Рішення від 11.01.2022 по справі 360/6642/21

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

11 січня 2022 рокуСєвєродонецькСправа № 360/6642/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши в порядку спрощеного провадження без виклику (повідомлення) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

03 листопада 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, відповідно до якого позивач, з урахуванням уточнення від 12.11.2021, просить суд:

визнати протиправним рішення відповідача щодо відмови в призначенні пенсії від 16.06.2021 № 123750002695 позивачу;

зобов'язати відповідача призначити пенсію ОСОБА_1 , у зв'язку втратою годувальника.

В обгрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що він звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника як особі з інвалідністю з дитинства за померлого батька ОСОБА_1 , додавши до заяви усі необхідні документи.

За результатами розгдяду заяви та доданих документів позивачу відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з втратою годувальника, через відсутність необхідного страхового стажу, передбаченого статтею 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивач, не погоджується з таким рішенням відповідача, у зв'язку з чим звернувся до суду.

Ухвалою суду від 05.11.2021 позовну заяву ОСОБА_1 , залишено без руху.

Ухвалою суду від 16.11.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Від представника відповідача 06.12.2021 через канцелярію суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позов не визнає та просить суд відмовити у задоволеннні позовних вимог з огляду на таке (а.с.71-75).

07.06.2021 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до відділу обслуговування громадян №10 (сервісного центру) Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області із заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника як інваліда з дитинства за померлого батька ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за нормами статті 36 Закону України №1058-ІУ.

До заяви долучив наступні документи: паспорт серії НОМЕР_1 від 14.05.2003; довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків від 15.03.2006; свідоцтво про народження ОСОБА_1 НОМЕР_2 від 29.03.1987; висновок про час настання інвалідності ОСОБА_1 від 01.07.2016, видане Старобільським міжрайонним МСЕК; довідка про отримання ДСД особам з інвалідності, видана Управлінням соціального захисту населення Сватівської РДА від 08.06.2021 №251; свідоцтво про смерть годувальника ОСОБА_1 серії НОМЕР_3 від 06.04.2016, видане Російською Федерацією; довідка про навчання від 20.04.2016 №37, видана «Сватівським професійним аграрним ліцеєм»; довідка про проходження військової служби від 01.11.2016 №2983, видана Сватівським районним військовим комісаріатом; архівні довідки про період роботи ОСОБА_1 у комбінаті громадського харчування Сватівської районної спілки споживчих товариств від 23.05.2016 №06-06/284, №06-06/285, №06-06/286, видана Комунальною установою Нижньодуванської селищної ради «Трудовий архів територіальних громад Сватівського району»; архівна довідка від 27.07.2017 №549, видана архівним відділом адміністрації Хасанського муніципального району, про роботу у риболовецькому колгоспі «Рибак»; довідка від 14.02.2017 №56 про період навчання у Недержавному освітньому закладі «Московський інститут економіки, менеджменту та права», витяги з наказу №24 від 17.12.1999, №38 від 17.01.2000, №52 від 01.12.2010, видані ТОВ «Термінал» Російської Федерації; довідки про з/п від 26.04.2016 року №17, від 23.04.2016 №11/002, видані «Термінал» Російської Федерації; витяг з наказу №02/11 від 11.01.2011, №01/30 від 31.01.2016, видані «Банковскій і проектний консалтінг» Російської Федерації; копія трудової книжки Російської Федерації серії НОМЕР_4 від 01.02.2005; довідки про період роботи від 11.07.2017, від 03.04.2019, видані АТ «Рєгістратор КРЦ».

Заяву ОСОБА_1 та надані до неї документи відповідачем розглянуто та 16.06.2021 та прийняте рішення про відмову в призначенні пенсії №123750002695.

Відмова мотивована відсутністю у ОСОБА_1 необхідного страхового стажу, передбаченого статтею 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме за розглядом заяви та поданих документів відповідачем встановлено, що страховий стаж померлого годувальника ОСОБА_1 становить 4 роки 2 місяці 27 днів.

