1Справа № 335/11997/21 1-кс/335/62/2022
04 січня 2022 року м. Запоріжжя
Слідчий суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Запоріжжя клопотання слідчого СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів, на підставі матеріалів кримінального провадження № 42021080000000074, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05 липня 2021 рокуза ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України, -
встановив:
Слідчий СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 звернулася до суду з клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів, на підставі матеріалів кримінального провадження № 42021080000000074, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05 липня 2021 рокуза ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України.
В обґрунтовування якого зазначила, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Запорізькій областіздійснюється досудове розслідування кримінального провадження за № 42021080000000074 від 05.07.2021 за фактом вчинення кримінального правопорушення службовими особами Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Запорізької міської ради під час використання коштів, виділених для забезпечення заходів, спрямованих на боротьбу з гострою респіраторною хворобою Covid-19, спричиненою короновірусом SARS-CoV-2, за ознаками кримінального правопорушення(злочину), передбаченого ч.3 ст. 191 КК України.
З Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області до Запорізької обласної прокуратури надійшло повідомлення за вх. № 040804-17/2269-2021 від 16.06.2021 року про вчинення кримінального порушення службовими особами Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Запорізької міської ради, факт якого був зафіксований за результатами проведення планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності фахівцями управління ІНФОРМАЦІЯ_2 ,з питань використання коштів, виділених для забезпечення заходів, спрямованих на боротьбу з гострою респіраторною хворобою Covid-19, спричиненою короновірусом SARS-CoV-2 за період часу з 01 січня 2020 року по 31 березня 2021 року.
В ході проведення ревізії Управлінням Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області встановлено, що Комунальним некомерційним підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Запорізької міської ради в період часу з липня 2020 року по лютий 2021 року за рахунок коштів, що надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_3 по договору від 20.05.2020 року №2776-Е520-Р000, проведено видатки на виплату заробітної плати працівників Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Запорізької міської ради на загальну суму 4 098,82 тис. грн, що є порушенням пп.1 п.19 Договору №2776-Е520-Р000, укладеного між Комунальним некомерційним підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Запорізької міської ради і ІНФОРМАЦІЯ_4 , якими передбачено здійснення додаткових виплат співробітникам закладу охорони здоров'я, які безпосередньо задіяні до лікування пацієнтів з короновірусною хворобою Covid-19 у розмірі до 300 % заробітної плати.
Так, з липня 2020 року по березень 2021 року Комунальним некомерційним підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Запорізької міської ради за рахунок коштів , що надійшли від Національної служби здоров'я України по Договору №2776-Е520-Р000, проведено видатки на виплату доплат (винагород) працівникам, які фактично не були задіяні безпосередньо до лікування пацієнтів з короновірусною хворобою, на загальну суму 749,66 тис.грн, що є порушенням пп.1п.19 Договору №2776-Е520-Р000, розділу «Вимоги до організації надання послуги» Спеціальних умов надання медичних послуг пацієнтам з гострою респіраторною хворобою Covid-19, що є Додатком № 31 до Договору №2776-Е520-Р000 від 20.05.2020, укладеного між Комунальним некомерційним підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Запорізької міської ради і ІНФОРМАЦІЯ_3 , якими передбачено здійснення додаткових виплат співробітникам закладу охорони здоров'я, які безпосередньо задіяні до лікування пацієнтів з короновірусною хворобою Covid-19 у розмірі до 300 % заробітної плати (посадового окладу) (з підвищенням) з урахуванням обов'язкових доплат, надбавок) відповідно до законодавства ч.1ст.193 ГКУ, п.2 Постанови №331, які відповідно до п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.2021 № 246 «Деякі питання оплати праці медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19 спричиненої короновірусом SARS-CoV-2», мали здійснюватися за рахунок власних коштів та за рахунок коштів місцевого бюджету.
Таким чином, враховуючи результати проведеної ревізії Управлінням Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області встановлено фінансові порушення Комунальним некомерційним підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Запорізької міської ради відносно розподілу грошових коштів,а саме доплат (винагород) працівникам, які не задіяні безпосередньо до лікування пацієнтів з короновірусною хворобою на загальну суму 749 661.00 грн.
З матеріалів кримінального провадження встановлено, що Комунальне некомерційне підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Запорізької міської ради має відкриті банківські рахунки НОМЕР_1 , № НОМЕР_2 , відкритий в АБ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ЄДРПОУ: НОМЕР_3 , МФО НОМЕР_4 .
З метою швидкого, повного та неупередженого розслідування у кримінальному провадженні, встановлення фактів наявності на вищевказаних банківських рахунках підприємства грошових коштів для виплати заробітної плати працівникам підприємства, фактів перерахування грошових коштів за медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій до договору № 1157-Е420-Р000 від 24.03.2020 за пакетом №31, договору № 1157-Е420-Р000 від 29.09.2020 за пакетом № 33, та подальшого спрямування цих грошових коштів, виникла необхідність отримати тимчасовий доступ до документів, які містять інформацію про рух грошових коштів по рахункам № НОМЕР_1 , № НОМЕР_2 , які перебувають у володінні АБ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » , ЄДРПОУ: НОМЕР_3 , МФО НОМЕР_4 за адресою: АДРЕСА_1 , із можливістю вилучення оригіналів документів.
