Ухвала від 17.01.2022 по справі 922/4236/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

УХВАЛА

"17" січня 2022 р.м. ХарківСправа № 922/4236/21

Господарський суд Харківської області у складі:

суддя Прохоров С.А.

секретар судового засідання Яковенко Ю.В.

розглянувши матеріали справи

за позовом Керівника Чугуївської окружної прокуратури Харківської області (63503, Харківська область, м. Чугуїв,вул. Харківська, 98, код ЄДРПОУ 02910108) в інтересах держави, в особі : - Харківської обласної державної адміністрації (61002, м. Харків, вул. Сумська, 64, код ЄДРПОУ 23912956) - Харківське обласне управління лісового та мисливського господарства (61024, м. Харків, вул. Пушкінська, 86, код ЄДРПОУ 35246550) - Державне агентство лісових ресурсів (01601, м. Київ, вул. Шота Руставелі, 9-А, код ЄДРПОУ 37507901) третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів - Державне підприємство "Зміївське лісове господарство" (63404, Харківська область, м. Зміїв, вул. Соборна, 7, код ЄДРПОУ 00993099)

до - Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області (63503, Харківська область, м. Чугуїв, вул. Старонікольська, 29, код ЄДРПОУ 04058723) , - Комунальне підприємство "Зміїв-Сервіс" Зміївської міської ради Чугуївського району Харківської області (63404, Харківська область, м. Зміїв, вул. Покровська, 24, код ЄДРПОУ 37083454) за участю Прокуратури Харківської області (61050, м. Харків, вул. Богдана Хмельницького, 4, код ЄДРПОУ 02910108)

про визнання незаконними та скасування розпоряджень та зобов'язання повернути земельну ділянку

за участю представників:

прокурора - Кадацька Д.М.. (посвідчення №058455)

Харківської обласної державної адміністрації - не з'явився

Харківського обласного управління лісового та мисливського господарства - не з'явився

Державного агентства лісових ресурсів - не з'явився

Державного підприємства "Зміївське лісове господарство" - не з'явився

Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області - Прус А.А. (за наказом)

Комунального підприємства "Зміїв-Сервіс" Зміївської міської ради - Гетьман О.М. (ордер АХ №1079711 від 06.01.2022)

ВСТАНОВИВ:

23.10.2021 до Господарського суду Харківської області надійшла позовна заява Керівника Чугуївської окружної прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Харківської обласної державної адміністрації (перший позивач), Харківського обласного управління лісового та мисливського господарства (другий позивач) та Державного агентства лісових ресурсів (третій позивач) до Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області (перший відповідач) та до Комунального підприємства "Зміїв-Сервіс" Зміївської міської ради Чугуївського району Харківської області (другий відповідач) в якому просить суд:

1 - визнати незаконним та скасувати розпорядження Зміївської районної державної адміністрації №461 від 28.12.2018 “Про надання Комунальному підприємству “Зміїв-сервіс” Зміївської районної ради Харківської області дозволу на розробку технічної документації із землеустрою”;

2 - визнати незаконним та скасувати розпорядження Зміївської районної державної адміністрації від 17.01.2019 №10 “Про надання в постійне користування земельної ділянки Комунальному підприємству “Зміїв-сервіс” Зміївської районної ради Харківської області за межами населених пунктів на території Зміївської міської ради Зміївського району Харківської області”;

3 - зобов'язати КП “Зміїв-сервіс” (код ЄДРПОУ) повернути земельну ділянку із кадастровим номером 6321710000:02:000:00001 площею 8,5044 га у відання держави в особі Харківської обласної державної адміністрації.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.10.2021, для розгляду справи було визначено суддю Прохорова С.А.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 25.10.2021 було прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі №922/4236/21, призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче провадження по справі.

Комунальне підприємство "Зміїв-Сервіс" Зміївської міської ради Чугуївського району Харківської області звернулося до суду з клопотанням (вх. №251 від 10.01.2022) в якому просить призначити у справі судову земельно-технічну експертизу.

Вирішуючи питання щодо необхідності призначення судової експертизи суд виходить з наступного.

Статтею 99 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:

1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;

2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, або за клопотанням учасника справи, мотивованим неможливістю надати експертний висновок у строки, встановлені для подання доказів, з причин, визнаних судом поважними, зокрема через неможливість отримання необхідних для проведення експертизи матеріалів.

У разі необхідності суд може призначити декілька експертиз, додаткову чи повторну експертизу. При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза). Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз'яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов'язаний мотивувати таке відхилення або зміну. Питання, які ставляться експерту, і його висновок з них не можуть виходити за межі спеціальних знань експерта.

Згідно із ст. 100 Господарського процесуального кодексу України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи. Якщо суд доручає проведення експертизи кільком експертам чи експертним установам, суд в ухвалі призначає провідного експерта або експертну установу. В ухвалі про призначення експертизи суд попереджає експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків.