При обчисленні страхового стажу не були взяті до уваги наступні періоди:

період навчання з 01.11.1994 по 20.03.1999, зазначений у довідці від 14.02.2017 №56 про період навчання у Недержавному освітньому закладі «Московський інститут економіки, менеджменту та права», оскільки згідно довідки ОСОБА_1 , навчався на заочній формі навчання;

період роботи з 17.12.1999 по 01.12.2010 зазначений у витязі з наказу №24 від 17.12.1999, №38 від 17.01.2000, №52 від 01.12.2010, які видані ТОВ «Термінал» Російської Федерації, через те, що листом Державної установи - Головного управління Пенсійного фонду Російської Федерації №3 по м.Москві та Московської області від 30.01.2017 №203-ЛК-528, було повідомлено що ТОВ «Термінал» був зареєстрований у базі ТУ - Головному Управлінні ПФР №3 по м. Москві та Московської області тільки з 30.08.2006. ТОВ «Термінал» не веде фінансово-господарську діяльність та в системі державного пенсійного страхування Російської Федерації ОСОБА_1 , не зареєстрований, та індивідуальні відомості не надавались, тому в управлінні виникли сумніви в законності виданих довідок;

період роботи з 11.01.2011 по (дата звільнення не зазначена), відповідно до витягів з наказів № 02/11 від 11.01.2011 та №01/30 від 31.01.2016, виданих ТОВ «Банківській і проектний консалтинг», не зараховані через підозру у їх законності, через те що у листі Державної установи - Головного управління Пенсійного фонду Російської Федерації №3 по м.Москві та Московської області від 09.02.2017 №209-14/556 було зазначено, що відповіді на запити щодо перевірки ТОВ «БПК», не надходять, установа на телефонні дзвінки не відповідає та фінансово-господарську діяльність не веде;

періоди роботи зазначені у копії трудової книжки Російської Федерації серії НОМЕР_4 від 01.02.2005 дати заповнення, а саме період роботи з 01.02.2005 по 28.02.2008 у відкритому акціонерному товаристві «Независимий регистратор Реестр-Центр» не зарахований, оскільки листом Державної установи - Управління Пенсійного Фонду Російської Федерації в Західному внутрішньо міському окрузі в м. Краснодар Краснодарського краю від 12.04.2019 № 1041 повідомлено, що надати довідки про період роботи та заробітну плату не можливо, тому що підприємство ліквідоване 17.08.2009. Згідно спискам фондів документів з особового складу архівного відділу Управління справами адміністрації МО м. Краснодара та ГКУ «Крайовий архів з особового складу» документи вищезазначеного підприємства на державне зберігання не надходили. Листом державної установи Головного управління Пенсійного фонду Російської Федерації №5 м. Москва та Московської області від 02.09.2019 № 205-5262/14-04 повідомлено про неможливість підтвердження первинними документами періоду роботи ОСОБА_1 , оскільки підприємство знято з обліку у зв'язку з ліквідацією на підставі рішення арбітражного суду та завершення конкурсного виробництва 11.01.2001.

Також період 29.02.2008 по 12.04.2013 не зараховано у зв'язку з невідповідністю даних відповідно до отриманих документів, а саме довідки від 11.07.2017 №18 (зазначена дата звільнення 30.04.2012, наказ про прийом та звільнення МФ-01/4 не містять дат) довідки від 03.04.2019 №1 (зазначена дата звільнення 12.04.2013 без підстави видачі про прийом та звільнення), виданих Акціонерним товариством «Регістратор КРЦ» та копії трудової книжки. Листом державної установи Головного управління Пенсійного фонду Російської Федерації №10 по м.Москва та Московської області від 22.08.2019 №210-ФПП-И-З/31970 повідомлено, що ТОВ «Регістратор КРЦ» було зареєстровано з 10.06.2009 року у державній установі Головному управлінні Пенсійного фонду Російської Федерації по м. Москва та Московської області та знято з обліку 19.07.2012 у зв'язку з ліквідацією. На теперішній час фінансово-господарську діяльність не веде. Відповідно списків фондів документів по особовому складу, які знаходяться на зберіганні у «ГБУ ЦГАТО Москви», установа не значиться.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області 16.06.2021 була розглянута заява позивача від 07.06.2021, проведено розрахунок стажу та встановлено, що надані документи, підтверджуючі страховий стаж померлого годувальника ОСОБА_1 мають суперечливі дані, зазначена в них інформація, її достовірність та факт сплати страхових внесків не підтверджено органами Пенсійного фонду Російської Федерації , тому в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, на думку відповідача було прийняте правомірне обгрунтоване рішення від 16.06.2021 № 123750002695 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 .

