ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"12" січня 2022 р. справа № 300/7902/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Матуляка Я.П., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення №092650003363 від 17.09.2021, зобов'язання до вчинення дій,-
ОСОБА_2 звернувся до суду в інтересах ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання до вчинення дій.
Позовні вимоги мотивовані тим, що станом на 09.09.2021 страховий стаж позивача становив 30 років 10 місяців 16 днів, а пільговий стаж за Списком №2 - 14 років 6 місяців 19 днів, у зв'язку з чим, скориставшись своїм правом на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, надавши копії відповідних документів. Проте, рішенням за №092650003363 від 17.09.2021 відповідач відмовив позивачу в призначенні пенсії на пільгових умовах з підстав відсутності необхідного стажу роботи в шкідливих та важких умовах праці. ОСОБА_1 зазначає, що в ході розгляду наданих позивачем документів протиправно не зараховано до пільгового стажу період роботи позивача з 24.08.2005 по 15.08.2009 та з 09.07.2010 по 21.06.2013 (на посаді монтажника з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій АТ «Полюс Красноярськ»), з 16.08.2009 по 08.07.2010, з 24.06.2013 по 26.02.2014, з 18.03.2014 по 22.02.2015, з 02.03.2015 по 31.03.2018, з 01.04.2018 по 15.01.2019 та з 16.01.2019 по 29.09.2019 (на посаді монтажника з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій ТОВ «Полюс Строй») з посиланням на невідповідність пільгових довідок Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 за №637 (надалі - Порядок №637). Позивач вважає, що записи у трудовій книжці та уточнюючі довідки є достатньою підставою для підтвердження страхового стажу на посадах за Списком №2. На переконання позивача він має право на отримання пенсії на пільгових умовах після досягнення віку 55 років і при стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2. Просить позов задовольнити.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.12.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 04.01.2022 року. Просив суд в задоволенні позову відмовити з урахуванням тієї обставини, у позивача відсутній необхідній для призначення пенсії пільговий стаж роботи за Списком № 2, тому оскаржуване рішення про відмову в призначенні пенсії є правомірним та скасуванню не підлягає. Крім цього, пільгові довідки не відповідають вимогам Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 за №637, а саме не містять підписи керівника та головного бухгалтера, підприємства на якому працював позивач.
10.01.2022 від представника позивача надійшла відповідь на відзив, проте у відповідності до частин 3 статті 263 КАС України, у справах, визначених частиною 1 цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив. Тому в суду відсутні правові підстави надавати оцінку даному документу в рамках розгляду даної адміністративної справи.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.
09.09.2021 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
За результатами розгляду поданих позивачем до заяви документів ГУ ПФУ в Івано-Франківській області прийнято рішення №092650003363 від 17.09.2021 про відмову в призначення пенсії (а.с.44).
За змістом рішення в ході розгляду документів відповідачем не зараховано до стажу роботи в шкідливих та важких умовах праці за Списком № 2 періоди роботи з 24.08.2005 по 15.08.2009 та з 09.07.2010 по 21.06.2013 (на посаді монтажника з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій АТ «Полюс Красноярськ»), з 16.08.2009 по 08.07.2010, з 24.06.2013 по 26.02.2014, з 18.03.2014 по 22.02.2015, з 02.03.2015 по 31.03.2018, з 01.04.2018 по 15.01.2019 та з 16.01.2019 по 29.09.2019 (на посаді монтажника з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій ТОВ «Полюс Строй»), з посиланням на невідповідність пільгових довідок Порядку №637. Як наслідок у позивача відсутній необхідний для призначення пенсії стаж роботи за Списком №2. Одночасно, із змісту даного рішення слідує, що відповідач підтвердив наявність в позивача страхового стажу 30 років 10 місяців 16 днів.
Вважаючи протиправним рішення про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.
У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних правовідносин.
Відповідно до статті 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 6 Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про трудову діяльність і соціальний захист громадян України та Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн від 14.01.1993 року, встановлено те, що трудовий стаж, включаючи стаж, який обчислюється у пільговому порядку, і стаж роботи за спеціальністю, набутий у зв'язку з трудовою діяльністю на територіях обох Сторін, взаємно визначається Сторонами. Обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність.
Згідно зі статтею 6 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року (надалі - Угода) для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав-учасниць Угоди враховується трудовий стаж, отриманий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набрання чинності цією Угодою.
Відповідно до статті 11 Угоди необхідні для пенсійного забезпечення документи, видані в належному порядку на території держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав і держав, що входили до складу СРСР до 1 грудня 1991 року, приймаються на території держав-учасниць Співдружності без легалізації.
