Постанова від 10.01.2022 по справі 552/3209/21

ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 552/3209/21 Номер провадження 22-ц/814/119/22Головуючий у 1-й інстанції Кузіна Ж. В. Доповідач ап. інст. Пилипчук Л. І.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2022 року м.Полтава

Полтавський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючий суддя Пилипчук Л.І.,

судді Абрамов П.С., Дряниця Ю.В.,

секретар Міщенко Я.О.,

з участю представника відповідача ОСОБА_1 , позивача ОСОБА_2 та його представника - адвоката Бондарець Д.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Полтаві цивільну справу за апеляційною скаргою Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки

на рішення Київського районного суду м.Полтави від 06 вересня 2021 року, постановлене суддею Кузіною Ж.В. (повний текст складено 10 вересня 2021 року),

по справі за позовом ОСОБА_2 до Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки в особі об'єднаної житлової комісії про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

15.06.2021 ОСОБА_2 звернувся в суд із указаним позовом, уточнивши його заявою від 27.08.2021. В обґрунтування підстав позову зазначає, що у період із 1983 по 2007 роки проходив військову службу у Збройних Силах та із 1987 року на підставі ст.34 ЖК УРСР, ст.12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», разом із дружиною та дочкою перебував на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов.

У 1990 році його родину забезпечено житлом - двокімнатною квартирою площею 42,1 кв.м (житлова площа 26,9 кв.м) за адресою: АДРЕСА_1 . Після народження у 1996 році другої дитини площа та кількість кімнат указаного житла не відповідала вимогам діючого законодавства щодо повного забезпечення житлом усієї родини та згідно рішення відповідача, прийнятого на підставі п.54 Правил обліку №470 від 11.12.1984, він, позивач, разом зі своєю сім'єю, поставлений на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов (на «розширення»).

Після звільнення з військової служби у 2007 році та встановлення ІІ групи інвалідності його, ОСОБА_2 , у складі сім'ї з 4 осіб, зараховано в позачергову та першочергову черги на отримання упродовж двох років з дня взяття на квартирний облік додаткового житла. Проте у березні 2021 року позивачу стало відомо, що рішенням відповідача, оформленимп.2 протоколу від 02.04.2019, його разом із членами сім'ї знято з обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов у зв'язку із забезпеченням житлом відповідно до норм.

Позивач вважає таке рішення протиправним, оскільки його не повідомляли про засідання житлової комісії, а рішення прийнято без перевірки житлово-побутових умов та складу сім'ї позивача, яка на той час поповнилася онукою, 2010 року народження, та без урахування, що його син, хоча і був забезпечений житлом, проте поза межами м.Полтави і не за рахунок Держави, продовжує залишатися членом його сім'ї.

Із наведених підстав, враховуючи, що норма забезпеченості громадян житловою площею у м.Полтаві не переглядалася вже понад 36 років, а житлова комісія вийшла за межі повноважень, прийнявши рішення з порушенням п.7 розділу ІІ Інструкції №380 від 31.07.2018, просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення об'єднаної житлової комісії Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (раніше - ІНФОРМАЦІЯ_1 ), оформлене п.2 протоколу від 02.04.2019 про зняття його, ОСОБА_2 , та членів його сім'ї з обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов;

- зобов'язати відповідача на найближчому засіданні винести рішення про поновлення позивача та членів його сім'ї дочки - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та онуки - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов.

Рішенням Київського районного суду м.Полтави від 06.09.2021 позовні вимоги ОСОБА_2 - задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення об'єднаної житлової комісії Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, яке оформлене протоколом №4 від 02.04.2019 про зняття з обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов при ІНФОРМАЦІЯ_4 майора запасу ОСОБА_2 .

Зобов'язано об'єднану житлову комісію Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки поновити майора запасу ОСОБА_2 та членів його сім'ї станом на 02.04.2019 на обліку військовослужбовців та членів сімей, які потребують поліпшення житлових умов.

У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.