На підставі вищенаведеного відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд дійшов наступного.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , і.н. НОМЕР_5 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.8,9).

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 29.03.2021, ОСОБА_1 є сином ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідно до свідоцтва про смерть від 06.04.2016 серії НОМЕР_6 , виданого головним управлінням РАГС Рязанської області територіальний відділ РАГС №5 м.Рязань РФ (а.с.10,12).

Позивачу встановлено третю групу інвалідності з 01.10.2019, причина - інвалідність з дитинства, до 01.10.2021, відповідно до виписки з акту огляду МСЕК № 142646. Позивача визнано інвалідом дитинства третої групи з 02.09.2015, у зв'язку з чим позивач отримує допомогу особам з інвалідністю з дитинства ІІІ групи - 30.09.2021 (а.с.13,14,16).

07.06.2021 позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, як особі з інвалідністю з дитинства за померлого батька ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , надавши, як зазначає відповідач, такі документи: паспорт серії НОМЕР_1 від 14.05.2003; довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків від 15.03.2006; свідоцтво про народження ОСОБА_1 НОМЕР_2 від 29.03.1987; висновок про час настання інвалідності ОСОБА_1 від 01.07.2016, видане Старобільським міжрайонним МСЕК; довідку про отримання ДСД особам з інвалідності, видану Управлінням соціального захисту населення Сватівської РДА від 08.06.2021 №251; свідоцтво про смерть годувальника ОСОБА_1 серії НОМЕР_3 від 06.04.2016, видане Російською Федерацією; довідку про навчання від 20.04.2016 №37, видану «Сватівським професійним аграрним ліцеєм»; довідку про проходження військової служби від 01.11.2016 №2983, видану Сватівським районним військовим комісаріатом; архівні довідки про період роботи ОСОБА_1 , у комбінаті громадського харчування Сватівської районної спілки споживчих товариств, від 23.05.2016 №06-06/284, №06-06/285, №06-06/286, видані Комунальною установою Нижньодуванської селищної ради «Трудовий архів територіальних громад Сватівського району»; архівну довідку від 27.07.2017 №549, видану архівним відділом адміністрації Хасанського муніципального району, про роботу у риболовецькому колгоспі «Рибак»; довідку від 14.02.2017 №56 про період навчання у Недержавному освітньому закладі «Московський інститут економіки, менеджменту та права», витяги з наказу №24 від 17.12.1999, №38 від 17.01.2000, №52 від 01.12.2010, видані ТОВ «Термінал» Російської Федерації; довідки про з/п від 26.04.2016 року №17, від 23.04.2016 №11/002, видані «Термінал» Російської Федерації; витяг з наказу №02/11 від 11.01.2011, №01/30 від 31.01.2016, видані «Банковскій і проектний консалтінг» Російської Федерації; копію трудової книжки Російської Федерації серії НОМЕР_4 від 01.02.2005; довідку про період роботи від 11.07.2017, від 03.04.2019, видану АТ «Рєгістратор КРЦ» (а.с.40,95 на звороті,96).

Рішенням відповідача від 16.06.2021 №123750002695 позивачу відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з втратою годувальника, через відсутність необхідного страхового стажу передбаченого статтею 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с.46-48,77-79, 81 на звороті).

В обгрунтування оскаржуваного рішення відповідачем зазначено про неможливість зарахування до страхового стажу померлого таких періодів його роботи (навчання):

період навчання з 01.11.1994 по 20.03.1999, зазначений у довідці від 14.02.2017 №56 про період навчання у Недержавному освітньому закладі «Московський інститут економіки, менеджменту та права», оскільки згідно довідки ОСОБА_1 , навчався на заочній формі навчання;