З системного аналізу наведених норм слідує, що пенсія призначається за нормами законодавства країни, де проживає особа, а стаж, набутий на території однієї із зазначених в Угоді держав, зараховується до пільгового у разі, якщо такий стаж взаємно визначений сторонами.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058 (надалі - Закон №1058).
Частиною 1 статті 44 Закону №1058-IV передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 (надалі - Порядок №383), який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за №1451/11731 встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.
Відповідно до пункту 10 Порядку №383, для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку №637.
За змістом пункту 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Судом встановлено, що позивач на момент звернення до відповідача досягнув 55 років, а його страховий стаж становив 30 років 10 місяців 16 днів. Дана обставина згідно частини 1 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України доказуванню не підлягає, як така, що визнається учасниками справи і у суду немає сумніву щодо достовірності цієї обставини та добровільності її визнання.
З матеріалів справи слідує, що відповідачем не враховано стаж роботи, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2, а саме з 24.08.2005 по 15.08.2009 та з 09.07.2010 по 21.06.2013 (на посаді монтажника з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій АТ «Полюс Красноярськ»), з 16.08.2009 по 08.07.2010, з 24.06.2013 по 26.02.2014, з 18.03.2014 по 22.02.2015, з 02.03.2015 по 31.03.2018, з 01.04.2018 по 15.01.2019 та з 16.01.2019 по 29.09.2019 (на посаді монтажника з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій ТОВ «Полюс Строй»), що позбавляє позивача права на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2.
Слід зазначити, що АТ «Полюс Красноярськ» та ТОВ «Полюс Строй», у яких працював позивач, знаходиться на території Російської Федерації. Відтак, поряд з нормами національного законодавства, підлягають застосуванню норми міжнародних договорів.
Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань здійснює міжнародне співробітництво, забезпечує виконання зобов'язань, узятих за міжнародними договорами України з питань, що належать до його компетенції (пп. 13, п. 4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року № 280).
У ст. 6 Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про трудову діяльність і соціальний захист громадян України та Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн (дата підписання: 14.01.1993 року) вказано, що трудовий стаж, включаючи стаж, який обчислюється у пільговому порядку, і стаж роботи за спеціальністю, набутий у зв'язку з трудовою діяльністю на територіях обох Сторін, взаємно визначається Сторонами. Обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність. При цьому, згідно зі ст. 7 цієї Угоди питання пенсійного забезпечення регулюються Угодою про гарантії прав громадян держав-учасниць співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року та двосторонніми угодами в цій галузі.
Угода про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені або будуть встановлені законодавством держав-учасниць Угоди (ст. 5). Згідно з ч. 2 ст. 6 цієї Угоди для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав-учасниць Угоди враховується трудовий стаж, отриманий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набрання чинності цією Угодою. При цьому, необхідні для пенсійного забезпечення документи, видані в належному порядку на території держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав і держав, що входили до складу СРСР до 1 грудня 1991 року, приймаються на території держав-учасниць Співдружності без легалізації (ст. 11 Угоди), а Держави-учасниці Співдружності, у свою чергу, беруть на себе зобов'язання вживати необхідних заходів до встановлення обставин, що мають вирішальне значення для визначення права на пенсію (ст. 10 Угоди).
Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та п. б ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" обов'язковою умовою для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є наявність результатів атестації робочого місця працівника.
Для підтвердження незарахованих періодів роботи позивача, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2, відповідачу було надано такі документи, які встановлюють зайнятість повний робочий день, роботу із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників та стаж роботи на зазначених роботах та результати атестації робочих місць.
Як встановлено судом та не заперечується сторонами, позивачем на підтвердження пільгового стажу роботи до заяви долучено серед іншого, копію трудової книжки, довідку АТ «Полюс Красноярськ» від 29.09.2018 за №238-с, довідку ТОВ «Полюс Строй» від 15.08.2019 за №02-19/475, наказ про проведення та завершення атестації робочих місць у АТ «Полюс Красноярськ» та довідки від 30.07.2019 про заробіток (за 2009-2010, 2013-2019 роки).
Відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР №1173 від 22.08.1956, постанови Кабінету Міністрів СРСР №10 від 26.01.1991, постанови Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.1994, постанови Кабінету Міністрів України №461 від 24.06.2016, до Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відноситься робота на таких посадах: монтажники з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій.