Рішення районного суду вмотивовано тим, що відповідачем на час прийняття рішення, оформленого п.2 протоколу від 02.04.2019,не перевірялися житлові умови позивача, а зі змісту протоколу неможливо з'ясувати підстави виключення зі складу сім'ї позивача його онуки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка із 13.10.2010 зареєстрована разом із матір'ю ОСОБА_3 та дідом - позивачем по справі. Отже, на підставі ст.ст.31, 34 ч.1 ЖК Української РСР, у межах норм жилої площі, визначених ст.ст.47 ч.1, 48 ч.1, 50 ч.1 цього Кодексу, ОСОБА_2 , як майор запасу, та члени його сім'ї станом на 02.04.2019 (дата зняття з обліку) підлягають поновленню на обліку військовослужбовців та членів сімей, які потребують поліпшення житлових умов.

Не погодившись із вказаним судовим рішенням, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову.

Вважає, що при постановленні оскаржуваного рішення районний суд не встановив, хто із членів сім'ї майора запасу ОСОБА_2 внесений до його особової справи та не врахував, що останній не звертався до об'єднаної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо взяття на квартирний облік його онуки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Зазначає, що особи, звільнені з військової служби, мають письмово повідомляти командира за місцем перебування на обліку про зміну складу сім'ї, а житлова комісія розглядає надані ним документи та приймає рішення про внесення змін до його особової справи. Позивач ОСОБА_2 лише 27.03.2019 подав заяву про зміни у сімейному стані, а саме: розірвання шлюбу із дружиною та забезпеченням сина житлом, надавши свідоцтво про розірвання шлюбу від 05.10.2018 серії НОМЕР_1 та довідки про місце реєстрації №1544 від 18.03.2019 та місце проживання сина ОСОБА_5 №1842 від 21.03.2019, але питання щодо включення онуки до складу сім'ї не зазначалося.

Отже, на підставі зазначеного повідомлення про зміни, згідно п.6.21 Інструкції, об'єднаною житловою комісією прийнято рішення зняти майора ОСОБА_2 з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов при Полтавському ОВК у зв'язку із забезпеченням житловою площею до встановлених норм в Полтавському гарнізоні, де середня норма забезпеченості становить 7,8 кв.м. на особу.

Також зазначає, що житлова комісія проводить перевірку житлових умов військовослужбовця та членів його сім'ї на підставі рішення командира військової частини за рапортом військовослужбовця виключно при взятті їх на облік та отримання компенсації (п.6 розділ ІV, п.7 розділ V, п.5 розділ VІ Інструкції). Тоді як при знятті з обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов перевірка не проводиться.

12.11.2021 до Полтавського апеляційного суду надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому позивач просить скаргу відхилити, як необґрунтовану, а рішення районного суду залишити без змін.

У суді апеляційної інстанції представник відповідача доводи апеляційної скарги підтримав, наполягаючи на її задоволенні. Позивач та його представник проти задоволення апеляційної скарги заперечили, просили залишити рішення суду першої інстанції без змін, як законне та обґрунтоване.

Заслухавши доповідь судді, пояснення осіб, які брали участь у розгляді справи, вивчивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до таких висновків.

Судом установлено та підтверджується матеріалами справи, що із 1983 по 2006 р.р. ОСОБА_2 проходив військову службу в Збройних силах СРСР та України; разом із дружиною та дочкою перебував на обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов та отримав у приватну власність двокімнатну квартиру АДРЕСА_2 , що підтверджується свідоцтвом про право власності на житло від 26.11.1994 серії НОМЕР_2 ./а.с.12, 15/

На підставі рапорту від 22.03.1996 на ім'я голови житлової комісії ОВК, позивач був зарахований на квартирний облік із сім'єю у складі чотирьох чоловік: він, дружина - ОСОБА_6 , дочка - ОСОБА_3 , син - ОСОБА_5 , за адресою: АДРЕСА_3 , двокімнатна квартира АДРЕСА_4 , жилою площею 26,9 кв.м. Підстави звернення: покращення житлових умов./а.с.13/

11.01.2007 ОСОБА_2 звернувся до військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_6 із заявою, в якій у зв'язку із звільненням в запас, просив поставити його в позачергову чергу на отримання житла, а також в першочергову чергу як інваліда ІІ групи по травмі, пов'язаній з виконанням обов'язків військової служби./а.с.14/

