Рішення від 31.12.2021 по справі 540/6375/21

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 грудня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/6375/21

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

І. Зміст позовних вимог

ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ), інтереси якого представляє адвокат Веріковська Тетяна Анатоліївна ( далі - представниця позивача, адвокат Веріковська Т.А.) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Херсонській області), у якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, які полягають у відмові перерахувати пенсію ОСОБА_1 з 1 грудня 2019 року за новою довідкою про розмір його грошового забезпечення, станом на 19 листопада 2019 року, видану Державною установою "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Херсонській області від 09.08.2021 №33/42-М-134ел, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011 -ХІІ "Про соціальний і правовий статус військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції"; статей 54 та 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з 01.01.2012 визначеного Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 , Закону України від 29.06.2021 № 1584-ІХ Про внесення змін до Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи щодо здійснення перерахунку пенсії з 01.07.2021 року.

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок, доплату та подальшу виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01 грудня 2019 року, відповідно до статей 51,63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", обчисливши розмір пенсії на підставі наданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Херсонській області довідки від 09.08.2021 №33/42-М-134ел про розмір його грошового забезпечення, визначеного станом на 19 листопада 2019 року; пенсії, як ліквідатора Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інваліда ІІ групи, відповідно до статей 54 та 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210, Закону України від 29.06.2021 № 1584-ІХ "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 01.07.2021 року, провести перерахунок пенсії з 01.07.2021 р.

II. Позиція позивача, заперечення відповідача

Вказані вимоги позивач обґрунтовує тим, він перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ. У зв'язку з складанням та направленням ДУ "ТМО МВС України по Херсонській області" до ГУ ПФУ в Херсонській області довідки про розмір грошового забезпечення від 09.08.2021 №33/42-М-134ел про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на листопад 2019 року, позивач звернувся до ГУ ПФУ в Херсонській області з заявою про перерахунок його пенсії на підставі вказаної довідки. Проте, відповідач протиправно відмовив позивачу у здійсненні такого перерахунку, що стало підставою звернення до суду з даним позовом. Крім того, позивач стверджує, що 01.07.2021 прийнято Закон України від 29.06.2021 № 1584-ІХ "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідно до якого підвищено мінімальний розмір пенсії по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи та встановлено нові розміри мінімальних пенсійних виплат для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, тому у відповідача виникає обов'язок провести перерахунок його пенсії з 01.07.2021 р., з врахуванням норм Закону № 1584-ІХ.

26.11.2021 року за вх. №25691 судом зареєстровано відзив на позов, яким відповідач заперечує проти його задоволення, вказуючи на відсутність у ДУ "ТМО МВС України по Херсонській області" повноважень самостійно проводити нарахування та видачу довідок із включенням додаткових видів грошового забезпечення. Крім того, вказує, що після визнання судами окремих положень Постанови № 103 протиправними та нечинними Урядом не прийнято жодної іншої постанови, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсій. До врегулювання на законодавчому рівні питання щодо умов, порядку та розміру подальшої виплати пенсій, перерахованих на виконання Постанови № 103, виплата пенсій органами Пенсійного фонду України продовжувалася в попередньо встановлених розмірах. Стосовно вимоги позивача про перерахунок та виплату пенсії, як ліквідатора Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інваліда ІІ групи, відповідно до ст. 54, 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", постанови КМУ № 1210 з 01.07.2021 відповідач зазначає, що ОСОБА_1 одержує пенсію по інвалідності за законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби". Відповідно до ст.50 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", від 28.02.1991 № 796-ХІІ, отримує щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, як учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

III. Процесуальні дії у справі

Ухвалою суду від 25.10.2021 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до частини 5 ст. 262 КАС України, якою передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Частиною 4 ст. 243 КАС України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що підтверджується витягом з пенсійної справи № 2103000672(МВС).

09.08.2021 р. Державною установою "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Херсонській області" виготовлено довідку №33/42-М-134ел про розмір грошового забезпечення, видану ОСОБА_1 за нормами, чинними на листопад 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 " Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції " за відповідною посадою, який складається з посадового окладу 2500,00 грн., окладу за спеціальним майор поліції - 2000,00 грн., надбавки за стаж служби в поліції 35%- 1575,00 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 44,98%) -2732,54 грн., премія - ( 80,70%) - 7101,68 грн. Примітка - довідка складена враховуючи рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі від 14.05.2019 року №826/12704/18 та постанови Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019 р. у зразковій справі № 160/8324/19. ( а.с. 12).

Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з заявою про здійснення перерахунку пенсії згідно оновленої довідки.(а.с.4)

30.09.2021 р. відповідач листом повідомив позивача, що на виконання п.3 Постанови № 103 пенсію ОСОБА_1 перераховано з 01.01.2016 р. з суми грошового забезпечення визначеного відповідно до постанови Уряду від 11.11.2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області. Разом з тим, 19.11.2019 р. набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 р. у справі № 826/12704/18, яким визнано протиправним та скасовано п.3 Постанови № 103. Нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, які передбачають проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, після дати набрання судовим рішенням законної сили не приймалось. Враховуючи зазначене, довідка ДУ "ТМО МВС України по Херсонській області" від 09.08.2021 №33/42-М-134ел про грошове забезпечення станом на листопад 2019 року, була повернута Головним управлінням без виконання.

Вважаючи відмову відповідача у перерахунку та виплати пенсії згідно оновленої довідки ДУ "ТМО МВС України по Херсонській області" протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

V. Норми права, які застосував суд

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, регулює Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 2262-XII), який передбачає, зокрема,

- пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина 3 статті 43).

- у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку. ( частина 18 статті 43).

- перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. ( частина 3 статті 51).

- перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. ( частина третя статі 63 в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VIII від 23.12.2015 р.).

- усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій ( частина 4 статті 63).

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закону України "Про Національну поліцію" від 2 липня 2015 року №580-VIII ( далі - Закон №580-VIII), який передбачає, зокрема,

- пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". ( стаття 102 цього Закону);

- за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб ( абзац другий пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" в редакції Закону № 900-VIII від 23.12.2015).

11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", яка набрала чинності 02.12.2015 р. ( далі - постанова № 988), якою передбачено, зокрема, грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. (пункт 1 цієї Постанови № 988).

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.92 № 393", яка набрала чинності 20 лютого 2008 року, (далі - Порядок № 45), яким визначено, що

- пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом №2262- XII, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України ( пункт 1 в редакції Постанови КМ № 103 від 21.02.2018).

- перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. ( пункт 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 847 від 28.10.2015);

- під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту. ( абзаци 1 -2 пункту 5).

Додатком № 3 до Порядку № 45 в редакції в редакції Постанови КМ № 103 від 21.02.2018 визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), зокрема, грошове забезпечення передбачає: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання заслужений чи народний, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", премія.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1), яким передбачено, зокрема,

- заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання. ( абзац 1 пункту 4 цього Порядку);

- перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії ( пункт 23 цього Порядку).

VI. Оцінка суду

З огляду на вищевказані приписи чинного законодавства, органи Пенсійного фонду наділені повноваженнями щодо проведення перерахунку раніше призначених пенсій, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. При цьому, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Аналогічний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а, від 15.07.2020 у справі №520/3360/19 та від 03.09.2020 у справі 553/3619/16-а.

Водночас вищеописані норми права свідчать про те, що до моменту отримання належної довідки від державного органу, з якого особа була звільнена зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком, у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Як встановлено судом, одним із спірних питань у даній справі є відмова відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", яка набрала чинності 02.12.2015 р., на підставі довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії, виданої державним органом, з якого особи були звільнені із служби, на підставі рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі від 14.05.2019 року №826/12704/18 та постанови Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019 р. у зразковій справі № 160/8324/19.

Як вбачається з листа-відповіді ГУ Пенсійного фонду України в Херсонській області від 30.09.2021, то за позицією відповідача у даних спірних правовідносинах відсутні законні підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі довідки ДУ "ТМО МВС України по Херсонській області" від 09.08.2021 №33/42-М-134ел про грошове забезпечення станом на листопад 2019 року, оскільки після набрання 19.11.2019 року законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 р. у справі № 826/12704/18, нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, які передбачають проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262, не приймалося.

Суд не погоджується з вказаною позицією відповідача з огляду на таке.

21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", ( далі постанова КМ України № 103 в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) якою установлено, зокрема

- перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., N 96, ст.3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року ( абзац перший пункту 3 цієї постанови у первинній редакції). ( Пункт 3 виключено на підставі Постанови КМ № 1088 від 24.12.2019 ).

- перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 12, ст. 301). ( пункт 5 цієї постанови)

Так, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року та постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12.11.2019 року, визнано протиправними та не чинними, зокрема,

- зміни внесені постановою Кабінету Міністрів України № 103 до п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262- XII, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, який викладено в наступній редакції: "Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням";

- зміни внесені постановою Кабінету Міністрів України №103 до додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який викладено в новій редакції, в якій довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, не містить такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Після скасування 05 березня 2019 року змін до пункту 5 Порядку № 45 і додатку 2 Порядку № 45 був чинним пункт 3 Постанови № 103, який безпосередньо стосувався перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та містив вказівку здійснити перерахунок пенсій з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством, премії за січень 2016 року відповідно до Постанови № 988, а також пункт 6 Постанови № 103, яким внесено зміни до Порядку № 45, зокрема, доповнено цей Порядок додатком 3, який встановлював форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року по справі № 826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови № 103, який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Таким чином, з 19 листопада 2019 року з дня набрання законної сили судовим рішенням по справі № 826/12704/18 пункт 3 Постанови № 103, який обмежував склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, втратив чинність.