Отже, трудова книжка позивача та долучені до заяви документи, містять достатньо відомостей для визначення стажу роботи позивача у періоди з 24.08.2005 по 15.08.2009 та з 09.07.2010 по 21.06.2013 (на посаді монтажника з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій АТ «Полюс Красноярськ»), з 16.08.2009 по 08.07.2010, з 24.06.2013 по 26.02.2014, з 18.03.2014 по 22.02.2015, з 02.03.2015 по 31.03.2018, з 01.04.2018 по 15.01.2019 та з 16.01.2019 по 29.09.2019 (на посаді монтажника з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій ТОВ «Полюс Строй»), як такого, що відноситься до Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Зайнятість повний робочий день, роботу із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників та стаж роботи на зазначених роботах підтверджується довідками, уточнюючою характер роботи на посадах, за професіями, що дають право на дострокову пенсію від 29.09.2018 за №238-с та від 15.08.2019 за №02-19/475, у яких вказано, що Коб'як І.М. повний робочий день, повний робочий тиждень працював в АТ «Полюс Красноярськ» та ТОВ «Полюс Строй» відповідно на виробництвах і посадах, передбачених Списками № 1 та № 2, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів СССР від 26.01.1991 року.
Щодо доводів відповідача про те, що довідки про пільговий характер праці не відповідають вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, суд зазначає таке.
В силу пп. 3 п. 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи, яким пенсія призначається відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення, надають документи про стаж, визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу, та довідку згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Згідно з п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Із системного аналізу вищезазначених норм права не вбачається обов'язковості завірення керівником та головним бухгалтером організації уточнюючих довідок.
За таких обставин суд дійшов висновку, що довідки уточнюючі характер роботи на посадах, за професіями, що дають право на дострокову пенсію від 29.09.2018 за №238-с та від 15.08.2019 за №02-19/475 відповідають вимогам п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637, оскільки підписані уповноваженою на те особою та завірені печаткою відповідної юридичної особи.
Відповідно до ст. 11 Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про трудову діяльність і соціальний захист громадян України та Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн від 14.01.1993, документи, видані з метою реалізації цієї Угоди на території однієї Сторони за встановленою формою, або їх копії, засвідчені в установленому порядку, приймаються на території іншої Сторони без легалізації (аналогічна норма права міститься у ст. 11 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року).
Такий висновок суду відповідає правовій позиції Верховного Суд, викладеній у постанові від 31 жовтня 2019 року (справа № 204/7414/16-а,), в якій він вказав, що як правильно зазначили суди попередніх інстанцій вказана особа не мала повноважень посадової (службової) особи довірителя. Проте довіреністю на неї покладені повноваження, які дають підстави для видачі від імені підприємства довідки для призначення пенсій. Зважаючи на викладене, суди попередніх інстанцій обґрунтовано зазначили, що довідка, видана підприємством є належним документом.
Суд зазначає, що результати атестації робочих місць позивача підтверджуються: наказом № 813а від 01 листопада 2008 року "Про проведення атестації робочих місць за умовами праці" в ЗАТ "Полюс"; наказом № 288/2-п від 30 листопада 2011 року "Про завершення атестації робочих місць Красноярської бізнес-одиниці ЗАТ "Полюс"; протоколом №1 атестації робочих місць за умовами праці в ЗАТ "Полюс" від 25 листопада 2011 року; довідкою.
Таким чином, надані відповідачу документи констатують факт перебування ОСОБА_1 на посаді або виконання ним робіт, що містяться у Списку № 2, а також документально підтверджують зайнятість працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає в наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.
Підсумовуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно не враховано стаж роботи позивача з 24.08.2005 по 15.08.2009 та з 09.07.2010 по 21.06.2013 (на посаді монтажника з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій АТ «Полюс Красноярськ»), з 16.08.2009 по 08.07.2010, з 24.06.2013 по 26.02.2014, з 18.03.2014 по 22.02.2015, з 02.03.2015 по 31.03.2018, з 01.04.2018 по 15.01.2019 та з 16.01.2019 по 29.09.2019 (на посаді монтажника з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій ТОВ «Полюс Строй») до пільгового стажу за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, отже такий стаж підлягає зарахуванню до його пільгового стажу, з огляду на вищенаведені приписи Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про трудову діяльність і соціальний захист громадян України та Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн від 14 січня 1993 року та Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року.
