Справа №: 716/2420/21
05.01.2022 суддя Заставнівського районного суду Чернівецької області Пухарєва О.В., розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції №3 (м.Заставна) ЧРУП ГУНП в Чернівецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого в АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.44-3 КУпАП,-
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ 818660 від 09.12.2021, ОСОБА_1 09.12.2021 біля 13 год. перебуваючи в громадському приміщенні магазину "Жук", що по вул. Чорновола, в м. Заставна, був без засобів індивідуального захисту , в тому числі распіратора чи захисної маски, чим порушив вимоги Постанови КМУ за № 1236 .
У судовому засіданні ОСОБА_1 своєї вини не визнав, зазначив, що він працює продавцем в магазині "Жук". Розмовляючи із клієнтом, він випивав напій та маска була в нього на підборідді. В той же час в приміщення магазину зайшли працівники поліції, які зробили йому зауваження , щодо правильного носіння маски.
Заслухавши пояснення особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до наступного висновку.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно вимог ч.1 ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ч.1 ст.251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Як слідує зі змісту ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
ЗУ «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», який набрав чинності 21.11.2020, було внесено зміни до ст. 44-3 КУпАП, зокрема доповнено частиною другою.
Відтак ст. 44-3 КУпАП (станом на момент складання протоколу 09.12.2021)складалася з двох частин та викладена в такій редакції:
-частина 1 - порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами,;
- частина 2 - перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ВАБ 818660 від 09.12.2021, ОСОБА_1 09.12.2021 біля 13 год. перебуваючи в громадському приміщенні магазину "Жук", що по вул. Чорновола, в м. Заставна, був без засобів індивідуального захисту , в тому числі распіратора чи захисної маски, чим порушив вимоги Постанови КМУ за № 1236 .
Згідно протоколу дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.1 ст.44-3 КУпАП, проте зазначене в протоколі правопорушення підпадає під кваліфікацію, визначену ч.2 ст.44-3 КУпАП, яка передбачає адміністративну відповідальність за перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно.
Відповідно до приписів ст.ст.222,236 КУпАП питання розгляду справ про адміністративні правопорушення, передбачене ч.2 ст.44-3 КУпАП підвідомчі органам Національної поліції, органам державної санітарно-епідеміологічної служби, а не суду. Крім цього суд позбавлений повноважень здійснювати перекваліфікацію дій особи у справах про адміністративні правопорушення.
Разом з цим, крім протоколу про адміністративне правопорушення, рапорта працівника поліції ( які в розумінні ст.251 КУпАП не є доказом у справі) до нього не надано жодного доказу, який би підтверджував порушення ОСОБА_1 правил щодо карантину людей.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за обставин відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ч.1 ст.44-3 КУпАП, оскільки в ході судового засідання не встановлено наявності прямих, безспірних і безсумнівних доказів його вини в порушенні правил щодо карантину людей відповідальність за які передбачено ч.1 ст. 44-3 КУпАП, а тому провадження по справі відносно ОСОБА_1 слід закрити за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене, керуючись ст.245, п.1 ч.1 ст.247, 251, 276, 283, 284 КУпАП, суддя-
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 за ч.1 ст.44-3 КУпАП закрити у зв'язку із відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Чернівецького апеляційного суду через Заставнівський районний суд особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя О. Пухарєва