користування надрами), всупереч доводам відповідача, чинним законодавством не передбачено.

За статтею 65 Кодексу України про надра, порушення законодавства про надра тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову і кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення законодавства про надра несуть особи, винні, зокрема в самовільному користуванні надрами.

За статтею 67 цього Кодексу підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень законодавства про надра, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Аналіз наведених правових норм свідчить про те, що факт самовільного використання надр (забір підземних вод у обсязі понад 300м.куб. на добу) без відповідного дозволу є самостійною підставою для відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання надр.

Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодування позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю.

Загальне положення про цивільно-правову відповідальність за завдання позадоговірної шкоди визначено в статті 1166 Цивільного кодексу України, за якою майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Підставою деліктної відповідальності є протиправне шкідливе винне діяння особи, яка завдала шкоду. Для відшкодування завданої шкоди необхідно довести такі факти як неправомірність поведінки особи; вина завдавача шкоди; наявність шкоди; причинний зв'язок між протиправною поведінкою та заподіяною шкодою. Наявність всіх зазначених умов є обов'язковим для прийняття судом рішення про відшкодування шкоди. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду.

Причинно-наслідковий зв'язок між діянням особи та заподіянням шкоди полягає в тому, що шкода є наслідком саме протиправного діяння особи, а не якихось інших обставин. Проста послідовність подій не повинна братися до уваги. Об'єктивний причинний зв'язок як умова відповідальності виконує функцію визначення об'єктивної правової межі відповідальності за шкідливі наслідки протиправного діяння. Заподіювач шкоди відповідає не за будь-яку заподіяну шкоду, а тільки за ту шкоду, яка заподіяна його діями. Відсутність причинного зв'язку означає, що шкода заподіяна не діями заподіювача, а викликана якимись іншими обставинами.

Причинний зв'язок між протиправним діянням заподіювача шкоди та шкодою, заподіяною потерпілому, є обов'язковою умовою настання відповідальності.

У деліктних правовідносинах саме на позивача покладається обов'язок довести наявність шкоди, протиправність (незаконність) поведінки заподіювача шкоди та причинний зв'язок такої поведінки із заподіяною шкодою. У свою чергу відповідач повинен довести, що в його діях (діях його працівників) відсутня вина в заподіянні шкоди.

Відповідно до статті 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають установленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (частина 1 статті 77 ГПК України).

Згідно з частиною 1 статті 79 ГПК України, наявність обставин, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

За приписами частин 1 та 2 статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи, що матеріалами справи підтверджується факт порушення відповідачем приписів статей 19, 21, 23 Кодексу України про надра, а саме: самовільний без дозвільних документів забір підземної води з артезіанської свердловини №3119(2) (вул. Космонавтів, смт. Варва, Чернігівська область) у період з 03.10.2019 по 30.09.2020, що на добу перевищувало обсяг у 300м.куб., що відповідачем на підставі належних та допустимих доказів не спростовано, відтак перевіривши розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів у результаті самовільного використання води в спірному періоді, суд доходить висновку про наявність достатніх підстав для задоволення позову та стягнення з КП «Господар» 182010,02грн шкоди, заподіяної державі внаслідок самовільного використання води за відсутності дозвільних документів (спеціального дозволу на користування надрами (підземними водами).

Водночас, з огляду на заперечення відповідача, суд вважає за необхідне зазначити, що в межах справи №731/433/20 (предметом розгляду якої було визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення на посадову особу КП «Господар» (директора ОСОБА_1), за фактом виявленого порушення) судом не досліджувались обставини щодо порушення природоохоронного законодавства юридичною особою - КП «Господар», та не встановлено відсутність в поведінці юридичної особи вини в вчиненні правопорушення.

За приписами п.7 частини 3 статті 29 Бюджетного кодексу України джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів (з урахуванням особливостей, визначених п.1 частини 2 статті 67-1 цього Кодексу), зокрема, є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності. Згідно п.4 частини 1 статті 69-1 Бюджетного кодексу України до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належить 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету АРК - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків. З урахуванням наведеного, стягнення шкоди має здійснюватися в відповідності до вказаних норм Бюджетного кодексу України.

При ухваленні рішення в даній справі, суд, у тому числі вирішує питання щодо розподілу судових витрат між сторонами.

За частиною 1 статті 129 ГПК України судовий збір покладається в спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. З огляду на те, що заявлений позов підлягає задоволенню, судові витрати по сплаті судового збору, що були понесені при зверненні до суду, мають бути відшкодовані за рахунок відповідача в сумі 2730,15грн.

Керуючись статтями 42, 46, 73, 74, 76-79, 91, 123, 129, 165, 166, 178, 184, 233, 236, 238, 241, 247-252 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Чернігівській області (вул. Малясова, 12, м. Чернігів, 14017, код ЄДРПОУ 38053846) до Комунального підприємства «Господар» Варвинської селищної ради Чернігівської області (вул. Шевченка, 18, смт. Варва, Чернігівська область, 17600, код ЄДРПОУ 35074998) про стягнення 182010,02грн, задовольнити повністю.

2. Стягнути з Комунального підприємства «Господар» Варвинської селищної ради Чернігівської області (вул. Шевченка, 18, смт. Варва, Чернігівська область, 17600, код ЄДРПОУ 35074998) 182010,02грн шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності на наступний рахунок: отримувач ГУК у Черніг.обл/тг с-щ Варва/ 24062100; р/р UA218999980333139331000025691; код отримувача: 37972475, з перерахуванням коштів до спеціального фонду Державного бюджету 54603грн (30%) шкоди та до спеціального фонду місцевих бюджетів територіальної громади селища Варва 127407,02грн (70%).

3. Стягнути з Комунального підприємства «Господар» Варвинської селищної ради Чернігівської області (вул. Шевченка, 18, смт. Варва, Чернігівська область, 17600, код ЄДРПОУ 35074998) на користь Державної екологічної інспекції у Чернігівській області (вул. Малясова, 12, м. Чернігів, 14017, код ЄДРПОУ 38053846) 2730,15грн судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови в відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду, відповідно до статті 256 ГПК України, подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Північного апеляційного господарського суду, в порядку визначеному статтею 257 ГПК України.

Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.

Суддя Романенко А.В.