Крім цього суд приймає до уваги те, що Угода про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року встановлює правила обчислення розміру пенсій. Згідно із ч. З ст. 6 Угоди обчислення пенсій проводиться із заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу. У разі, якщо в державах-учасницях Угоди введена національна валюта, розмір заробітку (доходу) визначається виходячи з офіційно встановленого курсу на момент призначення пенсії. Цією Угодою визначено стаж, який підлягає безумовному врахуванню при призначенні пенсії, і відповідно, заробіток за такий період також підлягає включенню при обчисленні пенсії.
Рішенням Економічного Суду Співдружності Незалежних Держав № 01-1/2-07 від 26 березня 2008 року визначено, що норма пункту 3 статті 6 Угоди від 13 березня 1992 року встановлює правило, згідно з яким розмір пенсії визначається із заробітку (доходу) за періоди роботи, що зараховуються до трудового стажу, і застосовується при первинному призначенні пенсії в державах-учасницях Угоди.
Враховуючи те, що вищевказані періоди роботи зараховуються до стажу роботи, що дає позивачу право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, то відповідно і обчислення пенсії проводиться із заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до такого стажу.
Як зазначено у абз. 5 пп. 3 п. 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 особи, яким пенсія призначається відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення, надають документи про стаж, визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу, та довідку згідно з додатком 5 до цього Порядку.
Суд зазначає що, довідки від 30.07.2019 про заробітну плату позивача за період з 2009-2010, 2013-2019 роки, видані ТОВ «Полюс Строй», відповідають вимогам вищезгаданого Порядку.
В кожній із довідок про заробітну плату, виданих ТОВ «Полюс Строй» зазначено, що підставою їх видачі є особові рахунки та з нарахованих сум здійснено відрахування у Пенсійний Фонд за встановленими тарифами, також, виплати одноразового характеру не включені.
Як вказав Верховний Суд у Постанові від 23.01.2018 року (справа №583/392/17) позивачем вчинено усі дії та подано усі документи, необхідні для призначення пенсії із урахуванням заробітної плати, вказаній у довідці. Виходячи з викладеного, суд погоджується з висновком судів попередніх інстанцій, що довідка є такою, що відповідає вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління ПФУ від 25 листопада 2005 року № 22-1.
Таким чином, оскільки відповідач протиправно не врахував періоди роботи позивача з 24.08.2005 по 15.08.2009 та з 09.07.2010 по 21.06.2013 (на посаді монтажника з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій АТ «Полюс Красноярськ»), з 16.08.2009 по 08.07.2010, з 24.06.2013 по 26.02.2014, з 18.03.2014 по 22.02.2015, з 02.03.2015 по 31.03.2018, з 01.04.2018 по 15.01.2019 та з 16.01.2019 по 29.09.2019 (на посаді монтажника з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій ТОВ «Полюс Строй») на посадах за Списком № 2, з урахуванням того, що позивач набув право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV після досягнення віку 55 років, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.
Тому слід скасувати рішення відповідача за №092650003363 від 17.09.2021 про відмову в призначення позивачу пенсії на пільгових умовах.
Як наслідок, з метою відновлення порушених прав позивача у спірних правовідносинах, слід зобов'язати відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 з дати звернення (09.09.2021), зарахувавши до спеціального трудового стажу позивача за Списком №2 зазначені періоди роботи, із урахуванням довідок, виданих ТОВ «Полюс Строй» від 30.07.2019 про заробітну плату (дохід) з 2009 року по 2010 рік та з 2013 року по 2019 рік.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, необхідно стягнути з Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2704 грн.
На підставі статей 9, 19, 46, 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) про визнання протиправним та скасування рішення №092650003363 від 17.09.2021, зобов'язання до вчинення дій - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області за №092650003363 від 17.09.2021 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) періоди роботи, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, на підставі ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": з 24.08.2005 по 15.08.2009 та з 09.07.2010 по 21.06.2013 (на посаді монтажника з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій АТ «Полюс Красноярськ»), з 16.08.2009 по 08.07.2010, з 24.06.2013 по 26.02.2014, з 18.03.2014 по 22.02.2015, з 02.03.2015 по 31.03.2018, з 01.04.2018 по 15.01.2019 та з 16.01.2019 по 29.09.2019 (на посаді монтажника з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій ТОВ «Полюс Строй»).
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) призначити (обчислити) і виплачувати ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2, на підставі ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" починаючи з 09.09.2021 із урахуванням довідок, які видані ТОВ «Полюс Строй» від 30.07.2019 про заробітну плату (дохід) з 2009 року по 2010 рік та з 2013 року по 2019 рік.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 2704 (дві тисячі сімсот чотири) гривні.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Матуляк Я.П.