період роботи з 17.12.1999 по 01.12.2010 зазначений у витязі з наказу №24 від 17.12.1999, №38 від 17.01.2000, №52 від 01.12.2010, які видані ТОВ «Термінал» Російської Федерації, через те що листом Державної установи - Головного управління Пенсійного фонду Російської Федерації №3 по м.Москві та Московської області від 30.01.2017 №203-ЛК-528, було повідомлено що ТОВ «Термінал» був зареєстрований у базі ТУ - Головному Управлінні ПФР №3 по м. Москві та Московської області тільки з 30.08.2006. ТОВ «Термінал» не веде фінансово-господарську діяльність та в системі державного пенсійного страхування Російської Федерації ОСОБА_1 , не зареєстрований, та індивідуальні відомості не надавались, тому в управлінні виникли сумніви в законності виданих довідок;

період роботи з 11.01.2011 по (дата звільнення не зазначена), відповідно до витягів з наказів № 02/11 від 11.01.2011 та №01/30 від 31.01.2016, виданих ТОВ «Банківській і проектний консалтинг», не зараховані через підозру у їх законності, оскільки у листі Державної установи - Головного управління Пенсійного фонду Російської Федерації №3 по м.Москві та Московської області від 09.02.2017 №209-14/556 було зазначено, що відповіді на запити щодо перевірки ТОВ «БПК», не надходять, установа на телефонні дзвінки не відповідає та фінансово-господарську діяльність не веде;

періоди роботи зазначені у копії трудової книжки Російської Федерації серії НОМЕР_4 від 01.02.2005 дати заповнення, а саме період роботи з 01.02.2005 по 28.02.2008 у відкритому акціонерному товаристві «Независимий регистратор Реестр-Центр» не зарахований, оскільки листом Державної установи - Управління Пенсійного Фонду Російської Федерації в Західному внутрішньо міському окрузі в м. Краснодар Краснодарського краю від 12.04.2019 № 1041 повідомлено, що надати довідки про період роботи та заробітну плату не можливо, тому що підприємство ліквідоване 17.08.2009. Згідно спискам фондів документів з особового складу архівного відділу Управління справами адміністрації МО м. Краснодара та ГКУ «Крайовий архів з особового складу» документи вищезазначеного підприємства на державне зберігання не надходили. Листом державної установи - Головного управління Пенсійного фонду Російської Федерації №5 м. Москва та Московської області від 02.09.2019 № 205-5262/14-04 повідомлено про неможливість підтвердження первинними документами періоду роботи ОСОБА_1 , оскільки підприємство знято з обліку у зв'язку з ліквідацією на підставі рішення арбітражного суду та завершення конкурсного виробництва 11.01.2001.

Також період 29.02.2008 по 12.04.2013 не зараховано у зв'язку з невідповідністю даних відповідно до отриманих документів, а саме довідки від 11.07.2017 №18 (зазначена дата звільнення 30.04.2012, наказ про прийом та звільнення МФ-01/4 не містять дат) довідки від 03.04.2019 №1 (зазначена дата звільнення 12.04.2013 без підстави видачі про прийом та звільнення), виданих Акціонерним товариством «Регістратор КРЦ» та копії трудової книжки. Листом державної установи Головного управління Пенсійного фонду Російської Федерації №10 по м.Москва та Московської області від 22.08.2019 №210-ФПП-И-З/31970 повідомлено, що ТОВ «Регістратор КРЦ» було зареєстровано з 10.06.2009 року у державній установі Головному управлінні Пенсійного фонду Російської Федерації по м.Москва та Московської області та знято з обліку 19.07.2012 у зв'язку з ліквідацією. На теперішній час фінансово-господарську діяльність не веде. Відповідно списків фондів документів по особовому складу, які знаходяться на зберіганні у «ГБУ ЦГАТО Москви», установа не значиться.

Відповідачем не заперечується наявність у померлого батька позивача страхового стажу 04 роки 02 місяці 27 днів (а.с.48).

Отже спірними періодами роботи (навчання) померлого батька позивача, які не зараховує відповідач для призначення пенсії позивачу у зв'язку з втратою годувальника, як особі з інвалідністю з дитинства є: період навчання з 01.11.1994 по 20.03.1999, періоди роботи з 01.11.1999 по 01.12.2010, з 01.11.2011 (як зазначено відповідачем в оскаржуваному рішенні дата звільнення не зазначена), з 01.02.2005 по 28.02.2008, з 29.02.2008 по 12.04.2013.

