10 січня 2022 року м. Дніпросправа № 160/9658/21
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Шальєвої В.А. (доповідач),
суддів: Білак С.В., Олефіренко Н.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду у м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2021 р. (суддя Захарчук-Борисенко Н.В.) в справі № 160/9658/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ) про визнання протиправними дій щодо не зарахування до пільгового стажу періодів роботи на виборних посадах з 05.02.1988 року по 08.10.1991 року, зобов'язання зарахувати до пільгового стажу періоди роботи на виборних посадах з 05.02.1988 року по 08.10.1991 року, зобов'язання призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до частини другої статті 14 та статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2021 р. позов задоволено, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не зарахування до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди роботи на виборних посадах з 05.02.1988 року по 08.10.1991 року; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди роботи на виборних посадах з 05.02.1988 року по 08.10.1991 року; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до частини 2 статті 14 та статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 05.05.2021 р.
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати рішення з підстав неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову. Зазначає, що при вирішенні цієї справи мають застосовуватися норми статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Звертає увагу, що наявний пільговий стаж позивача становить 01 рік 09 місяців 08 днів, хоча позивач стверджує про розмір такого стажу 03 роки 06 місяців 16 днів та зазначає про право на призначення пенсії по досягненню 57 років, проте за ч. 2 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» для зменшення пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», необхідна наявність стажу роботи на підземних роботах не менше 10 років для чоловіків.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить залишити рішення суду першої інстанції без змін, відмовивши у задоволенні апеляційної скарги.
Справа судом розглянута без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами на підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України у зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд доходить висновку, що апеляційна скарга не може бути задоволена з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що трудова книжка позивача містить наступні записи: запис №9 від 05.02.1988р. мовою оригіналу «принят на роботу в Марганецкий горком комсомола в связи с избиранием секретарем комитета комсомола Марганецкого горно-обогатительного комбината»; запис №10 від 18.05.1989р. мовою оригіналу «избран первым секретарем Марганецкого ГК ЛКСМ Украины»; запис №11 від 08.10.91р. мовою оригіналу «решением І городской учредительной конференцией создан городской координационный комитет Днепровского Союза Молодежи - правопреемник городского комитета ЛКСМУ; избран Председателем городского координационного комитета Днепровского Союза Молодежи».
Головне управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області листом №0400-010204-8/55821 відмовило у призначенні пенсії позивачу на пільгових умовах, посилаючись на відсутність пільгового стажу роботи та недосягнення пенсійного віку.
Відповідно до довідки №145/31 від 07.04.21р., виданої Акціонерним товариством «Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат», підтверджено наявний трудовий стаж позивача для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, а саме: про те, що позивач працював повний робочий день під землею по видобутку марганцевої руди в шахті № 4-7, в шахті №3/5 на АТ «Марганецький ГЗК»: з 18.06.1984р. по 31.08.1984р. виконував підземні гірничі роботи на ділянці в шахті підземним гірником 2р.; з 20.08.1985р. по 20.09.1985р. працював підземним кріпильником: з 12.08.1986р. по 30.11.1987р. - гірничим майстром; з 01.12.1987р. по 04.02.1988р. механіком-заступником начальника дільниці.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що період між днем звільнення з роботи на пільгових умовах та днем призначення на виборну посаду позивача не перевищував строк, передбачений п. 109 Положення про порядок призначення та виплати державних пенсії, що затверджено постановою Ради Міністрів СРСР від 03.08.1972 року № 590, а не призначення пенсії на пільгових умовах позивачу буде суперечити принципу правової визначеності, адже право позивача на встановлені законом гарантії не може бути поставлене в залежність від якості виконання обов'язків працівником, відповідальним за порядок ведення трудової книжки або інших бухгалтерських документів. На особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці або бухгалтерських документах.
Суд визнає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про задоволення позову.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 .
06.04.2021 р. позивач звернувся до ГУ ПФУ із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі частини третьої статті 114 Закону Україні «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням відповідача без дати (а.с. 21-22) відмовлено у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах з тих підстав, що страховий стаж позивача складає 38 років 23 дні, в тому числі стаж на пільгових умовах - 1 рік 09 місяців 08 днів, що не дає права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Також судом встановлено, що позивач працював в Марганецькому гірничо-збагачувальному комбінаті.
