06 січня 2022 року м. Кропивницький Справа № 340/9313/21
Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: Головне управління ДПС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ ВП 43995486)
відповідач: дочірнє підприємство "Кіровоградський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (25015, м. Кропивницький, вул. Полтавська, 38, код ЄДРПОУ 32039992)
про стягнення податкового боргу, -
Головне управління ДПС у Кіровоградській області (надалі - ГУ ДПС у Кіровоградській області) звернулося до суду з позовом до дочірнього підприємства "Кіровоградський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (надалі - ДП "Кіровоградський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України") про стягнення податкового боргу у розмірі 67 693, 44 грн.
Позов мотивовано тим, що відповідачем не сплачено узгоджені суми грошових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 64089, 82 грн. та військового збору у сумі 3603, 62 грн., які нараховані його відокремленому підрозділу - філії "Гайворонський райавтодор". Оскільки податковий борг добровільно не погашений, позивач просить суд стягнути його на користь державного бюджету.
Ухвалою судді від 23.11.2021 року відкрито спрощене позовне провадження у справі та встановлено відповідачу строк для подання до суду відзиву на позовну заяву - упродовж 15 днів від дня отримання цієї ухвали. Відповідач правом подачі відзиву на позов не скористався.
Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків
ДП "Кіровоградський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" з 23.05.2002 року зареєстроване як юридична особа, має у своєму складі відокремлений структурний підрозділ - філію "Гайворонський райавтодор", перебуває на обліку платників податків в ГУ ДПС у Кіровоградській області.
У жовтні 2018 року ГУ ДФС у Кіровоградській області проведено документальну планову виїзну перевірку філії "Гайворонський райавтодор" ДП "Кіровоградський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2016 року по 30.06.2018 року, за наслідками якої складено акт №14/11-28-14-09/26177204 від 05.10.2018 року.
На підставі цього акту контролюючим органом винесено податкові повідомлення-рішення форми "Д":
- №0002541304 від 22.10.2018 року, яким платнику - філії "Гайворонський райавтодор" ДП "Кіровоградський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" - збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 378 556, 54 грн., з яких 117 213, 02 грн. - податкове зобов'язання, 254 920, 44 грн. - штрафна санкція, 6423, 08 грн. - пеня.
- №0002551304 від 22.10.2018 року, яким платнику - філії "Гайворонський райавтодор" ДП "Кіровоградський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" - збільшено суму грошового зобов'язання з військового збору на загальну суму 34 957, 85 грн., з яких 8883, 20 грн. - податкове зобов'язання, 25554, 23 грн. - штрафна санкція, 520, 42 грн. - пеня.
Вказані податкові повідомлення-рішення були оскаржені платником в судовому порядку в частині нарахування податкових зобов'язань та штрафних санкцій.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04.04.2019 року у справі №340/540/19, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 14.08.2019 року, позов ДП "Кіровоградський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" задоволено. Визнано протиправними та скасовані податкове повідомлення-рішення №0002541304 від 22.10.2018 року в частині визначення грошового зобов'язання в розмірі 59500 грн. та штрафної санкції в розмірі 254920,44 грн. та податкове повідомлення-рішення №0002551304 від 22.01.2018 року в частині визначення грошового зобов'язання в розмірі 5800 грн. та штрафної санкції в розмірі 25554,23 грн.
На підставі цих судових рішень ГУ ДПС у Кіровоградській області, яке є правонаступником ГУ ДФС у Кіровоградській області, сформувало нові рішення форми "Д", а саме:
- №0000203305 від 11.02.2020 року, яким платнику - філії "Гайворонський райавтодор" ДП "Кіровоградський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" - збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 64136, 10 грн., з яких 57713, 02 грн. - податкове зобов'язання, 6423, 08 грн. - пеня.
- №0000213305 від 11.02.2020 року, яким платнику - філії "Гайворонський райавтодор" ДП "Кіровоградський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" - збільшено суму грошового зобов'язання з військового збору на загальну суму 3 603, 62 грн., з яких 3083, 20 грн. - податкове зобов'язання, 520, 42 грн. - пеня.
Суми податкових зобов'язань та пені, визначених цими податковими повідомленнями-рішеннями, відповідачем не сплачені та заявлені позивачем до стягнення як податковий борг.
При вирішенні спору щодо стягнення з відповідача податкового боргу суд виходить з того, що порядок визначення суми податкових зобов'язань та погашення податкового боргу платників податків регулюється Податковим кодексом України (надалі - ПК України, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з пунктом 176.2 статті 176 ПК України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані: а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок; ґ) нести відповідальність у випадках, визначених цим Кодексом.
Відповідно до абзацу 2 пункту 57.1 статті 57 ПК України податковий агент зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом.
Згідно з підпунктами 54.3.3, 54.3.5 пункту 54.3 статті 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, якщо:
- згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган;
- дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом.
Якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом. (пункт 54.5 статті 54 ПК України).
Відповідно до пункту 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 робочих днів, наступних за днем такого узгодження.
За визначеннями, наданими у статті 14 ПК України:
- податкове зобов'язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України;
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня;
- податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом;
- погашення податкового боргу - зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.
Суд установив, що відокремлений підрозділ відповідача у встановлений строк не сплатив грошові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, визначені йому податковим повідомленнями-рішеннями форми "Д" №0002541304 від 22.10.2018 року, №0000203305 від 11.02.2020 року на суму 64136, 10 грн. За рахунок переплати у розмірі 46, 28 грн., яка обліковувалася в інтегрованій картці платника податків, грошові зобов'язання були зменшені на цю суму та склали 64089, 82 грн.