При цьому, чинним є пункт 5 Постанови № 103, згідно якого перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.

Тобто, перерахунок пенсії відбувається на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, що подаються Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України, отже визначає конкретні документи, які можуть слугувати підставою для перерахунку пенсій, та взаємозв'язок органів влади - Міністерства внутрішніх справ та органів Пенсійного фонду України в рамках здійснення зазначених функцій.

Як зазначалось вище, підставою складання ДУ " ТМО МВС по Херсонській області " довідки від 09.08.2021 №33/42-М-134ел про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 є рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі від 14.05.2019 року №826/12704/18 та постанови Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019 р. у зразковій справі № 160/8324/19, а складові грошового забезпечення визначні за нормами, чинними на 19.11.2019 р.

З огляду на викладене, ДУ " ТМО МВС по Херсонській області " при виготовленні вказаної довідки діяло відповідно статті 63 Закону 2262-ХІІ та пункту 23 Порядку № 3-1, що відповідно зобов'язує відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, для здійснення обчислення та перерахунку його пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ, виданої державним органом, з якого особи були звільнені із служби, на підставі рішення Великої Палати Верховного Суду у постанові від 17.12.2019 року у зразковій справі № 160/8324/19.

При цьому, суд вказує, що Велика Палата Верховного Суду у постанові від 17.12.2019 року у зразковій справі № 160/8324/19 виснувала, що "…на відповідача (Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України) покладено функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 45".

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, у разі не проведення перерахунку пенсій з вини органів Пенсійного фонду України такий перерахунок провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, без обмеження строком.

Підсумовуючи викладене та враховуючи, що відповідно до вищевказаних положень Закону № 2262-XII та Порядку № 3-1 у ГУ Пенсійного фонду України в Херсонській області після отримання довідки ДУ " ТМО МВС по Херсонській області " від 09.08.2021 №33/42-М-134ел про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, за нормами чинними на листопад 2019 р., виникає обов'язок щодо перерахунку пенсії позивача, починаючи з 01.12.2019 року, тому суд вважає, що відповідач протиправно відмовив позивачу у здійсненні такого перерахунку.

Разом з тим, суд звертає увагу на той факт, який не заперечується відповідачем, що видана ДУ " ТМО МВС по Херсонській області " довідка від 09.08.2021 №33/42-М-134ел про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, за нормами чинними на листопад 2019 р., надійшла на адресу ГУ ПФУ в Херсонській області, проте була повернута ДУ " ТМО МВС по Херсонській області " без виконання у зв'язку з не додержанням процедурних вимог, установлених Порядком № 45, що спростовано судом та визнано необґрунтованим.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Таким чином, з метою ефективного способу захисту порушеного права позивача суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної позивачу пенсії за вислугу років відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі довідки ДУ "ТМО МВС по Херсонській області" про розмір грошового забезпечення від 09.08.2021 №33/42-М-134ел, починаючи з 01.12.2019 р. та з урахуванням раніше виплачених сум.

Щодо вимоги позивача в частині визнання протиправними дії відповідача, які полягають у відмові перерахувати пенсію позивача з 01.07.2021 року, як ліквідатора Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інваліда ІІ групи відповідно до статей 54 та 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210, Закону України від 29.06.2021 № 1584-ІХ "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 01.07.2021 року і як наслідок зобов'язання відповідача вчинити такий перерахунок, то суд враховує наступне.

Як вбачається зі змісту позову, вказана вимога позивача обґрунтована тим, 01.07.2021 прийнято Закон України від 29.06.2021 № 1584-ІХ "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яким підвищено мінімальний розмір пенсії по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи та встановлено нові розміри мінімальних пенсійних виплат для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно розмір мінімальних пенсійних виплат повинен становити 827 2,28 грн. для ІІ групи інвалідності.

У змісті відзиву на позов, відповідач вказує, що ОСОБА_1 одержує пенсію по інвалідності за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби", до основного розміру його пенсії встановлена та виплачуться щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у фіксованому розмірі 379,60 грн., як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 1 відповідно до статті 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02,1991 №796-ХІІ (далі - Закон №796). При цьому, відповідач вказує, що позивач має право на перехід на пенсію по інвалідності відповідно до статті 54 до Закону №796, проте питанням щодо визначення доцільності такого переходу або із заявою про перехід на пенсію по інвалідності за Законом №796-ХІІ позивач до Головного управління не звертався.

В ході розгляду даної справи позивачем не доказів на спростування вказаних обставин.

При цьому, суд вказує, що основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення врегульовано Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-XII (в редакції, чинній на момент призначення позивачці пенсії) ( далі - Закон №796-XII), яким передбачено, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством ( статті 54 Закону №796-XII).

Постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №1210 від 23 листопада 2011 року затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, яким були визначені мінімальні розміри основної пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, а також щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам.

Аналіз вказаних норм права свідчить про те, що вказаний Закон та Порядок № 1210 визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, яким призначена пенсія по інвалідності за Законом № 796-ХІІ.

Натомість, у змісті позову позивач вказує, що він отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що також підтверджується витягом з пенсійної справи № 2103000672(МВС).

З огляду на викладене, суд вважає, що вимога позивача в частині здійснення перерахунку розміру його пенсії з 01.07.2021 р., як ліквідатору Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інваліда ІІ групи за нормами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є необґрунтованою.

Крім того, суд приймає до уваги, що у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року у справі №802/2474/17-а сформований висновок, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення. Відсутність спору, у свою чергу, виключає можливість звернення до суду, оскільки відсутнє право, що підлягає судовому захисту.

Проте, матеріали справи не містять підстав виникнення спірних правовідносин між сторонами, тобто, відсутні докази звернення позивача до відповідача з питань перерахунку пенсії позивача з вказаного спірного питання.

Також, суд вказує, що з положень ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України вбачається, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Зі змісту наведеної правової норми вбачається, що судовому захисту підлягають лише порушені права, свободи і інтереси фізичних або права і інтереси юридичних осіб, а не можливість їх порушення в майбутньому.

Відтак, суд захищає порушене право (станом на час звернення до суду), а не гіпотетичні припущення щодо можливого порушення прав особи у майбутньому. Крім того, суд звертає увагу на те, що надалі законодавець може приймати Закони, якими змінювати правове регулювання відносин у даній сфері, що додатково вказує на неможливість задоволення вимог на майбутнє.

З огляду на викладене, вимоги позивача в частині зобов'язання відповідача здійснювати " подальшу виплату" також не підлягають задоволенню.

Щодо тверджень відповідача про порушення строків звернення до суду, то при вирішенні даного питання суд застосовує постанову Великої Палати Верховного Суду від 24.12.2020 у справі № 510/1286/16-а, згідно якої у спорах, що виникають з органами Пенсійного фонду України, особа може дізнатися, що її права порушені, зокрема, при отриманні від органу Пенсійного фонду України відповіді (листа-відповіді, листа-роз'яснення) на надісланий запит щодо розміру пенсії, нормативно-правових документів (про правильність/помилковість нарахування розміру пенсії, своєчасність/несвоєчасність її перерахунку), на підставі яких був здійснений саме такий розрахунок.

Оскільки підставою звернення до суду є лист-відповідь ГУ ПФУ в Херсонській області від 30.09.2021, яким відмовлено у перерахунку пенсії ОСОБА_1 а до суду позивач звернувся 20.10.2021, то строк звернення до суду з вимогою здійснити перерахунок пенсії з 01.12.2019 року ОСОБА_1 за вислугу років є не пропущеним.

VII. Висновок суду

Частиною 1 статті 73 КАС України встановлено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно із частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 1 ст. 77 КАС України).

Згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своєї бездіяльності, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

VIIІ. Розподіл судових витрат

Враховуючи, що відповідно до пунктів 9,10 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір" позивач звільнений від сплати судового збору, тому відповідно до положень ст. 139 КАС України відсутні підстави для розподілу судових витрат.

Керуючись ст. ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд, -

вирішив:

Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (місцезнаходження 73005, м. Херсон, вул. 28-ї Армії, 6, код ЄДРПОУ 21295057) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, які полягають у відмові перерахувати пенсію ОСОБА_1 з 1 грудня 2019 року за новою довідкою про розмір його грошового забезпечення, станом на 19 листопада 2019 року, видану Державною установою "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Херсонській області від 09.08.2021 №33/42-М-134ел, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011 -ХІІ "Про соціальний і правовий статус військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11. 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок, та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01 грудня 2019 року, відповідно до статей 51,63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", обчисливши розмір пенсії на підставі наданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Херсонській області довідки від 09.08.2021 №33/42-М-134ел про розмір його грошового забезпечення, визначеного станом на 19 листопада 2019 року, із врахуванням раніше виплачених сум.

В іншій частині позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.А. Дубровна

кат. 112010201