За відомостями трудової книжки позивача (а.с. 8-17) ОСОБА_1 з 18.06.1084 р. по 31.08.1984 р. працював підземним гірником 2р. на шахті № 4-7 Марганецького гірничо-збагачувального комбінату; з 20.08.1985 р.20.09.1985 р. працював підземним крепільником на шахті № 4-7 Марганецького гірничо-збагачувального комбінату; з 12.08.1986 р. - гірничим майстром очисних та гірничопідготовчих робіт на ділянці гірничопідготовчих робіт та кап. ремонтів, а з 01.12.1987 р. - механіком - заступником начальника дільниці внутришньошахтного транспорту ВШТ-2 шахти № 3-5 Марганецького гірничо-збагачувального комбінату; звільнений 04.02.1988 р. у зв'язку з обранням на виборну посаду.
Крім того, трудова книжка позивача містить наступні записи: № 9 від 05.02.1988 р. про прийняття на роботу в Марганецький міській комітет комсомолу у зв'язку з обранням секретарем комітету комсомолу Марганецького гірничо-збагачувального комбінатуґ; №10 від 18.05.1989 р. про обрання першім секретарем Марганецького МК ЛКСМ України; №11 від 08.10.91р. (мовою оригіналу) «решением І городской учредительной конференцией создан городской координационный комитет Днепровского Союза Молодежи - правопреемник городского комитета ЛКСМУ; избран Председателем городского координационного комитета Днепровского Союза Молодежи».
Відповідно до довідки №145/31 від 07.04.2021 р., яка видана АТ «Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат», (а.с. 18-19) про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, позивач працював повний робочий день під землею по видобутку марганцевої руди в шахті № 4-7, в шахті №3/5 на АТ «Марганецький ГЗК»: з 18.06.1984 р. по 31.08.1984 р. виконував підземні гірничі роботи на ділянці в шахті підземним гірником 2 р.; з 20.08.1985 р. по 20.09.1985 р. працював підземним кріпильником: з 12.08.1986 р. по 30.11.1987 р. - гірничим майстром; з 01.12.1987 р. по 04.02.1988 р. - механіком - заступником начальника дільниці.
Спірним в цій справі є питання зарахування до пільгового стажу періоду роботи на виборній посаді в період до набрання чинності Законом України «Про пенсійне забезпечення», а також власне права позивача на призначення пенсії на пільгових умовах.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), який набрав чинності 01.01.2004 р.
Питання призначення пенсій за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників регулюється статтею 114 Закону № 1058-IV.
Зокрема, частиною третьою статті 114 Закону № 1058-IV встановлено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.
Відтак, необхідною умовою призначення пільгової пенсії на підставі частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV є наявність відповідного стажу роботи, зокрема, на підземних роботах.
Згідно з абзацами 1 та 2 пункту 2 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV в редакції, чинній на час звернення позивача за призначенням пенсії (квітень 2021 р.), пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Статтею 24 Закону № 1058-IV визначені періоди, з яких складається страховий стаж.
Частиною першої статті 24 цього Закону встановлено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно з частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
За положеннями частини третьої цієї статті страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.
За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.
Пунктом 3-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV визначено, що до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії згідно із статтею 26 цього Закону включаються періоди:
1) ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку:
з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно, що підтверджуються довідкою про реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності;
з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску);
2) проходження військової служби по 31 грудня 2017 року включно;
3) перебування у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами з 1 січня 2004 року по 30 червня 2013 року включно;
4) перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку з 1 січня 2004 року до часу запровадження сплати страхових внесків (єдиного внеску) за жінок, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
5) перебування у довготерміновому відрядженні працівників дипломатичної служби у період з 1 січня 2004 року по 30 квітня 2016 року, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру.
За приписами статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. № 1788-ХІІ (далі - Закон № 1788-ХІІ), яка регулює особливості пенсійного забезпечення працівників, зайнятих на підземних і відкритих гірничих роботах та в металургії, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.
При наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок за кожний повний рік цих робіт пенсійний вік, встановлений статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", знижується на 1 рік.
Відповідно до статті 100 Закону № 1788-ХІІ, якою встановлено порядок призначення пільгових пенсій особам, які мали право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію цього Закону, особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах:
а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством;
б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Пунктом 97 Положення про порядок призначення та виплати державних пенсії, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 03.08.1972 р.у № 590, який підлягав застосуванню на час набуття позивачем стажу, який є спірним в цій справі, визначалось, що в тих випадках, коли робітник або службовець був обраний на виборну посаду, робота на такій посаді в межах не більше 5 років прирівнюється при визначенні права на пенсію на пільгових умовах або в пільгових розмірах до роботи до обрання (із застосуванням правила, передбаченого передостаннім абзацом пункту 109).