17.02.2021 майор запасу ОСОБА_2 звернувся до голови житлової комісії при Полтавському обласному ТЦК та СП із заявою про надання переліку документів, які потребують щорічного оновлення на 2021 рік у його обліково-житловій справі та листом від 04.03.2021 №ЖК/651/9 йому повідомлено, що відповідно до протоколу №4 від 02.04.2019, який він отримав особисто в присутності державного службовця ОСОБА_7 , значиться, що його, ОСОБА_2 , знято з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов./а.с.9,10/

Згідно витягу з протоколу №4 засідання об'єднаної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_7 від 02.04.2019 на порядку денному розглянуто заяву майора запасу ОСОБА_2 щодо внесення змін в квартирну справу в зв'язку зі зміною у складі сім'ї та вирішено:

- склад сім'ї майора запасу ОСОБА_2 станом на 02.04.2019 вважати 2 чоловіка у зв'язку із розірванням шлюбу та забезпеченням житлом сина ОСОБА_5 . У зв'язку з викладеним склад сім'ї становить 2 особи, а саме: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . Також на даний час ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є власниками двокімнатної квартири за адресою: АДРЕСА_1 , житловою площею 26,9 кв.м., загальною площею 42,1 кв.м.;

- майора запасу ОСОБА_2 зняти з обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов при Полтавському ОВК у зв'язку із забезпеченням житловою площею до встановлених норм в Полтавському гарнізоні. Середня норма забезпеченості громадян у м.Полтаві становить - 7,8 кв.м. на особу./а.с.11/

Частково задовольняючи вимоги позову та визнаючи протиправним і скасовуючи рішення об'єднаної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 , оформлене протоколом №4 від 02.04.2019 про зняття ОСОБА_2 з обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов, районний суд виходив із того, що комісією не перевірялися житлові умови позивача, а зі спірного протоколу неможливо з'ясувати підстави виключення зі складу сім'ї позивача його онуки, яка із 13.07.2010 зареєстрована разом зі своєю матір'ю ОСОБА_3 та дідом - позивачем по справі. Отже, на підставі ст.ст.31, 34 ч.1 ЖК Української РСР, у межах норм жилої площі, визначених ст.ст.47 ч.1, 48 ч.1, 50 ч.1 цього Кодексу, ОСОБА_2 , як майор запасу, та члени його сім'ї станом на 02.04.2019 (дата зняття з обліку) підлягають поновленню на обліку військовослужбовців та членів сімей, які потребують поліпшення житлових умов.

Апеляційний суд із висновками суду першої інстанції погоджується. Доводи апеляційної скарги правильність таких висновків не спростовують та зводяться до їх заперечень, а також довільного тлумачення норм права на власну користь.

Статтею 31 ЖК УРСР гарантовано право військовослужбовців та членів їхніх сімей на забезпечення жилими приміщеннями. За правилами ч.1 ст.34 цього Кодексу потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається в порядку, встановлюваному Радою Міністрів Української РСР і Українською республіканською радою професійних спілок (п.1); які проживають у приміщенні, що не відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам (п.2).

Норма жилої площі в Українській РСР встановлюється в розмірі 13,65 кв.м. на одну особу (ст.47 ЖК УРСР).

Згідноч.ч.1,2 ст.50ЖК УРСР жиле приміщення, що надається громадянам для проживання, має бути благоустроєним стосовно до умов даного населеного пункту, відповідати встановленим санітарним і технічних вимогам. При наданні жилих приміщень не допускається заселення однієї кімнати особами різної статі, старшими за дев'ять років, крім подружжя.

За змістом пункту першого та третього статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, Держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених ЖК Української РСР та іншими нормативно-правовими актами. Особам, звільненим з військової служби і визнаним інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час виконання обов'язків військової служби, або захворювання, одержаного під час проходження військової служби, жилі приміщення в населених пунктах, обраних ними для проживання з урахуванням встановленого порядку, надаються позачергово за рахунок військових формувань або органів виконавчої влади, в яких вони перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

Відповідно до вимог пункту 30 Порядку №1081, затвердженого на виконання статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», військовослужбовці знімаються з обліку у разі: поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла; засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження; звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем; подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік; в інших випадках, передбачених законодавством.

