Справа № 240/6909/21
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Семенюк М.М.
Суддя-доповідач - Сушко О.О.
11 січня 2022 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сушка О.О.
суддів: Мацького Є.М. Залімського І. Г. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 09 липня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з цим позовом, і просив визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язати останнього призначити йому пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до вказаної вище статті Закону з 15 березня 2021 року.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 09 липня 2021 року адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення відповідача від 19.02.2021 "Про відмову ОСОБА_1 у призначені пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"".
Зобов'язано відповідача призначити позивачу пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 15 березня 2021 року.
Стягнуто на користь позивача понесені ним судові витрати в сумі 908 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позову.
Розглянувши матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції, дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, позивач має статус громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 25.12.2013.
17.02.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до якої додав всі необхідні документи.
За результатами розгляду заяви відповідач рішенням від 19.02.2021 року відмовив позивачу у призначені такої пенсії за віком, так як останній не прожив та не пропрацював з моменту аварії до 01.01.1993 у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 4 роки.
Вважаючи відмову відповідача у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах неправомірною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Абзацом 1 частини 1 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" право на пенсію із зниженням пенсійного віку мають потерпілі від Чорнобильської катастрофи, зокрема:
- особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, мають право на зниження пенсійного віку на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Положеннями Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування встановлено умови призначення пенсії за віком" та Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 5 років особі чоловічої статі, яка відноситься до осіб, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії та постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали у зоні посиленого радіологічного контролю, можливе за одночасної наявності наступних умов: досягнення на день звернення до територіального органу пенсійного фонду України 55 річного віку; наявності на день звернення до територіального органу пенсійного фонду України не менше 15 років загального трудового стажу; наявності станом на 1 січня 1993 постійного проживання або роботи у зоні посиленого радіологічного контролю не менше 4 років та додатково 9 років (1 рік за три роки постійного проживання/роботи в цій зоні).
Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 від 25.12.2013 відносяться до громадян які постійно проживають у зоні посиленого радіологічного контролю 4 категорії виданий Житомирською обласною державною адміністрацією.
Згідно довідки ТОВ "Малин Енергоінвест" від 05.02.2021 №154 позивач з 26.04.1986 по 16.12.1988, з 27.11.1990 по 03.10.1992 та з 06.02.1993 по даний час постійно проживав в м. Малин, яке було віднесено до зони посиленого радіологічного контролю.
Оскільки факт проживання позивача на території зони посиленого радіоекологічного контролю (4 роки до 01.01.1993 і додатково 9 років) підтверджено, суд приходить до висновку, що позивач має необхідний стаж, досягнув віку, визначеного статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з врахуванням зменшення на 5 років, а тому має право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 15.03.2021, у зв'язку із чим рішення відповідача від 19.02.2021 є протиправним та підлягає скасуванню.
За таких обставин колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийняв обґрунтоване рішення щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог, з'ясував всі обставини справи, які мають значення для її вирішення та не допустив порушення норм матеріального і процесуального права, що вказує на безпідставність доводів апелянта.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 09 липня 2021 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з моменту її прийняття та оскарженню не підлягає, як така, що розглянута за правилами спрощеного провадження, крім випадків, передбачених ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий Сушко О.О.
Судді Мацький Є.М. Залімський І. Г.