Відповідно до пункту 109 цього положення робота на виборних та інших відповідальних посадах в партійних та комсомольських органах (….) зараховується до стажу, якій дає право на пенсію на пільгових умовах або в пільгових розмірах, за умови, якщо перерва між роботою в партійних і комсомольських органах та роботою, яка слідує за нею, не перевищує трьох місяців та якщо роботі в партійних та комсомольських органах безпосередньо передувала або за нею безпосередньо слідувала робота, яка дає право на
пенсію на пільгових умовах або в пільгових розмірах.
У разі призначення пенсій на пільгових умовах або в пільгових розмірах (підпункти "а", "б" и "в" пункту 91) робота або інша діяльність, яка прирівнюється до роботи, що дає право на зазначені пенсії, враховується в розмірі, який не перевищує наявний стаж роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах або в пільгових розмірах.
В цьому випадку робота позивача на виборних посадах в комсомольській організації в період з 05.02.1988 р. по 08.10.1991 р. безпосередньо, без перерви, слідує за роботою позивача в Марганецькому гірничо-збагачувальному комбінаті на посаді механіка - заступника начальника дільниці, з якої позивач звільнений 04.02.1988 р.
Відповідно до розрахунку стажу позивача, який проведено саме органом Пенсійного фонду, до пільгового стажу позивача як шахтаря за статтями 14, 100 Закону № 1788-ХІІ зараховано період роботи з 12.08.1986 р. по 04.02.1988 р., тому подальша робота позивача на виборній посаді має зараховуватися на пільгового стажу.
Тому суд погоджує висновок суду першої інстанції, що оскільки період між днем звільнення з роботи на пільгових умовах та днем призначення на виборну посаду позивача не перевищував строк, передбачений п. 109 Положення про порядок призначення та виплати державних пенсії, що затверджено постановою Ради Міністрів СРСР від 03.08.1972 року № 590, то період роботи на виборній посаді має бути зарахований до пільгового стажу.
При цьому суд вважає за необхідне зауважити, що такий період роботи має бути зарахований до пільгового стажу у розмірі, який не перевищує наявний стаж роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах або в пільгових розмірах, тобто 01 рік 09 місяців 08 днів.
Стосовно позовних вимог про зобов'язання відповідача призначити пенсію суд зазначає наступне.
На час звернення за призначенням пенсії 06.04.2021 р. позивачу виповнилось 56 років, проте через місяць після звернення до відповідача 05.05.2021 р. позивач досяг 57-річного віку.
Згідно з частиною першою статті 26 Закону № 1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема, з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років.
Не є спірним питанням, що страховий стаж позивача станом на час звернення за призначенням пенсії складає 38 років 00 місяців 23 дні.
Оскільки відповідач має зарахувати до пільгового стажу позивача період перебування позивача на виборній посаді у розмірі, який не перевищує наявного пільгового стажу, тобто 01 рік 09 місяців 08 днів, то пільговий стаж позивача має складати 03 роки 06 місяців 16 днів.
Враховуючи приписи частини другої статті 14 Закону № 1788-ХІІ, пенсійний вік 60 років має бути знижений на 1 рік за кожний повний рік таких робіт, тобто позивач буде мати право на призначення пенсії у віці 57 років.
Відтак, з 05.05.2021 року (досягнення 57-річного віку) позивач мав право на призначення пенсії за віком відповідно до ч. 2 ст. 14, п. «б» ст. 100 Закону № 1788-ХІІ.
Приведені обставини вказують на обґрунтованість висновку суду першої інстанції про зобов'язання відповідача призначати позивачу пенсію.
Доводи апелянта зводяться до відсутності підстав для зарахування спірного періоду до пільгового стажу та, відповідно, відсутності підстав для призначення пенсії позивачу у зв'язку з недосягненням ним пенсійного віку та спростовані приведеними вище висновками суду.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.
Оскільки предметом позову в цій справі є дії (рішення) суб'єкта владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, тобто ця справа є справою незначної складності у розумінні п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених цим пунктом.
Керуючись ст. ст. 6, 7, 8, 9, 242, 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2021 р. в справі № 160/9658/21 залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2021 р. в справі № 160/9658/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття 10.01.2022 р. та відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених цим пунктом.
Повне судове рішення складено 10.01.2022 р.
Головуючий - суддя В.А. Шальєва
суддя С.В. Білак
суддя Н.А. Олефіренко