Згідно п.6.21 наказу Міністра оборони України від 31.07.2018 №380 «Про затвердження Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями», яким керувався відповідач при прийняття оскаржуваного рішення, зняття військовослужбовців з обліку проводиться у разі:

- поліпшення житлових умов до встановлених норм забезпечення житловою площею громадян у відповідному населеному пункті;

- подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на квартирний облік, включення до списків осіб, що мають право першочергового та позачергового одержання житлових приміщень, або неправомірних дій посадових (службових) осіб при вирішенні питання про прийняття на квартирний облік;

- в інших випадках, передбачених законодавством.

Апеляційним судом установлено, що 27.03.2019 ОСОБА_2 звернувся до голови житлової комісії Полтавського ОВК із заявою про внесення змін до квартирної справи у зв'язку із розірванням шлюбу з дружиною ОСОБА_6 та забезпеченням житлом сина ОСОБА_5 . Серед переліку доданих до заяви документів, приєднано довідку КП ЖЕО №2 Полтавської міської ради №1544 від 18.03.2019 про склад сім'ї із зареєстрованими співвласниками ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , онукою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 /а.с.38,39,41/

Відповідач, виходячи із того, що станом на 02.04.2019 позивач є співвласником двокімнатної квартири, зі складом сім'ї він сам та дочка ОСОБА_3 , керуючись п.6.21 наказу Міністра оборони України від 31.07.2018 №380, прийняв рішення про зняття ОСОБА_2 з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов при ІНФОРМАЦІЯ_4 , у зв'язку із забезпеченням житловою площею до встановлених норм в Полтавському гарнізоні.

Визнаючи протиправним та скасовуючи відповідне рішення, районний суд обґрунтовано виходив із того, що відповідач не навів мотивів виключення зі складу сім'ї позивача його онуки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , пославшись на загальні норми п.6.21 наказу Міністра оборони України від 31.07.2018 №380, який містить невичерпний перелік підстав зняття військовослужбовців з обліку. Отже, враховуючи, що позивач звернувся до відповідача із заявою про внесення змін до квартирної справи та всіма документами, передбаченими законодавством України,суд першої інстанції, обираючи ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, правильно зобов'язав відповідача поновити майора запасу ОСОБА_2 та членів його сім'ї станом на 02.04.2019 на обліку військовослужбовців та членів сімей, які потребують поліпшення житлових умов.

Наведене відповідає сталій позиції Європейського суду з прав людини, за змістом якої засіб юридичного захисту має бути «ефективним» в теорії права та на практиці, зокрема, в тому сенсі, що можливість його використання не може бути невиправдано ускладнена діями або бездіяльністю органів влади (рішення Європейського суду з прав людини«Аксой проти Туреччини» №21987/93 від 18.12.1996).

Доводи апеляційної скарги, що при постановленні оскаржуваного рішення районний суд не встановив, хто із членів сім'ї позивача внесений до його особової справи, колегія суддів відхиляє, оскільки інвентаризація облікових справ військовослужбовців та членів їхніх сімей, які перебувають на обліку, є обов'язком відповідача (п.7 розділ 2, п.16 розділ VІ Інструкції від 26.05.2014 №333), а не суду, який прийняв рішення на підставі наявних у справі доказів, у тому числі довідки КП ЖЕО №2 Полтавської міської ради №1544 від 18.03.2019 про склад сім'ї із зареєстрованими співвласниками ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , онукою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Твердження відповідача, що при знятті з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов їх перевірка не проводиться на правильність висновків районного суду не впливають, оскільки за необхідності комісія вправі перевіряти житлові умови військовослужбовців під час щорічної інвентаризації їх особових справ (п.16 розділ VІ Інструкції від 26.05.2014 №333).

Інші доводи апеляційної скарги також не дають підстав для встановлення порушення судом норм процесуального та матеріального права, не спростовують висновків суду, обґрунтовано та вірно викладених в оскарженому рішенні.

На підставі зазначеного апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 367, 368, 374, 375, 381-384, 389-391 ЦПК України, апеляційний суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки - залишити без задоволення.

Рішення Київського районного суду м.Полтави від 06 вересня 2021 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 30 днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст постанови складено 11.01.2022.

Головуючий суддя Л.І. Пилипчук

Судді П.С. Абрамов

Ю.В. Дряниця