Слідчий в судове засідання не з'явилася, надала заяву про розгляд клопотання без її участі, на задоволенні клопотання наполягає.
Представник особи, у володінні якої знаходяться речі та документи, у судове засідання не з”явився. З урахуванням положень частини 1 та 4 статті 163, частини 4 статті 107 КПК України слідчий суддя вважав за можливе розглянути клопотання за відсутності представника особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, слідчого, без здійснення фіксування технічними засобами.
У відповідності до ч. 4 ст. 107 КПК України, розгляд клопотання слідчого проведено без фіксації судового процесу.
Вивчивши матеріали клопотання, перевіривши надані докази в його обґрунтування, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Згідно ч.1 ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Відповідно до частини 1 статті 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити виїмку).
Згідно з пунктом 5 частини першої статті 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать відомості, які можуть становити банківську таємницю.
Як передбачено частиною п'ятою статті 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
За нормою частини шостої цієї ж статті слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів. Доступ особи до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюється в порядку, визначеному законом. Доступ до речей і документів, що містять відомості, які становлять державну таємницю, не може надаватися особі, що не має до неї допуску відповідно до вимог закону.
У ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Зазначені слідчим обставини вказують, що тимчасовий доступ до документів надасть органу досудового розслідування можливість встановити фактичні обставини вчинення ймовірного злочину, які можуть мати доказове значення під час судового розгляду, при цьому підтвердження обставин, які передбачається довести за допомогою цих документів в інший спосіб є неможливим.
Перевіривши надані матеріали клопотання та дослідивши надані докази, слідчий суддя вважає за необхідне клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів задовольнити, надати дозвіл на тимчасовий доступ до документів, зазначених у клопотанні, оскільки вони мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у цьому кримінальному провадженні і зазначені у клопотанні обставини іншими способами довести неможливо.
Беручи до уваги, що клопотання про вилучення документів обґрунтовано тим, що вилучення зазначених документів необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів, слідчий суддя, у відповідності до ч. 7 ст. 163 КПК України, вважає занеобхідне надати дозвіл на їх вилучення.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 131, 132, 159-164 КПК України, -
Клопотання слідчого СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів, на підставі матеріалів кримінального провадження № 42021080000000074, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05 липня 2021 рокуза ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України - задовольнити.
Надати слідчому СУ ГУНП в Запорізькій області капітану поліції ОСОБА_4 а також слідчим слідчої групи, які проводять досудове розслідування кримінального провадження, а саме : слідчому СУ ГУНП в Запорізькій області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_3 , слідчому СУ ГУНП в Запорізькій області майору поліції ОСОБА_5 , слідчому СУ ГУНП в Запорізькій області майору поліції ОСОБА_6 , старшому слідчому СУ ГУНП в Запорізькій області капітану поліції ОСОБА_7 , старшому слідчому в ОВС СУ ГУНП в Запорізькій області майору поліції ОСОБА_8 , слідчому СУ ГУНП в Запорізькій області підполковнику поліції ОСОБА_9 дозвіл на тимчасовий доступ до оригіналів банківських документів, з можливістю ознайомитися зі вказаними документами, зробити їх копії, у тому числі на матеріальні носії інформації та вилучити їх (здійснити їх виїмку), які перебувають у володінні АБ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ,ЄДРПОУ: НОМЕР_3 , МФО НОМЕР_4 , який розташований за за адресою: АДРЕСА_1 , а саме:
- інформацію щодо руху грошових коштів по рахункам № НОМЕР_1 , № НОМЕР_2 , відкритим Комунальним некомерційним підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Запорізької міської ради ЄДРПОУ НОМЕР_5 , із зазначенням дати і розшифровкою проведеної операції, номера документа, призначення транзакцій платежу, найменування контрагентів, коду ЄДРПОУ, МФО банку, розрахункового рахунку контрагентів, з моменту відкриття рахунку по 31.03.2021p., в електронному та паперовому носіях інформації;
- листів, заяв, повідомлень та інших документів, отриманих банком від Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Запорізької міської ради; усіх договорів та додатків до них; листів, заяв, доручень та інших документів, наданих вказаним підприємством щодо надання повноважень іншим особам подавати до банківської установи платіжні доручення, отримувати кошти, виписки банку;
- платіжні доручення, чеки на зняття грошових коштів, банківські картки із зразками підпису та відтиском печатки Комунальним некомерційним підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Запорізької міської ради (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) з моменту відкриття рахунку по 31.03.2021p.;
- електронні платіжні документи, які надходили до банку по системах Клієнт-Банк, Інтернет-Банк, СМС послуги та ін. на підставі яких банком здійснювався переказ грошових коштів на рахунки інших суб'єктів із зазначенням анкетних даних особи, пароль якої вказаний на даних електронних платіжних документах Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Запорізької міської ради (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) з моменту відкриття рахунку по 31.03.2021p.;
- копії документів юридичної справи Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Запорізької міської ради (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ).
Визначити строк дії ухвали протягом двох місяців з дня постановлення ухвали слідчим суддею, тобто до 04 березня 2022 року.
Умисне невиконання ухвали суду тягне за собою кримінальну відповідальність, передбачену ст. 382 КК України.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1