Також відокремлений підрозділ відповідача у встановлений строк не сплатив грошові зобов'язання з військового збору, визначені йому податковими повідомленнями-рішеннями форми "Д" №0002551304 від 22.10.2018 року, №0000213305 від 11.02.2020 року на суму 3603, 62 грн.
Вказані грошові зобов'язання не були предметом оскарження в адміністративній справі №340/540/19 та набули статусу податкового боргу. Доказів погашення цього податкового боргу суду не надано.
Відповідно до абзацу 1 пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Пунктом 59.3, 59.5 статті 59 ПК України передбачено, що податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Встановлено, що ГУ ДПС у Кіровоградській області у зв'язку з виникненням у платника податкового боргу винесено податкову вимогу форми "Ю" №105132 від 13.07.2020 року про сплату 67 693, 44 грн., яка 18.07.2020 року отримана платником. Вказана податкова вимога на даний час не відкликана, сума податкового боргу не погашена.
Відповідно до пунктів 87.1, 87.6 статті 87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
У разі відсутності у платника податків, що є філією, відокремленим підрозділом юридичної особи, майна, достатнього для погашення його грошового зобов'язання або податкового боргу, джерелом погашення грошового зобов'язання або податкового боргу такого платника податків є майно такої юридичної особи, на яке може бути звернено стягнення згідно з цим Кодексом.
Згідно з пунктами 95.1, 95.2, 95.3 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Підпунктами 20.1.19, 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до пунктів 9.1, 9.3 статті 9 ПК України податок на доходи фізичних осіб належить до загальнодержавних податків. Зарахування загальнодержавних податків та зборів до державного і місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.
Нормативи розподілу коштів податку на доходи фізичних осіб між відповідними бюджетами визначені статтями 29, 64, 64-1, 66 Бюджетного кодексу України.
Згідно з пунктом 1-2 частини 2 статті 29 Бюджетного кодексу України військовий збір, що сплачується (перераховується) згідно з пунктом 16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, відноситься до доходів загального фонду Державного бюджету України.
Пунктом 168.4 ПК України установлений такий порядок сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету: 168.4.1. Податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України; 168.4.2. такий порядок застосовується всіма юридичними особами, у тому числі такими, що мають філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що розташовані на території іншої територіальної громади, ніж така юридична особа, а також відокремленими підрозділами, яким в установленому порядку надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку (далі - відокремлений підрозділ); 168.4.3. суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до відповідного бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу; 168.4.4. юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, за місцезнаходженням відокремлених підрозділів. Органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних бюджетів. Органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних бюджетів; 168.4.7. відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного бюджету несе юридична особа або її відокремлений підрозділ, що нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід.
Розділом III Порядку використання дебіторської заборгованості та/або майна юридичної особи як джерел погашення податкового боргу платника податків та/або відокремленого підрозділу юридичної особи, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 16.06.2017 року №585, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.07.2017 року за №857/30725, визначений такий порядок погашення податкового боргу філій, відокремлених підрозділів за рахунок майна юридичної особи: 1. У разі відсутності у платника податків, що є філією, відокремленим підрозділом юридичної особи, майна, достатнього для погашення його грошового зобов'язання або податкового боргу, джерелом погашення грошового зобов'язання або податкового боргу такого платника податків є майно такої юридичної особи, на яке може бути звернено стягнення згідно з Кодексом. 2. Повідомлення про визначення джерелом погашення податкового боргу платника податків, що є філією, відокремленим підрозділом, майна юридичної особи філії, відокремленого підрозділу направляється юридичній особі філії, відокремленого підрозділу за формою згідно з додатком 4 до цього Порядку. 3. Стягнення коштів, опис, оцінка, продаж майна та зарахування коштів проводяться в порядку, встановленому нормативно-правовими актами.
Зважаючи на доведеність у ході судового розгляду справи позовних вимог, позов про стягнення податкового боргу у розмірі 67 693, 44 грн., з яких: 64089, 82 грн. - податок на доходи фізичних осіб, 3603, 62 грн. - військовий збір, слід задовольнити та стягнути вказані суми в дохід відповідних бюджетів.
Оскільки відокремлений підрозділ ДП "Кіровоградський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" - філія "Гайворонський райавтодор" - не має статусу юридичної особи, тому він не володіє адміністративною процесуальною правосуб'єктністю, передбаченою статтею 43 КАС України, а відтак не може бути учасником адміністративної справи. Відповідачем у даній справі про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу є юридична особа - ДП "Кіровоградський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України", а його майно можу бути джерелом погашення податкового боргу у разі відсутності майна у відокремленого підрозділу.
Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Такі витрати у справі не понесені.
Керуючись статтями 9, 90, 242-246, 250, 251, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Кіровоградській області задовольнити.
Стягнути з рахунків філії "Гайворонський райавтодор" дочірнього підприємства "Кіровоградський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (код ЄДРПОУ ВП 26177204), дочірнього підприємства "Кіровоградський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (код ЄДРПОУ 32039992) у банках, що їх обслуговують, в дохід державного та місцевих бюджетів податковий борг з податку на доходи фізичних осіб у сумі 64089, 82 грн.
Стягнути з рахунків філії "Гайворонський райавтодор" дочірнього підприємства "Кіровоградський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (код ЄДРПОУ ВП 26177204), дочірнього підприємства "Кіровоградський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (код ЄДРПОУ 32039992) у банках, що їх обслуговують, в дохід державного бюджету податковий борг з військового збору в сумі 3603,62 грн.
Копію рішення суду надіслати учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш