Справа №705/4653/21
3/705/64/22
17 січня 2022 року суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Годік Л.С., вивчивши адміністративний матеріал, який надійшов з Уманського РУП ГУНП в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності « ОСОБА_1 », ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсіонера, громадянина Ізраїлю, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ,-
за ст. 173 КУпАП
Уманським РУП ГУНП в Черкаській області направлено на адресу суду матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за ст. 173 КУпАП.
Постановою судді Уманського міськрайонного суду Черкаської області Годік Л.С. від 09.11.2021 адміністративний матеріал був повернутий для дооформлення. В постанові були зазначені виявлені недоліки та чітко зазначена невідповідність отриманих матеріалів чинному законодавству, а саме те, що в протоколі про адміністративне правопорушення прізвище, ім'я та по батькові правопорушника зазначено на іноземній мові « ОСОБА_2 ».
Згідно ч.3 ст.14 Закону України «Про засади державної мовної політики» сторони, які беруть участь у справі, подають до суду письмові процесуальні документи і докази, викладені державною мовою. У межах території, на якій поширена регіональна мова (мови), що відповідає умовам частини третьої статті 8 цього Закону, допускається подача до суду письмових процесуальних документів і доказів, викладених цією регіональною мовою (мовами), з перекладом, у разі необхідності, на державну мову без додаткових витрат для сторін процесу.
Положеннями статті 6 Закону України «Про засади державної мовної політики» визначено, що державною мовою України є українська мова.
Відповідно до п.2.2 Порядку оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення затвердженого Наказом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини №3/02-15 від 16.02.2015 протокол про адміністративне правопорушення складається українською мовою. Не допускається закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу, а також внесення додаткових записів після того, як протокол підписаний особою, щодо якої він складений.
У разі якщо особа, стосовно якої складається протокол про адміністративне правопорушення, не володіє українською мовою, протокол про адміністративне правопорушення складається за участю перекладача.
Однак, ані з протоколу, ані з матеріалів справи не зрозуміло, чи ознайомлений «Ovadia Shmuel» з протоколом, чи подавалися ним зауваження щодо складання протоколу, чи роз'яснювалися йому його права та обов'язки, чи розуміє він суть інкримінованого йому правопорушення. При цьому, з наданих матеріалів, не можливо встановити чи залучався перекладач при складанні відповідного протоколу чи ні.
З матеріалів справи вбачається, що до Уманського РУП в Черкаській області надійшла заява ОСОБА_3 про вчинене відносно нього правопорушення, а саме про те, що в ході раптово-виниклого конфлікту «Ovadia Shmuel» накинувся на нього та завдав йому декілька ударів в область спини та плеч. По даному факту внесено відомості до ЄРДР за № 12021255360000766 від 20.08.2021.
Потерпілий ОСОБА_3 звертався за медичною допомогою до КНП «Уманська центральна міська лікарня», про що йому було видано довідку № 1910 від 20.08.2021, проте у довідці не було встановлено ступінь нанесених йому тілесних ушкоджень.
Постановою начальника СД (дізнавача) Уманського РУП в Черкаській області від 15.09.2021 закрито кримінальне провадження № 12021255360000766 від 20.08.2021 у зв'язку з відсутністю складу кримінального проступку.
Проте, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 359590 було вказано, що « ОСОБА_1 » 18.08.2021 о 13.00 год. у АДРЕСА_3 ображав нецензурною лайкою, штовхав «Shapira Naftaly», чим порушив громадський порядок і спокій громадянина.
Склад адміністративного правопорушення включає в себе ознаки, які характеризують зовнішній прояв поведінки особи, його спрямованість та наслідки; ознаки, що характеризують правопорушника і його психічне ставлення до скоєного. Відповідно ознаки складу адміністративного правопорушення об'єднаються у чотири групи (елементи): об'єкт адміністративного правопорушення, об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, суб'єкт адміністративного правопорушення та суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення. Всі зазначені елементи складу адміністративного правопорушення є обов'язковими. Суб'єктивна сторона - відображає психічне ставлення особи до скоєного діяння і наслідків, що наступають в результаті цього діяння. Вина особи - є необхідним елементом суб'єктивної сторони.
Згідно зі ст. 173 КУпАП -дрібним хуліганством є нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері охорони громадського порядку.
Об'єктивна сторона правопорушення виражається у нецензурній лайці в громадських місцях, образливому чіплянні до громадян та інших подібних діях, що порушують громадський порядок і спокій громадян (формальний склад).
Крім того, враховуючи, що порушник є громадянином Ізраїлю, та викликати його в судове засідання для з'ясування обставин суд, у передбачені ст. 38 КУпАП строки, не має можливості, а працівниками поліції не забезпечено явку вказаної особи для розгляду, невідкладно, адміністративного матеріалу відносно останнього.
Після чого, протокол про адміністративне правопорушення постановою судді Уманського міськрайонного суду Черкаської області відносно ОСОБА_1 від 09.11.2021 був повернутий для доопрацювання, так як не були усунуті недоліки, викладені у постанові судді.
Вивченням матеріалів справи встановлено, що жодної дії, спрямованої на усунення недоліків виконано не було, при цьому протокол про адміністративне правопорушення повторно спрямовано до суду.
Згідно статті 251 КУпАП обов'язок доказування покладено на особу, уповноважену на складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Верховним Судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимогст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п.24постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14).
Враховуючи, що постанова судді від 09.11.2021 не виконана, недоліки не усунуті, в зв'язку з чим суд позбавлений можливості повно та об'єктивно розглянути дану справу, суддя вбачає підстави для повторного повернення до Уманського РУП ГУНП в Черкаській області на дооформлення адміністративного матеріалу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, у зв'язку з його невідповідністю вимогам чинного законодавства України.
Суддя звертає увагу на те, що неусунення недоліків, які недають змогу розглянути справу по суті, призводить до затягування строків розгляду справи та порушення строків накладення адміністративного стягнення. І такі порушення допускаються саме з вини особи, яка була уповноважена на складання протоколу про адміністративне правопорушення, проте не оформила протокол у відповідності до вимог КУпАП, та не вживала жодних заходів до усунення недоліків, хоча такі недоліки вже вказувались суддею.
Керуючись ст.ст. 256, 278, 280 КУпАП, суддя -
Повернути до Уманського РУП ГУНП в Черкаській області адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 , який складений за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Л.С. Годік