10 січня 2022 року справа № 580/9942/21 м. Черкаси
Cуддя Черкаського окружного адміністративного суду Паламар П.Г., розглянувши у письмовому провадженні клопотання відповідача про розгляд за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Черкаської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Черкаської міської ради (18001, м. Черкаси, вул. Б.Вишневецького, 36) в якій просить:
-визнати протиправною бездіяльність Черкаської міської ради про залишення без розгляду заяви ОСОБА_1 від 29.10.2021 року про затвердження документації із землеустрою та безоплатну передачу йому у власність земельної ділянки площею 0,0742 га в АДРЕСА_2 , кадастровий номер: 7110136700:03:027:0072;
-зобов'язати Черкаську міську раду на черговому пленарному засіданні розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.10.2021 року про затвердження документації із землеустрою та безоплатну передачу йому у власність земельної ділянки площею 0,0742 га в АДРЕСА_2 , кадастровий номер: 7110136700:03:027:0072.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 02.12.2021 відкрито провадження у даній справі та вирішено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження, без виклику учасників справи, на підставі ст. 260, 262 КАС України.
30.12.2021 (отримане суддею 10.01.2022) до суду відповідачем подано заперечення щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження та прохання про здійснення розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
Обґрунтовуючи заявлене клопотання, зазначено, що здійснення розгляду справи у спрощеному провадженні унеможливлює використання органом місцевого самоврядування заходів правового захисту.
Вирішуючи вказане клопотання, суд виходить з наступного.
Адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного) (ч. 1 ст. 12 КАС України).
Згідно ч. 2 ст. 12 КАС України, спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Частиною 3 статті 257 КАС України передбачено, що при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до пункту 20 частини 1 статті 4 КАС України, адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин - є адміністративною справою незначної складності (малозначною справою).
Згідно з п. 10 ч. 6 ст. 12 КАС України, для цілей цього Кодексу справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
При цьому, ч. 4 ст. 260 КАС України визначено, що якщо відповідач в установлений судом строк подасть заяву із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, суд залежно від обгрунтованості заперечень відповідача протягом двох днів із дня її надходження до суду постановляє ухвалу про: 1) залишення заяви відповідача без задоволення; 2) розгляд справи за правилами загального позовного провадження та заміну засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.
Враховуючи, що характер спірних правовідносин відносить дану справу до справ незначної складності, а предметом доказування у справі незначної складності не вимагає проведення судового засідання, то суд з огляду на матеріли адміністративної справи та норми чинного законодавства вважає за необхідне відмовити в задоволенні клопотання відповідача, оскільки розгляд справи не вимагає проведення як підготовчого так і судового засідання.
Таким чином, суд вважає подану заяву не обґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 12, 248, 257, 260 КАС України, суд,
У задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження - відмовити.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту підписання.
Суддя Петро ПАЛАМАР