Справа № 187/12/22
3/0187/10/22
"06" січня 2022 р. смт Петриківка
Суддя Петриківського районного суду Дніпропетровської області Говоруха В.О., розглянувши матеріали, що надійшли із відділення поліції № 10 Дніпровського районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ; паспорт НОМЕР_1 , за ч. 1 ст. 184 КУпАП, -
04.01.2022 до суду із відділення поліції № 10 Дніпровського районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області надійшов адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 184 КУпАП. Згідно з протоколом серії ВАВ № 467467 від 20.12.2021 про адміністративне правопорушення, 20.12.2021 було встановлено факт ухилення ОСОБА_1 від виконання батьківських обов'язків відносно свого сина ОСОБА_2 , що виразилося у тому, що останній без поважної причини пропускав заняття у школі.
До протоколу додано: копію подання класного керівника та завідувача Малопетриківської гімназії - філії Петриківського ліцею від 29.09.2021 за № 76 відносно ОСОБА_2 , 2006 р.н., копія паспорта та коду ОСОБА_1 та її заява про розгляд справи за її відсутності.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 251КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до п. 2 ст. 278 КУпАП, посадова особа при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи правильно складений протокол та інші матеріали справи.
При підготовці до розгляду даної адміністративної справи, перевіривши правильність складання протоколу, вважаю необхідним направити матеріали на доопрацювання, виходячи з наступного.
Так, у зазначеному протоколі ВАВ № 467467 від 20.12.2021 про адміністративне правопорушення зазначено, що 20.12.2021 було встановлено факт ухилення ОСОБА_1 від виконання батьківських обов'язків відносно свого сина ОСОБА_2 , що виразилося у тому, що останній без поважної причини пропускав заняття у школі. Однак, відповідно до наданого подання класного керівника ОСОБА_3 та завідувача Малопетриківської гімназії - філії Петриківського ліцею Ковальової О. від 29.09.2021 за № 76, ОСОБА_2 , 2006 р.н. систематично відвідує школу. Письмових пояснень особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 до протоколу не додано. Інших даних, які вказують, що ОСОБА_4 без поважної причини пропускав заняття у школі, до протоколу не додано.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 (з наступними змінами та доповненнями), визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
З огляду на викладене, вважаю, що без доопрацювання та усунення недоліків подальший розгляд справи не можливий, тому матеріали протоколу про адміністративне правопорушення, складені відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 184 КУпАП слід повернути до відділення поліції № 10 Дніпровського районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області, для доопрацювання та усунення зазначених вище недоліків.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 245, 256, 278 КУпАП,
Матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 184 КУпАП повернути до відділення поліції № 10 Дніпровського районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області, для доопрацювання та усунення недоліків.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: В. О. Говоруха