В п.п. 2, 5 постанови пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики призначення судової експертизи" №4 від 23.03.2012 роз'яснено, що судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.

Питання про призначення судової експертизи повинно вирішуватися лише після ґрунтовного вивчення обставин справи і доводів сторін щодо необхідності такого призначення.

Отже, експертиза призначається судом у випадку необхідності встановлення фактів (обставин), дані про які вимагають спеціальних знань, та які мають суттєве значення для правильного вирішення спору по суті.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про судову експертизу", судова експертиза це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об'єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.

Відповідно до Постанови Пленуму ВГСУ № 6 від 23.03.2012 "Про судове рішення", рішення з господарського спору повинно прийматись у цілковитій відповідності з нормами матеріального і процесуального права та фактичними обставинами справи, з достовірністю встановленими господарським судом, тобто з'ясованими шляхом дослідження та оцінки судом належних і допустимих доказів у конкретній справі, а підставою для скасування або зміни рішення відповідно до ст. 104 ГПК є неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи.

Водночас, як зазначається в рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Дульський проти України", експертиза призначена судом, є одним із засобів з'ясування або оцінки фактичних обставин справи і тому, складає невід'ємну частину судової процедури.

Господарський суд при вирішенні кожної справи повинен повно та всебічно з'ясувати обставини справи, дослідити усі докази, що стосуються предмету доказування у справі.

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, прокурор посилається на те, що відповідно до викопіювання з Плану лісонасаджень Задонецького лісництва ДП «Зміївський лісгосп» (планово-картографічні матеріали 2010 року) частина земельної ділянки кадастровий номер 6321710000:02:000:00001, площею 8,5044 га, перетинається із землями вказаного державного підприємства, орієнтовна площа перетину становить 5,3248 га, а тому прийняті Зміївською районною державною адміністрацією розпорядження про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою та подальшу передачу земельної ділянки кадастровий номер 6321710000:02:000:00001, площею 8,5044 га, у постійне користування КП «Зміїв-сервіс» є незаконними та підлягають скасуванню.

Проте, вищевказані доводи прокурора, що ґрунтуються на інформації ДП «Харківська державна лісовпорядна експедиція», ДП «Зміївський лісгосп» та викопіюваннях з План) лісонасаджень Задонецького лісництва ДП «Зміївський лісгосп» (які входять до складу планово-картографічних матеріалів 2010 року), є суперечливими порівняно з доказами відповідача.

Так, заперечуючи проти позову, відповідач зазначає, що розпорядженням Зміївської районної державної адміністрації від 12.04.1999 № 180 «Про затвердження обміну рівноцінними площами між Зміївським держлісгоспом та КСП «Зміївське» було затверджено обмін рівновеликими площами між Зміївським держлісгоспом та КСП «Зміївське», а саме: Зміївському держлісгоспу передати, а КСП «Зміївське» прийняти лісові площі квартал 172 виділ 2 площа 1,6 га, лісовкриті площі виділ 3 площа 0,4 га, галявина квартал 63 виділ 26 площею 1,6 га, поляна і виділ 25 площею 2,2 га лісові культури; КСП «Зміївське» передати, а Зміївському держлісгоспу прийняти лісові площі площею 5,8 га, розміщені східніше с. Н. Гайдари.

Вказаним розпорядженням було зобов'язано Зміївський держлісгосп та КСП «Зміївське» провести передачу в натурі, а відділ земельних ресурсів району - внести зміни до земельно-облікової документації.

В подальшому, у зв'язку з реформуванням КСП «Зміївське», зазначені землі було передано до земель запасу Зміївської міської ради Харківської області.

На підставі розпорядження Зміївської районної державної адміністрації від 29.01.2004 № 20 Науково-виробничою фірмою ТОВ «Азімут-сервіс» було розроблено проект відведення земельної ділянки Зміївському ВУЖКГ під організацію полігону твердих побутових відходів із станцією їх механізованої переробки потужністю 30 тисяч тонн на рік із земель запасу Зміївської міської ради. Вказаний проект було затверджено розпорядженням Зміївської районної державної адміністрації від 15.10.2004 № 533.

При цьому, до складу земельної ділянки, яку було визначено під організацію полігону твердих побутових відходів на території Зміївської міської ради, увійшли також землі колишнього КСП «Зміївське», отримані у 1999 році від Зміївського держлісгоспу в результаті обміну.

У складі зазначеного проекту відведення земельної ділянки наявний акт встановлення в натурі та погодження меж землекористування від 02.03.2004.

Розроблений Науково-виробничою фірмою ТОВ «Азімут-сервіс» проект відведення земельної ділянки став підставою для присвоєння земельній ділянці площею 8,5044 га кадастрового номеру 6321710000:02:000:0001.

21.08.2008 суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою ОСОБА_1 було розроблено та виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 21.09.2017 № НВ-6304961592017.

З інформації, наявної у вищевказаному витязі вбачається, що 18.06.2009 Зміївським районним відділом ХРФ «Центру ДЗК» здійснено державну реєстрацію земельної ділянки державної форми власності кадастровий номер 6321710000:02:000:0001, площею 8,5044 га, з цільовим призначенням для організації полігону під захоронення твердих побутових відходів та станції її механізованої переробки, категорія земель: землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Власником вказаної земельної ділянки зазначено Зміївську районну державну адміністрацію Харківської області.

Розпорядженням Зміївської районної державної адміністрації від 28.12.2018 № 461 «Про надання Комунальному підприємству «Зміїв-сервіс» Зміївської районної ради Харківської області дозволу на розробку технічної документації із землеустрою» було надано КП «Зміїв-сервіс» дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 8,5044 га, рілля кадастровий номер 6321710000:02:000:0001 із земель державної власності, землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення для організації полігону під захоронення твердих побутових відходів та станції механізованої переробки, розташованої за межами населених пунктів на території Зміївської міської ради Харківської області.

Разом з цим, відповідні роботи із землеустрою стосовно земельної ділянки кадастровий номер 6321710000:02:000:0001, площею 8,5044 га, були пов'язані саме з відновленням меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), оскільки вказану земельну ділянку вже було сформовано та зареєстровано ще у 2009 році.

У подальшому розпорядженням Зміївської районної державної адміністрації від 17.01.2019 № 10 (копія наявна в матеріалах справи) було затверджено КП «Зміїв-сервіс» технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для організації (в т.ч. будівництво) та розміщення полігону твердих побутових відходів з об'єктами їх сортування та переробки за межами населених пунктів на території Зміївської міської ради Зміївського району Харківської області та надано у постійне користування КП «Зміїв-сервіс» земельну ділянку площею 8,5044 га, кадастровий номер 6321710000:02:000:0001 із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення державної власності без зміни цільового призначення.

Прокурором же, в свою чергу, було долучено до позову викопіювання з Плану лісонасаджень Задонецького лісництва ДП «Зміївський лісгосп», що входять до складу планово-картографічних матеріалів, виготовлених у 2010 році, згідно з якими частина земельної ділянки кадастровий номер 6321710000:02:000:00001, площею 8,5044 га, нібито перетинається із землями ДП «Зміївський лісгосп», орієнтовна площа перетину становить 5,3248 га.

Отже, у предмет доказування у цій справі входить, зокрема, визначення питання стосовно того, чи дійсно наявний перетин спірної земельної ділянки із землями лісового фонду.

Доведення факту розташування спірної земельної ділянки поза межами території ДП «Зміївський лісгосп» матиме істотне значення для вирішення справи, оскільки слугуватиме доказом того, що підстави для визнання незаконними та скасування розпоряджень та повернення земельної ділянки у власність держави - відсутні.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків (ч.ч. 1, 2 ст. 73 ГПК України).

Визначення відповідності фактичного землекористування в частині порушення меж та накладання земельних ділянок відповідно до правовстановлювальних документів та документації із землеустрою на ці земельні ділянки є одним із основних завдань земельно-технічної експертизи (п. 6.1 Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 08.110.1998 № 53/5).

Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 98 ГПК України висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Предметом висновку експерта не можуть бути питання права. Висновок експерта може бути наданий на замовлення учасника справи або на підставі ухвали суду про призначення експертизи.

Отже висновок про те, чи має місце порушення землекористування, зокрема порушення меж та накладання земельної ділянки кадастровий номер 6321710000:02:000:00001 на земельні ділянки, що перебувають у користуванні ДП «Зміївський лісгосп» відповідно до правовстановлюючих документів на ці земельні ділянки та вимог нормативно-правових актів, може зробити лише фахівець, який володіє спеціальними знаннями у відповідній галузі, на основі досліджень.

Частиною 1 статті 99 ГГІК України унормовано, що суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, або за клопотанням учасника справи, мотивованим неможливістю надати експертний висновок у строки, встановлені для подання доказів, з причин, визнаних судом поважними, зокрема через неможливість отримання необхідних для проведення експертизи матеріалів.

Оскільки без спеціальних знань на теперішній час неможливо з'ясувати чи знаходиться земельна ділянка кадастровий номер 6321710000:02:000:00001 частково в межах території ДП «Зміївський лісгосп», жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань, наявні підстави для призначення судом у справі судової земельно-технічної експертизи.

За приписами ч. 1 ст. 102 ГПК України матеріали, необхідні для проведення експертизи, експерту надає суд, якщо експертиза призначена судом, або учасник справи, якщо експертиза проводиться за його замовленням. При призначенні експертизи суд з урахуванням думки учасників справи визначає, які саме матеріали необхідні для проведення експертизи. Суд може також заслухати призначених судом експертів з цього питання. Копії матеріалів, що надаються експерту, можуть залишатися у матеріалах справи.

За таких обставин, суд дійшов висновку про необхідність призначення по справі судової земельно-технічної експертизи.

Відповідно до п. 1.6., 1.8. Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, експертизи та дослідження проводяться експертними установами, як правило, за зонами регіонального обслуговування (перелік зон наведено в додатку). Підставою для проведення експертиз є передбачений законом процесуальний документ (постанова, ухвала) про призначення експертизи, складений уповноваженою на те особою (органом).

Як передбачено нормами ст. 99 ГПК України, при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд.

Відповідно до п. 1.6., 1.8. Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, експертизи та дослідження проводяться експертними установами, як правило, за зонами регіонального обслуговування (перелік зон наведено в додатку). Підставою для проведення експертиз є передбачений законом процесуальний документ (постанова, ухвала) про призначення експертизи, складений уповноваженою на те особою (органом).

Таким чином, суд вважає, що проведення судової експертизи слід доручити Національного наукового центру "Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса".

Згідно ст. 99 ГПК України встановлено, що питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз'яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов'язаний мотивувати таке відхилення або зміну. Питання, які ставляться експерту, і його висновок з них не можуть виходити за межі спеціальних знань експерта.

Суд вважає за доцільно визначити коло питань, які слід поставити на вирішення експертів, з урахуванням запропонованих відповідачем, оскільки, іншими учасниками справи не було запропоновано своїх питань, які вони вважають за необхідне поставити на вирішення експертів.

Враховуючи те, що відповідно до п. 23 Постанови пленуму Вищого господарського суду України № 4 від 23.03.2012р. "Про деякі питання практики призначення судової експертизи" витрати, пов'язані з проведенням судової експертизи, під час судового розгляду має нести заінтересована сторона, господарський суд вважає за необхідне обов'язок по сплаті витрат на проведення експертизи до кінцевого розподілу витрат за результати вирішення спору у справі, покласти на другого відповідача.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 228 Господарського процесуального кодексу України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.

Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 229 Господарського процесуального кодексу України провадження у справі зупиняється у випадку, встановленому пунктом 2 частини першої статті 228 цього Кодексу - на час проведення експертизи.

Слід зазначити, що проведення судової експертизи потребує певного часу, але строк розгляду справи обмежений.

З огляду на вищевикладене, у разі, якщо суд не скористається правом на зупинення розгляду даної справи, можуть бути порушено термін, який встановлений нормами ГПК України для розгляду справ, що є неприпустимим, тому за для запобігання пропуску строку розгляду даної справи, суд приходить до висновку про необхідність зупинення розгляду даної справи на період проведення судової експертизи.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 98, 99, 100, 177, 182, 228, 229, 232, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

Задовольнити клопотання другого відповідача вх.. №251 від 10.01.2022.

Призначити по справі №922/4236/21 судову земельно-технічну експертизу.

Проведення експертизи доручити Національному науковому центру "Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса".

На вирішення експертів поставити наступне питання:

- чи має місце порушення меж та накладання земельної ділянки кадастровий номер 6321710000:02:000:00001, загальною площею 8,5044 га, на межі земельних ділянок, що перебувають у користуванні Державного підприємства «Зміївський лісгосп» відповідно до правовстановлювальних документів на ці земельні ділянки та вимог нормативно-правових актів?

Зобов'язати відповідача - Комунальне підприємство "Зміїв-Сервіс" Зміївської міської ради Чугуївського району Харківської області (63404, Харківська область, м. Зміїв, вул. Покровська, 24, код ЄДРПОУ 37083454) здійснити оплату вартості експертизи.

Після закінчення строків, встановлених на оскарження цієї ухвали суду, направити матеріали справи №922/4236/21 на адресу Національного наукового центру "Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса" (61177, м. Харків, вул. Золочівська, 8-а).

Попередити експертів про кримінальну відповідальність за дачу завідомо неправдивого висновку або за відмову від дачі висновку ( ч.1 ст. 384 та ч.1 ст. 385 Кримінального кодексу України).

Зобов'язати експертів подати господарському суду Харківської області мотивований висновок.

Провадження у справі №922/4236/21 зупинити до отримання висновку експертів.

Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://court.gov.ua.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення суддею - 17.01.2022.

Ухвала може бути оскаржена до Східного апеляційного господарського суду протягом 10 днів з дня її проголошення.

Повний текст ухвали складено та підписано 18.01.2022.

Суддя С.А. Прохоров