З довідки філії в м.Рязані Московського університету імені С.Ю. Витте від 14.02.2017 №56 вбачається, що померлий батько позивача з 01.11.1994 по 20.03.1999 навчався в недержавній освітній установі «Московський інститут економіки, менеджмента та права» філіал в м.Рязані (а.с.107). При цьому, оскаржуване рішення не містить жодних правових обгрунтувань, з посиланнями на норми права, які унеможливлюють зарахування спірного періоду навчання померлого батька позивача до його страхового стажу.

Згідно з відомостями про стан індивідуального особового рахунку застрахованої особи (форма СЗИ-ИЛС, утверждена приказом Министерства труда и социальной защиты Российской Федерации от 09.01.2019 № 2н), завіреної печаткою УПФР в м.Рязань РФ, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , працював з 01.01.1999 по 03.07.2000, з 04.07.2000 по 31.12.2001, з 14.08.2000 по 12.01.2001, з 01.01.2002 по 09.06.2002, з 10.06.2002 по 22.07.2002, з 13.05.2004 по 31.10.2004, з 01.02.2005 по 28.02.2008, з 03.10.2006 по 26.10.2006, з 01.01.2008 по 31.12.2008, з 01.01.2008 по 31.12.2008, з 28.01.2008 по 31.12.2009, з 29.02.2008 по 31.12.2008, з 14.10.2008 по 31.12.2009, з 01.01.2009 по 31.12.2009, з 01.01.2009 по 31.12.2009, з 01.01.2009 по 31.12.2009, з 01.01.2009 по 23.05.2010, з 01.01.2009 по 30.06.2010, з 01.01.2009 по 04.05.2012, з 01.12.2010 по 31.12.2010, з 01.12.2010 по 31.12.2010 на різних підприємствах, у тому числі і у ТОВ «Термінал» та у різних індивідуальних підприємців (а.с.26-29). Оскаржуваним рішенням відповідачем зроблено висновок щодо неможливості зарахування періоду роботи померлого батька позивача з 17.12.1999 по 01.12.2010, у зв'язку з тим, що ТОВ «Термінал» не веде фінансово - господарської діяльності, в системі державного пенсійного страхування РФ ОСОБА_1 не зареєстрований, індивідуальні відомості не надавались. Разом з тим про інші підприємства, де працював померлий батько позивача у спірний період, відповідачем жодним чином не зазначено. Також, жодних правових обгрунтовань, з посиланнями на норми права, які унеможливлюють зарахування спірного періоду роботи померлого батька позивача до його страхового стажу, оскаржуване рішення відповідача не містить.

Згідно даних з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) померлий батько позивача у період з 11.10.2011 по 03.07.2013 працював у Селянському фермерському господарстві "Агроком" (а.с.92). Трудової книжки з внесенними відповідними записами про роботу померлого батька позивача суду не надано. Тобто, даними з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) підтверджено, що померлий батько позивача у період з 11.10.2011 по 03.07.2013 працював у Селянському фермерському господарстві "Агроком". При цьому, жодних правових обгрунтовань, з посиланнями на норми права, які унеможливлюють зарахування спірного періоду роботи померлого батька позивача до його страхового стажу, відповідачем не наведено.

В обгрунутування незарахування періодів роботи померлого батька позивача з 01.02.2005 по 28.02.2008 та з 29.02.2008 по 12.04.2013 відповідач посилається на неможливість отримання довідок про період роботи та заробітну плату, оскільки підприємство ліквідовано, а також на невідповідність даних та наявність факту не підтвердження органами Пенсійного фонду Російської Федерації правильності зазначеної у документах інформації та сплату страхових внесків.

Відповідно до трудової книжки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , серії НОМЕР_4 від 01.02.2005 вбачається, що позивача 01.02.2005 прийнято на посаду начальника експертно - юридичного відділу до ВАТ «Независимый регистратор «Реестр - Центр» та 28.02.2008 звільнено на підставі наказу №24-к від 28.02.2008. Записи виконано чітко, без виправлень, запис про звільнення містить підпис посадової особи та печатку підприємства. 29.02.2008 позивача прийнято на посаду юриста до філії в м.Москва «ООО «Кубанский регистрационный Центр» (в подальшому - «филиал в г.Москва ООО «Регистратор «КРЦ», «филиал в г.Москва ЗАО «Регистратор КРЦ») та 12.04.2013 позивача звільнено. Записи виконано чітко, без виправлень, запис про звільнення містить підпис посадової особи та печатку підприємства (а.с.22-24).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до частини першої, другої статті 5 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Відповідно до частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. […].

Частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

Відповідно до ч.1, п.2 ч.2 ст.36 Закону 1058 пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, а також у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.

Непрацездатними членами сім'ї вважаються, зокрема, діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років.

Згідно зі ст.32 Закону № 1058 вбачається, що особи, яким установлено інвалідність, мають право на пенсію по інвалідності, залежно від групи інвалідності, за наявності такого страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією для осіб з інвалідністю II та III від 49 років до досягнення особою 51 включно - 12 років.

Статтею 44 Закону № 1058-IV визначено, що:

- заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (частина перша);

- заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку (частина друга);

- органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (частина третя).

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Згідно з частиною п'ятою статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Відповідно до частини першої статті 114 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон № 1058-IV) право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (абзац перший частини першої статті 24 Закону № 1058-IV).

Відповідно до абзацу першого частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Згідно з пунктом 1.1 розділу I “Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії” Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

Підпунктами 1,2,4,5 пункту 2.1 розділу II “Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший” Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема: документ, що підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, орган, що призначає пенсію, додає довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення; документи про місце проживання (реєстрації) особи; документи, які засвідчують особливий статус особи.

Згідно з пунктом 4.1 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1, заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію. Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Пунктом 4.2 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку №22-1 встановлено, що при прийманні документів працівник сервісного центру:

ідентифікує заявника (його представника);

надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;

реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;

уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;

з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;

повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;

надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;

повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал;

видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;

повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Згідно з пунктом 4.3 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1) вбачається, що створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії приймається без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Згідно з пунктом 4.7 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Частиною другою статті 82 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII “Про пенсійне забезпечення” передбачено, що повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження орган, що призначає пенсії, видає або надсилає підприємству, організації або заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення.

Тобто, відмовляючи особі в призначенні/перерахунку пенсії, орган, що призначає/перераховує пенсію, має зазначити причини такої відмови, у тому числі обґрунтувати мотиви не зарахування до страхового стажу окремих періодів роботи та/або навчання.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини другої статті 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Принцип обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень має на увазі, що рішення повинно бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), №37801/97, п.36, від 1 липня 2003 року, вказує, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Дослідивши зміст рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 16.06.2021 № 123750002695, суд дійшов висновку, що вказане рішення не відповідає критеріям обґрунтованості.

Так, відповідачем в зазначеному рішенні не наведено мотивів його прийняття, а саме відсутні правові обгрунтування відмови щодо кожного періоду роботи померлога батька позивача, який не зараховує відповідач, не конкретизовано періоди роботи померлого батька позивача з зазначенням відповідних підприємств, де він працював (зокрема періоди роботи з 17.12.1999 по 01.12.2010) та відповідно не наведено підстав їх не зарахування.

Враховуючи вищенаведене, суд позбавлений можливості оцінити саме правомірність підстав для відмови в призначенні пенсії позивачу. За таких обставин рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 16.06.2021 № 123750002695 підлягає скасуванню як протиправне.

Що стосується обраного позивачем способу захисту порушеного права, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про:

- визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень (пункт 2);

- визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій (пункт 3);

- визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (пункт 4);

- інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (пункт 10).

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З метою ефективного захисту прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії від 07.06.2021 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

На підставі викладеного позов належить до часткового задоволення.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір в сумі 908,00 грн (а.с.7).

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позовні вимоги фактично підлягають задоволенню, лише з коригуванням способу захисту прав позивача, суд вважає за необхідне судовий збір у розмірі 908, 00 грн стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , і.н. НОМЕР_5 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 16.06.2021 №123750002695 щодо відмови в призначенні пенсії ОСОБА_1 , за його заявою від 07.06.2021.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 07.06.2021 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

У задоволенні решти позовних вимог, відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 908,00 грн (дев'ятсот вісім гривень).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Суддя К.Є. Петросян